Jump to content

Χρυσόψαρο


Recommended Posts

Γεια σας!!! Έχω ένα πρόβλημα...

Έχω ένα ενυδρείο 20L στρωμένο (με φίλτρο που περιέχει άνθρακα) στο οποίο πρόσθεσα δύο χρυσόψαρα, το ένα στην ουρά του είχε λίγο μαύρο χρώμα το οποίο μετά έφυγε... Ύστερα από 3 μήνες το ένα από τα δύο δεν τα κατάφερε είχε καμία βδομάδα που φαινόταν λίγο περίεργο ώσπου δεν άντεξε... Τώρα μείναμε με το ένα αλλά και αυτό από τότε που έφυγε το άλλο είναι πολύ ληθαργικο δεν τρώει και δεν κινήται πολύ θα έλεγα σχεδόν καθόλου... Κάνω αλλαγή νερού κάθε δύο βδομάδες και καθαρισμό φίλτρου κάθε 5 μέρες... Στο νερό προσθέτω σταγόνες χλωρίου και βακτηρίων, τάισμα μέρα παρά μέρα 3 φυλαράκια... Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι παίζει και τι μπορώ να κάνω;  Ευχαριστώ! 

20211201_091004.jpg

Link to comment
Share on other sites

Α) το ενυδρειο είναι πολύ μικρό για χρυσόψαρο (απαγορευτικό θα ελεγα) ποσο μάλλον 2 που ξεκίνησες. 
 

Β) όταν λες στρωμένο εχεις κάνει μετρήσεις; Και όταν λες καθαρισμό γράψε τι ακριβως κάνεις σε παρακαλω.

 

Γ) θερμοκρασία νερού;

 

Βγάλε γενική φωτό του ενυδρείου συμπλήρωσε και αυτη την φορμα όσο πιο λεπτομερώς μπορείς για να δουμε 100% τι παιζει.

 

σε τόσα λίγα λίτρα θελει γενναία αλλαγή (40-50% μινιμουμ) κάθε δεύτερη μερα. 
 

γενικα να ξέρεις σε 20 λίτρα βάζουμε γαριδες ή μονομαχο (υπάρχουν κιαλλες επιλογές αλλά πιο απαιτητικές σε εμπειρία και εξοπλισμο).

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Β) Ναι μου είχαν κάνει μέτρηση και μου είπαν πως είναι ένταξη... Θέλω να πω ότι άλλος μου έκανε το στρώσιμο που ήξερε! 

Γ) θερμοκρασία νερού δεν ελέγχω διότι μου είπαν από το πετ σοπ ότι δεν χρειάζεται και ότι αντέχουν σε θερμοκρασίες δωματίου.

Τα παρακάτω που μου έγραψες δεν τα γνώριζα η αλήθεια, έκανα ότι μου είπαν στο πετ σοπ! (Δηλαδή δεν θα αντέξει ούτε αυτό;)

20211201_094425.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά 18-23 είναι ιδανικά. Όσο χαμηλότερα τόσο Πιο νωχελικά γίνονται. Το θερμοκρασία δωματίου δεν είναι κάτι σταθερό. Η μάνα μου έχει ένα σπιτι σάουνα πχ με αποτέλεσμα τα χρυσοψαρα που έχω εκεί να έχουν 24 βαθμους χωρίς θερμαντήρα.
 

προσωπικη άποψη ή κοιτας για μια μεγαλύτερη γυαλα ή το πας πισω στο πετ σοπ και αφού ρίξεις λίγο διάβασμα στο φόρουμ που υπάρχουν καταπληκτικά άρθρα παιρνεις ένα μονομαχο που το ενυδρειο σου μπορεί να τον καλύψει.


να διάβασε αυτά για το χρυσοψαρο

 

Έγινε επεξεργασία - Jester
Πρόσθεσα και το προφίλ του μονομάχου να πάρεις μια ιδεα
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!

Θα τους ρίξω μια ματιά! 

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησηηη!!! Που μπορώ να βρω όταν μετράω το νερό να ξέρω τι μετράω; Δεν ξέρω αν καταλάβατε!!! 

Ήρθε ο άνθρωπος και μου το μέτρησε μου είπε ότι έχω πρόβλημα... Μου είπε να βάζω μισό βρηση μισό απιονισμένο νερό... Δεν ξέρω αν στέκει επίσης πρόσθεσα και σπαθόχορτο... Βοηθήστε μπας και σώσω την κατάσταση! 

16385616975576410719318723865994.jpg

16385617706552809661079017936592.jpg

16385618975023070717787291649800.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να σου πω ότι σε τόσο μικρό ενυδρείο που είναι το ψάρι θα πρέπει να αλλάζεις το αργότερο κάθε δύο μέρες το τριάντα τις εκατό του νερού σου. Αντιχλωριο έχεις?

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2021 at 9:38 ΠΜ, το μέλος Κατερίνα Κουλτινιού έγραψε:

Γεια σας!!! Έχω ένα πρόβλημα...

Έχω ένα ενυδρείο 20L στρωμένο (με φίλτρο που περιέχει άνθρακα) στο οποίο πρόσθεσα δύο χρυσόψαρα, το ένα στην ουρά του είχε λίγο μαύρο χρώμα το οποίο μετά έφυγε... Ύστερα από 3 μήνες το ένα από τα δύο δεν τα κατάφερε είχε καμία βδομάδα που φαινόταν λίγο περίεργο ώσπου δεν άντεξε... Τώρα μείναμε με το ένα αλλά και αυτό από τότε που έφυγε το άλλο είναι πολύ ληθαργικο δεν τρώει και δεν κινήται πολύ θα έλεγα σχεδόν καθόλου... Κάνω αλλαγή νερού κάθε δύο βδομάδες και καθαρισμό φίλτρου κάθε 5 μέρες... Στο νερό προσθέτω σταγόνες χλωρίου και βακτηρίων, τάισμα μέρα παρά μέρα 3 φυλαράκια... Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι παίζει και τι μπορώ να κάνω;  Ευχαριστώ! 

20211201_091004.jpg

Το ενυδρείο σου δεν παίζει να είναι στρωμένο με τπτ. Δε θα έβγαζε τέτοιες τιμές στα νιτρώδη. Τα άρθρα τα μελετησες?

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι μου το είχε στρώσει... Τώρα τι να πω και εγώ! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Θα πρέπει να σου πω ότι σε τόσο μικρό ενυδρείο που είναι το ψάρι θα πρέπει να αλλάζεις το αργότερο κάθε δύο μέρες το τριάντα τις εκατό του νερού σου. Αντιχλωριο έχεις?

 

Και αντιχλωριο μια σταγόνα ανά λίτρο και βακτήρια μια σταγόνα ανά λίτρο

Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2021 at 9:10 ΠΜ, το μέλος Κατερίνα Κουλτινιού έγραψε:

Και αντιχλωριο μια σταγόνα ανά λίτρο και βακτήρια μια σταγόνα ανά λίτρο

Ωραία. Οπότε ξεκινάς τις αλλαγές νερού 30 τις εκατό καθημερινά και βλέπουμε πως πάει. Πάντως θα πρέπει το ψάρι μακροπρόθεσμα να αλλάξει περιβάλλον

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...