Jump to content

Βοήθεια.. άρρωστος μονομάχος


Recommended Posts

Καλησπέρα. Περίπου πρίν από 10 μέρες έστησα ένα 20λιτρο ενυδρείο για έναν μονομάχο.

Έβαλα έβαλα φυτά (και κάτω και στην επιφάνεια), ένα φυλλαρακι Catappa και ένα φίλτρο κρεμαστό "καταρράκτη" με substrat pro (μισό καινούργιο και μισό από το φίλτρο του άλλου ενυδρείου), βοήθησα και με λίγα βακτήρια τις πρώτες 3 μέρες και όταν πήρα καθαρές μετρήσεις αποφάσισα να βάλω και κατοίκους (έναν μονομάχο κι ένα σαλιγγάρι)

Ο μονομάχος από την πρώτη μέρα δεν ήθελε να φάει. Του έδωσα μια μέρα να εγκλιματιστεί αλλά και πάλι τίποτα. Την τρίτη μέρα δοκίμασα κατεψυγμένα bloodworms και τα έφαγε. Την τέταρτη μέρα πάλι δεν έφαγε την Alison betta pro ( την βάζω σε ποτηράκι με λίγο νερό του ενυδρείου να μαλακώσει λίγο και την δίνω με πιπέτα). Την έβαλε στο στόμα του και την έβγαλε. Συνέχισα με το σκουλίκι αλλά το ψαράκι δεν είναι πιά καλά. Η ουρά του και το πάνω πτερύγιο δεν ανοίγουν, είναι σαν κολλημένα και κάθετε συνέχεια στον βυθό.

Οι μετρήσεις είναι όλες καθαρές το PH είναι λίγο πάνω, στο 7.2 αλλά όλα τα άλλα είναι ιδανικά. Δοκίμασα και λίγο melafix αλλά τίποτα. Δεν ξέρω πως να το βοηθήσω και δεν το βλέπω καθόλου καλά. Μέσα σε 2-3 μέρες έχει τραγική επιδείνωση.

Παρακαλώ βοηθήστε με. Υπάρχει κάποιο φάρμακο? Μπορώ να κάνω κάτι?

Θα προσπαθήσω να τον βρώ και να βγάλω φωτο όσο πιο σύντομα γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω πως η θερμοκρασία είναι στους 26 και ο μονομάχος είναι plakat dragon.

Βοήθειαααααα

 

 

all.jpg

fish.jpg

fish2.jpg

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τον βλέπω δεν είναι καλά.... 

1 κατέβασε 2 βαθμούς θερμοκρασία 

2 άσε 1 με 2 μέρες ακόμα να συνηθίσει μην βιάζεσαι εξάλλου τα ψάρια στη φύση δεν είναι σίγουρο ότι θα τρώνε κάθε μέρα οπότε μην ανχονεσαι και βασικά να συνεχίσει με τα bloodworm και εγώ τέτοια του δίνω και τους αλλάζει τα φώτα και δεν έχω ούτε θερμοστάτη σήμερα του έβαλα μετά από 2 μήνες... 

Αυτά και περιμένουμε σε 2 μέρες αποτέλεσμα. 

Επίσης σε περίπτωση που δεν ξέρεις το συγκεκριμένο είδος καμία φορά κοιμάται και στο πλάι μην τον περάσεις για τελειωμένο. 

Έγινε επεξεργασία - PiranhaCA
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλος...  δεν πρόλαβα να τον βοηθήσω.

PiranhaCA σ'ευχαριστώ πολύ για την προσπάθεια αλλά το ψαράκι χειροτέρευε πολύ γρήγορα. Πρέπει να ήταν άρρωστο όταν το πήρα. Δεν έχω ακούσει για υγιή μονομάχο να μην τρώει. Ο άλλος που έχω τσιμπάει οτι μπεί στο ενυδρείο του, την οδοντόβουρτσα για την άλγη, το χέρι μου την τσιμπίδα και τρώει ότι τροφή κι αν του βάλω.

Κρίμα για το ψαράκι αλλά θα το παλέψω κι άλλο. Έχω έτοιμο σπίτι που περιμένει κάτοικο να του δώσουμε φροντίδα και αγάπη.

 

Ερώτηση:  πέρα από μια 100% αλλαγή νερού, τι πρέπει να κάνω για να βάλω στην ίδια γυάλα άλλο ψαράκι και μετά από πόσο καιρό (ωστε να μην κολλησει κάτι)? Την βιολογία την συντηρώ με τάισμα?

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Katerina. έγραψε:

Ερώτηση:  πέρα από μια 100% αλλαγή νερού, τι πρέπει να κάνω για να βάλω στην ίδια γυάλα άλλο ψαράκι και μετά από πόσο καιρό (ωστε να μην κολλησει κάτι)? Την βιολογία την συντηρώ με τάισμα?

Το ψαρακι σου ειχε (μαλλον) costia (Ichthyobodo). Kaι με 100% αλλαγη νερου δεν μπορεις να βαλεις συντομα τα ψαρια μεσα. Πρεπει να περιμενεις τουλαχιστον 2 εβδομαδες, θερμοκρασια 28-29 βαθμους, ριξε καθε 2 μερες λιγα φυλλαρακια τροφη για να κρατησεις βιολογια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναταλία σ'ευχαριστώ πολύ!

Έχω μια τελευταία ερώτηση. To σαλιγκάρι θα είναι εντάξει μέσα σ'αυτό το νερό και τις θερμοκρασίες?

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Katerina. έγραψε:

Ναταλία σ'ευχαριστώ πολύ!

Έχω μια τελευταία ερώτηση. To σαλιγκάρι θα είναι εντάξει μέσα σ'αυτό το νερό και τις θερμοκρασίες?

Κανονικά δεν παθαινουν τιποτα. Πες, ποιο σαλιγκάρι εβαλες;

Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2021 at 7:40 AM, natateo said:

Πες, ποιο σαλιγκάρι εβαλες;

 

Καλησπέρα!

Έκανα μια μεγάλη αλλαγή 50%, καθάρισα χαλίκι ξύλα φυτά και φίλτρο, η θερμοκρασία ειναι στους 27 και ρίχνω τροφή κάθε 2 μέρες.

Να ανεβάσω κι άλλο την θερμοκρασία ή θα κάνω σαλιγκαρόσουπα? 

 

snail.jpg

Έγινε επεξεργασία - Katerina.
Link to comment
Share on other sites

Αντεχει μια χαρα. Ασ το 27 βαθμους. :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...