Jump to content

Βιοτοπικο δισκων


nidal

Recommended Posts

Υπολογισε για περιπου 500lt. Εδω θα ηθελα να επισημανω το εξης.Οι αγριοι δισκοι γεννηθηκαν και μεγαλωσαν σε νερα με τετοια ψαρια οποτε και ειναι απολυτα εξοικιωμενα με αυτα.Πολυ περισσοτερο σε ενα ευρυχωρο ενυδρειο.Αν μιλαμε για δισκους εκτροφης το πραγμα αλλαζει πολυ καθως δεν υπαρχει ιστορικο συμβιωσης τους με λιγο πιο ζωηρα ψαρια.Πιθανον λοιπον στην περιπτωση σου να συνεβη κατι τετοιο.Οποτε οταν μιλαμε για συμβατοτητες παιζουν ρολο πολλες παραμετροι!!!

Κατι σε...ΗΕΙΚΟ μου θυμιζεις και μου αρεσει!!! Αγορινα μου, το ενυδρειο σου κουκλι, τα ψαρακια σου που τα ειδα απο κοντα σε ΤΕΛΕΙΑ κατασταση. Οπου τελεια να καταλαβαιτε οτι ημασταν 6-7 ατομα παρον στο ενυδρειο και οι δισκοι χαλαρα....περα δωθε.....Τετοια ανεση....Μια χαρα!! :thumbup::)

Κουκλι το ενυδρειο σου, αλλα...πολυ το ανοιξες το χρωμα του για την φωτογραφιση και προσωπικα μου αρεσε ποιο πολυ..σκουρο του τσαγιου! ;)

Εις ανωτερα και με ποιο πολλα λιτρα και πολλους μπολικους δισκους!!!!!! :);):thumbdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι ξεπέρασες τα όρια φίλε .

Μπας και έχεις πρόθεση να μας τρελάνεις ;

:thumbdown::):)

Link to comment
Share on other sites

:wootwoot::)
Link to comment
Share on other sites

............

Σημειωση.:Για να τραβηχτουν οι φωτογραφιες αναγκαστηκα να κανω μια γενναια αλλαγη νερου και να χρησιμοποιησω για λιγο ανθρακα καθως ο χρωματισμος του νερου στο ενυδρειο ειναι συνηθως αντιστοιχος του Rio Negro!!! Κατι σαν τσαι δηλαδη.............

Υπέροχο φίλε Nidal...

Τον χρωματισμό του νερού με ποιο τρόπο τον επιτυγχάνεις? Με τύρφη στο φίλτρο ή χρησιμοποιείς κάποιο έτοιμο τύπου Black Water - παρασκεύασμα.

Αν η απάντηση είναι το πρώτο (τύρφη) θα ήθελα αν ειναι εύκολο μερικές λεπτομέρειες όπως τι ποσότητα χρησιμοποιείς κάθε πότε την αλλάζεις αν σου επηρεάζει και πόσο τις παραμέτρους τιου νερού κλπ.

και τελικά ποια ειναι η προτεινόμενη από εσενα μέθοδος "κιτρινίσματος" του νερού.

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - dyiannis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

nidal έχω μήνει άφωνος με το αποτέλεσμα σου συνχαριτήρια να το χέρεσαι

και ότι επιθημείς στις αλλαγές σου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

nidal συγνώμη για αυτο που θα πω αλλα αξιζει να φαω ban κιολας

Μολις ειδα το ενυδρείο σου αλλαξα μποξεράκι.Σκεφτομαι να πεταξω το δικο μου αλλα αυριο (28/12/07) που πληρωνομαι θα ερθω για ψαρια και πετρες μιας και αποφασισα να βαλω αφρικανες.οποτε θα τα πουμε και απο κοντα.Γεια σου HEIKO number 2

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ααααα τωρα το ειδα εγω αυτο.

Δεν προλαβαινω ολα ρε παιδια.

Τι να πω? Καλο.:D

Επρεπε να το βγαλεις με το "τσαι" και οτι φαινοταν.

Τα υπολοιπα με τη φαντασια μας.

Βαλε εκεινη τη φωτο απο το ποταμι στη Βραζιλια που ειναι αυτο που λενε "μεσα μαυρο και εξω (στις οχθες) ασπρο"

και θα καταλαβουν ολοι οτι το τσαι στα ενυδρεια, ειναι πολυ ανοιχτο χρωμα μπροστα στον φραπε του ποταμιου :excl:

Αι λοβ τι. :excl:

Καπου στο μαγαζι πισω ειδα κατι πολυ μεγαλα και πολυ χοντρα τζαμια. :excl:

Θα εχουμε νεα "τραβηγματα"? :D

ΥΓ

.....εβαλα δυο φιλτρα.Απο το ενυδρειο πηγαινει νερο στο πρωτο το οποιο ειναι εκτος λειτουργιας,η εξαγωγη του πρωτου τροφοδοτει το δευτερο απλα με την πιεση του νερου λογω του οτι ειναι χαμηλοτερα απο το ενυδρειο και το δευτερο το οποιο λειτουργει κανονικα στελνει νερο πισω στο ενυδρειο...

Αυτο θελει να κανει και ο Νικος (diskusfun), θα τον στειλω για εξηγησεις επι της τοποθετησης τους, τυχον προβληματα που ελυσες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο φίλε Nidal...

Τον χρωματισμό του νερού με ποιο τρόπο τον επιτυγχάνεις? Με τύρφη στο φίλτρο ή χρησιμοποιείς κάποιο έτοιμο τύπου Black Water - παρασκεύασμα.

Αν η απάντηση είναι το πρώτο (τύρφη) θα ήθελα αν ειναι εύκολο μερικές λεπτομέρειες όπως τι ποσότητα χρησιμοποιείς κάθε πότε την αλλάζεις αν σου επηρεάζει και πόσο τις παραμέτρους τιου νερού κλπ.

και τελικά ποια ειναι η προτεινόμενη από εσενα μέθοδος "κιτρινίσματος" του νερού.

Ευχαριστώ

Μιας και ξανακινειται το θέμα Νινταλ αν θέλεις απαντησε και στο παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπέροχο φίλε Nidal...

Τον χρωματισμό του νερού με ποιο τρόπο τον επιτυγχάνεις? Με τύρφη στο φίλτρο ή χρησιμοποιείς κάποιο έτοιμο τύπου Black Water - παρασκεύασμα.

Αν η απάντηση είναι το πρώτο (τύρφη) θα ήθελα αν ειναι εύκολο μερικές λεπτομέρειες όπως τι ποσότητα χρησιμοποιείς κάθε πότε την αλλάζεις αν σου επηρεάζει και πόσο τις παραμέτρους τιου νερού κλπ.

και τελικά ποια ειναι η προτεινόμενη από εσενα μέθοδος "κιτρινίσματος" του νερού.

Ευχαριστώ

Μιας και ξανακινειται το θέμα Νινταλ αν θέλεις απαντησε και στο παραπάνω...

Πλενει τα ποδια του μεσα :thumbdown::thumbdown::blink::thumbup:

Αντε βρε nidal ειδικη προσκληση θελεις? :thumbup:

εγω ρισκαρω μαντεψια ....... τυρφη σε συνδυασμο με μποοοοοοοοοοοοοοολικα ξυλα

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

εγω ρισκαρω μαντεψια ....... τυρφη σε συνδυασμο με μποοοοοοοοοοοοοοολικα ξυλα

Ακριβως!!!

Συγνωμη που δεν απαντησα αλλα τελευταια τα χω παιξει λιγακι!

Χρησιμοποιω πολυ τυρφη και την αλλαζω το πολυ καθε μηνα. Η δοσολογια εξαρταται απο τη σκληροτητα του νερου. Οσο πιο μαλακο τοσο πιο λιγο. Ολα βγαινουν βαση του αποτελεσματος..............

Link to comment
Share on other sites

Για πες το νερο τη αλλαγης (αν κανεις αλλαγη :blink: ) το προετοιμαζεις κι αυτο με τυρφη?

Ποσο αλλαζεις και καθε ποτε?

Και πες και τα συμπερασματα σου απο τα φιλτρα σε σειρα εδω που εχω ανοιξει σχετικο θεμα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=19059&st=0

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=150142

Στο καινουριο δεν εχεις ακολουθησει την ιδια τακτικη απο θεμα φιλτρανσης κλπ, εκανες καποιες "αναβαθμισεις" (sump) και γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...