Jump to content

Καινουργειο Ενυδρειο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 
Απέκτησα ένα μικρό ενυδρείο 10Λτ μόνο.
Έχω διαβάσει πολλά για το τι να βάλω (τελειώνει το στρωσιμο σιγά σιγά)
Σκεφτόμουν μικρά ψαράκια σε μέγεθος αλλά με τα όσα διάβασα το βλέπω χλωμο. Όντως????
Μετά είπα να βάλω ένα μονομάχο οι απόψεις διίστανται πάλι μπερδεύτηκα. 
Αλλιώς να βάλω γαρίδες σαλιγκάρια τι είδος και τέλος να πώ ότι έβαλα Bacopa Compact το οποίο πάει πολύ καλά και χαίρομαι

ΥΓ δε μπορώ να βρώ που είναι η φόρμα για παρουσίαση ενυδρείου αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος καλός άνθρωπος ν σας πω ότι χρειάζεται να ξέρετε μπας και βγάλω άκρη χωρίς να ταλαιπωρώ πλασματάκια που αγαπάω

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Έγινε επεξεργασία - Xsan
Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες. Ναι σε 10λιτρο ψάρια κομματάκι δύσκολο. Συμπλήρωσε εδω και το συζηταμε.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό έψαχνα δεν ήξερα ότι ήτταν copy paste

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Αγνωστο ακόμα το ψάχνω απλα είναι γλυκού νερού


Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (50x25x10)cm:
Συνολικά Λίτρα:
Sump (λίτρα):10

Οργανισμοί
Φυτά: Bacopa Compact
Ψάρια:
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες:
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά : ένα ναυάγιο λογικά γύψος και ένα ψευτικο φυτό που θα φύγει μόλις το bacopa πυκνώσει
Υπόστρωμα: απλή χρωματιστή πέττρα
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): σειρά led ασπρο και μπλέ
Διάρκεια φωτισμού: ανάλογα πέρα από το φυσικό φως καμμιά 4-5 ώρες



Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: απλό φίλτρο που είχε
Θέρμανση/ Ψύξη: απλό θερμοστάτη
Λίπανση: Αγόρασα το AQUA PLANT TROPCAL ακόμα δε το χρησιμοποίησα
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH: περίπου 7,7
Γενική σκληρότητα (GH): 7-14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 15-20
Αμμωνία (ΝΗ3): 
Νιτρώδη (ΝΟ2): <5
Νιτρικά (ΝΟ3): <0,5
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):29

 

με eSHa AQUA quick tesk είναι με χαρτάκι εμβάπτινσης αρα και πως ΕΓΩ ερμηνεύω το χρώμα

τουλαχιστον ξέρω ότι έπεσαν τα ΝΟ2/ΝΟ3

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: στρωνει με βακτήρια της sera και το νερό αποχλωριώνεται πάλι με σκεύασμα της sera
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:
οι μετρήσεις είναι οι τωρινές

Βίντεο:

IMG_20211209_011043.jpg

IMG_20211209_011114.jpg

IMG_20211209_011139.jpg

Έγινε επεξεργασία - Xsan
Link to comment
Share on other sites

IMG_20211209_011127.jpg

IMG_20211209_011143.jpg

Link to comment
Share on other sites

IMG_20211209_011154.jpg

IMG_20211209_011211.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία είναι ψηλα κατέβασε την στους 25-26.

 

Προσθετεις τροφή για πηγή αμμωνίας;

 

το ph σου μου φαινεται για 8+ βάση του χρώματος.

 

το φωτιστικό είναι για θαλασσινό ενυδρειο. Μέσα στο φιλτρο τι εχεις; 
 

οι μετρήσεις σου δεν είναι για γαριδες. Θεωρητικά ένας μονομάχος μπαινει μέσα με συχνές αλλαγές.


την bacopa συνηθως την βάζουμε σε κοντινές συστάδες. Τώρα μην την πειράζεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Η θερμοκρασία είναι ψηλα κατέβασε την στους 25-26.

 

Προσθετεις τροφή για πηγή αμμωνίας;

 

το ph σου μου φαινεται για 8+ βάση του χρώματος.

 

το φωτιστικό είναι για θαλασσινό ενυδρειο. Μέσα στο φιλτρο τι εχεις; 
 

οι μετρήσεις σου δεν είναι για γαριδες. Θεωρητικά ένας μονομάχος μπαινει μέσα με συχνές αλλαγές.


την bacopa συνηθως την βάζουμε σε κοντινές συστάδες. Τώρα μην την πειράζεις. 

 

κανονικα ρίχνω τροφη σχεδον τρεις εβδομαδες τωρα. 
το χρώμα είναι στο μάτι δε ξέρω αν το αλλιώνει η φωτό εμένα εκει μου φάνηκε
όσο για τη bacopa είχα δει ωιδεο γι αυτην στο youtube και με φάνηκε ότι ήθελε να μπει έτσι και την πυκνώνεις στο κούρεμα - μεταφυτευση

 

Link to comment
Share on other sites

για το φωτιστικό με προβληματίζεις υπάρχει πρόβλημα?
μέσα στο φίλτρο από τη συσκευασία έχει ένα μαυρο σφουγγαρι δε ξέρω να σε πώ παραπάνω δυστυχως

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα Χρήστο και καλώς όρισες στην παρέα μας. 

Αν μου επιτρέπεις θα μπορούσα να κάνω κάποιες παρατηρήσεις σε κάποια μικρό λαθάκια που βλέπω .

1ον Το ενυδρείο σου είναι 12,5 λίτρα . 

2ον Τα τεστ που μετράς δεν είναι και τα ποιο αξιόπιστα και δεν μετρούν αμμωνία . 

3ον Το φυσικό είναι πάντα το όμορφο .Άρα προτείνω να βγάλεις τα χρωματιστά χαλικάκια, καράβια και πλαστικά φυτά και να βάλεις ένα απλό υπόστρωμα ή χαλαζιακή άμμο και μια μικρή ρίζα ή ξύλο.

4ον Το φίλτρο σου καλό είναι να το διαμορφώσεις κόβοντας και αφαιρώντας τα 3/4 του σφουγγαριού που έχει, και να προσθέσεις μέσα https://www.bluefishaquariums.gr/en/component/virtuemart/εξοπλισμος-ενυδρειου/sera-siporax-mini-35grd.html για να αυξήσεις την βιολογία . 

5ον Αν οι διαστάσεις σου είναι 50cm μήκος 25cm ύψος και 10 cm πλάτος θα μπορούσες να βάλεις https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ψάρια-γλυκού-νερού/danio-margaritatus/ ή και ακόμα και Killifish δες εδώ https://www.aquazone.gr/forums/topic/108760-ο-απόλυτος-οδηγός-για-τα-killifish-wwwakaorg-στα-ελληνικά/

6ον Βάλε μαύρο χαρτόνι για πλάτη (θα δείξει πολύ ποιο όμορφο) .

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα και απο εμένα Χρήστο και καλώς όρισες στην παρέα μας. 

Αν μου επιτρέπεις θα μπορούσα να κάνω κάποιες παρατηρήσεις σε κάποια μικρό λαθάκια που βλέπω .

1ον Το ενυδρείο σου είναι 12,5 λίτρα . 

2ον Τα τεστ που μετράς δεν είναι και τα ποιο αξιόπιστα και δεν μετρούν αμμωνία . 

3ον Το φυσικό είναι πάντα το όμορφο .Άρα προτείνω να βγάλεις τα χρωματιστά χαλικάκια, καράβια και πλαστικά φυτά και να βάλεις ένα απλό υπόστρωμα ή χαλαζιακή άμμο και μια μικρή ρίζα ή ξύλο.

4ον Το φίλτρο σου καλό είναι να το διαμορφώσεις κόβοντας και αφαιρώντας τα 3/4 του σφουγγαριού που έχει, και να προσθέσεις μέσα https://www.bluefishaquariums.gr/en/component/virtuemart/εξοπλισμος-ενυδρειου/sera-siporax-mini-35grd.html για να αυξήσεις την βιολογία . 

5ον Αν οι διαστάσεις σου είναι 50cm μήκος 25cm ύψος και 10 cm πλάτος θα μπορούσες να βάλεις https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ψάρια-γλυκού-νερού/danio-margaritatus/ ή και ακόμα και Killifish δες εδώ https://www.aquazone.gr/forums/topic/108760-ο-απόλυτος-οδηγός-για-τα-killifish-wwwakaorg-στα-ελληνικά/

6ον Βάλε μαύρο χαρτόνι για πλάτη (θα δείξει πολύ ποιο όμορφο) .

 

 

 

 

απλα δε το γεμιζω μεχρι πάνω γι αυτο λέω υψος περιπου 20 αρα 10λτ

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Xsan έγραψε:

απλα δε το γεμιζω μεχρι πάνω γι αυτο λέω υψος περιπου 20 αρα 10λτ

Να το γεμίσεις και να σηκώσεις το φίλτρο και τον θερμαντήρα ποιο ψηλά .

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Xsan said:

για το φωτιστικό με προβληματίζεις υπάρχει πρόβλημα?
μέσα στο φίλτρο από τη συσκευασία έχει ένα μαυρο σφουγγαρι δε ξέρω να σε πώ παραπάνω δυστυχως

 

Τα θαλασσινά έχουν έντονο λευκό (10k kelvin και πάνω) και μπλε. Το μπλε θα ταΐζει τις αλγες που θα σου βγουν συντομα και το έντονο λευκο σίγουρα δεν θα βοηθησει. Στο γλυκό νερό θελουμε το λευκο να είναι από 3400 έως 6500 άντε 7000 kelvin.

 

όσο για το φιλτρο με πρόλαβε ο @marinos καλο θα ηταν να βάλεις μέσα καποιο βιολογικό υλικο.

 

7 minutes ago, marinos said:

Καλησπέρα και απο εμένα Χρήστο και καλώς όρισες στην παρέα μας. 

Αν μου επιτρέπεις θα μπορούσα να κάνω κάποιες παρατηρήσεις σε κάποια μικρό λαθάκια που βλέπω .

1ον Το ενυδρείο σου είναι 12,5 λίτρα . 

2ον Τα τεστ που μετράς δεν είναι και τα ποιο αξιόπιστα και δεν μετρούν αμμωνία . 

3ον Το φυσικό είναι πάντα το όμορφο .Άρα προτείνω να βγάλεις τα χρωματιστά χαλικάκια, καράβια και πλαστικά φυτά και να βάλεις ένα απλό υπόστρωμα ή χαλαζιακή άμμο και μια μικρή ρίζα ή ξύλο.

4ον Το φίλτρο σου καλό είναι να το διαμορφώσεις κόβοντας και αφαιρώντας τα 3/4 του σφουγγαριού που έχει, και να προσθέσεις μέσα https://www.bluefishaquariums.gr/en/component/virtuemart/εξοπλισμος-ενυδρειου/sera-siporax-mini-35grd.html για να αυξήσεις την βιολογία . 

5ον Αν οι διαστάσεις σου είναι 50cm μήκος 25cm ύψος και 10 cm πλάτος θα μπορούσες να βάλεις https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ψάρια-γλυκού-νερού/danio-margaritatus/ ή και ακόμα και Killifish δες εδώ https://www.aquazone.gr/forums/topic/108760-ο-απόλυτος-οδηγός-για-τα-killifish-wwwakaorg-στα-ελληνικά/

6ον Βάλε μαύρο χαρτόνι για πλάτη (θα δείξει πολύ ποιο όμορφο) .

 

 

 

 

Τα danio θέλουν πιο όξινο και μαλακό νερό και αν και μικρά αν τα βάλεις σε 10λιτρο τα αρσενικά θα παίξουν σφαλιαρες. Τα killifish δεν τα έχω ζησει για να σου πω με σιγουριά. +1000 για το φυσικό> του τεχνητού αλλά αυτά είναι γούστα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Να το γεμίσεις και να σηκώσεις το φίλτρο και τον θερμαντήρα ποιο ψηλά .

οκ λοιπόν και θα πάρω το απόγευμα το εξτρα για το φιλτρο σ ευχαριστώ πολύ.
έχουμε κάποιο πετ που να έχει τα ψάρια που λες θεσσαλονίκη και να δώσει καλές οδηγίες φροντίδας? 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Xsan said:

απλα δε το γεμιζω μεχρι πάνω γι αυτο λέω υψος περιπου 20 αρα 10λτ

Αν δεν έχει κάποια αντένδειξη το ενυδρειο γιατί να χασεις 2,5 λίτρα; 25% εξτρα όγκος νερου

Link to comment
Share on other sites

γενικά να σας πω ότι ήταν δώρο με αυτά που βλέπετε λογικά εν καιρω θ αλλάξουν πολλά και επίσης με ξαναξύπνησε η τρέλα είχα παλιότερα ένα των 150λτ οποτε μάλλον θα ξαναρχίσω μεγάλο γιατί νιώθω περιορισμένος μ αυτό αλλά παρόλα αυτά θα το κάνω κι αυτό όσο πιο τέλειο γίνεται

επίσης για σαλιγκαράκι μπορούν να συμβαδίσουν ή καμμια γαρίδα που διαβασα πολλά για μικρό ενυδρείο? κι αν ναι τι είδους?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

Τα danio θέλουν πιο όξινο και μαλακό νερό και αν και μικρά αν τα βάλεις σε 10λιτρο τα αρσενικά θα παίξουν σφαλιαρες

Φαντάζομαι ότι αυτό (7 ph) σε τόσα λίτρα ρυθμίζεται και με απιονισμένο νερό . Αλέξανδρε μην κάνεις και εσύ το ίδιο λάθος . Μένεις στα λίτρα και όχι στις διαστάσεις . Με 50 cm μήκος θα είναι μια χαρά ειδικά αν το κάνει πυκνοφυτεμένο .

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Xsan said:

γενικά να σας πω ότι ήταν δώρο με αυτά που βλέπετε λογικά εν καιρω θ αλλάξουν πολλά και επίσης με ξαναξύπνησε η τρέλα είχα παλιότερα ένα των 150λτ οποτε μάλλον θα ξαναρχίσω μεγάλο γιατί νιώθω περιορισμένος μ αυτό αλλά παρόλα αυτά θα το κάνω κι αυτό όσο πιο τέλειο γίνεται

επίσης για σαλιγκαράκι μπορούν να συμβαδίσουν ή καμμια γαρίδα που διαβασα πολλά για μικρό ενυδρείο? κι αν ναι τι είδους?

 

Κοίτα όλα ξεκινάνε από το νερό σου. Με τις μετρήσεις σου δεν μπορείς να παιξεις με γαριδες (νομιζω μπορείς μόνο Sulawesi αλλά έχω χρόνια να δω σε μαγαζια) ή με τα περισσοτερα κοπαδοψαρα μιας και θέλουν πιο όξινο νερό από το δικό σου. Μπορείς να πάρεις μια όσμωση (το βρίσκω υπερβολικό για 10 λίτρα ενυδρειο αλλά ποσιμπολ που λεει και ο παππούς) ή να πάρεις κάτι σαν αυτό https://www.seachem.com/neutral-regulator.php

 

τώρα προσωπικά αν ειχα ένα 150λιτρο να κάθεται δεν θα εριχνα λεφτα στο 10λιτρο. Ή ακομα πιο ακραία θα έκανα το 10λιτρο θαλασσινό μόνο με κοραλλακια και το 150λιτρο να δινει πονο.

 

Ολα εξαρτώνται από την ορεξη σου και την τσεπη σου.

 

πχ το μικρό μπορείς να το κανεις βαριά φυτεμένο (παλι θες πιο μαλακό και όξινο νερό). 
 

διαβασε λίγο στο φόρουμ δες τι παιζει, τι δουλεια θες να ρίξεις και μετα αποφασίζεις. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, marinos said:

Φαντάζομαι ότι αυτό (7 ph) σε τόσα λίτρα ρυθμίζεται και με απιονισμένο νερό . Αλέξανδρε μην κάνεις και εσύ το ίδιο λάθος . Μένεις στα λίτρα και όχι στις διαστάσεις . Με 50 cm μήκος θα είναι μια χαρά ειδικά αν το κάνει πυκνοφυτεμένο .

Κολλάω στο ποσο γρηγορα θα αλλαζει η χημεία του νερου με ένα κοπάδι μικροαρπακτικά των οποίων η διατροφή είναι Τίγκα στην πρωτεΐνη. Για τις διαστάσεις εχεις δίκιο είναι καλές, το καταπόσο θα μπορεί να διατηρήσει το ενυδρειο χημικά με χαλάει. Δεν θα ήθελα να τον αποξενώσει το ενυδρειο λόγω των υπερβολικών (για τις διαστάσεις του) απαιτήσεων που μπορεί να βγουν. Μη ξεχνάς @marinos πως επειδή εμεις είμαστε χαζοί και καθόμαστε και «παλευουμε» δεν είναι απαραίτητα επιθυμητό αυτο για ολους.

Link to comment
Share on other sites

πρώτον @Jester είμαι εξίσου χαζός κι εγω αρκεί να μην ταλαιπωρώ ζωντανούς οργανισμούς γι αυτό και ρωτάω και διαβάζω όσο μπορώ και με παίρνει
δευτερόν το 150 είχε ραγίσει (δε φτιαχνεται) στη μετακόμιση πριν χρόνια ευτυχως λόγω της μετακόμισης το είχα αδειο από ψάρια αλλά είχα ξενερώσει τρελά. οπότε η γυναίκα μου με πήρε δώρο μπας και με κάνει να ξεχαστώ μ αυτό και να μην ξανακάνω μεγάλο αλλά ξαναψύπνησε το χαζό που λέγαμε.
τρίτον όντως μετά από καιρό θα μπορούσε να γίνει κοραλένιο αργότερα καλή ιδέα

Για αρχή θα πάρω το απογευμα υλικό για το φίλτρο και θα ρεγουλαρω το ph στο 7 και θα διαβάσω για killies ή danio και αν συνεχίσουν τα νιτρικά έτσι ίσως αυριο μεθαύριο να πάρω και ψαράκια αλήθεια πόσα σε αριθμό είναι μία καλή ερώτηση

σαλιγκαράκι όχι λέτε εεε?

Έγινε επεξεργασία - Xsan
Link to comment
Share on other sites

Σαλιγκαράκι ευκολα. Καλυτερα κάτι σε ramshorn όχι apple snail γίνονται θηρια και χεζουν σαν τρελά. Τα danio από 6 και πάνω αλλά θέλουν φυτα. Μια εύκολη λυση είναι τα επιπλέοντα φυτα και κάποια φυτα να σπανε το οπτικό πεδίο. Φτιάξε πρωτα το νερό σου, βεβαιώσου πως νιτρώδη είναι 0 και μετα βάλε τα ψάρια.

 

μιλα με σαλονικιους μην φτιάχνεται το 150αρι…

Έγινε επεξεργασία - Jester
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως πλεον σίγουρα δε φτιάχνεται το είχα στην αποθήκη και το έσπασε τελειως καταλάθος σε άλλη φαση, εκεινο το ξεχνάμε πάμε για άλλο

εννοειται είμαι στη φάση που μετράω κάθε μέρα να μην ξαναανέβουν είμαι στη δευτερη μέρα αν και αυριο είναι καλά τότε και μόνο μιας και θα πάω σημερα για το φίλτρο το σαλιγκαρι θ αντεξει σήμερα αν μπει? και να φορτίσει και λίγο το ενυδρείο?

αα και θα πέσει και κούρεμα και επαναφύτευση bacopa πριν απ όλα

Έγινε επεξεργασία - Xsan
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως δεν θα έχει θεμα ο σαλιγκαρος

Link to comment
Share on other sites

Σας ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΩ όλους για τη βοήθεια σας @Jester @marinos και ζητώ συγνώμη αν σας "πρήζω" με πολλές ερωτήσεις θα σας ενημερώσω πως θα πάει

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνεις οποιαδήποτε εισαγωγή ψαριού βεβαιώσου ότι η αμμωνία ΝΗ3-ΝΗ4 είναι Ο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Πριν κάνεις οποιαδήποτε εισαγωγή ψαριού βεβαιώσου ότι η αμμωνία ΝΗ3-ΝΗ4 είναι Ο.

εννοειται μόνο σαλιγκαρο θα βάλω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...