Jump to content

SOS χελώνα


Recommended Posts

Έχω μια χελώνα που την έχω πάρει εδώ και δύο μήνες. Είναι μικρή σε μέγεθος(προ 5 cm)  και την έχω σε ενυδρείο με 40λιτρα νερού.εδω και μια εβδομάδα έχει αρχίσει να "αλλάζει δέρμα" είναι σαν να βγάζει το δέρμα της αλλα δεν φαινετε φυσιολογικό. Η ποιότητα του νερού είναι πολύ καλή και κάνω αλλαγές νερού κάθε δεύτερη μέρα. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο αν είναι φυσιολογικό ή αν είναι αρρώστια. Επίσης η συμπεριφορά της δεν έχει αλλάξει καθόλου είναι πάρα πολύ δραστήρια. 

 

16393369497784643894124764133260.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανα νησακι το ενυδρειο σου, που μπορει να βγει, να  στεγνώσει; Θερμοκρασια νερού; στεριάς;

Πες τι εχεις απο εξοπλισμό στο ενυδρείο. Βγαλε μια γενικη φωτο

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2021 at 10:50 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Εχει κανα νησακι το ενυδρειο σου, που μπορει να βγει, να  στεγνώσει; Θερμοκρασια νερού; στεριάς;

Πες τι εχεις απο εξοπλισμό στο ενυδρείο. Βγαλε μια γενικη φωτο

 

Για νισακι της έχω μια εξέδρα π επιπλεει. Θερμοκρασία νερού στους 25°

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Maximos.bas έγραψε:

Για νισακι της έχω μια εξέδρα π επιπλεει. Θερμοκρασία νερού στους 25°

Βγαλε μια γενικη φωτο του ενυδρειου.

Ειδικες λαμπες  εχεις πανω απο το νησακι; Θερμοκρασια στ στεριά;

Τι ταιζεις;

Διαβασες το αρθρο;

Ολα αυτα μετρανε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 15/12/2021 at 11:06 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Βγαλε μια γενικη φωτο του ενυδρειου.

Ειδικες λαμπες  εχεις πανω απο το νησακι; Θερμοκρασια στ στεριά;

Τι ταιζεις;

Διαβασες το αρθρο;

Ολα αυτα μετρανε.

Τι εννοείς ειδικές λάμπες έχω ένα φως του ενυδρείου που είναι και για φυτά αυτό μου πρωτιναν 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Maximos.bas έγραψε:

Τι εννοείς ειδικές λάμπες έχω ένα φως του ενυδρείου που είναι και για φυτά αυτό μου πρωτιναν 

Αν δεν διαβασες το αρθρο (ποστ#3) .... 

θέρμανση-με έναν ενυδριακο θερμαντηρα και για θερμασνη του αερα στη στερια τουλαχιστον με μια λάμπα πυρακτωσεως(θερμανσης)να πετυχενουμε θερμοκρασια νερου 26 βαθμους και αερα 35 βαθμους όσο πιο πολύ ζεστη τοσο πιο μεγαλο μεταβολισμο και κινητικοτητα

φως- μια λάμπα uv για αντικατασταση φως ηλιού όπου να εκπέμπει ακτινες uv-a uv-b
η λάμπα όχι μεγαλυτερη αποσταση απο 20εκ κατα προσεγγιση και αναμενη σε τροπικα κληματα περιπου 12 ωρες(όλα αυτα επιβάλωνται για την αναπτυξη τους ,συνθετουν βιταμινη d3 ,και στεγνωνουν για αποφυγη μυκητιάσεων του δέρματος)(όταν μεγαλώνουν το καβούκι αφηνει στο νερο μικρές μεβράνες σε κομμάτια)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...