Jump to content

Θολά νερά στο ενυδρείο.


Recommended Posts

Φίλοι μου το ενυδρείο ενός μηνός που έχω, τελευταία είναι αρκετά θολό. Στην αλλαγή νερού δεν βάζω πίεση. Τι να φταιει; Μήπως τα βακτήρια;           Μήπως οι 2 θαλασσινές πέτρες;

Το ενυδρείο είναι χωρητικότητας 120 L και οι διαστάσεις του ( Μήκος 66 cm Πλάτος 36 cm και ύψος 45 cm.

Έχω βάλει μέσα 7 χρυσόψαρα, ψιλή άμμο , 2 πλαστικά φυτά, 2 πέτρες θαλάσσης, έναν μικρό κορμό (για ενυδρεία) ξύλο αφού πρώτα τον μούλιασα και έπλυνα καλά, Φαγητό τα βάζω πρωί βράδυ Τetra Goldfish που είναι σαν μικρή φακή και INSECTIVORE που είναι σαν φύλλα ψιλά , το αντιχλωριακό είναι Prime το υγρό για βακτήρια είναι το Stability . Αυτά.

Αν σε όλα αυτά κάτι είναι λάθος παρακαλώ βοηθήστε. Είμαι άπειρος και άσχετος. ?

 Και το νερό το αλλάζω μια φορά την εβδομάδα το 1/3 αφού πρώτα βάζω τις ανάλογες σταγόνες του αντιχλωριακού.

Έγινε επεξεργασία - Vasilis Papias
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Vasilis Papias έγραψε:

Φίλοι μου το ενυδρείο ενός μηνός που έχω, τελευταία είναι αρκετά θολό. Στην αλλαγή νερού δεν βάζω πίεση. Τι να φταιει; Μήπως τα βακτήρια;           Μήπως οι 2 θαλασσινές πέτρες;

Το ενυδρείο είναι χωρητικότητας 120 L και οι διαστάσεις του ( Μήκος 66 cm Πλάτος 36 cm και ύψος 45 cm.

Έχω βάλει μέσα 7 χρυσόψαρα, ψιλή άμμο , 2 πλαστικά φυτά, 2 πέτρες θαλάσσης, έναν μικρό κορμό (για ενυδρεία) ξύλο αφού πρώτα τον μούλιασα και έπλυνα καλά, Φαγητό τα βάζω πρωί βράδυ Τetra Goldfish που είναι σαν μικρή φακή και INSECTIVORE που είναι σαν φύλλα ψιλά , το αντιχλωριακό είναι Prime το υγρό για βακτήρια είναι το Stability . Αυτά.

Αν σε όλα αυτά κάτι είναι λάθος παρακαλώ βοηθήστε. Είμαι άπειρος και άσχετος. ?

 Και το νερό το αλλάζω μια φορά την εβδομάδα το 1/3 αφού πρώτα βάζω τις ανάλογες σταγόνες του αντιχλωριακού.

Καλημέρα και χρόνια πολλά φίλε μου. Να ξεκινήσουμε καλωσορίζοντας σε στο φόρουμ μας ?. Τώρα όσον αφορά το ενυδρείο σου, αρχικά να σου πω ότι θέλω να ανεβάσεις φωτογραφίες του για να δούμε τι ακριβώς σημαίνει το "θολό". Επίσης πες μας λίγο τι φίλτρο έχεις. Εφόσον έχεις τα αγαπημένα μου χρυσόψαρα, θα σε βάλω να διαβάσεις τα εξής: 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τα λίγο και τα καταλάβεις κάποια από τα λάθη που λογικά ως αρχάριος και με λάθος κατευνθησεις από τα μαγαζί που τα πήρες, έχεις κάνει. Αφού τα διαβάσεις, εδώ είμαι να σου απαντήσω σε όλες τις απορίες σου

Link to comment
Share on other sites

Επίσης  έχω βάλει στο ενυδρείο αερόπετρα  και αεραντλία. Το φίλτρο είναι μέσα στο ενυδρείο. Και κάθε δυό ημέρες βάζω ενα καπάκι βακτήρια. 

Η Θολάδα όμως παραμένει  και δεν μ,αρέσει.

269957815_219992526961427_4370383011869469901_n.jpg

266836305_1315490138956931_7788694420537107694_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη, εχεις bacterial bloom στο ενυδρειο. Τι ειναι αυτο....

Οταν ο αριθμος των ετεροτροφων βακτηριων ειναι υπερβολικα μεγαλος, τοτε το νερο γινεται θολο. Γιατι γινεται αυτο...

Ταιζεις παραπανω απ οτι πρεπει+εχεις ανύπαρκτη βιολογια στο φιλτρο.

Τι πρεπει να κάνεις - να μειωσεις το ταισμα, παρε καποιο άλλο σκευασμα για βακτηρια πχ prodibio digest (1 αμπουλα εχει 1,5€, δεν ριχνουμε μαζι διαφορετικα σκευασματα)

Βαλε φουλ βιολογικο υλικο στο φιλτρο (βγαλε ενα σφουγγαρι), φτιαξε καλη αναταραξη του νερου (βασικο). Η αεραντλια βοηθαει ελαχιστα στην οξυγόνωση νερου, μονο με καλη αναταραξη επιφανιας γινεται καλη οξυγονωση.

Βαλε σκουπα βυθου , κανε αλλαγη νερου και μετα ριξε βακτηρια.

Μεσα σε 1-2 εβδομαδες θα φυγει αυτο το "γαλατακι" απο το νερο.

Κάνε μετρησεις νερου για αμμωνια και νιτρωδη 1000%

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...