Jump to content

Τα βασανακια μου


Recommended Posts

Καλησπέρα με λένε Χριστίνα είμαι 38 ετών, μου χάρισαν ένα χρυσόψαρο στη δουλειά μου, σε σακουλακι το 2010? 2013? Δεν θυμάμαι και κάπου εκεί ξεκίνησαν τα βασανιστήρια μου, πήγα σε πετ σοπ αγόρασα ενυδρείο, φίλτρο,αεραντλία,τροφή και ταιστρα. Τα πήγα σπίτι, με είδε η μάνα μου, ήθελε να με ξετομαριασει και τον πήραν στο δωμάτιο μου.

Μετά από λίγους μήνες... Ε κρίμα να είναι μόνο τους ας πάρω άλλο ένα να κάνουν παρέα.... ( Εξυπνάδες)

Πριν 3 με 4 χρόνια ήρθα σε δικό μου σπίτι και επειδή το ενυδρείο τους ήταν μικρό βρήκαμε με τον άντρα μου  ενα μεταχειρισμένο. Πήγαμε να το πάρουμε και μαζί μας έδωσε και τα 2 redcup που είχε ηδη στο ενυδρείο. Ε λέω θα κάνουν με τους δικούς μου ας τα πάρω. .... Ναι καλά.. οι δικοί μου τρωγανε το κεφάλι του αρσενικού redcup ενώ κυνηγουσαν το θηλυκό αλύπητα για να ζευγαρώσουν.... Χωρίζω το ενυδρείο στη μέση με πλέξιγκλας.... Ναι καλά.... Πηδουσαν από πάνω οι λυσαριδες. 

Βγάζω τον αρσενικό το βάζω σε ένα μικρότερο , άρχισα να ψάχνω ενυδρείο εντομεταξυ,  γεννάει η θηλυκιά.... Ήθελα να δω αν μπορώ να μεγαλώσω κάποια μωρά, τότε είχα χώρισμα κάτω από το χαλίκι και αντλία και καλά να μαζεύει τη βρώμα που πάει κάτω από τα χαλίκια , σαν διπλό πάτο. Όταν ήρθε η ώρα να το καθαρίσω και να το βγάλω, κάτω από τα χαλικια στο κενό υπήρχε ένα ψαράκι που είχε μεγαλώσει μέσα στο βούρκο και δεν είχε δει ποτέ φως και γενικός κανέναν. Αυτός είναι ο Μαγκάιβερ και είναι ο άσπρο κόκκινος που είναι στο μεγάλο ενυδρείο. 

Πήρα 2ο ενυδρείο μεγάλο , γέννησε άλλη θυληκια, τα είδα να κολυμπάνε τα λυπηθηκα να τα φανε οι κανίβαλοι και τα μάζεψα.... 

Είπα να κάνωια.λιμνη στο πατρικό μου αλλά δεν θέλουν.

Τώρα προσπαθώ να πείσω τον άντρα μου να πάρουμε και 3ο μεγάλο για να είναι άνετα, πότε θα με διώξει δεν ξέρω....

1) ενυδρείο  45*40*120 με 2 redcup και ένα μικρουλακι. Φίλτρο fluval 407 με κεραμικό μακαρόνι, αεραντλία και θερμοστάτη στους 24 βαθμούς σταθερά. Αλλαγή κάθε 2 με 3 μέρες. Αυτο βρώμιζει περισσότερο από το άλλο που έχει 6 μέσα....

2) ενυδρείο  45*40*110 με 6 common και comet, Φίλτρο fluval 407 με κεραμικό μακαρόνι, αεραντλία και θερμοστάτη στους 22 βαθμούς σταθερά. Αλλαγή κάθε 2 με 3 μέρες

3)  ενυδρείο 30*35*60 με 5 μικρά Φίλτρο fluval 208 με κεραμικό μακαρόνι, αεραντλία και θερμοστάτη στους 22 βαθμούς σταθερά. Αλλαγή κάθε 2 με 3 μέρες. 

Μετρήσεις κάνω με της sera τα υγρά τεστ. Και είναι στην κίτρινη απόχρωση. 

Τροφή δίνω 2 φορές την ημέρα πρωί βράδυ, και παίρνω διαφορετικές μάρκες και τις ανακατεύω και είναι μπιλακια που επιπλέουν.

Στο redcup παίρνω new life spectrum γιατί είχαμε θέμα με την κύστη και κοντεβα να τον χάσω. Τον έσωσε οι διακοπές, το εμφιαλωμένο νερό , το μασάζ στην κοιλίτσα του και τάισμα στο στόμα με αρακά και αυτή την τροφή.

large.IMG_20220105_183124.jpg.474d6e3ad9e492bca18aa7ed36c0ef83.jpglarge.1641405119671877315306285072916.jpg.a311d265bf12d973126ffb3f84ffc2a0.jpglarge.IMG_20220105_183136.jpg.fcdb35534fa5073c563fa6e604bd60a5.jpgτα καπάκια τα έχω βγάλει λόγο καλοκαιριού και ζέστης και έχω βάλει καφασωτά για να μην βρω κανέναν απέξω. 

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Χριστίνα!

 

Στην περίπτωση σου, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να αντικαταστήσεις όλα σου τα ενυδρεία με ένα μεγάλο που θα το ευχαριστηθούν τα ψαράκια σου και πάνω από όλα εσύ.

Κάνε την οικογενειακή συζήτηση που πρέπει και Πήγαινε σε ένα ενυδρείο 400+ λίτρα και δέν θα το μετανιώσεις!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάω να πάρω και 3ο ενυδρείο γιατί τα μωρά  μεγαλώνουν και δεν θέλω να τα ζορισω περισσότερο, αλλά δεν ξέρω αν κάνουν μαζί με τους μεγάλους μου για να το βαλω όλα μαζί σε μεγαλύτερο, μια, φορα είχα ρίξει έναν μέσα με τους μεγάλους και είχε πάθει εγκεφαλικό από το φόβο του, τον κυνηγάν οι μεγάλοι και αυτό κόντεψε να μείνει στον τόπο.

Και δεν έχω και που να βάλω το 3ο ενυδρείο..... Μπορώ να βγάλω το καλοριφέρ και να το βάλω στη θέση του ?  

Προσπαθώ να πίσω τους γονείς μου να κάνω μια λίμνη στο δικό τους σπίτι γιατί εγώ είμαι σε πολυκατοικία αλλά μου το παίζουν δύσκολοι.... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...