Jump to content

Τιμες νιτρικων και φωσφορου.


nickgreek4

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια και καλη χρονια!

Οι μετρησεις νιτρικων αμεσως μετα την αλλαγη (50% την εβδομαδα) μου δειχνουν 5. Λιγο πριν την αλλαγη πιανει 20. Επισης φωσφορο εχω μηδεν. Τι κανω λαθος; Μετραω με ΑΡΙ. Το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα hi-tech, αρκετα φυτεμενο. Λιπαινω με tropica spesialised 2ml καθε μερα και premium 2-3 φορες την εβδομαδα. Ειναι νορμαλ οι μετρησεις; Να ελαττωσω λιπανση και να προσθεσω λιγο φωσφορο; Τα φυτα δειχνουν να πηγαινουν ολα καλα και θεμα με αλγη δεν εχω ως τωρα. 4 μηνες ειναι στημενο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μιά χαρά ακούγονται οι μετρήσεις.Άν ανεβάσεις φωσφορικά μπορεί να εχεις άλγες...Γιά βάλε καμιά φωτό...?

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος nickgreek4 έγραψε:

Καλησπερα παιδια και καλη χρονια!

Οι μετρησεις νιτρικων αμεσως μετα την αλλαγη (50% την εβδομαδα) μου δειχνουν 5. Λιγο πριν την αλλαγη πιανει 20. Επισης φωσφορο εχω μηδεν. Τι κανω λαθος; Μετραω με ΑΡΙ. Το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα hi-tech, αρκετα φυτεμενο. Λιπαινω με tropica spesialised 2ml καθε μερα και premium 2-3 φορες την εβδομαδα. Ειναι νορμαλ οι μετρησεις; Να ελαττωσω λιπανση και να προσθεσω λιγο φωσφορο; Τα φυτα δειχνουν να πηγαινουν ολα καλα και θεμα με αλγη δεν εχω ως τωρα. 4 μηνες ειναι στημενο. 

Όταν μια συνταγή πάει καλά δεν την αλλάζεις! Αν βλέπεις οτι όλα ειναι καλά και ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στα φυτά σου τότε εν βρίσκω τον λόγο να πειράξεις κάτι! Φωσφωρικά λόγω λίπανσης θα υπάρχουν αλλά σε πολύ μικρή ποσότητα, σχεδόν μη μετρήσιμη! Περιμένουμε αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου σου!!

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως σε ενοχλεί; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...