Jump to content

"El Natural"


Vou

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου


Natural, Walstad, Dirted tank κλπ.


Γενικές Πληροφορίες


Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 80x40x30
Συνολικά Λίτρα: περίπου 90
Sump (λίτρα): - 

Οργανισμοί


Φυτά: Κερατόφυλλο, Ντοματιά (Hydrophila Difformis), Πολύσπερμα, Anubia Nana, και μία moss αν θυμάμαι καλά η christmas 
Ψάρια: 2 Dwarf Gurami
Άλλα είδη: Διαφόρων ειδών σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες

Διακοσμητικά υλικά


Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Πέτρες: Από το βουνό
Ξύλα: Κληματαριά, Αμυγδαλιά, Εσπεριδοειδή 
Άλλα διακοσμητικά : Φύλλα κατάπα, alder cones, και διάφορους ξηρούς καρπούς που πετάει μέσα ο παπαγάλος όταν αράζει και τρώει εκεί πάνω
Υπόστρωμα: Βιολογικό φυτόχωμα + χώμα από τον κήπο
Βυθός: Χαλίκι

Φωτισμός


Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 λεντοταινίες ψυχρού λευκού
Διάρκεια φωτισμού: 12 ώρες (12:00 - 00:00)

Υποστήριξη οργανισμών


Φίλτρανση: Ένα άδειο eheim 2211 με ένα σφουγγάρι μόνο ως κυκλοφορητής
Θέρμανση/ Ψύξη: Amtra 50V
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: -
Διατροφή: Ξηρές του εμπορίου, κατεψυγμένα bloodworms και αρτέμια


Παράμετροι


pH: 8.2
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25-26

Συντήρηση


Αλλαγές νερού: Ποτέ
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Αναπλήρωση 

 

 

Καλή χρονιά φίλοι ακουαρίστες!

Αφού πέρασαν τρεις μήνες ζωής του ενυδρείου, ας μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου. Αρχικά το ενυδρείο στήθηκε σύμφωνα με την μέθοδο Walstad αφού διάβασα 2-3 φορές το βιβλίο της. Ο ένας λόγος που διάλεξα να το κάνω είναι επειδή πάντα μου άρεσε η ιδέα ενός ενυδρείου-οικοσυστήματος με ελάχιστη ανθρώπινη παρέμβαση. Και ο άλλος είναι η τεμπελιά, ένα ενυδρείο δηλαδή που απλά να ταίζω τα ψάρια, και μια στο τόσο να ρίχνω μια κανάτα νερό.

 

Παρ'όλο το διάβασμα και τα βιντεάκια του youtube έκανα μερικά λάθη στην αρχή. Το πρώτο ήταν που έβαλα απευθείας από την πρώτη μέρα μέσα ψάρι. Η ίδια η Walstad υποστηρίζει πως τα ψάρια πρέπει να μπαίνουν από την πρώτη μέρα και να αυξάνεται ο αριθμός τους σιγά σιγά στην συνέχεια. Είχα ένα άγχος, το έκανα όμως. Την επόμενη μέρα μέτρησα αμμωνία και επιστράτευσα αμέσως το φίλτρο, που μέχρι τότε δεν υπήρχε, με μπόλι από τα υπόλοιπα. Την δεύτερη μέρα ξαναμέτρησα αμμωνία, μετέφερα το γκάπυ σε άλλο ενυδρείο (ακόμα εκεί είναι) και ξεκίνησα να το στρώνω με τροφή. Όταν είχε στρωθεί και είχα βάλει τα 3 γκουράμι διάβασα πάλι το βιβλίο για να δω τι θα κάνω με το φίλτρο.

Η συγγραφέας θεωρεί απαραίτητο ένα φίλτρο με μικρή ροή (επειδή η μεγάλη ανατάραξη αποδεσμεύει το διοξείδιο που χρειάζονται τα φυτά), αλλά χωρίς βιολογικό υλικό επειδή οι μεγάλες αποικίες βακτηρίων στερούν τροφή από τα φυτά. Σταδιακά άρχισα να αφαιρώ το βιολογικό υλικό μέχρι που το έβγαλα όλο.

 

Σχετικά με τα ψάρια δυσκολεύτηκα λίγο. Αρχικά σκεφτόμουν γαρίδες, αλλά δεν μπορούσα να τις συνδυάσω. Μετά είπα γκάπυ αλλά με προβλημάτιζαν οι γέννες και τελικά κατέληξα στα γκουράμι. Έβαλα 3 (2θυλ 1αρσ) αλλά το ένα θηλυκό το έχασα, όταν πήρα χαμπάρι το πόσο σοβαρό ήταν το ξύλο που είχε φάει και συνέχιζε να τρώει από το άλλο θηλυκό ήταν αργά, και το έχασα 2-3 μέρες αφού το απομόνωσα. Πανέμορφα ψάρια, πολύ ενδιαφέροντα από το τρόπο που κινούνται ανάμεσα στη ζούγκλα ψάχνωντας τροφή μέχρι τις φωλιές και το κυνηγητό.

 

Σχετικά με τα φυτά τα επέλεξα όλα σύμφωνα με τις απαιτήσεις τους (να μην έχουν δηλαδή) και την ταχύτητα ανάπτυξης (είναι σημαντικό να είναι γρήγορης ανάπτυξης ώστε να ρουφάνε όλους τους ρύπους και να ανταγωνίζονται την άλγη). Στο πρώτο κλάδεμα φύτεψα τις κομένες ντοματιές και τα πολύσπερμα κι έπιασιαν κι αυτά. Το μόνο που μου έκανε εντύπωση είναι πως πιάσαν όλα (εκτός από μια βαλανσιέρα που δεν κατάφερα ποτέ να την κάνω να παραμείνει φυτεμένη), ενώ περίμενα πως μερικά θα αναπτυχθούν πιο γρήγορα και καλά και θα "φάνε" τα άλλα γι' αυτό και μπήκαν διάφορα είδη σε τυχαία σημεία με τη λογική "δε βαριέσαι, όποιο πιάσει". Αν το ξανάκανα θα τα φύτευα λίγο πιο στρατηγικά. Το κερατόφυλλο είναι αυτό που καταλαμβάνει τον περισσότερο χώρο και αναπτύσεται σαν τρελό, το έχω αφήσει να επιπλέει ως φυτό επιφάνειας, ακολουθεί η ντοματιά που δεν την κλαδεύω για την ώρα μέχρι να αποφασίσω αν θέλω να φυτέψω κι άλλη ή όχι, μετά τα πολύσπερμα που σε κάποια σημεία αναπτύσονται πολύ καλά, σε άλλα παραμένουν στάσιμα, και τέλος η μος με την ανούμπια που έχουν αναπτυχθεί κι αυτές αλλά όχι όπως τα άλλα πράγμα που το περίμενα βέβαια.

 

Enjoy ?


Φωτογραφίες:

12-10-2021
12-10-2

12-10

 

28-10-2021

28-10

28-10-2

28-10

 

31-10-2021 (πρώτο κλάδεμα)

 

kladema1-31-10

kladema-1-31-10-2

kladema-1-31-10

 

11-11-2021 

 

11-11.jpg

11-11-4

11-11-2

11-11-3

 

14-11-2021 (δεύτερο κλάδεμα)

 

 

 

14-11-3

14-11

14-11-2

14-11-4

14-11-5

14-11

 

17-11-2021

 

17-11

17-11-2

 

10-1-2022 (τρίτο κλάδεμα)

 

10-1-22-2

10-1-22

10-1-22-3

10-1-22-6

10-1-22-5

10-1-22-7

10-1-22-8

10-1-22-9.jpg


Βίντεο:

Λίγο κυνηγητό μετά το τάισμα 

 

Μια φωλιά

 

Νομίζω πως το γκουράμι μου χάλασε ... 

 

Έγινε επεξεργασία - Vou
  • Like 2
  • love 6
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να φανταστεις πόσο μου αρεσουν αυτού του τύπου τα ενυδρεία. Μπραβο που άντεξε να μην ακολουθήσεις την πεπατημένη. 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Δεν μπορείς να φανταστεις πόσο μου αρεσουν αυτού του τύπου τα ενυδρεία. Μπραβο που άντεξε να μην ακολουθήσεις την πεπατημένη. 

 

Δεν ξέρω πως εννοείς την πεπατημένη, πάντως δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο, ειδικά με τόση προχειρότητα στο στήσιμο. Έχει γίνει το αγαπημένο μου ενυδρείο από όλες τις απόψεις (συμπεριφορά ψαριών, εικόνας, απαιτήσεων κλπ). Αν δεν είχα βάλει Τανγκανίκα στο 240αρι κάτι παρόμοιο θα έφτιαχνα ?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να βγάλω την ντοματιά πάνω από την επιφάνεια για να δω αν θα συνεχίσει να μεγαλώνει έξω από το νερό. Την έκοψε ο παπαγάλος και τώρα την τρώει ?‍♂️?‍♂️

 

IMG-20220113-141904

IMG-20220113-141930

  • Haha 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ε τον αλήτη 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι λιγο ασχετη αλλα μου αρεσει παρα πολυ το φυτο που έχει πιάσει όλον τον τόπο! Ποιο ειναι;

Ειδικά στην τρίτη φωτογραφία μόνο αυτό και τα ψαρια φαίνονται!

Από ότι κατάλαβα είναι το κερατοφυλλο, αλλά έψαξα και έχει διαφορά είδη, ποιο είναι το συγκεκριμένο ;

Έγινε επεξεργασία - Merlin Betta
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Ειμαι λιγο ασχετη αλλα μου αρεσει παρα πολυ το φυτο που έχει πιάσει όλον τον τόπο! Ποιο ειναι;

Ειδικά στην τρίτη φωτογραφία μόνο αυτό και τα ψαρια φαίνονται!

Από ότι κατάλαβα είναι το κερατοφυλλο, αλλά έψαξα και έχει διαφορά είδη, ποιο είναι το συγκεκριμένο ;

 

Δεν ξέρω αν έχει άλλα ήδη, ή είναι το ίδιο και αλλάζει κάπως η μορφή του ανάλογα με τις συνθήκες. Αυτό που έχω εγώ είναι το Ceratophyllum Demersum

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

 

Δεν ξέρω αν έχει άλλα ήδη, ή είναι το ίδιο και αλλάζει κάπως η μορφή του ανάλογα με τις συνθήκες. Αυτό που έχω εγώ είναι το Ceratophyllum Demersum

Και το αφήνεις απλά στην επιφάνεια και γίνεται θηριο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Και το αφήνεις απλά στην επιφάνεια και γίνεται θηριο;

 

Ναι, το αφήνω να επιπλέει. Είναι πολύ εύκολο φυτό και μεγαλώνει ταχύτατα. Μπορείς και να το δέσεις σε πέτρες ξύλα ή και να το φυτέψεις απλά για να μείνει σε ένα μέρος. Δεν έχει ρίζες

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...