Jump to content

Καινούργια στο χόμπι!


Eirini22

Recommended Posts

Γεια σε όλους! Χαίρομαι πολύ που ανακάλυψα το φόρουμ σας. Είμαι η Ειρήνη, 22 ετών και κατοικώ στην Αθήνα. Κάνω τη συγκεκριμένη δημοσίευση γιατί με ενδιαφέρει σοβαρά το χόμπι του ενυδρείου και θα ήθελα να μάθω αρκετές πληροφορίες ώστε να δω εάν τελικά θα ασχοληθώ με αυτό ή όχι. Είμαι ιδιαίτερα ζωόφιλη, έχουν περάσει πολλά κατοικίδια από τα χέρια μου και ως εκ τούτου, προτού αποφασίσω να προσθέσω κι αλλα ζωάκια στην οικογένεια μου, ενημερώνομαι εκτενώς για τις ανάγκες τους. Πάμε στις ερωτήσεις μου λοιπόν :) 

 

1) Τι χρειάζεται ένα ενυδρείο; Πώς ξεκινάμε να το στήνουμε; Είναι τόσο περίπλοκο όσο λένε;  Πόσο περίπου κοστίζει και ποιο είναι το ελάχιστο ποσό που πρέπει να διαθέσω για ένα κατάλληλο για τα ψάρια μου ενυδρείο; Παλιότερα είχα παρακολουθήσει κάποια βιντεακια για αρχάριους αλλα δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα. Θα ήθελα εάν μπορείτε και έχετε χρόνο να μου εξηγήσετε ΤΑ ΠΑΝΤΑ από το μηδέν και όσο πιο απλά γίνεται, γιατί είμαι τελείως άσχετη.  :P 

 

2) Τι ψαράκια βάζω στο ενυδρείο; Πώς θα ξέρω ποια είναι τα κατάλληλα για το ενυδρείο μου; Ξέρω πως υπάρχουν ψάρια γλυκού και αλμυρού νερού, αλλά οι γνώσεις μου σταματάνε εκεί.

 

3) Πώς φροντίζω τα ψάρια μου; Τι χρειάζονται; Απαιτείται κτηνιατρική παρακολούθηση αν κάτι πάει στραβα; Φαντάζομαι πως η φροντίδα διαφέρει ανάλογα το είδος του ψαριού, αλλα θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν κάποιοι γενικοί κανόνες που πρέπει να ακολουθώ.

 

4) Επειδή σπουδάζω στην Αθήνα, λείπω αρκετές φορές το χρόνο είτε για διακοπές είτε για να πάω στο πατρικό μου. Τι πρέπει να κάνω για τα ψάρια όταν λείπω; Αντέχουν μέρες χωρίς φροντίδα ή πρέπει να βρω άτομο να τα προσέχει όπως κάνω κάνω και για το άλλο μου κατοικίδιο; Αυτή η ερώτηση είναι και η πιο σημαντική γιατί εάν τα ψάρια χρειάζονται μονίμως φροντίδα την οποία δε μπορώ να τους παρέχω, αυτό αποτελεί παράγοντα ώστε να μην πάρω ενυδρείο και τα ταλαιπωρήσω χωρίς λόγο.

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων. Ακόμα δεν είμαι σίγουρη για το αν μπορώ να ανταπεξέλθω στις ευθύνες ενός ενυδρείου, γι’αυτό και έκανα το συγκεκριμένο ποστ. Οι απαντήσεις σας θα με βοηθήσουν να καταλάβω αν είμαι έτοιμη να κάνω αυτό βήμα. Εύχομαι να είστε καλά και εσείς και τα ψαράκια σας!! :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Eirini22 έγραψε:

) Επειδή σπουδάζω στην Αθήνα, λείπω αρκετές φορές το χρόνο είτε για διακοπές είτε για να πάω στο πατρικό μου. Τι πρέπει να κάνω για τα ψάρια όταν λείπω; Αντέχουν μέρες χωρίς φροντίδα ή πρέπει να βρω άτομο να τα προσέχει όπως κάνω κάνω και για το άλλο μου κατοικίδιο;

Αν λείπεις μεχρι μια εβδομάδα, δεν χρειάζεται κατι ιδιαίτερο. Αν παραπάνω, θέλεις άτομο, που να μπορέσει να φροντίζει τα ζωντανά.

Πρωτα διαβασε εδω -

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο φόρουμ, και στην παρέα.

Η αλήθεια είναι ότι οι απορίες σου είναι πολλές.

Θα προσπαθήσω περιληπτικά να απαντήσω στις περισσότερες.

Το πως στήνεται ένα ενυδρείο θα σου δώσω το ανάλογο  link για να διαβάσεις.

Το πόσο κοστίζει, εξαρτάται από το μέγεθος του ενυδρείου και της ποιότητας καθώς και αν αγοράσεις καινούργιο είτε μεταχειρισμένο εξοπλισμό.

Η συμβουλή όλων είναι να αγοράσεις όσο το δυνατόν μεγαλύτερο ενυδρείο σου επιτρέπει ο χώρος και τα οικονομικά σου.

Δυστυχώς δεν υπάρχει κτηνιατρική υποστήριξη για τα ψαράκια μας αλλά υπάρχει η βοήθεια των μελών μέσα από το φόρουμ.

Θα ήταν καλό όταν φεύγεις να φροντίζει τα ψάρια σου, κάποιος που θα τον έχεις εκπαιδεύσει.

Για λίγες ημέρες 5-6 δεν υπάρχει πρόβλημα αν λειψεις, αλλά γενικά υπάρχει ρίσκο αν λείψεις παραπάνω. 

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω άρθρο αλλά μην πελαγώσεις. Διάβασε το για να πάρεις μια ιδέα ώστε να μπορούμε να συζητήσουμε ότι θέλεις.

:welcome:

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! Τα έχω διαβάσει ήδη όλα αυτά που μου προτείνατε, κατάλαβα κάποια πραγματακια αλλα η αλήθεια είναι πως η ορολογία είναι λίγο εξειδικευμένη και με δυσκολεύει καπως.

Μια σημαντική απορία που έχω είναι η εξής: Ποια μέθοδος στρωσιματος θεωρείται η καλύτερη; Διάβασα για μια μέθοδο που κρατάει περίπου ένα μήνα και πρέπει να πετάς τροφή μέσα στο ενυδρείο ώστε να αναπτυχθούν τα κατάλληλα βακτήρια... μου φάνηκε καπως πιο εύκολη μέθοδος από τις άλλες. Θεωρείτε πως αξίζει να ξεκινήσω με αυτή;

Επισης, όλα αυτά τα τεστ για το νερό που λένε τα άρθρα, πού μπορώ να τα βρω; Το πλησιέστερο πετ σοπ κοντά στο σπίτι μου είναι το Pet City. Δεν ξέρω ποσο εξοπλισμένο είναι για το χόμπι του ενυδρείου και γενικώς δεν το προτιμώ γιατί το προσωπικό δεν έχει πολλές γνώσεις. Δεν έχω όμως τίποτα άλλο κοντά μου. Μετά υπάρχει και η λύση να τα παραγγείλω εάν έχετε να μου προτείνετε κάποιο σαιτ.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η μέθοδος στρωσίματος με τροφή.

Όπως γράφεις κάποια πράγματα μπορείς να τα ψωνίσεις από το petshop και κάποια άλλα να τα παραγγείλεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Ειρήνη!! Αυτά είναι τα βασικά άρθρα που σου ειπαν τα παιδιά.. αλλά ταβάνι στην γνώση δεν υπάρχει!! Και σε αυτό το όμορφο χόμπι έχεις να μάθεις πολλά!!!

Πες μας τι ενυδρείο σκέφτεσαι; Ποσα λίτρα περίπου; Η τι ψαρια έχεις δει που σου άρεσαν για να σε βοηθήσουμε και με τα υπόλοιπα!!! Γενικά πως το σκέφτεσαι…

 

Με βάση αυτά θα σε προσανατολίσουν τα παιδιά για τα πάντα… και θα σου προτείνουν… το χόμπι αυτό θέλει υπομονή, διάβασμα, αγάπη αλλά είναι πανέμορφο!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Καλώς ήρθες Ειρήνη!! Αυτά είναι τα βασικά άρθρα που σου ειπαν τα παιδιά.. αλλά ταβάνι στην γνώση δεν υπάρχει!! Και σε αυτό το όμορφο χόμπι έχεις να μάθεις πολλά!!!

Πες μας τι ενυδρείο σκέφτεσαι; Ποσα λίτρα περίπου; Η τι ψαρια έχεις δει που σου άρεσαν για να σε βοηθήσουμε και με τα υπόλοιπα!!! Γενικά πως το σκέφτεσαι…

 

Με βάση αυτά θα σε προσανατολίσουν τα παιδιά για τα πάντα… και θα σου προτείνουν… το χόμπι αυτό θέλει υπομονή, διάβασμα, αγάπη αλλά είναι πανέμορφο!!

 

 


ευχαριστω για την απάντηση! Όπως είπα διάβασα ήδη τα άρθρα και προσπαθώ να εξοικειωθώ με τις ορολογίες για να τα καταλάβω όλο και καλύτερα :D Έχω σκοπό να ρίξω πολύ διάβασμα!

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω σκεφτεί τι ψάρια θα ήθελα να βάλω γιατί δεν έχω ιδέα τι απαιτήσεις έχει το κάθε είδος. Θα επέλεγα ένα σχετικά μικρό ενυδρείο (δεν θυμάμαι ποια είναι τα μίνιμουμ λίτρα νερού που απαιτούνται), αλλα για αρχή θα ήθελα κάτι που να κυμαίνεται στα μίνιμουμ όρια ώστε να είναι εύκολο να το κουμαντάρω και όταν εξοικειωθώ θα πάω και σε κάτι μεγαλύτερο. Επομενως τα ψάρια που θα μπουν θα είναι ανάλογα με το τι μπορεί να μπει σε ένα σχετικά μικρό ενυδρείο.

Εαν μιλήσω τελείως γενικά, μου αρέσουν πολύ τα ψάρια κλόουν και κάποια τροπικά ψαράκια που είναι τρίγωνα και ριγέ (δεν ξέρω πως λέγονται :P ). Γενικά μου αρέσουν τα πολύχρωμα. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτά που είπα είναι κατάλληλα για ένα μικρό ενυδρείο!

Εσεις τι ψαράκια προτείνετε σε έναν αρχάριο; 

Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος τρόπος είναι πρώτα να έχεις στο μυαλό σου τι περίπου θες να κανείς και μετά να το ξεκινήσεις ?

Από αυτό θα εξαρτηθούν πολλά.. για παράδειγμα υπάρχουν ψαρια που απαιτούν μεγαλύτερα ενυδρεία, αλλά που θέλουν σκληρό νερο αλλά πιο μαλακό κτλ Επίσης άλλες απαιτήσεις έχει ένα φυτεμενο ενυδρείο και άλλες ένα που δεν είναι φυτεμενο.. Ανάλογα τι θέλεις θα εξαρτηθεί και ο εξοπλισμός που θα χρειαστείς..

 

Για τα ψαρια δες σε ενυδρείακα καταστήματα ποια σου αρέσουν.. διάβασε τις παραμέτρους που χρειάζονται και επέλεξε αυτά που ταιριάζουν μεταξύ τους αρχικά.. και πες μας ποια είναι να σου πούμε γνώμη...εχει επίσης και video στο YouTube για όλα τα ψαρια…

 

Επίσης καλό είναι να μην πας σε ένα πολύ μικρό ενυδρείο ειδικά για πρώτο ενυδρείο… όσο μεγαλύτερο τόσο πιο εύκολα θα το Κουμανταρεις σχετικά…και αυτό γιατί πιο δύσκολα επηρεάζονται οι παράμετροι του… Για παράδειγμα αν ταΐσεις λίγο παραπάνω…πιο ευκολα θα ανεβάσεις αμμωνία σε ένα ενυδρείο 30λιτρα από ένα 100 κτλ Δες τι χώρο έχεις και μην ξεκινήσεις κατά τη γνώμη μου αν γίνεται με κάτω από 70λιτρα..

Έγινε επεξεργασία - ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αρχικά να βάλεις ζωοτόκα τα οποία δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις ούτε στο νερό ούτε και στα λίτρα, στα συν τους ότι θα δεις γέννες που είναι από τις πιο ωραίες εμπειρίες στο χόμπι. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με ένα ενυδρείο στα 60 λίτρα κι ένα χαρέμι (1 αρσενικό 2-3 θηλυκά) γκαπυ. Έχουν έντονα χρώματα και κίνηση. Και μην θεωρήσεις ότι είναι λίγα... Σε λίγο καιρό το ενυδρείο θα είναι φουλ. Το προφίλ τους είναι το παρακάτω. Όποια απορία έχεις φυσικά ρωτάς. 

:welcome:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Katrin έγραψε:

Μπορείς αρχικά να βάλεις ζωοτόκα τα οποία δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις ούτε στο νερό ούτε και στα λίτρα, στα συν τους ότι θα δεις γέννες που είναι από τις πιο ωραίες εμπειρίες στο χόμπι. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με ένα ενυδρείο στα 60 λίτρα κι ένα χαρέμι (1 αρσενικό 2-3 θηλυκά) γκαπυ. Έχουν έντονα χρώματα και κίνηση. Και μην θεωρήσεις ότι είναι λίγα... Σε λίγο καιρό το ενυδρείο θα είναι φουλ. Το προφίλ τους είναι το παρακάτω. Όποια απορία έχεις φυσικά ρωτάς. 

:welcome:

 

Συμφωνώ είναι πολύ καλή ιδέα!!!

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Eirini22 έγραψε:

Εαν μιλήσω τελείως γενικά, μου αρέσουν πολύ τα ψάρια κλόουν

Το θαλασσινο ενυδρειο ασ το στην άκρη μεχρι να γυρίσεις σπιτι.

πριν 11 ώρες, το μέλος Eirini22 έγραψε:

κλόουν και κάποια τροπικά ψαράκια που είναι τρίγωνα και ριγέ

Αν εννοεις τα μπαρμπακια, ειναι πολύ ωραία ψαράκια

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2022 at 9:15 ΜΜ, το μέλος Eirini22 έγραψε:

Γεια σε όλους! Χαίρομαι πολύ που ανακάλυψα το φόρουμ σας. Είμαι η Ειρήνη, 22 ετών και κατοικώ στην Αθήνα. Κάνω τη συγκεκριμένη δημοσίευση γιατί με ενδιαφέρει σοβαρά το χόμπι του ενυδρείου και θα ήθελα να μάθω αρκετές πληροφορίες ώστε να δω εάν τελικά θα ασχοληθώ με αυτό ή όχι. Είμαι ιδιαίτερα ζωόφιλη, έχουν περάσει πολλά κατοικίδια από τα χέρια μου και ως εκ τούτου, προτού αποφασίσω να προσθέσω κι αλλα ζωάκια στην οικογένεια μου, ενημερώνομαι εκτενώς για τις ανάγκες τους. Πάμε στις ερωτήσεις μου λοιπόν :) 

 

1) Τι χρειάζεται ένα ενυδρείο; Πώς ξεκινάμε να το στήνουμε; Είναι τόσο περίπλοκο όσο λένε;  Πόσο περίπου κοστίζει και ποιο είναι το ελάχιστο ποσό που πρέπει να διαθέσω για ένα κατάλληλο για τα ψάρια μου ενυδρείο; Παλιότερα είχα παρακολουθήσει κάποια βιντεακια για αρχάριους αλλα δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα. Θα ήθελα εάν μπορείτε και έχετε χρόνο να μου εξηγήσετε ΤΑ ΠΑΝΤΑ από το μηδέν και όσο πιο απλά γίνεται, γιατί είμαι τελείως άσχετη.  :P 

 

2) Τι ψαράκια βάζω στο ενυδρείο; Πώς θα ξέρω ποια είναι τα κατάλληλα για το ενυδρείο μου; Ξέρω πως υπάρχουν ψάρια γλυκού και αλμυρού νερού, αλλά οι γνώσεις μου σταματάνε εκεί.

 

3) Πώς φροντίζω τα ψάρια μου; Τι χρειάζονται; Απαιτείται κτηνιατρική παρακολούθηση αν κάτι πάει στραβα; Φαντάζομαι πως η φροντίδα διαφέρει ανάλογα το είδος του ψαριού, αλλα θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν κάποιοι γενικοί κανόνες που πρέπει να ακολουθώ.

 

4) Επειδή σπουδάζω στην Αθήνα, λείπω αρκετές φορές το χρόνο είτε για διακοπές είτε για να πάω στο πατρικό μου. Τι πρέπει να κάνω για τα ψάρια όταν λείπω; Αντέχουν μέρες χωρίς φροντίδα ή πρέπει να βρω άτομο να τα προσέχει όπως κάνω κάνω και για το άλλο μου κατοικίδιο; Αυτή η ερώτηση είναι και η πιο σημαντική γιατί εάν τα ψάρια χρειάζονται μονίμως φροντίδα την οποία δε μπορώ να τους παρέχω, αυτό αποτελεί παράγοντα ώστε να μην πάρω ενυδρείο και τα ταλαιπωρήσω χωρίς λόγο.

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων. Ακόμα δεν είμαι σίγουρη για το αν μπορώ να ανταπεξέλθω στις ευθύνες ενός ενυδρείου, γι’αυτό και έκανα το συγκεκριμένο ποστ. Οι απαντήσεις σας θα με βοηθήσουν να καταλάβω αν είμαι έτοιμη να κάνω αυτό βήμα. Εύχομαι να είστε καλά και εσείς και τα ψαράκια σας!! :) 

Καλως ηλθες Ειρηνη !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...