Jump to content

Υποστρωμα


Dimitris Varvakis

Recommended Posts

Καλησπερα στην ομαδα θα ηθελα καποιες συμβουλες σχετικα με το πως να στυσω το ενυδρειο μου απο την αρχη ξεκινωντας απο ενα καλο υποστρωμα....ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για αυτο το θεμα που μου στειλατε και το διαβασα ολο....καποιο υποστρωμα που γνωριζεται οτι ειναι πλουσιο σε θρεπτικα συστατικα ?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αναζήτηση για tetra plant complete substrate, ή sera floredepot ή dannerle deponitmix.

Επίσης μπορείς να δεις και το stratum ή το manado ή και το seachem flurite και πολλά ακόμη που μου διαφεύγουν.

Το θέμα είναι τι απαιτήσεις έχεις από το υπόστρωμα, για να επιλέξεις το κατάλληλο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θα ηθελα αππ το υποστρωμα ειναι να κραταει υγειης τα φυτα με σωστο χρωμα στα φυλλα του και να μου κατεβαζει λιγο το ph 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε καλύτερα να πας σε soil πχ. Ada Amazonia ή Tropica Aquarium soil. Τα οποία μπαίνουν μόνα τους χωρίς να χρειάζεται κάτι έξτρα. 

Επίσης να προσθέσω ότι όσο και να βοηθάει το σοιλ τα φυτά η υγεία τους δεν εξαρτάται μόνο από αυτό και θα πρέπει να δεις όλες τις παραμέτρους (φως, λίπανση) αν θέλεις να είναι στην καλύτερη τους κατάσταση. Αν έχουμε ένα ενυδρείο που έχει πολλά θρεπτικά π.χ χωρίς να δώσουμε στα φυτά το κατάλληλο φως, απλά θα ταΐζουμε τις αλγες. 

Τέλος να σου πω ότι η ιδιότητα να ρίχνουν το πεχα δεν είναι μόνιμη και μετά από κάποιο καιρό εξαντλείται 

Για όποια άλλη βοήθεια χρειαστείς εδώ είμαστε ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ απο οτι εχω δει σε καποια βιντεο συνηθως κατω αππ το υποστρωμα βαζουν κατι σαν σκονη και αππ οτι ειδα ειναι σκευασματα της ada σε ασπρα δοχεια ...επισης θα χρησιμοποιησω περιπου 6 λαμπτηρες των 54w για 450 ενυδρειο και θα χρησιμοποιησω και CO2....καθε βοηθεια και καθε γνωμη δεκτη

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Dimitris Varvakis έγραψε:

Ευχαριστω πολυ απο οτι εχω δει σε καποια βιντεο συνηθως κατω αππ το υποστρωμα βαζουν κατι σαν σκονη και αππ οτι ειδα ειναι σκευασματα της ada σε ασπρα δοχεια ...επισης θα χρησιμοποιησω περιπου 6 λαμπτηρες των 54w για 450 ενυδρειο και θα χρησιμοποιησω και CO2....καθε βοηθεια και καθε γνωμη δεκτη

Δεν ειναι απαραιτητο να βαλεις ολα τα "λευκα μπουκαλακια" της ADA ;)

Και χωρις αυτα μια χαρα θα πας. Το θεματακι, που πρεπει να σε απασχολει ειναι - με ποιο τροπο θα γινει η παροχη του CO2.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα η δικη σου συμβουλη για την παροχη co2 ποια ειναι ...πως θα μπορουσε να λειτουργει καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Dimitris Varvakis έγραψε:

Καλησπερα η δικη σου συμβουλη για την παροχη co2 ποια ειναι ...πως θα μπορουσε να λειτουργει καλυτερα

Ριξε μια ματια εδω -

 

Link to comment
Share on other sites

ισχυει και για ενυδρεια 200λ και πανω....

Εσυ ανετα μπορεις να παιζεις και με 2 κιλη μπουκαλα

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Πολυ κατατοπιστικο θα ελεγα μεχρι τωρα εχω παρει μια φυαλη μεταχειρισμενη 5kg με τα παρελκομενα περα απο αυτα εχω σωληνακι co2 art λεγεται και co2 difuser της trpika 3 σε 1

Link to comment
Share on other sites

Εχω και αυτα τα μανομετρα και ειναι κινεζος απο ali express

20220126_214400.jpg

Έγινε επεξεργασία - Dimitris Varvakis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα φίλε. Τι διαστάσεις είναι το ενυδρείο; Για μπουκάλα CO2 πάρε 5κιλη. Βγάζω 6μηνο+, με 1φυσαλιδα \sec, απλά φυτά,10€ γεμισμα. Τι φυτά σκέφτεσαι; 6 λαμπες 54w, 3 ροζ ενυδρειακες, 3 μπλε εμπορίου έχω εγω. Διαστάσεις ενυδρείου μου 120#65#65, μετά την 3ετια που έτρεχε, είχα πετύχει λαμπες, διοξείδιο, λιπάσματα είχα κ γκαζόν!! Ελπίζω να βοήθησα, ότι θέλεις ρώτα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...