Jump to content

Moby dick ενυδρείο 25L


Tina Kara

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα! Ξέρει κάποιος στο ενυδρείο που έχω αν χρειάζεται επιπλέον θερμαντήρα υποτίθεται πως έχει 25wat αλλά δεν ξέρω που βρίσκεται για να τον ρυθμίσω! Έχω βάλει ένα μονομαχο μέσα και ξέρω πως θέλει τουλάχιστον 26 βαθμούς Κελσίου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,αν δεν έχει ρελέ-διακοπτη για να ρυθμιστεί η θερμοκρασία τότε είναι αυτόματα στους 25°c +- . Μπορείς να βάλεις ένα θερμόμετρο να παρατηρήσεις την θερμοκρασία που κρατάει. Νομίζω πως είναι πολύ καλή θερμοκρασία για το ψαράκι σου

Link to comment
Share on other sites

Τον έχω βάλει από το Σάββατο και ενώ ήταν ενεργητικός από σήμερα κάθεται συνέχεια στην επιφάνεια και δείχνει να μην έχει όρεξη και είπα μήπως κρυώνει και για αυτό είναι έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφία από το ενυδρείο σου και το ψαράκι θα βοηθούσε. 

Έχεις στρώσει το ενυδρείο/φίλτρο σου?

Έχεις κάνει τεστ το νερό του ενυδρείου σου?  NH3/NH4, No2,No3 =??? . Νομίζω είσαι η κοπέλα που ρωτούσε τα βήματα από την αρχή του ενυδρείου σωστά?  Είχες αναφέρει και ρωτούσες για το στήσιμο από την αρχή.  Σου είχαμε δόση κάποιες πληροφορίες αν θυμάμαι καλά. Πότε πρόλαβε και έστρωσε το ενυδρείο σου? 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Μια φωτογραφία από το ενυδρείο σου και το ψαράκι θα βοηθούσε. 

Έχεις στρώσει το ενυδρείο/φίλτρο σου?

Έχεις κάνει τεστ το νερό του ενυδρείου σου?  NH3/NH4, No2,No3 =??? . Νομίζω είσαι η κοπέλα που ρωτούσε τα βήματα από την αρχή του ενυδρείου σωστά?  Είχες αναφέρει και ρωτούσες για το στήσιμο από την αρχή.  Σου είχαμε δόση κάποιες πληροφορίες αν θυμάμαι καλά. Πότε πρόλαβε και έστρωσε το ενυδρείο σου? 

Ναι εγώ είμαι που ρωτούσα για το στήσιμο του ενυδρειου! Δεν έχω παρει τα τεστ του ενυδρειου! Ρώτησα έναν υποτιθέμενο ιχθυολόγο από γνωστό κατάστημα και μου είπε πως το ενυδρείο είναι εντάξει εφόσον έχω βάλει αντιχλωρικο και βακτήρια! Επειδή έβλεπα τον μονομαχο κακοδιάθετο και δεν είχε όρεξη να φαει τον έβαλα στο αρχικό που είναι ένα πλαστικό 4 λίτρων με χλιαρό νερό και τον είδα καλύτερα! Υποτίθεται πως το ενυδρείο που έχω παρει έχει φίλτρα θερμοστάτη και είναι έτοιμο για χρήση! Το άφησα 3 μέρες να λειτουργεί μόνο του! Μου είπαν πως είναι εντάξει και να βάλω μέσα τον μονομαχο

Έγινε επεξεργασία - Tina Kara
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Tina Kara έγραψε:

Ναι εγώ είμαι που ρωτούσα για το στήσιμο του ενυδρειου! Δεν έχω παρει τα τεστ του ενυδρειου! Ρώτησα έναν υποτιθέμενο ιχθυολόγο από γνωστό κατάστημα και μου είπε πως το ενυδρείο είναι εντάξει εφόσον έχω βάλει αντιχλωρικο και βακτήρια! Επειδή έβλεπα τον μονομαχο κακοδιάθετο και δεν είχε όρεξη να φαει τον έβαλα στο αρχικό που είναι ένα πλαστικό 4 λίτρων με χλιαρό νερό και τον είδα καλύτερα! 

Δυστυχώς σε πληροφόρησε λάθος. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Δυστυχώς σε πληροφόρησε λάθος. 

Είμαι σιγουρη πλέον για αυτό! Υποτίθεται ότι είναι ιχθυολόγοι και ξέρουν! Προς το παρόν να τον αφήσω στο πλαστικό ενυδρείο των 4 λίτρων και να κάνω πάλι την διαδικασία από την αρχή; Αντιχλωρικο βακτήρια κτλ και να το αφήσω να δουλέψει κάποιες μέρες ακόμα; Θα βάλω και φωτό από το ενυδρείο και τα φίλτρα που έχει να μου πεις αν είναι οκ με αυτά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Tina Kara έγραψε:

Είμαι σιγουρη πλέον για αυτό! Υποτίθεται ότι είναι ιχθυολόγοι και ξέρουν! Προς το παρόν να τον αφήσω στο πλαστικό ενυδρείο των 4 λίτρων και να κάνω πάλι την διαδικασία από την αρχή; Αντιχλωρικο βακτήρια κτλ και να το αφήσω να δουλέψει κάποιες μέρες ακόμα; Θα βάλω και φωτό από το ενυδρείο και τα φίλτρα που έχει να μου πεις αν είναι οκ με αυτά;

Θα πρέπει να προμηθευτής κάποια τεστ τα οποία είναι ΝΗ3/ΝΗ4 =  αμμωνία Νο2= νιτρωδη Νο3= νιτρικα. Για να παρακολουθής της παραμέτρους του νερού σου από το ενυδρείο για να κάνεις (κύκλο του άζωτου) το στρώσιμο που λέμε. Έχεις διαβάσει αυτά που σου στείλαμε? Προφανώς ανεβάζει αμμωνία το ενυδρείο σου και δηλητηριάζει το ψαράκι. 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς υγρά τεστ είναι σαν να πηγαίνεις στα τύφλα. Όλοι όσοι κάνουμε αυτό το χόμπι έχουμε υγρά τεστ για να ξέρουμε που πατάμε και που βαδίζουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω διαβάσει και διαβάζω συνεχώς! Θα πάω να πάρω τα τεστ για να δω τις παραμέτρους! Εχω βάλει και 5 αλμπινους μέσα και έναν γλυφτη δυστυχώς νόμιζα ότι ο ειδικός θα γνώριζε αλλά από ότι φαίνεται δεν ξέρει τίποτα! Ευχαριστώ για το χρόνο σου και τις απαντήσεις!

  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Tina Kara έγραψε:

Τα έχω διαβάσει και διαβάζω συνεχώς! Θα πάω να πάρω τα τεστ για να δω τις παραμέτρους! Εχω βάλει και 5 αλμπινους μέσα και έναν γλυφτη δυστυχώς νόμιζα ότι ο ειδικός θα γνώριζε αλλά από ότι φαίνεται δεν ξέρει τίποτα! Ευχαριστώ για το χρόνο σου και τις απαντήσεις!

Είπε ο ειδικός να μπουν και albinos; Γιατί αν ναι, τότε κάθε άλλο παρά ειδικός είναι...

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Tina Kara έγραψε:

Τα έχω διαβάσει και διαβάζω συνεχώς! Θα πάω να πάρω τα τεστ για να δω τις παραμέτρους! Εχω βάλει και 5 αλμπινους μέσα και έναν γλυφτη δυστυχώς νόμιζα ότι ο ειδικός θα γνώριζε αλλά από ότι φαίνεται δεν ξέρει τίποτα! Ευχαριστώ για το χρόνο σου και τις απαντήσεις!

Δεν έχω λόγια 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ωχ, θέλει πολλή δουλειά το πράγμα. Αρχικά θα πρέπει να επιστραφούν στο πετ σοπ οι αρλεκινοι και ο γλυφτης(τι γλυφτης είναι, αληθεια), και να πάρεις τεστ, και μετά βλεπουμε^_^

Ανέμενε και τους πιο έμπειρους ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...