Jump to content

Φυτεμένο με νερό όσμωσης ή βρύσης


anathema

Recommended Posts

Καλησπέρα, 

 

σε ενυδρείο 200 λίτρων στο οποίο σκέφτομαι να μετατρέψω σε φυτεμένο με soil (εύκολα stem φυτά) και επίφυτα (ferns, bucephalandres, moss) και CO2 σκέφτομαι αν θα πρέπει να χρησιμοποιήσω νερό όσμωσης ή απευθείας βρύσης (με πρόφιλτρα). Το νερό της βρύσης είναι το αυτό της Θεσσαλονίκης με αρχικές τιμές PH 7.6-7.8, KH 10-12, GH 13-15 κατά προσέγγιση. Η δυσκολία με το νερό από όσμωση είναι οτι θα με περιορίσει στις αλλαγές νερού λόγω χρόνου, ενώ με το νερό της βρύσης μπορώ πολύ εύκολα και γρήγορα να κάνω μεγάλες αλλαγές νερού. Από την άλλη όμως με την όσμωση θα έχω απολύτως καθαρό νερό (χωρίς νιτρικά, πυριτικά) που με την κατάλληλη ποσότητα reminelizer θα το φέρω ακριβώς στις τιμές που θέλω.

Σε reef που είχα παλαιότερα έπαιζε σημαντικό ρόλο και έβαζα μόνο όσμωση, δεν έχω εμπειρία σε φυτά γιαυτό παρακαλώ την γνώμη σας από προσωπική εμπειρία.

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη μου αποψη ειναι να βαλεις νερο οσμωσης. Το λεω διοτι : 1oν. Οι τιμες στο νερο βρυσης μπορει να αλλαζουν με τις εποχες τους αλλα κ εφοσον γινουν αλλαγες στα συστηματα υδρευσης. 2ον. οπως ειπες κ συ ο ιδιος, απολυτως καθαρο νερο. 

Τωρα το θεμα του χρονου λυνεται εφοσον εχεις ενα ντεποζιτο να γεμιζει με νερο οσμωσης για να εχεις αποθεμα. 

 

Οσο για τα ιχνοστοιχεια που θελεις μπορεις να εχεις κ εμπλουτισμενο νερο οσμωσης. Αφου δηλαδη το νερο εχει καθαριστει απο ολα του τα στοιχεια και το TDS ειναι πλεον 0 ή πολυ κοντα σε αυτο, περναει επειτα απο αλλο ενα δοχειο με διαφορα στοιχεια να του δωσει καποια ιχνοστοιχεια κ μεταλλα παλι. Στην ουσια αυτο κανει και το νερο ποσιμο μιας κ εχει τις θρεπτικες αξιες που χρειαζεται.  Το αποτελεσμα ειναι νερο καθαρο απο βαρια αλατα και μεταλλα, με χαμηλο TDS για τα φυτα αλλα και τα ψαρια, αλλα και που παρεχει ποιοτητα, σταθεροτητα και καποια βασικα ιχνοστοιχεια! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 27 λεπτά, το μέλος Eos έγραψε:

Προσωπικη μου αποψη ειναι να βαλεις νερο οσμωσης. Το λεω διοτι : 1oν. Οι τιμες στο νερο βρυσης μπορει να αλλαζουν με τις εποχες τους αλλα κ εφοσον γινουν αλλαγες στα συστηματα υδρευσης. 2ον. οπως ειπες κ συ ο ιδιος, απολυτως καθαρο νερο. 

Τωρα το θεμα του χρονου λυνεται εφοσον εχεις ενα ντεποζιτο να γεμιζει με νερο οσμωσης για να εχεις αποθεμα. 

 

Οσο για τα ιχνοστοιχεια που θελεις μπορεις να εχεις κ εμπλουτισμενο νερο οσμωσης. Αφου δηλαδη το νερο εχει καθαριστει απο ολα του τα στοιχεια και το TDS ειναι πλεον 0 ή πολυ κοντα σε αυτο, περναει επειτα απο αλλο ενα δοχειο με διαφορα στοιχεια να του δωσει καποια ιχνοστοιχεια κ μεταλλα παλι. Στην ουσια αυτο κανει και το νερο ποσιμο μιας κ εχει τις θρεπτικες αξιες που χρειαζεται.  Το αποτελεσμα ειναι νερο καθαρο απο βαρια αλατα και μεταλλα, με χαμηλο TDS για τα φυτα αλλα και τα ψαρια, αλλα και που παρεχει ποιοτητα, σταθεροτητα και καποια βασικα ιχνοστοιχεια! 

 

 

 

Ευχαριστώ Eos για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι θέλω να αποφύγω τη διαδικασία ντεπόζιτο-απόθεμα-μετάγγιση στο ενυδρείο. Ακόμη και εάν βάλω όσμωση θα ήθελα να πηγαίνει απευθείας μέσα. Για λόγους χώρου και χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου - αν θα εχεις CO2 και δεν θα βαλεις καποια φυτα που χρειαζονται πολυ μαλακο νερο, τοτε και με νερο βρυσης θα τα πας μια χαρα. Το θεματακι ειναι , οτι θα μπουκωσει γρηγορα το soil και δεν θα σε βοηθαει μετα με το ph, απλα τοτε θα βαρας παραπανω CO2.....

Μπορεις να κάνεις μιξ νερο βρυσης+νερο οσμωσης πχ 50/50 ή 1/3 βρυση+2/3 οσμωσης. Αρκει να μην εχεις παρα πολλα νιτρικα στην βρυση.

Link to comment
Share on other sites

αυτήν την απορία εχω κ εγω μιας που τώρα ξεκινάω,,,εχω καταλάβει οτι δεν μπορούμε να βάλουμε σκέτο νερο οσμωσης..

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεκινήσεις με soil η γνώμη μου είναι ξεκινάς με νερό δικτύου και παρακολουθείς τις σκληρότητες. Εξαρτάται βέβαια με τι ζωντανά θα βάλεις και τι παραμέτρους χρειάζονται. Έπειτα μετά από καιρό αν δεις ότι ανεβαίνει η σκληρότητα κάνεις την μίξη με α/ο 

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά που μου φέρνει το δίκτυο είναι περίπου 5ppm, όχι πολλά δηλαδή. Τα πυριτικά δεν γνωρίζω. Το soil και το CO2 θεωρητικά θα μειώσουν το PH αλλά όχι τη σκληρότητα

Θα ξεκινήσω με βρύση και θα δω πως θα πάει ελπίζω να μην παλεύω με τις άλγες. 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...