Jump to content

Αναζητάω έμπειρα άτομα για να με βοηθήσουν με προτάσεις βελτίωσης και εμπλουτισμού σε είδη Αφρικανικών Κιχλίδων για το ενυδρείο μου.


Marios46

Recommended Posts

Υπάρχον ενυδρείο Juwel 240. Λειτουργεί εδώ και ενάμιση χρόνο με labidochromis yellow από την αρχή εως και σήμερα . Έχω επίσης μέσα και 2 corydoras και 1 Pleco Catfish Hypostomus και 1  Siamese Algae Eater Fish. Σε αυτό το διάστημα έχω κάνει και 2 γέννες με τα labi περίπου 40 ψαράκια. Τώρα έχω κρατήσει το αρχικό ζευγάρι και 2 παιδιά τους τα υπόλοιπα τα έχω δώσει. Σκέφτομαι τώρα να βάλω και άλλο είδος αν γίνετε και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα labi  για να αλλάξω λίγο και το ενυδρείο μου. Ακούω προτάσεις από έμπειρους σε ενυδρεία με περισσότερα είδη από ένα σε αφρικάνικες κιχλίδες.  

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . 

Φαντάζομαι ότι έχεις μόνο τα 4 labido στο ενυδρείο και όχι cory κτλ .

Αφου πούμε ότι δεν πάνε σε ζευγάρι άλλα σε χαρέμι δηλαδή 1αρσενικό με 3 θηλυκά θα ήθελα να δεις το προφίλ τους που σου έχω παρακάτω και μετά εγώ ή κάποιος άλλος θα σου πούμε για πιθανούς συνδυασμούς.

Δώσε προσοχή εκεί που λέει ιδανικοί συγκάτικοι .

 

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Μάριος46 στην παρέα μας. 

Τα labidochromis από όσο γνωρίζω πάνε σε χαρέμι 1 αρσενικό 4 θυληκα και τα φιλοξενούμε συνήθως ανά είδος. Πόσα έχεις στο σύνολο labi? .Οσο για τα γατόψαρα θεωρώ ότι δεν χρειάζονταν.

Μήπως έχεις πολλά ψαράκια σε ενυδρείο 240 λίτρα  ?. Επίσης θα βοηθούσε μια φωτογραφία από το ενυδρείο σου.  Γνώμη μου είναι να κρατήσεις μόνο τα labi  η να έβαζες μαζί τους κάποιο ακόμα είδος mbuna  

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι έχω και τα άλλα ψάρια που γράφω παραπάνω μέσα. Συν τα 4 labidochromis που μου έχω αφήσει πλέον. 

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να στείλω φωτογραφίες όσο πιο σύντομα μπορέσω για να μου πείτε τι γνώμη σας. 

Link to comment
Share on other sites

Μάριε ένας απο τους βασικούς κανόνες του forum είναι να μην έχουμε διπλούς λογαριασμούς . 

Αν θέλεις να αλλάξεις κάτι στο προφίλ του πaλιού σου λογαριασμού ( φωτογραφία πληροφορίες κτλ) είναι πανεύκολο με την επεξεργασία . Ο λόγος είναι ώστε να μπορούμε να ξέρουμε σε ποιόν μιλάμε άλλα και για να μπορούν όλα τα μέλη να κρατούν το προσωπικό τους αρχείο . 

Περιμένω τις φωτογραφίες και εδώ θα είμαι για να σε κατευθύνω όσο μπορώ .

 

@rastaman σε παρακαλώ κλείδωσε τον νεο λογαριασμό .

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά είχα καιρό να μπω και από το πρωί έχω κάποιο θέμα με τους κωδικούς και δεν με έβαζε μέσα η αλήθεια είναι ότι τα έχω μπερδέψει λίγο αύριο θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη. 

Link to comment
Share on other sites

@ΜΑΡΙΟΣ ΚΟΡΩΝΑΙΟΣ

Μάριε καλησπέρα !!

Σου στέλνω pm να σε βοηθήσω να φτιάξουμε λογαριασμούς,κωδικούς και οτι άλλο χρειάζεσαι :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας δεν ξέρω τι έκανα με τους λογαριασμούς τελικά εχθές απλά μπήκα από το κινητό για να απαντήσω εδώ και επειδή δεν με έβαζε με τους κωδικούς μπήκα με σύνδεση μέσω gmail. Τι πρέπει να κάνω τώρα?

Link to comment
Share on other sites

IMG_20220128_193303.thumb.jpg.2a2270086b2b7e2339ee0a018b3e8ad6.jpg

Έγινε επεξεργασία - Marios46
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που έχει και ξύλα μέσα . Κάτι διαφορετικό ρε παιδί μου..... πέτρα πέτρα πέτρα νταμαριάσαμε . Μπράβο σου !!

Τώρα στα σπουδαιότερα . Αν θέλεις να το κάνεις περίπου βιοτοπικό της λίμνης Malawi θα πρέπει να αφαιρέσεις απο μέσα cory pleco και τα συναφή . 

Αν όχι τα κρατάς γιατί ξέρω πόσο δύσκολο είναι να αποχωριστείς ψάρι που το έχεις πάνω από ένα χρόνο. 

Αυτόματα ή πρόταση μου είναι η πεπατημένη δηλαδή θα σου πρότεινα να βάλεις μια ομαδούλα (7-8) demasoni απλά φοβάμαι μην κυνηγήσουν τα μη malawi ψαράκια σου μιας και δεν είναι και από τα ποιο φρόνιμα ψάρια . 

Εναλλακτικά θα μπορούσες να βάλεις ένα χαρέμι Aulonacara για να έχεις κίνηση και στα μεσαία και ανώτερα στρώματα της στήλης του νερού .   

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι μου είχε πει ο άνθρωπος από το pet shop στην αρχή να βάλω μέσα τα 2 cory μόνο για να μην έχω θέμα με την άλγη . Μετά πήρα και το pleco για τα τζάμια και το Siamese  ήταν ζευγάρι που έχασα το ένα . Φοβόμουν στην αρχή που ήμουν αρχάριος να μην έχω θέμα με την αλγη και φόρτωσα μέσα αρκετά αλγοφαγα. Τώρα η αλήθεια δεν μου πάει η καρδιά να τα δώσω τα έχω μέσα από την αρχή του ενυδρείου φαντάσου ήταν πριν μπουν τα labi που είχα παραγγείλει.  

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα labi που έχω μέσα είναι αρκετά κινητικά με τον μεγάλο αρσενικό να κυνηγάει τα άλλα labi μόνο σχεδόν συνέχεια. Όταν ρωτησα τον άθρωπο στο pet μου είπε ή να βάλω και άλλο είδος χαρέμι 4-5 ή να β;aλω και άλλα labi. Ισχύει αυτό και αν ναι ποια είναι η καλύτερη επιλογή για να σταματήσω το "κυνηγείτο" μέσα στο ενυδρείο μου .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Marios46 έγραψε:

Απλά τα labi που έχω μέσα είναι αρκετά κινητικά με τον μεγάλο αρσενικό να κυνηγάει τα άλλα labi μόνο σχεδόν συνέχεια. Όταν ρωτησα τον άθρωπο στο pet μου είπε ή να βάλω και άλλο είδος χαρέμι 4-5 ή να β;aλω και άλλα labi. Ισχύει αυτό και αν ναι ποια είναι η καλύτερη επιλογή για να σταματήσω το "κυνηγείτο" μέσα στο ενυδρείο μου .

Αν τα άλλα 3 είναι θηλυκά τα κυνηγά για να ζευγαρώσει . Πρέπει να δεις αν κυνηγάει και τα 3 ή κάποια ( 2 ή 1 ) από αυτά . Έγω και 20 που είχα το κυνηγητό δεν σταματούσε άλλα μειώθηκε αισθητά . 

Κατά τα άλλα ναι ο υπερπληθησμός σε θηλυκά θα κάνει ποιο ήσυχο το ενυδρείο σου . 

Η εισαγωγή νέου είδους δεν είναι βέβαιο ότι θα τον αποθαρρύνει να τα κυνηγά . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη σου @marinos πόσα ψάρια είναι καλό να έχω μέσα στο ενυδρείο μου σαν σύνολο είτε αποφασίσω να βάλω άλλο είδος σε χαρέμι είτε βάλω και άλλα labi.  

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να μείνεις με τα labidochromis θα μπορούσες να βάλεις ακόμα ένα χαρέμι άλλα θα αλλάξεις τον διάκοσμο σε 2 περιοχές (μια τέρμα αριστερά και μια τέρμα δεξιά) .

Τώρα αν προσθέσεις άλλο είδος πάλι ένα χαρέμι ( 4 ψάρια) ή μια ομάδα (8) αν βάλεις τα demasoni .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι κάτι τέτοιο σκεφτόμουν και εγώ. Μου πέρασε από το μυαλό κάποια στιγμή να τα άλλαζα όλα απλά μετά τα λυπάμαι που τα έχω σχεδόν 2 χρόνια τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...