Jump to content

Βάση ενυδρείου 125lt


Christos Kapamas

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα την βοήθεια/γνώμη σας.

 

Έχω ένα ενυδρείο (γλυκού νερού) 125λτ (Juwel Rio 125 - Photo) το οποίο είναι τοποθετημένο σε ένα έπιπλο του Ikea.

H επιφάνεια και η βάση του επίπλου είναι μοριοσανίδα(?) 30mm , η κεντρική σανίδα στήριξης 36mm και οι πλαινές σανίδες 16mm. (Draw1)
Σκέφτομαι πως το συγκεκριμένο έπιπλο μπορεί να μην κρατήσει το βάρος του ενυδρείου και κάποια στιγμή στο μέλλον να μου δημιουργήσει πρόβλημα. 
Η πρώτη σκέψη είναι να ενισχύσω εσωτερικά το έπιπλο ώστε να μην επηρεάσω το αισθητικό κομμάτι , καθώς το ενυδρείο βρίσκεται στο σαλόνι.

Σκέφτομαι 2 ξύλινες κατασκευές (από καδρόνια ελάτης 40mmx40mm) που θα μπoυν εσωτερικά στο έπιπλο (Βλ Draw2,3&4) .

 

Τι λέτε, θα είναι ΟΚ?

photo.jpg

Draw1.jpg

Draw2.jpg

Draw3.jpg

Draw4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Το θεωρώ υπερβολικό για τα περίπου 200 κιλά του ενυδρείου . Εγώ απλά θα ενίσχυα τα κάθετα ξύλα με 16αρα μελαμίνη απο μέσα . 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα.

Το θεωρώ υπερβολικό για τα περίπου 200 κιλά του ενυδρείου . Εγώ απλά θα ενίσχυα τα κάθετα ξύλα με 16αρα μελαμίνη απο μέσα . 

μπορεί να είναι υπερβολικό αλλά η μελαμίνη ίσος να του βγει ποιο ακριβή απο τα δεκαράκια αν δεν βρει ρετάλι 

Και εγώ έκανα υπερβολή αλλά δεν βαριέσαι :) 

07.thumb.jpg.c4fd3dad62c1d96af277af8afb948a4c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Η λύση ενίσχυσης των πλαϊνών περιορίζεται σε μελαμίνη 16mm? Κόντρα πλακέ ή mdf μπορούν να χρησιμοποιηθούν? Επίσης, εννοείται 4 φύλλα στις εσωτερικές πλευρές όπως φαίνεται στις φώτο και δέσιμο με μεταλλικές γωνίες, σωστά? Πλάτη δεν χρειάζεται με αυτό το σχεδιασμό?

 

Draw5.thumb.jpg.64e7adc209432f5bb6bef9564227e26a.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Christos Kapamas Σου ξαναλέω ότι έχεις μόλις 200 με 250 κιλά βάρος . Στο χόμπι είμαστε γενικότερα της υπερβολής . Αυτό είναι το έπιπλο της εταιρίας Juwel (πιστοποιημένο) που είναι με μελαμίνη 16αρα με 3 κάθετα όπως στο έπιπλό σου ΧΩΡΙΣ πλάτη για να το δένει . Εγώ αν θέλεις θα έπαιρνα 3 μελαμίνες απο το practiker  κομμένες σε διάσταση 3τεμ Χ0,57 Χ0,40 = 0,684 τ.μ Χ 10,90€ = 7,45 + 3€ το κόψιμο που θα σε χρεώσουν και με βίδες θα τα τοποθετούσα εσωτερικά στα πλευρά (ένα και όχι δυο στο κέντρο). 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ Μαρίνε δεν έχουμε πρακτικερ που να δίνουν κομμάτια :)

Εδω αν πάρω μελαμίνη θα πρέπει να πάρω μια πλάκα ολόκληρη, ή απο   μαραγκό που θα με την χρεώσει υπερβολικά. Για αυτό εδώ βολεύουν τα δοκάρια λόγο κόστος όχι λόγο αυξημένης ασφάλειας.

και με τα δυο γίνεται δουλειά ότι βρει πιο φτηνά και ότι μπορεί να κατασκευάσει καλύτερα ο καθ' ενός, πχ αλλοι χειρίζονται καλύτερα το σίδερο :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Χρήστο άλλα απαντώ σε κάποιον που είναι στην Αττική . 

Βέβαια εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι υπερβολή η ενίσχυση στην περίπτωση του φίλου , άλλα όπως λέει και ο λαός «κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε» .

Στην επαρχία και βέβαια είναι δύσκολη η πρόσβαση σε ευκολίες που δίνουν τα πολυκαταστήματα (leroy .practiker κτλ) όποτε πας σε ό,τι μπορείς να κάνεις με τον ποιο οικονομικό τρόπο .

Link to comment
Share on other sites

Και @Christos Kapamas αν θέλεις κάνε μας και μια παρουσίαση του ενυδρείου σου εδώ https://www.aquazone.gr/forums/forum/255-ενυδρεία-μελών/   . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε το ιδιο ενυδρειο ! Εγω εχω το επιπλο της Juwel. Μια χαρα δυνατο φαινεται το επιπλο σου!

 Επισης κατι ασχετο...αλλα τσεκαρε τις ανουμπιες για αλγες γιατι ο φωτισμος γενικα ειναι δυνατος!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...