Jump to content

Ερώτηση για αλλαγή νερού.


Recommended Posts

Καλησπέρα, ένας φίλος μου ο οποίος έχει ένα 60άρι θέλει τώρα να ετοιμάσει νερό για να κάνει αλλαγή νερού στο ενυδρείο. Το βαρέλι που έχει για να προετοιμάζει το νερό είναι 60 λίτρων, την προηγούμενη εβδομάδα αντί να βάλει 30 λίτρα για να αλλάξει το 50% το γέμισε επειδή το ξέχασε.. Τελικά κάνει την αλλαγή το 50% και το υπόλοιπο το άφησε μέσα... Πριν λίγο μου στέλνει μήνυμα και μου λέει θα κάνει αλλαγή με το νερό της προηγούμενης εβδομάδας.. Εγώ του είπα να μην το χρησιμοποιήσει και καλύτερα να χρησημοποιήσει φρέσκο.. Ποια είναι η άποψη σας? 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

Καλησπέρα, ένας φίλος μου ο οποίος έχει ένα 60άρι θέλει τώρα να ετοιμάσει νερό για να κάνει αλλαγή νερού στο ενυδρείο. Το βαρέλι που έχει για να προετοιμάζει το νερό είναι 60 λίτρων, την προηγούμενη εβδομάδα αντί να βάλει 30 λίτρα για να αλλάξει το 50% το γέμισε επειδή το ξέχασε.. Τελικά κάνει την αλλαγή το 50% και το υπόλοιπο το άφησε μέσα... Πριν λίγο μου στέλνει μήνυμα και μου λέει θα κάνει αλλαγή με το νερό της προηγούμενης εβδομάδας.. Εγώ του είπα να μην το χρησιμοποιήσει και καλύτερα να χρησημοποιήσει φρέσκο.. Ποια είναι η άποψη σας? 

Αν ηταν στάσιμο όχι, αν είχε κυκλοφορητή δεν εχει πρόβλημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να μην το χρησιμοποιήσει και πολύ καλά είπες. Δεν υπάρχει καλύτερο από το φρέσκο νεράκι. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

Αν ηταν στάσιμο όχι, αν είχε κυκλοφορητή δεν εχει πρόβλημα.

Nαι, εννοείται στάσιμο.. 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι στασιμο είναι απαγορευτικο ! 

Να βαλει μισο βαρελακι νεο νερο να το αφησει λιγες ωρες με τα βελτιωτικά που βάζει (αντιχλωριο κλπ ) και κανει την αλλαγή του κανονικά

ΜΕΓΑΛΗ προσοχή τωρα που είναι χειμωνας στην θερμοκρασία του νερού! (εγω προσωπικά εχω θερμοστάτη στο βαρέλι μου και το ζεσταίνω όσο προετοιμαζεται το νερό με τον κυκλοφορητη και τα φαρμακια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...