Jump to content

Σωστό ή λάθος αν έχεις λεπτό χαλίκι αντί για άμμο σε ενυδρείο Αφρικής; (Aν όχι πρέπει να το αλλάξω πάση θυσία ;)


Marios46

Recommended Posts

Έβαλα απο την αρχή λεπτό χαλίκι επειδή μου το έδωσε δωρεάν κάποιος φίλος μου. Κατά την διάρκεια της πορείας στο χόμπι και διαβάζοντας περισσότερο και πιο έγκυρες πληροφορείς πάνω στην Αφρική  βλέπω ότι σχεδόν όλοι λένε μόνο άμμο. Περιμένω την άποψη σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κοίτα η άμμος βοηθάει στο να περνάνε τα ψάρια από τα βράγχια τους και να σκάβουν φωλιές και το αρνητικό με την άμμο είναι όταν βάζουμε σκούπα βυθού τραβάει και την άμμο. Τώρα όσο για το χαλικι καθαρίζετε πιο εύκολα. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν μπορείς να βάλεις και άμμο αφού πρώτα βγάλεις λίγο από το χαλικι το μισό πχ, και το υπόλοιπο να βάλεις άμμο..Ας περιμένουμε και την βοήθεια από αλλά παιδιά 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 2
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό έχω διαβάσει και εγώ σε σχέση με τα βράγχια είναι λογικά το πιο σωστό όσο αναφόρα την υγεία των ψαριών . Τώρα όσο αφορά το θέμα του σκαψίματος δεν έχουν θέμα και τώρα σκάβουν συνέχεια και φτιάχνουν τα μέρη τους. Απλά δεν ξέρω αν αξίζει τόσο πολύ τον κόπο να αδειάσω το ενυδρείο να βγάλω το χαλίκι που σχεδόν 2 χρόνια έχει αναπτύξει και τα βακτήρια που είναι ωφέλιμα για το ενυδρείο να βάλω την άμμο και να ταλαιπωρώ και τα ψάρια.    

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εκεί κολλάω και εγώ επειδή έχει αναπτύξει βακτήρια. 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι μια χαρά, μπορείς να το αφήσεις όπως είναι. Σε καμία περίπτωση μην το ανακατέψεις με ψιλή άμμο. Οι κιχλίδες σου θα το σκάβουν μια χαρά έτσι όπως είναι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα μην το ανακατέψεις ! Ουσιαστικά μεγάλο πρόβλημα δεν πρόκειται να έχεις ! Τώρα αν θες άμμο γιατί είναι η πιο σωστή πάρε βαθιά ανάσα δύο μέρες ρεπό και κάνε ντου και άλλαξε το ! ΧΑ ΧΑ !

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι πως δεν το ανακατεύεις . Τώρα αν θέλεις άμμο που είναι το ενδεδειγμένο υπόστρωμα για τις κιχλίδες Αφρικής να γνωρίζεις ότι θέλει δουλειά πολύ .

Ουσιαστικά ξεστήνεις και ξαναστήνεις το ενυδρείο σου .

  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...