Jump to content

Recommended Posts

Καλημερα! 

Θέλω να μετατρέψω το 25λιτρο μου σε ένα ωραίο ενυδρειο για neocaridinas , αλλά δεν ξέρω και πολλά γι αυτές. Έχω κάποιες αποριες:

1. Ποιες είναι οι κατάλληλες παράμετροι νερού για γαρίδες neocaridina? (KH, GH, NO3,pH)

2. Αν βάλω 3-4 μικρες ασβεστολιθικες πετρες σε θρυψαλακια θα έχουν προβλημα;

3. Θέλω να βάλω αρκετά φυτά άρα και CO2 και λίπασμα flourish και easy life kalium potassium, είναι εντάξει με τις γαριδες; 

4. Οποιαδήποτε πληροφορία για αυτές τις γαρίδες είναι δεκτή, δεν ξέρω σχεδόν τιποτα:P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ph 6.5-7.5

gh 4-8

NO3 όσο μπορούμε χαμηλά,

θερμοκρασία 15-30, ιδανικά γύρω στους 22-25.

Προτιμούν ελαφρώς αλκαλικό, αλλά όχι σκληρό νερό.

Με χαμηλές θερμοκρασίες ζουν περισσότερο, με υψηλές αναπαράγωνται γρηγορότερα αλλά με μικρότερο προσδόκιμο ζωής.

Οι γαρίδες δεν προτιμούν τα λιπάσματα. Βέβαια οι red cherry είναι ευπροσάρμοστες και ανθεκτικές σε σχέση με άλλες γαρίδες. 

Απαιτούνται κρυψώνες, σημεία με σκιά, αλλά και ξέφωτο για να ταίζονται.

Από τροφή υπάρχουν ειδικές τροφές για γαρίδες, αλλά θα τραφούν και με άλγη και βιοφιλμ του ενυδρείου. Επίσης φρέσκα λαχανικά σπανάκι, μαρούλι, καρότο που βοηθά και στο χρώμα τους.

Μπορείς επίσης με μια αναζήτηση να βρεις συνταγή ακόμη και για diy γαριδοτροφή. Αυτά:D

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

ph 6.5-7.5

gh 4-8

NO3 όσο μπορούμε χαμηλά,

θερμοκρασία 15-30, ιδανικά γύρω στους 22-25.

Προτιμούν ελαφρώς αλκαλικό, αλλά όχι σκληρό νερό.

Με χαμηλές θερμοκρασίες ζουν περισσότερο, με υψηλές αναπαράγωνται γρηγορότερα αλλά με μικρότερο προσδόκιμο ζωής.

Οι γαρίδες δεν προτιμούν τα λιπάσματα. Βέβαια οι red cherry είναι ευπροσάρμοστες και ανθεκτικές σε σχέση με άλλες γαρίδες. 

Απαιτούνται κρυψώνες, σημεία με σκιά, αλλά και ξέφωτο για να ταίζονται.

Από τροφή υπάρχουν ειδικές τροφές για γαρίδες, αλλά θα τραφούν και με άλγη και βιοφιλμ του ενυδρείου. Επίσης φρέσκα λαχανικά σπανάκι, μαρούλι, καρότο που βοηθά και στο χρώμα τους.

Μπορείς επίσης με μια αναζήτηση να βρεις συνταγή ακόμη και για diy γαριδοτροφή. Αυτά:D

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Πολυ χρήσιμες πληροφορίες! Μια ερώτηση έχω μόνο, για το λίπασμα. Το ενυδρείο θα έχει hygrophila difformis, pinnatifida, corymbosa και staurogene repens. Το λίπασμα είναι απαραιτητο; Δεν θα ήθελα να πάθουν κάτι οι γαρίδες.. Αν ναι, σε τι δοσολογία, αν υποθέσουμε ότι θα είναι ένα φυτό από το κάθε ειδος; 

Link to comment
Share on other sites

difgormis και corymbosa γίνονται πολύ μεγάλα φυτά για 25 λτ.

Επίσης pinnnatifida θέλει αρκετό φωτισμό και σίδηρο για να πάρει το ερυθρό χρώμα.

Ρίχνε το 1/3 της προτεινόμενης δοσης των σκευασμάτων, αφού η φυτική μάζα για αρχή θα είναι μικρή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

difgormis και corymbosa γίνονται πολύ μεγάλα φυτά για 25 λτ.

Επίσης pinnnatifida θέλει αρκετό φωτισμό και σίδηρο για να πάρει το ερυθρό χρώμα.

Ρίχνε το 1/3 της προτεινόμενης δοσης των σκευασμάτων, αφού η φυτική μάζα για αρχή θα είναι μικρή.

Difformis δεν μπορώ να βάλω αν την κλαδευω;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε για να πάρεις μια ιδέα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα καλό θα ήταν να μην βάλω... Υπάρχει κάποιο άλλο φυτό που να μπανει στο πίσω μέρος του ενυδρείου, να είναι "φουντωτο" και να μπαίνει στο ενυδρειο μου; (Και να είναι σχετικά ευκολο)

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Άρα καλό θα ήταν να μην βάλω... Υπάρχει κάποιο άλλο φυτό που να μπανει στο πίσω μέρος του ενυδρείου, να είναι "φουντωτο" και να μπαίνει στο ενυδρειο μου; (Και να είναι σχετικά ευκολο)

 

Bacopa caroliniana ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Άρα καλό θα ήταν να μην βάλω... Υπάρχει κάποιο άλλο φυτό που να μπανει στο πίσω μέρος του ενυδρείου, να είναι "φουντωτο" και να μπαίνει στο ενυδρειο μου; (Και να είναι σχετικά ευκολο)

Από φωτισμό πως είσαι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Από φωτισμό πως είσαι?

Φωτισμο εχω γυρω στις 10-11 ώρες, με ένα led φως, αλλά δεν ξέρω ποιο είναι, ήταν μαζί με το ενυδρειο. Πρέπει να είναι της sunsun

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς γράψε μας τα χαρακτηριστικά της λάμπας.

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο φωτισμός στην επιλογή των φυτών.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα online ότι είναι LED 4W, το χρώμα είναι αχνό ροζ. Βάζω φωτογραφία  

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις μέχρι τωρα:D

20220130_202633.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2022 at 5:27 ΜΜ, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Τι άλλα φυτά μπορώ να βαλω;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2022 at 5:44 ΜΜ, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Πολυ χρήσιμες πληροφορίες! Μια ερώτηση έχω μόνο, για το λίπασμα. Το ενυδρείο θα έχει hygrophila difformis, pinnatifida, corymbosa και staurogene repens. Το λίπασμα είναι απαραιτητο; Δεν θα ήθελα να πάθουν κάτι οι γαρίδες.. Αν ναι, σε τι δοσολογία, αν υποθέσουμε ότι θα είναι ένα φυτό από το κάθε ειδος; 

Οι red cherry ειναι ανθεκτικες σαν κατσαριδες, αρκει να ειναι στρωμενο το ενυδρειο. Απο λιπασματα δεν παθαινουν τιποτα.Τα λαχανικα δεν δινουμε ωμα, αλλά βραστα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2022 at 2:09 ΜΜ, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Καλημερα! 

Θέλω να μετατρέψω το 25λιτρο μου σε ένα ωραίο ενυδρειο για neocaridinas , αλλά δεν ξέρω και πολλά γι αυτές. Έχω κάποιες αποριες:

1. Ποιες είναι οι κατάλληλες παράμετροι νερού για γαρίδες neocaridina? (KH, GH, NO3,pH)

2. Αν βάλω 3-4 μικρες ασβεστολιθικες πετρες σε θρυψαλακια θα έχουν προβλημα;

3. Θέλω να βάλω αρκετά φυτά άρα και CO2 και λίπασμα flourish και easy life kalium potassium, είναι εντάξει με τις γαριδες; 

4. Οποιαδήποτε πληροφορία για αυτές τις γαρίδες είναι δεκτή, δεν ξέρω σχεδόν τιποτα:P

Παράμετροι και κάθε άλλη σχετική πληροφορία στα προφίλ, ασπόνδυλα https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ασπόνδυλα/ (υπάρχουν 2 προφίλ από neocaridina).

Οι ασβεστολιθικές πέτρες, δεν χρειάζονται (εκτός αν το νερό είναι μαλακό). Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και κόκκαλο σουπιάς (βρασμένο).

Έχετε υπόψιν ότι το CO2, μειώνει το pH.

Οι γαρίδες, δεν συμπαθούν τα λιπάσματα.

On 30/1/2022 at 5:44 ΜΜ, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Πολυ χρήσιμες πληροφορίες! Μια ερώτηση έχω μόνο, για το λίπασμα. Το ενυδρείο θα έχει hygrophila difformis, pinnatifida, corymbosa και staurogene repens. Το λίπασμα είναι απαραιτητο; Δεν θα ήθελα να πάθουν κάτι οι γαρίδες.. Αν ναι, σε τι δοσολογία, αν υποθέσουμε ότι θα είναι ένα φυτό από το κάθε ειδος; 

Οι δοσολογίες των λιπασμάτων, αναφέρονται σε πλήρως φυτεμένο ενυδρείο. Ανάλογα με το κατά πόσο είναι φυτεμένο το ενυδρείο, τόσ ποσοστό της δόσης χρησιμοποιείτε (για τον συγκεκριμένο όγκον νερού).

On 30/1/2022 at 7:52 ΜΜ, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Φωτισμο εχω γυρω στις 10-11 ώρες, με ένα led φως, αλλά δεν ξέρω ποιο είναι, ήταν μαζί με το ενυδρειο. Πρέπει να είναι της sunsun

 

On 30/1/2022 at 8:27 ΜΜ, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Βρήκα online ότι είναι LED 4W, το χρώμα είναι αχνό ροζ. Βάζω φωτογραφία  

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις μέχρι τωρα:D

20220130_202633.jpg

Τα ζωάκια μας, δεν χρειάζονται ιδιαίτερα τον φωτισμό, αλλά τα φυτά, ΝΑΙ, τον χρειάζονται! Ο φωτισμός του συγκεκριμένου ενυδρείου, είναι κατάλληλος για φυτά (κόκκινες και μπλέ αποχρώσεις βοηθούν άνθιση και βλάστηση αντίστοιχα, ή το αντίστροφο). Το πράσινο και το λευκό, είναι για να ικανοποιηθούν οι αισθητικές μας απαιτήσεις (φυσικός φωτισμός), καθώς το ανθρώπινο μάτι αξιοποιεί το πράσινο και λιγότερο το κίτρινο φως.

 

Αν κι οι εντάσεις του φωτός διαφέρουν σημαντικά σε lumen/W, από led σε led, σε γενικές γραμμές και με βάση τον παλιό κανόνα W/lt που χρησιμοποιείτο όταν κυριαρχούσαν στην αγορά οι λάμπες φθορισμού, τα 4 W αντιστοιχούν στα 8 ενός λαμπτήρα φθορισμού, άρα είστε κοντά στα 0,3 W/lt, που είναι χαμηλός φωτισμός. (Η επιθυμητή ένταση του φωτισμού είναι κάτι σχετικό, εγώ που δεν ζητώ πολλά, με 0,25 W/lt, για 6 ώρες δίχως λίπανση, διατηρούσα φυτά, αλλά το ζητούμενο δεν ήταν η ανάπτυξη, που όμως επιτυγχανόταν.) Αν θέλετε περισσότερα, καλώς έχετε αυξημένη διάρκεια φωτισμού. (Ρωτάτε, εκεί απ' όπου αγοράζετε τα φυτά σας, τί φωτισμό έχουν (ισχύ, λίτρα, διάρκεια) κι αναλόγως προσαρμόστε τον φωτισμό, πριν να εισάγετε τα φυτά στο ενυδρείο, αν και συνιστάται περίοδος καραντίνας, για ανακάλυψη σαλιγκαριών και άλγης ή απολύμανση. Εφόσον επιλεγεί η απολύμανση, η προσαρμογή τυ φωτισμού έχει μεγαλύτερη σημασία.)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2022 at 5:16 ΜΜ, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

 

Με χαμηλές θερμοκρασίες ζουν περισσότερο, με υψηλές αναπαράγωνται γρηγορότερα αλλά με μικρότερο προσδόκιμο ζωής.

 

Από τροφή υπάρχουν ειδικές τροφές για γαρίδες, αλλά θα τραφούν και με άλγη και βιοφιλμ του ενυδρείου. Επίσης φρέσκα λαχανικά σπανάκι, μαρούλι, καρότο που βοηθά και στο χρώμα τους.

Μπορείς επίσης με μια αναζήτηση να βρεις συνταγή ακόμη και για diy γαριδοτροφή. Αυτά:D

 

On 1/2/2022 at 11:52 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Τα λαχανικα δεν δινουμε ωμα, αλλά βραστα.

Η διάρκεια ζωής κι η ταχύτητα ανάπτυξης, είναι καθαρά θέμα βιορρυθμού αλλά στα ποικιλόθερμα και θέμα εντασης του μεταβολισμού που μεταβάλλεται ανάλογα με τη θερμοκρασία. Υψηλή θερμοκρασία, γρήγορη ανάπτυξη αλλά μικρότερη διάρκεια ζωής. Οταν η θερμοκρασία είναι χαμηλή, συμβαίνει το αντίθετο.

 

Η ειδική τροφή για γαρίδες (& κάθε άλλη τροφή για γαρίδες) χορηγείται άπαξ ημερησίως (διότι ούτως ή άλλως, οι γαρίδες βρίσκουν να φαν), σε ποσότητα που θα καταναλωθεί εντός 2-3 ωρών. 

 

Ερώτηση δική μου (που δεν έχω ταΐσει φυσικές τροφές σε γαρίδες) : Οι γαρίδες τρων μόνο βρασμένη κι οχι ζεματισμένη (σπανάκι, μαρούλι) τροφή; 

Έγινε επεξεργασία - anj
Συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος anj έγραψε:

: Οι γαρίδες τρων μόνο βρασμένη κι οχι ζεματισμένη (σπανάκι, μαρούλι) τροφή; 

Αρκεί να μαλακώσει η τροφη. Σπανακι θελει 1λεπτο βράσιμο  -ζεμάτισμα. Σπανακι, ομως , δεν ταΐζουμε καθε μερα, μονο 1-2 το πολυ  φορες την εβδομαδα. Και δεν αφηνουμε μεσα στο ενυδρειο για πανω απο 3-4 ωρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...