Jump to content

Καλησπέρα πως μπορώ να μειώσω τις τιμές KH στο ενυδρείο μου;


Marios46

Recommended Posts

Καλησπέρα πως μπορώ να μειώσω τις τιμές KH στο ενυδρείο μου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! με φίλτρο Α/Ο 

Ξεκινάς από το βαρέλι αλλαγής σιγά σιγά , 20%Α/Ο - 80% βρύση , 30%Α/Ο - 70% , μέχρι να φτάσεις το επιθυμητό 

Εγώ π.χ. που ήθελα να φτάσω στο 4dKH από 8dKH που είχε η βρύση κάνω την μίξη 50-50

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρέπει να γίνει με το σύστημα αντίστροφης όσμωσης από την βρύση μου στην αλλαγή του νερού που κάνω κάθε φορά; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Marios46 έγραψε:

Δηλαδή πρέπει να γίνει με το σύστημα αντίστροφης όσμωσης από την βρύση μου στην αλλαγή του νερού που κάνω κάθε φορά; 

Ναι καθε φορα, που θα κανεις αλλαγη θα κανεις μιξ νερο βρυσης με νερο οσμωσης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Marios46 έγραψε:

Καλησπέρα πως μπορώ να μειώσω τις τιμές KH στο ενυδρείο μου;

Έτσι εγκυκλοπαιδικά ρωτάς ή θέλεις πραγματικά να το μειώσεις . Και αν ναι γιατί θέλεις να το μειώσεις από την στιγμή που έχεις κιχλίδες Αφρικής στο ενυδρείο σου και ως εκ τούτου το KH και το PH θα πρέπει να είναι σε υψηλές τιμές ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας εδώ από το forum για τις labidochromis yellow που έχω βλέπω ότι στους ιδανικούς βαθμούς kh λέει 10 με 12 εγώ από τα στικ της tetra που χρησιμοποιώ μου το βγάζει σχετικά κοντά στο τέρμα του που είναι το 20(χρωματική ένδειξη) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Marios46 έγραψε:

Διαβάζοντας εδώ από το forum για τις labidochromis yellow που έχω βλέπω ότι στους ιδανικούς βαθμούς kh λέει 10 με 12 εγώ από τα στικ της tetra που χρησιμοποιώ μου το βγάζει σχετικά κοντά στο τέρμα του που είναι το 20(χρωματική ένδειξη) 

Δεν υπάρχει πρόβλημα . Μην σε προβληματίζει καθόλου . Χαμηλά να μην είσαι στα ψηλά είναι μαθημένα 😁 . Και για να γίνω ποιο κατανοητός στην Ελλάδα πλην ελάχιστον περιοχών που έχουν σχετικά μαλάκο νερό στις υπόλοιπες για κιχλίδες Malawi οι τιμές είναι ιδανικές . 

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2022 at 7:40 ΜΜ, το μέλος Marios46 έγραψε:

Διαβάζοντας εδώ από το forum για τις labidochromis yellow που έχω βλέπω ότι στους ιδανικούς βαθμούς kh λέει 10 με 12 εγώ από τα στικ της tetra που χρησιμοποιώ μου το βγάζει σχετικά κοντά στο τέρμα του που είναι το 20(χρωματική ένδειξη) 

Κάνε ένα κόπο και πάρε υγρό τέστ , γιατι για τα στικ δεν ακούγονται τα καλύτερα ..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2022 at 10:20 ΜΜ, το μέλος Georgis έγραψε:

Κάνε ένα κόπο και πάρε υγρό τέστ , γιατι για τα στικ δεν ακούγονται τα καλύτερα ..

Ναι κάνω και το υγρό τεστ και τα στικ για να έχω 2 απόψεις να συγκρίνω πάνω κάτω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...