Jump to content

Συγκατοικοι σε 450lt


Recommended Posts

Καλησπερα στην ομαδα εχω διαβασει αρκετα αποσπασματα απο παλαοοτερες ομαδικες συζητησεις με αποτελεσμα να εχω μπερδευτει αρκετα στο να επιλεξω καποιους συγκατοικους για το ενυδρειο μου...θα ηθελα καποια βοηθεια απο τα ατομα της ομαδας...το ενυδρειο εχει αρχισει να στηνεται με υποστρωμα καποια ξυλα και αρκετα εως φουλ φυτεμενο

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια που σκεφτομαι να βαλω στο ενυδρειο μου ειναι

Paracheirodon tetra(neon tetra) ×15

Puntius tetrazona(tiger barb)×10

Serpae tetra(hyphessobrycon eques)×10

Macrotociclus affinis(otociclus)×15

Neocaridina ×15-20

Απο οτι διαβασα τα tiger barb οπως και τα serpae tetra εχουν καποια επιθετικοτητα προς τα ψαρια με μακρια πτερυγια οπως επισης οτι μπορει να επιτεθουν σε αργα σχετικα ψαρια αλλα νομιζω οτι τα ψαρακια που επελεξα θα ειναι ενταξει....οι συνθηκες διαβιωσης των ψαριων ειναι σχετικα στα ιδια επιπεδα...θα ηθελα την γνωμη ενος εμπειρου χομπιστα 

Link to comment
Share on other sites

Μικρες γαριδες με μπαρμπακια -  πολυ δυσκολα (θα γινουν γευμα για τα μπαρμπακια), οχι που δεν θα τσιμπανε και τα τετρα τον γονο... Σε πικνο φυτεμενο ενυδρειο κατι γινεται, αλλά οι γαριδες θα κρυβονται συνεχεια.

Τα μπαρμπακια αν θα βαλεις, βαλε μεγαλη ομαδα - πανω απο 15, τοτε θα ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι για πυκνοφυτεμενο ενυδρειο αρχικα οπως αυτο που αποικονιζεται στη φωτογραφια  ...επισης αν βαλω πανω απο 15 barb θα μπορουσαν πιστευετε τα αλλα ζωντανα(neon,γαριδες)θα κυκλοφορουν "ανενοχλητα"...

FB_IMG_1642756108165.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Dimitris Varvakis έγραψε:

.επισης αν βαλω πανω απο 15 barb θα μπορουσαν πιστευετε τα αλλα ζωντανα(neon,γαριδες)θα κυκλοφορουν "ανενοχλητα"...

τα νεον καλα θα ναι, τις γαριδες ,ειπαμε, δεν θα δεις. Αν θελεις και γαριδες και ψαρια στο ενυδρειο, παρε μικροψαρα (μεχρι 3-4εκ). Το θεμα ειναι, οτι δεν θα φαινονται σε τόσα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις οτι δεν θα τις βλεπω στο ενυδρειο αν καταλαβα καλα?

Θα βρω και καποιο αλλο ειδος να ταιριαζει με τα υπολοιπα απλα οι χρωματισμοι του tiger barb μου αρεσαν αρκετα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...