Jump to content

ΦΥΣΙΚΟ ΞΥΛΟ


Recommended Posts

καλημέρα και απο εδω, θελω να ρωτησω αν αυτο το ξυλο που ειναι απο διακοσμητικη δαμασκηνια, 

στο οποιο εχω βγαλει την φλουδα και θα αφησω να στεγνωμη και επιτα βρασει και περασει με κερι μελισσας, 

ειναι καταλληλο για το ενυδρειο με χρυσοψαρα.

1l.pdf

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω μήπως ασχολίσε με την ξυλουργηκή;

Ρωτώ γιατί αν βάλεις σε ξύλο κοπής πορτοκαλελαιο αναμιγμένο με λινέλαιο και μελισσοκέρι κάμνεις μια φυσική προστασία για το ξύλο και το αδιαβροχοποίεις, αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί το ξύλο να μένει μόνιμα στο νερό.

Αν και το μελισσοκέρι είναι ένα φυσικό προϊόν που θέλω να πιστεύω πως δεν θα βλάψει το ενυδρείο χωρίς βέβαια να το γνωρίζω δεν έχει κανένα απολύτως νόημα γιατί θέλουμε το ξύλο να ρουφήξει νερό να μουλιάσει και να βυθιστεί.

 

ότι ξύλο και να βάλεις θα πρέπει να είναι εντελώς ξερό, να έχουν φύγει τα υγρά του.  Μετά το βράζουμε αν θέλουμε για ασφάλεια και μετά το μουλιάζουμε για να βυθιστεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα Κατερινα, ετσι διαβασα, γιατι προστατευει απο το σαπισμα και ισως απο το να βγαλει τοξικες ουσιες το ξυλο σε περιπτωση

που δεν ειναι καταλληλο για ενυδρειο.

προσπαθω να βρω αν το ξυλο απο δαμασκηνια ειναι ενταξει αλλα δεν το βρισκω πουθενα γραμμενο..

οχι Χρηστο  δεν εχω ιδεα απο ξυλουργικη :) απλα το διαβασα

Έγινε επεξεργασία - aggeliki1976
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος aggeliki1976 έγραψε:

καλημερα Κατερινα, ετσι διαβασα, γιατι προστατευει απο το σαπισμα και ισως απο το να βγαλει τοξικες ουσιες το ξυλο σε περιπτωση

που δεν ειναι καταλληλο για ενυδρειο.

προσπαθω να βρω αν το ξυλο απο δαμασκηνια ειναι ενταξει αλλα δεν το βρισκω πουθενα γραμμενο..

οχι Χρηστο  δεν εχω ιδεα απο ξυλουργικη :) απλα το διαβασα

υπαρχουν φουλ βελανιδιες παντου. Βρες ενα ξερο κλαδι. Μια χαρα κάνει για το ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...