Jump to content

Σκούπα βυθού


Nektarios Diamantopoulos

Recommended Posts

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος που να κατασκευάζει σκούπα βυθού για να καθαρίζω τα υπολείμματα στον πάτο του ενυδρείου. 

Πήρα μια έτοιμη από ένα κατάστημα αλλά είναι κοντή στο μήκος και δεν βολεύει. Θέλω να είναι τουλάχιστον 75cm μήκος. 

Ή εάν υπάρχει του εμπορίου με τόσο μήκος? 

Και θέλω να μην αφαιρεί το νερό αλλά να το κάνει ανακύκλωση όπως η έτοιμη που πήρα. (έχει ένα διχτακι) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε με λαστιχό ποτίσματος ή αλφαδολάστιχο το μήκος που θέλεις σε αυτήν που έχεις .

Link to comment
Share on other sites

Όχι Νεκτάριε δεν ειναι ηλεκτρική και προσωπικά με έχει βολέψει αφάνταστα. . . 

Τι βυθό έχεις στο ενυδρείο σου ??

Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς πατέντα....

1773829421_.thumb.jpg.a6dc48f051a44d8bfefa7e81ab3afc0e.jpg

  • Like 1
  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Nektarios Diamantopoulos έγραψε:

Αυτό βολεύει στην αλλαγή νερού πιο πολύ. Δεν μου καθαρίζει τον βυθό που θέλω 

 

Τι ακριβώς εννοείς γιατί έχει δοκιμαστεί σε αμμο,χαλίκι αλλά και σε διάφορων τυπου υπόστρωμα και πάει μια χαρά !!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

 

Τι ακριβώς εννοείς γιατί έχει δοκιμαστεί σε αμμο,χαλίκι αλλά και σε διάφορων τυπου υπόστρωμα και πάει μια χαρά !!

 

Όχι, φίλε μου δεν το έχω δοκιμάσει.... 😉 Αλλά πιστεύω πως αν έχουμε μία αντλία με καλό μανομετρικο ότι μπορεί να γίνει. Η αντλία εννοείται ότι θα πρέπει να είναι κάτω από την επιφάνεια του νερού δηλαδή μέσα στο νερό για να φύγει ο αέρας αρχικά από την αντλία. Ο φίλος θέλει να γυρνάει το νερό στο ενυδρείο... δεν νομίζω να έχει κάποιο πρόβλημα. Βυθό δεν έχει... έχει τζάμι. 

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως ο φίλος έχει μάλλον δισκους σε bare bottom ενυδρείο, οπότε θέλει να μαζεύει τα υπολείμματα τροφής και τις ακαθαρσίες των ψαριών μετά το τάισμα πριν βάλει πάλι μπροστά τα μοτέρ του φίλτρου έτσι ώστε να αποφύγει να επιβαρυνθουν τα φίλτρα και το νερό του ενυδρείου σε ένα βαθμό κρατώντας έτσι ένα χαμηλό βακτηριακο φορτίο στο ενδρειο για το καλό των ψαριών του αραιωνοντας και την συντήρηση του όλου συστήματος.  Αυτή η σκούπα είναι για να μαζεύουμε άμεσα τα επιφανειακά χοντρά απόβλητα και όχι για βουτιές μέσα στο υποστρωμα. 

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

 

Τι ακριβώς εννοείς γιατί έχει δοκιμαστεί σε αμμο,χαλίκι αλλά και σε διάφορων τυπου υπόστρωμα και πάει μια χαρά !!

 

Είναι πολύ μεγάλο το ύψος και δεν τα τραβάει πρεσαροντας την φούσκα. Το δοκιμασα. 

Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2022 at 1:11 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Αλλιώς πατέντα....

1773829421_.thumb.jpg.a6dc48f051a44d8bfefa7e81ab3afc0e.jpg

Αυτό είναι! Θα το φτιάξω. Λογικά θα δουλέψει. Ευχαριστώ πολύ!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωσε μας για το ολο εγχείρημα .... καλη συνεχεια.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Nektarios Diamantopoulos έγραψε:

Είναι πολύ μεγάλο το ύψος και δεν τα τραβάει πρεσαροντας την φούσκα. Το δοκιμασα. 

Για να δουλεψει θελει υψομετρικη διαφορα, πραγμα το οποιο εαν ειναι να ριχνεις ξανα στο νερο στο ενυδρειο να μην μπορει να λειτουργήσει. Εαν βαλεις πχ εναν κουβα στο πατωμα τοτε θα δουλεψει.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Για να δουλεψει θελει υψομετρικη διαφορα, πραγμα το οποιο εαν ειναι να ριχνεις ξανα στο νερο στο ενυδρειο να μην μπορει να λειτουργήσει. Εαν βαλεις πχ εναν κουβα στο πατωμα τοτε θα δουλεψει.

Ναι σωστά 

Link to comment
Share on other sites

Η φουσκα χρησιμευει μονο για να ξεκινησει η αναροφηση για να μην το κανεις με ρουφηγμα..

Γι αυτο μου φαινεται παραξενο που δεν δουλευει σε bare bottom ενω δοκιμασμενα τα καταφερνει σε δυσκολες συνθηκες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια βελτιωμένη έκδοση της αρχικής ιδέας για μικρότερο μανομετρικό και ποιο δυνατή αναρρόφηση......;) 90784433_Pro.thumb.jpg.e77c23cb52eaf270be2dadccb2ff062b.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

Η φουσκα χρησιμευει μονο για να ξεκινησει η αναροφηση για να μην το κανεις με ρουφηγμα..

Γι αυτο μου φαινεται παραξενο που δεν δουλευει σε bare bottom ενω δοκιμασμενα τα καταφερνει σε δυσκολες συνθηκες...

Πρέπει να υπάρχει μανομετρικο ύψος και να ρίχνω το νερό σε κουβα χαμηλά κάτι που δεν με βολεύει 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Μια βελτιωμένη έκδοση της αρχικής ιδέας για μικρότερο μανομετρικό και ποιο δυνατή αναρρόφηση......;) 90784433_Pro.thumb.jpg.e77c23cb52eaf270be2dadccb2ff062b.jpg

Πολύ καλό. Μια απορία έχω.. Η τροφή πχ που θα ρουφαω ή οι βρωμιές θα περνάνε από την αντλία για να πάνε στην κάλτσα?

Μήπως χαλάσει η αντλία έτσι. 

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για τροφή και ακαθαρσίες των ψαριών δεν θα παθαίνει τίποτα πέραν της περίπτωσης του να βουλώσει σε υπερβολική βρωμιά. Ξεπλένοντας την αντλία θα καθαρίζει εύκολα. Δεν έχω τώρα κάποια αντλία καβάτζα για να το δοκιμάσω αλλιώς θα πειραματιζόμουν..... :)

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...