Jump to content

Mbuna με Livingston


Recommended Posts

Καλησπέρα. Ένας φίλος μου πήρε ένα ενυδρείο 180 λίτρων (αν δεν κάνω λάθος) και με μου είπε να ρωτήσω αν μπορεί να φιλοξενήσει κιχλίδες Livingstone με mbuna. Υπάρχει κίνδυνος υβριδισμού η επίθεσης η μπορούν να συμβιώσουν μαζί. Από τι ξέρω είναι και οι δύο από την λίμνη malawi άρα δεν θα έπρεπε κανονικά να μπορούν;

Έγινε επεξεργασία - Βασίλης Καλαιτζης
Link to comment
Share on other sites

Επιστημονικό Όνομα: Nimbochromis livingstonii

Λίτρα: Μπορούν να ζήσουν σε χαρέμι, 1 αρσενικό με 3 ως 6 θηλυκά. Τα ελάχιστα λίτρα είναι τα 450 για ένα χαρέμι, με ιδιαίτερη έμφαση στο μήκος που θα πρέπει να ξεπερνά τα 150 εκατοστά.
Ιδανικοί Συγκάτοικοι : Μπορεί να διατηρηθεί και με άλλες κιχλίδες άλλα όχι μικρότερες τους ( Mbunas ) όπως και με ήρεμες κιχλίδες. Είναι σχετικά ειρηνικά μεταξύ τους αλλά γίνονται πολύ εδαφικά κατά την ωοτοκία και δεν θα ανεχτούν άλλο αρσενικό.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Επιστημονικό Όνομα: Nimbochromis livingstonii

Λίτρα: Μπορούν να ζήσουν σε χαρέμι, 1 αρσενικό με 3 ως 6 θηλυκά. Τα ελάχιστα λίτρα είναι τα 450 για ένα χαρέμι, με ιδιαίτερη έμφαση στο μήκος που θα πρέπει να ξεπερνά τα 150 εκατοστά.
Ιδανικοί Συγκάτοικοι : Μπορεί να διατηρηθεί και με άλλες κιχλίδες άλλα όχι μικρότερες τους ( Mbunas ) όπως και με ήρεμες κιχλίδες. Είναι σχετικά ειρηνικά μεταξύ τους αλλά γίνονται πολύ εδαφικά κατά την ωοτοκία και δεν θα ανεχτούν άλλο αρσενικό.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Ναι. Σίγουρα. Δεν ήξερα ότι χρειάζονται τόσο μεγάλο ενυδρείο. Ευχαριστώ πολύ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...