Jump to content

βοηθεια με ρατσα?


giorgosk.

Recommended Posts

καλησπερα παιδια,σας χαιρετω!ειναι το πρωτο μου ποστ,πως εχουν τα πραγματα,την Κυριακη πηγα να παρω την μικρη απο την γιαγια της και τσουπ με 

ενα χελωνακι στο χερι...δυστυχως σε μια πλασρικη χελωνιερα,τα κλασικα .

λογο οτι ειχα χρονια ενυδρειο φυτεμενο ηξερα οτι εμπλαιξα...οποτε δευτερα πηγα πηρα μια ετοιμη χελωνιερα ειναι αυτη...

https://aquaclubdesign.com/ενυδρειο-νεροχελωνασ-set-2-εξεδρα-φιλτρο-θερμανση-φωτισμο-led-διακοσμηση-aquatlantis-turtle-aquaterrarium-tortum-55-set-55x29x20-cm-black-001.html

επισης πηρα βιταμινες για το καβουκι της ,αντιχλωριο,τροφη εκτος απο τις γαριδες που τους δωσανε...λαμπα θερμανσης...

εχω διαβασει οτι μπορουσα...λογο οπως θα δειτε και το καβουκι της,εχει ασπρους μεγαλους λεκεδες,δεν ειναι μυκητες γιατι δεν ειναι σας πουδρα,ετσι νομιζω δηλαδη,μαλλον δεν την ειχανε σε φως λογικα.....

μπορειτε να μου πειτε τι ρατσα ειναι?ψαχνω αλλα δεν βρισκω την συγκεκριμένη η δεν μου μοιαζει με καποια μαλλον και δεν μπορω να καταλαβω,την φωτο λιαζεται....παντως τρωει μια χαρα και κολυμπαει μια χαρα....σας ευχαριστω πολυ!!!αν θελετε να δωσατε καποια συμβουλη,welcome☺️

Link to comment
Share on other sites

Όρκο δεν παίρνω . Σχετικός δεν είμαι αλλά από τα λίγα που με είχε μάθει το φιλαράκι μου πρέπει να είναι Chinese stripe-necked turtle .

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση και εγώ για Chinese ελεγα αλλα δεν ημουν σιγουρος,απο το τριγωνο στο κεφαλι κατι καταλαβα...

πιστευω να πανε ολα καλα,το καβουκι της θα επανελθει θελω να πιστευω...για να δουμε....παντως τραγικα τα pet shop,θα επρεπε να απαγορευοντε,ειδικα σε αυτη την κατασταση που τις δίνουν...κριμα

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος giorgosk. έγραψε:

ευχαριστω για την απαντηση και εγώ για Chinese ελεγα αλλα δεν ημουν σιγουρος,απο το τριγωνο στο κεφαλι κατι καταλαβα...

πιστευω να πανε ολα καλα,το καβουκι της θα επανελθει θελω να πιστευω...για να δουμε....παντως τραγικα τα pet shop,θα επρεπε να απαγορευοντε,ειδικα σε αυτη την κατασταση που τις δίνουν...κριμα

Επειδή είπες ότι διάβασες δεν ξέρω αν σου ξέφυγαν αυτά:

 

 

 

ασθένειες:

συνηθως τα ζωα καθονται αδρανη στην στερια με απαθια στο φαγητο και νοχελικότητα
αυξάνουμε την θερμοκρασια νερου στου 29-30βαθμους και αντιστηχα περιβάλλοντος
πεντακάθαρο νερό

μολυνση ματιών-πρηξιμο και συνεχως κλειστα:---βαμβακι βρεμενο με χαμομιλι,ειδικά κολήρια με άμμεση θεραπια στα ματια

μη ικανοτητα βουτιας και σταθεροτητας στην επιφάνεια:μολυνση αναπνειστικης οδου με βλεννωδες εκκρισεις ματια και μυτη και δυδκολια αναπνοης με ανασα απο το στόμα-----χοριγηση αντιβιωσης,αναπνοες ατμου χαμομιλιου μακρια απο κρυο αερα

μόλυνση απο μυκητες στο δέρμα:----καλό στεγνωμα του δέρματος ήτε με λάμπες ή τον ηλιο απευθίας

πρόβλημα οστρακου-μαλάκωμα-έλληψη ακτινες uv-----να γίνει άμμεσα ακτινοβολια Uv και τροφη πλούσια σε βιταμήνες

αποστημα αυτη- κακη ποιοτητα νερου----επεμβαση με καθαρισμα υγρου και καθαρισμα με μπαταντιν 9πιθανον αντιβιωση)

νανισμος-μη επιβαλωμενου χωρου κολύμβσης και διαβιωσης

γιατροί:
1)θεωδοριδης μανωλης ελ.βενιζελου 173 καστρι αθηνα 2108073681
2)κονταδακης κυριακος αριστοτελους 24 2109642775-6974632657
3)κλινικη .γαρμπης δημητρης δημητρακοπουλου 122 καλλιθέα 2109575111
4)κτηνικατρικο κεντρο περιστεριου χαραλαμπιδης χαραλαμπος 2105720761
5)καλογεροπουλου νατασα πεντελης 13 μαρουσι 2108060160

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω διαβάσει ευχαριστω, τώρα πέρα από το καβούκι δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο....να ρωτήσω και κάτι αλλο;το φίλτρο νερού είναι εσωτερικό και το έχω στα πλάγια λ8γο χαμηλης σταθμης...δεν έχω τέρμα την ροή και πάλι δυσκολευται να κολυμπήσει...αν το κλείσω είναι μια χαρά....έχει θεμα λες που το δυσκολευει;αν χαμηλώσω και άλλο μετά δεν θα κάνει δουλειά το φίλτρο....

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να ανεβάσεις κάποια φώτο με το φίλτρο σε παρακαλώ (θέση στο ενυδρείο) .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα το φίλτρο είναι αυτό,το δινανε πακετο,αργοτερα θα βαλω εξωτερικο αλλα τωρα εχω 10 ποντους νερο 13λιτρα για την ακρίβεια

https://aquaclubdesign.com/φιλτρο-ενυδρειου-εσωτερικο-hs-aqua-platy-flow-300-internal-filter-4w.html

και εχει μπει κατω απο την ραμπα πλαγια...το ενυδρειο ειναι αυτο της photo

0003450-SETXL-A.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο καταλαβαίνω την αμεσότητα να πάρεις μια χελωνιέρα γιατί σου χρειάζονταν άμεσα άλλα με τα ίδια λεφτά μπορούσες να κάνεις πολύ καλύτερο ενυδρείο .

Στο φίλτρο σου τώρα έχεις 10 λίτρα και ή αντλία του φίλτρου είναι 300l/h . Καταλαβαίνεις ότι γυρίζει τα νερά 30 φόρες την ώρα και ως εκ τούτου πάρα πολύ μεγάλη ροή  Στην θέση σου λοιπόν θα γέμιζα το ενυδρείο με νερό όσο ποιο πολύ γίνεται και θα έβαζα το φίλτρο απέναντι από την μπάρα και θα χρησιμοποιούσα το spay bar (τον πλαστικό σωλήνα με τις πολλές τρύπες) για να μειώσω την ροή του . Επειδή η χελώνες είναι ρυπογόνες θα χρειαστεί να αναβαθμίσεις  το φίλτρο βγάζοντας τον άνθρακα και στην θέση του πρόσθεσε όσο περισσότερο βιολογικό υλικό μπορείς .  A26853.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο να χρησιμοποιήσεις Filter_met_sproeibuis_naar_rechts.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!!

Δεν σου κρυβω οτι το πρωτο που σκεφτηκα ειναι να μην παρω ετοιμο,οπως εγραψα και ποιο πανω ειχα χρονια ενυδρειο αλλα και αρκετα χρονια πριν

οποτε εχω ξεχασει αρκετα πραγματα,οταν πηγα στο μαγαζι για να παρω την χελονιερα,αρχισα να κανω ερωτησεις για να στησω δικο μου ενυδρειο 

αλλα δεν υπηρχε ανταποκριση οποτε λεω παρε αυτο που ειναι ετοιμο και βλεπουμε,

Κυριακη ηρθε το χελωνακι σκεψου,Δευτερα πηγα  τα πραγματα γιατι το λυπήθηκα.

 

Οποτε θα κανω αυτο που λες εχει λιγο μακαρονι μεσα ειδη,θα βγαλω τον ανθρακα και βαλω βιολογικο οτι χωραει...επειδη ειναι μικρο ακομα ευχομαι οταν μεγαλωσει με το καλο να κανω και αλλαγες,ενυδρειο-φιλτρο,πηρα και τεστ για νερο,χαρτακια αν και δεν ειναι τα ποιο καλα...αμωνιας θα παρω σημερα να δω τι παιζει,για τις αλλαγες του νερου...αν και με 13 λιτρα με κοβω 2 φορες την βδομαδα...θα βγαζω τα 5 λιτρα οκ δεν ειναι και πολυ κοπος....

πιστευω να πανε ολα καλα...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν μεγαλώσει θα θέλεις κάτι τέτοιο.

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση.. πέρα από το reptosafe ης sera που κατά κύριο λόγο είναι αντιχλωριο...για την ποιότητα του νερού τι άλλο χρειάζεται να ρίχνω στις αλλαγες;;πημως μιας και είναι λίγα τα λίτρα χρειάζεται να βάζω τίποτα βακτηρια;είναι και το φίλτρο μικρό...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...