Jump to content

Νέο ενυδρείο μονομάχου


Kostass1

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα , πήρα πρόσφατα ένα ενυδρείο 21 λίτρα περίπου συγκεκριμένα το haquoss evolution 40 , σκέφτομαι να βάλω έναν μονομάχο και μερικά φυτά , ιδανικά θα ήθελα να βάλω και γαρίδες μέσα όμως δεν είναι και πολύ σίγουρο πως θα πάει η συμβίωση.

Παμε να τα πάρουμε ένα ένα για φυτά έχω στο μυαλό μου τα εξής Java Moss πάνω σε ξύλο ,anubia barteri nana επίσης σε ξύλο η σε κάποιο βράχο,Cryptocoryne Wendtii Brown,Limnobium laevigatum και Salvinia Natans ως φυτά επιφάνειας και Lilaeopsis Brasiliensis? Για την αίσθηση του γκαζόν αλλά και κρυψώνα αν μπουν οι γαρίδες , το ερωτηματικό το έβαλα γιατί θέλει φως αρκετό και με τα φυτά επιφάνειας δεν ξέρω αν θα το έχει  (το φωτιστικό που είχε το ενυδρείο είναι στα 5,5 W 35 cm tube 8000K υπολογίζω ότι βγάζει 90 lumen στο W , εδώ θέλω την βοήθεια όσων ασχολούνται με φυτά για το αν είναι αρκετά η όχι όπως και το αν θα χρειαστεί ειδικό υπόστρωμα) για υπόστρωμα λέω να βάλω  το aqua dela black gravel 2-3mm 

Σαν scape σκέφτομαι 1-2 ρίζες μερικές πέτρες που δεν έχω καταλήξει ακόμα στο είδος και λογικά θα πάω σε blackwater ( επίσης δεν ξέρω αν οι γαρίδες θα είχαν θέμα με το blackwater) 

Νερό θα παίρνω από Α/Ο που υπάρχει για το θαλασσινό,co2 δεν θα υπάρχει 

Φίλτρο είχε το cascade 200 το οποίο θα γεμίσω με βιολογικό υλικό και λίγο ενυδρειακο βαμβάκι πάνω η κάποιο σφουγγάρι 

Έγινε επεξεργασία - Kostass1
Link to comment
Share on other sites

Καλό στήσιμο ! Ο μονομάχος θα είναι βασιλιάς μόνος του ! Πρόσεξε όμως γιατί μιλάμε για 20λτ και με όλα αυτά που ακούω : 1-2 ρίζες , πέτρες , φυτά .... Τα καθαρά σου λίτρα θα μειωθούν πάρα πολύ . 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Kostass1 έγραψε:

Το scape θα το ψάξω αν δω ότι μαζεύονται πολλά θα μειώσω ποσότητες σε κάποια 

C.wendtii ειναι αρκετα μεγαλο φυτο για 20λ, δεν το προτεινω.

Υποστρωμα αν θελεις- βαλε. Και με απλο χαλαζιακο χαλικακι 1-3 mm μια χαρα θα εισαι. Σκετη οσμωση δεν βαζουμε στο ενυδρειο, θα κανεις μιξ με νερο βρυσης 2:1 ή 3 οσμωση με 1 βρυσης. Απο φυτα δες και  bucephalandra

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το νεράκι μπήκε , οπότε καλή μας αρχή. Βέβαια αλλαγές στο scape θα γίνουν, η πέτρα κάτω από την ρίζα θα φύγει είναι εκεί απλά για να την κρατάει κάτω μέχρι να βουλιάζει από μόνη της , επομένως θα πάει πιο χαμηλά  , όπως επίσης η ανουμπια πάνω στις πέτρες δεξιά θα πάει στην ρίζα 

 

IMG_20220302_185132.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην τα φοβάσαι τα φυτά... Βαλε όσο πιο εύκολα μπορείς... Οι μονομάχοι τρελαίνονται γιαντα φυτά. 

Σε εμένα τρέχει 1 μήνα. Βέβαια είναι και 35lt

20220302_203005.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους , σήμερα είμαι στο 3ο 24ωρο και η αμμωνία που μετράω είναι στο 0,15 (μάλλον γτ έχει ελάχιστη διαφορά στο χρώμα ) τροφή δεν πρόσθεσα καθώς θα πρέπει να βγάλει το substrate της tropica , θεωρείται ότι θα πρέπει να προσθέσω λίγο τροφή ? Σήμερα με βάση το app της tropica λέει για 50% αλλαγή , να προχωρήσω η να το αφήσω και να την κάνω από Δευτέρα ? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αδερφέ. Καλή επιτυχία!  Με ποια μέθοδο στρώνεις το ενυδρείο; 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ , έβαλα τα φυτά μου και από εκεί και πέρα έλεγα να ξεκινήσω με τροφή και βακτήρια , αλλά το substrate της τροπικά θεωρητικά βγάζει αμμωνία , οπότε έριξα βακτήρια χωρίς τροφή ,μέτρησα σήμερα αμμωνία αλλά βλέπω πολύ λίγο και λέω μήπως εντέλει θα πρέπει να προσθέσω και τροφή , η αν θα πρέπει να κάνω υπομονή 1-2 μέρες για να ανέβει η αμμωνία (χωρίς την προσθήκη τροφής )  επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι μετραω με salifert  το οποίο λήγει τον Μάιο, υπάρχει περίπτωση να μη δείχνει σωστά ? 

Έγινε επεξεργασία - Kostass1
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Για μάρκα που δεν έχω δουλέψει δεν μπορώ να πω. Εγω μετράω με API. Kαλό θα ήταν να κρατήσεις επικοινωνία με κάποιον που έχει περπατήσει την μέθοδο που χρησιμοποιείς. Εγώ στρώνω με προσθήκη καθαρής αμμωνίας από το φαρμακείο γιατί είναι πιο γρήγορο. Βέβαια υπάρχουν άλλα προβλήματα. Κάθε μέθοδος έχει τα υπέρ και τα κατά της. Σε κάθε περίπτωση και με κάθε επιφύλαξη εγώ θα πω πως οι αμμωνιακές εκκρίσεις του υποστρώματός σου δεν νομίζω να επαρκούν για την ανάπτυξη βακτηρίων. Έχε στο νου σου ότι αυτές οι μικροποσότητες θα διαλυθούν σε 20 λίτρα, ενώ παράλληλα οι βακτηριακοί σου πληθυσμοί θα είναι κι αυτοί μικροί και διάσπαρτοι. Ένα άλλο σημείο που χρήζει προσοχής είναι οι αλλαγές. Εάν πραγματοποιηθεί αλλαγή 50% όπως λένε αυτές οι οδηγίες, πόσο αμμωνία θα μείνει μέσα εντέλει για να φάνε τα βακτήρια, αλλά και πόσα βακτήρια θα χαθούν αλλάζοντας το μισό νερό...Επίσης να βάλουμε και μια έξτρα πληροφορία στο τραπέζι. Πολλές εταιρίες αντί για ενηλικα βακτήρια έχουν στα σκευάσματά τους αυγά για καλύτερη διατήρηση. Αυτό σημαίνει ότι θα χρειαστούν λίγο χρόνο παραπάνω. Το λέω για να μην έχεις άγχος με τον χρόνο σε περίπτωση που αργήσει λίγο το στρώσιμο. 

Τίποτε από τα παραπάνω δεν είναι συμβουλή. Παραθέτω μερικά στοιχεία που δυσκόλεψαν εμένα για να τα σκεφτείς, να κρίνεις και να αποφασίσεις πως θα κινηθείς. Σε κάθε περίπτωση αφεντικό του ενυδρείου του είναι ο καθένας μας και πολλές φορές συμβαίνουν πράγματα που δεν τα υπολογίζουμε 😅 Καλή επιτυχία και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν το βιάζομαι , απλά δεν ήξερα αν θα έπρεπε να εχω κάποιες ενδείξεις η αν είναι νωρίς ακόμα , και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση , θα περιμένω και αν δω ότι δεν ανεβάζει θα ρίξω και λίγο τροφή μέσα 

Link to comment
Share on other sites

7η μέρα σήμερα και από μετρήσεις έχω αμμωνία στο 0,5 και νιτρώδη επίσης 0,5 ( νιτρικά δεν έχω μετρήσει ακόμα ) από φυτά το μόνο που έφυγε ήταν η egeria densa η οποία από την 2η μέρα άρχισε να σαπίζει σε σημείο που διαλυόταν και έτσι αφαιρέθηκε , αποτι βλέπω έχω και ένα σαλιγκάρι που ήρθε ως λαθρεπιβάτης ( δεν έχω ιδέα τι είναι ) σκεφτόμουν για τους πρώτους κατοίκους κάποιο nerite snail και καμιά γαρίδα θεωρείται ότι είναι νωρίς ακόμα ? Να αφήσω να μηδενίσουν όλα   και μετά ? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

IMG_20220320_164130.thumb.jpg.60ab95732ac24b877629fe453f4ea169.jpg20 μέρες μετά η αμμωνία είναι καπου ανάμεσα σε 0 και <0,15 τα νιτρώδη επίσης στο <0,25  ίσα που καταλαβαίνεις μια μικρή διαφορά στο χρώμα και τα νιτρικά στα 5  αν και σε κάποια φάση μέτρησα περίπου 100 mg , θεωρώ σε μια βδομάδα περίπου θα είναι έτοιμο να δεχτεί καμιά γαρίδα ( αν και προς το παρών έχω γεμίσει λαθρεπιβάτες ) 

Έγινε επεξεργασία - Kostass1
Link to comment
Share on other sites

σιγα σιγα στρωνει η κατασταση. εχεις παρα πολλα φυτα επιφανειας. τα μισα στειλ τα, να εχουν αρκετο φως και τα φυτα κατω.

τα σαλιγκαρακια βγαζεις με τα χερια, δες μονο να μην ειναι πολλα. Αν εχεις physa, βγαλ τα ολα εξω.

Link to comment
Share on other sites

Αποτι είδα physa είναι , θα έχουν πρόβλημα τα φυτά ? Η λόγω υπερπληθυσμού να τα αφαιρέσω ? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πιστευω εκανες τις μετρησεις πριν να μπει ο ψαρης; :)

Εχεις μπλε φως στο ενυδρειο; Γιατι τα χρωματα φαινονται λιγο αφυσικα.....:huh:

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Πιστευω εκανες τις μετρησεις πριν να μπει ο ψαρης; :)

Εχεις μπλε φως στο ενυδρειο; Γιατι τα χρωματα φαινονται λιγο αφυσικα.....:huh:

Ναι από μετρήσεις είμαι μηδενικός σε αμμωνία και νιτρώδη και τα νιτρικά μου είναι ανάμεσα από 5 και 10 , όχι στην φώτο έχω βάλει ένα πλαστικό στο πάνω μέρος για να έχω ένα σημείο ανοιχτό από τα φυτά επιφάνειας ώστε να ταιζω 

Link to comment
Share on other sites

On 20/3/2022 at 8:00 ΜΜ, το μέλος Kostass1 έγραψε:

Αποτι είδα physa είναι , θα έχουν πρόβλημα τα φυτά ? Η λόγω υπερπληθυσμού να τα αφαιρέσω ? 

Πολυ γρηγορα θα γινουν πααααρα πολλα και καποια ειδη τρωνε και τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Πολυ γρηγορα θα γινουν πααααρα πολλα και καποια ειδη τρωνε και τα φυτα.

Έχω αρχισει να αφαιρώ και σκέφτομαι να βάλω μερικά helena 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Kostass1 έγραψε:

Έχω αρχισει να αφαιρώ και σκέφτομαι να βάλω μερικά helena 

Ναι, με τα χερακια +χελενα - μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...