Jump to content

Καθαρισμός Dragon Skin wood (Amtra)


ParisT

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα, πρόσφατα αγόρασα δυο σχετικά μεγάλες ρίζες dragon skin της amtra για ένα καινούργιο ενυδρείο που στήνω και θα ήθελα κάποιο tip για τον καθαρισμό τους, εκτός από το βράσιμο ή βούτηγμα σε καυτό νερό. Ευχαριστώ!

IMG_20220227_232151.jpg

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Katrin said:

Μια χαρά καθαρές μου φαίνονται, ξέπλυμα με νεράκι 🙂

Κι εμένα οκ μου φαίνονται απλά η amtra αναφέρει στις οδηγίες να βουτηχτούν 15 μέρες σε νερό πριν μπουν στο ενυδρείο, προφανώς για τις τανίνες. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να σου βγάλουν και πολύ, είναι αρκετά ανοιχτά. Ίσως για να βουλιάζουν. Δοκίμασε. Αν σου βγάλουν τελικά και σκουρινει το νερό άλλαξε το, μην κάθονται μέσα εκεί 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Katrin said:

Δεν νομίζω να σου βγάλουν και πολύ, είναι αρκετά ανοιχτά. Ίσως για να βουλιάζουν. Δοκίμασε. Αν σου βγάλουν τελικά και σκουρινει το νερό άλλαξε το, μην κάθονται μέσα εκεί 

Οκ, ευχαριστώ ;) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος ParisT έγραψε:

Κι εμένα οκ μου φαίνονται απλά η amtra αναφέρει στις οδηγίες να βουτηχτούν 15 μέρες σε νερό πριν μπουν στο ενυδρείο, προφανώς για τις τανίνες. 

Θα βγαλει χρωματακι σιγουρα. Ειναι και μεγαλο το κομματι. Βαλε το σε ενα δοχειο, πανω βαλε μια μεγαλη πετρα για να μεινει σκεπασμενο (το ξυλο) με νερο και αλλαγες νερου καθε 1-2 μερες. Θελει 2 εβδομαδες. Μπορει να θελει και παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

On 28/2/2022 at 8:20 ΠΜ, Katrin said:

Ωραία ξύλα btw 😉

Ευχαριστώ! Θα ανεβάσω φωτογραφίες στην ομάδα όταν φτάσει στην τελική του μορφή 😉

Link to comment
Share on other sites

On 28/2/2022 at 10:22 ΠΜ, natateo said:

Θα βγαλει χρωματακι σιγουρα. Ειναι και μεγαλο το κομματι. Βαλε το σε ενα δοχειο, πανω βαλε μια μεγαλη πετρα για να μεινει σκεπασμενο (το ξυλο) με νερο και αλλαγες νερου καθε 1-2 μερες. Θελει 2 εβδομαδες. Μπορει να θελει και παραπανω.

Το ξεκινάω από σήμερα, ευχαριστώ 😉

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...