Jump to content

ΝΟ2 ενός φίλου


Recommended Posts

Ένας φίλος εδώ και 3 μήνες έχει ακριβώς τις ίδιες τιμές.. και του λέω να βρει για ποιο λόγο δεν μηδενίζουν, δεν ξέρω ακριβώς τι έχει κάνει και τι κάνει.. αλλά σήμερα μου λέει "στειλε κατι που να λεει το να εχεις 0.05 no2 ειναι σοβαρο προβλημα"

Εγώ πιστεύω πως βραχυπρόθεσμα θα έχουν πρόβλημα τα ζωντανά του.. εσείς τι λέτε;

signal-2022-02-28-19-52-07-429.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεση περισσότερο κεραμικό υλικό στο φίλτρο του..... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

μου λέει "στειλε κατι που να λεει το να εχεις 0.05 no2 ειναι σοβαρο προβλημα"

Δεν υπαρχει θεμα. Δεν εχει 0.5, ουτε 0.1.... 0.05! Μια χαρα ειναι. Απλα υπαρχει θεματακι με την αντίληψη χρωμάτων.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν υπαρχει θεμα. Δεν εχει 0.5, ουτε 0.1.... 0.05! Μια χαρα ειναι. Απλα υπαρχει θεματακι με την αντίληψη χρωμάτων.

Όντως.. τώρα που το σκέφτομαι, μια αναπηρία την έχει.. γενικά είναι ανάπηρος.. 😂😂😂😂

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια. Είμαι ο φίλος στον οποίο αναφέρεται ο OP.

 

Το ενυδρείο είναι 60 λίτρων και χρησιμοποιώ νερό γεώτρησης με 50% αλλαγές ανά 7 ημέρες. Το οποίο νερό της γεώτρησης το μετράω στα 0.05 mg/L NO2 όσο μετράω δηλαδή και το νερό του ενυδρείο πριν την αλλαγή νερού.

 

Το φίλτρο είναι το Eheim 2213, και έχει μέσα πάρα πολύ Eheim SubstratPro το οποίο είναι περίπου 5 ετών σε ηλικία.

 

Στις τελευταίες 3-4 αλλαγες νερού έχω προσθέσει και τη συνιστώμενη δόση του Sera Bio-Nitrivec χωρίς να δώ καμία διαφορά στις μετρήσεις.

 

Ο φίλος μου (OP) επιμένει ότι πρέπει να είναι μηδέν. Τα test τα έχω κάνει με το test της JBL για NO2. Στο color chart ο χρωματισμός που βλέπω σίγουρα δεν ειναι ούτε 0, ούτε 0.025 ούτε 0.1. Θα έλεγα παίζει μεταξύ 0.04 και 0.06. Μετρώντας όμως αποσταγμένο νερό βλέπω ξεκάθαρα 0 ppm.

 

Ο OP μου πρότεινε να αντικαταστήσω το 5ετίας SubstratPro με καινούριο. Να γίνει σταδιακά η αντικατάσταση ωστε να μην επηρεαστεί βαριά ο πληθυσμός των βακτηρίων . Όχι μια και εξω.

 

Ερώτηση 1) Τα βακτήρια στο ενυδρείο που οξειδώνουν το διοξείδιο του αζώτου και παράγουν NO3 δεν θα έπρεπε αυτά τα 0.05ppm να τα μηδενίσουν ;

 

Ερώτηση 2) Θα μπορούσα να κάνω μια και εξω την αντικατασταση, με την προυπόθεση το παλιό SubstratPro να μην το πετάξω αλλά να το βάλω με δίχτυ μέσα στο ενυδρείο, κοντά στην είσοδο του φιλτρου (στο σημείο που τραβάει νερό από το ενυδρείο προς το φίλτρο), και μετά από 3-4 βδομάδες να το αφαιρέσω εντελώς;

 

Ερώτηση 3) Προσωπικά θεωρώ ότι δεν πρέπει να κάνω τίποτα και ότι η ποσότητα νιτρώδων είναι αμελητέα. Διαφωνείτε;

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Konstantinos F έγραψε:

Ερώτηση 3) Προσωπικά θεωρώ ότι δεν πρέπει να κάνω τίποτα και ότι η ποσότητα νιτρώδων είναι αμελητέα. Διαφωνείτε;

 

Συμφωνώ.  Αν θελεις, μπορεις σταδιακα να αλλαξεις ενα μερος του βιολογικου για καινούριο. Οχι ολο μαζι. πχ 1/4 βγαζεις απο το παλιο και βαζεις καινουριο. Σε κανα 2 εβδομαδες (αν θελεις) αλλαζεις ακομα 1/4 της ποσότητας του βιολογικου.

Δοκιμασε να κανεις τεστ με άλλα προιοντα (τεστ) πχ API, Sera..... Kανονικα με τα υγρα τεστ δεν φαινεται η διαφορά με βημα στο 0.25. Πρεπει να εχουμε colorimeter για να μπορεσουμε να πουμε οτι, ναι, υπαρχει διαφορά.

Ακομα. Κανε μια δοκιμη - μην ταιζεις τα ψαρια για 24 ωρες και μετα κάνε και παλι μια μετρηση. Δες αν θα υπαρχει διαφορά.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως όταν παίρνουμε νερό από γεώτρηση ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σε βρει το κακό. Στην θέση σου θα έβαζα το νερό της αλλαγής σε δοχείο με φυτά και αεραντλία. Μετά από δύο τρεις μέρες θα το μέτραγα και μετά θα έκανα την αλλαγή νερού. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να κανεις και λιγο χρήση prime ιδικα το καλοκαίρι που μπορουν να ξεφύγουν αρκετα οι παράμετροι του νερού.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...