Jump to content

Βαθμοι μέτρησης ανθρακικής σκληρότητας ΚΗ


Recommended Posts

Διαβάζοντας για γαρίδες crystal red  και για τις παραμέτρους νερού που απαιτούνται έχω την εξής απορρία για  kh . γράφουν οτι πρέπει να κυμαίνεται μεταξύ 0-1 βαθμούς , πώς γίνεται να μετρήσεις 0 ;  καθώς κάθε σταγόνα που πέφτει είναι και ένας βαθμός οπότε ξεκινάς απο 1.

Link to comment
Share on other sites

Με 0 KH οι διακυμάνσεις στο pH ακόμα και από την διάλυση των NH3/NH4 , NO2  θα είναι ακανόνιστες και δεν θα μείνει τίποτα όρθιο μέσα στο ενυδρείο . 

Τώρα ως αναφορά την ερώτηση σου θες νερό απο ΑΟ όπου ΚΗ & GH είναι 0.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2022 at 3:07 ΜΜ, το μέλος Kosmas Klimentidis έγραψε:

Διαβάζοντας για γαρίδες crystal red  και για τις παραμέτρους νερού που απαιτούνται έχω την εξής απορρία για  kh . γράφουν οτι πρέπει να κυμαίνεται μεταξύ 0-1 βαθμούς , πώς γίνεται να μετρήσεις 0 ;  καθώς κάθε σταγόνα που πέφτει είναι και ένας βαθμός οπότε ξεκινάς απο 1.

Υπαρχουν και άλλα τεστ νερου για ΚΗ. https://www.aquario.gr/product/salifert-kh-alk-profi-test/

Στην Φλωρινα το Kh ειναι στους 2 βαθμους dkh

To θεμα ειναιοτι το μηδενικο KH μπορουμε να εχουμε μόνο με φιλτρο Α/Ο. Για να δουμε, αν το νερο, που βγαινει απο φιλτρο ειναι οντος με μηδενικες σκληροτητες, πρεπει να εχουμε ενα TDS meter. Αν στο νερο Α/Ο εχουμε 0 (μηδεν) ppm αλατα, σημαινει οτι εχουμε ΚΗ=0 GH=0, μετα σ αυτο το νερο προσθετουμε άλατα GH+ και εχουμε νερο με μηδενικη ανθρακικη σκληροτητα και με θετικη γενικη σκληροτητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

Με 0 KH οι διακυμάνσεις στο pH ακόμα και από την διάλυση των NH3/NH4 , NO2  θα είναι ακανόνιστες και δεν θα μείνει τίποτα όρθιο μέσα στο ενυδρείο . 

Τώρα ως αναφορά την ερώτηση σου θες νερό απο ΑΟ όπου ΚΗ & GH είναι 0.

Δεν καταλαβα τιποτα.... τι σχεση εχει η διάλυση αμμωνιας και νιτρωδων  σε σχεση με το ph σε νερο με μηδενικο KH?

Και τι σημαινει ακανονιστες τιμες?

:wacko: Δεν επισα καθολου το νοημα.... σοβαρα τωρα....με μπερδεψες....:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2022 at 3:07 ΜΜ, το μέλος Kosmas Klimentidis έγραψε:

Διαβάζοντας για γαρίδες crystal red  και για τις παραμέτρους νερού που απαιτούνται έχω την εξής απορρία για  kh . γράφουν οτι πρέπει να κυμαίνεται μεταξύ 0-1 βαθμούς , πώς γίνεται να μετρήσεις 0 ;  καθώς κάθε σταγόνα που πέφτει είναι και ένας βαθμός οπότε ξεκινάς απο 1.

Θα σου απαντήσω το πως μετράς ΚΗ σχεδόν μηδέν.

μια σταγόνα 1 βαθμός σε 5ml

μια σταγόνα 0,5  βαθμός σε 10ml

μια σταγόνα 0,25 βαθμός σε 20ml

Από εδώ και κάτω θες πολύ καλό μάτι για να δεις την διαφορά στο χρώμα πάντοτε σε σύγκριση με το διάφανο νερό και πίσω απο λευκό χαρτί.

μια σταγόνα 0,12 βαθμός σε 40ml

μια σταγόνα 0,6 βαθμός σε 80ml

μια σταγόνα 0,3 βαθμός σε 160ml

Απόλυτο μηδέν δεν υπάρχει ούτε στην φύση κάποια άλατα θα υπάρχουν πάντοτε εδώ και εκεί.

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν καταλαβα τιποτα.... τι σχεση εχει η διάλυση αμμωνιας και νιτρωδων  σε σχεση με το ph σε νερο με μηδενικο KH?

Και τι σημαινει ακανονιστες τιμες?

:wacko: Δεν επισα καθολου το νοημα.... σοβαρα τωρα....με μπερδεψες....:D

 Τα νιτρώδη και τα νιτρικά είναι όξινα και επειδή παράγονται συνεχώς  το pH του ενυδρείου θα μειώνεται με την πάροδο του χρόνου , εαν λοιπον το KH είναι χαμηλό ή ανύπαρκτο το pH μπορεί να κάνει πτώση όπου να είναι τοξική για τους οργανισμούς του ενυδρείου.

Οι ακανόνιστες τιμές ήταν αναφορικά με το pH , δικιά μου παράλειψη ! 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...σε κάθε περίπτωση εφόσον δίδεται ένα φάσμα 0-1 στο kH όπως λες (εγώ έχω βρει αναφορές και για 0-2), ίσως θα ήταν πιο χρήσιμο να επιτευχθεί το μέγιστο δυνατό αντί για το ελάχιστο δυνατό. Το kH εξάλλου είναι το buffer σου και είναι αυτό που σου χαρίζει ομοιόσταση pH-wise. Καλώς ή κακώς εκτός από τις γαρίδες στο ενυδρείο υπάρχουν και άλλα πράγματα (μεταξύ αυτών και καραδοκούσες άλγες που περιμένουν μικροαστάθειες για να κάνουν την εμφάνισή τους). 

Τα παραπάνω δεν αποτελούν συμβουλή, παρά μόνο μία σκέψη για να προσθέσεις στις πληροφορίες που επεξεργάζεσαι για να αποφασίσεις. Όπως και να χει εγώ να ευχηθώ καλή επιτυχία και περιμένω να δω φωτό γαρίδες και ενυδρείο να τις χαρούμε κι εμείς!👌

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

Τα νιτρώδη και τα νιτρικά είναι όξινα και επειδή παράγονται συνεχώς  το pH του ενυδρείου θα μειώνεται με την πάροδο του χρόνου ,

Δεν μπορεις να φανταστεις πόσο χρονο χρειαζεται χωρις αλλαγες νερου για να πεσει το ph στο ενυδρειο :)και πoτέ δεν θα προκαλεσει ph crash

Για το ph crash εχω γραψει καπου το τι γινεται , πως και γιατι, θα το βρω να ριξεις μια ματια.

Στα γαριδαδικα με CRS στις περισσοτερες φορες μπαινει  το soil για βυθο. Γιατι.... γιατι κραταει σταθερο το ph. Πως; Εδω παμε να δουμε την έννοια του buffer (διαβαστε βικιπαιδια).

Το βασικο buffer νερου (μιλαμε για ph) στο ενυδρειο ειναι KH, ναι,  όμως! υπαρχουν και άλλα άλατα (φωσφορικα πχ), που βοηθανε να κραταμε το ph σταθερο

Εγω ενα καιρο ειχα DIY CO2 στο δικο μου γαριδαδικο 60λ και ποτέ δεν ειχα ph crash. Στα αρθρα του φορουμ για CRS μπορεις να βρεις αναφορες στα ενυδρεια με CRS με μηδενικο ΚΗ. Καθολου παραξενο δεν ειναι. Απλα θελει προσοχη και δεν ειναι υποθεση για τους νεους στο χομπι.

πριν 14 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

Οι ακανόνιστες τιμές ήταν αναφορικά με το pH , δικιά μου παράλειψη ! 

Πιστεψε με το ph στο γαριδαδικο μου μου ειναι σταθερο :)

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Halcyon έγραψε:

Καλημέρα σε όλους...σε κάθε περίπτωση εφόσον δίδεται ένα φάσμα 0-1 στο kH όπως λες (εγώ έχω βρει αναφορές και για 0-2), ίσως θα ήταν πιο χρήσιμο να επιτευχθεί το μέγιστο δυνατό αντί για το ελάχιστο δυνατό.

Οχι :)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν μπορεις να φανταστεις πόσο χρονο χρειαζεται χωρις αλλαγες νερου για να πεσει το ph στο ενυδρειο :)και πoτέ δεν θα προκαλεσει ph crash

Για το ph crash εχω γραψει καπου το τι γινεται , πως και γιατι, θα το βρω να ριξεις μια ματια.

Στα γαριδαδικα με CRS στις περισσοτερες φορες μπαινει  το soil για βυθο. Γιατι.... γιατι κραταει σταθερο το ph. Πως; Εδω παμε να δουμε την έννοια του buffer (διαβαστε βικιπαιδια).

Το βασικο buffer νερου (μιλαμε για ph) στο ενυδρειο ειναι KH, ναι,  όμως! υπαρχουν και άλλα άλατα (φωσφορικα πχ), που βοηθανε να κραταμε το ph σταθερο

Εγω ενα καιρο ειχα DIY CO2 στο δικο μου γαριδαδικο 60λ και ποτέ δεν ειχα ph crash. Στα αρθρα του φορουμ για CRS μπορεις να βρεις αναφορες στα ενυδρεια με CRS με μηδενικο ΚΗ. Καθολου παραξενο δεν ειναι. Απλα θελει προσοχη και δεν ειναι υποθεση για τους νεους στο χομπι.

Πιστεψε με το ph στο γαριδαδικο μου μου ειναι σταθερο :)

Εγώ το δικό μου το βρήκα βρες και εσύ το δικό σου Ναταλία :)

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κατάλαβα τι γίνεται με το kh και την μέτρηση του. Θα προσπαθήσω να πετύχω  όσο καλύτερα μπορώ τις παραμέτρους νερού για τις CRS 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2022 at 3:07 ΜΜ, το μέλος Kosmas Klimentidis έγραψε:

Διαβάζοντας για γαρίδες crystal red  και για τις παραμέτρους νερού που απαιτούνται έχω την εξής απορρία για  kh . γράφουν οτι πρέπει να κυμαίνεται μεταξύ 0-1 βαθμούς , πώς γίνεται να μετρήσεις 0 ;  καθώς κάθε σταγόνα που πέφτει είναι και ένας βαθμός οπότε ξεκινάς απο 1.

εγω στο δικό μου που ειναι 0 με τεστ της Api   δεν αλλαζει καθολου χρωμα το νερο δλδ με την πρωτη σταγονα γινεται πρασινο

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, δε ξέρω...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...