Jump to content

Καλησπέρα στη παρέα θα ήθελα κάποια βοήθεια από κάποιον που ξέρει να με κατατοπίσει λίγο


Recommended Posts

Έχω ένα ένυδρυο 250  λίτρα με εσωτερικό φίλτρο και οξυγόνο τη στο οποίο μέσα ζουν 3 ειδών ψάρια 1 γλείφτης ψάρακια που καθαρίζουν το βυθό δεν θυμάμαι πως τα λένε και Γκαπυ 

τα Γκαπυ μου πεθαίνουν σχετικά πολύ εύκολα είτε μόλις κάνουν τη γεννά είτε μετά από λίγες μέρες και από κάθε γεννά μένουν 3-4 μικρά 

Link to comment
Share on other sites

Εν το μεταξύ το ενυδρείο το έφτιαξα πριν 6 μήνες και γενικότερα τα Γκαπυ μου ψωφανε συνέχεια τι μπορεί να φταει και κάτι ακόμα τις τελευταίες μέρες αγόρασα 4 μάνες και 1 αρσενικό οι οποίες γέννησαν και μετά πέθαναν αλλά το ενυδρείο μου γέμισε με κάτι σαν σαλιγκάρια 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα ψαράκια που έχεις είναι λάθος δεν πάνε με τα γατόψαρα. Μπορεί και να στρεσάρονται με αποτέλεσμα να τα χάνεις . Τα γκαπυ νομίζω πάνε με άλλα ζωοτόκα που θέλουν της ίδιες παραμέτρους νερού.  

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθούσε μια φωτογραφία από το ενυδρείο σου!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2022 at 11:07 ΜΜ, το μέλος Thdoris lefkada έγραψε:

Έχω ένα ένυδρυο 250  λίτρα με εσωτερικό φίλτρο και οξυγόνο τη στο οποίο μέσα ζουν 3 ειδών ψάρια 1 γλείφτης ψάρακια που καθαρίζουν το βυθό δεν θυμάμαι πως τα λένε και Γκαπυ 

τα Γκαπυ μου πεθαίνουν σχετικά πολύ εύκολα είτε μόλις κάνουν τη γεννά είτε μετά από λίγες μέρες και από κάθε γεννά μένουν 3-4 μικρά 

Ερωτηση Ν1 - ποιο φιλτρο ακριβως εχεις (μαρκα,ροη, υλικα μεσα);

Ν2- πόσο καιρο τρεχει το ενυδρειο;

Ν3- πόσο συχνα κάνεις αλλαγες νερου και τι ποσοτητα; Βαζεις αντιχλωριο στο νερο αλλαγης; Θερμοκρασια νερου;

Ν4 - εχεις κάνει τεστ νερου προσφατα;

μια φωτο βαλε, να δουμε τι γινεται στο ενυδρειο. και.... υπαρχει μια πιθανοτητα, οτι εχεις αρρωστα ψαρια, αλλά ειναι μικρη, γιατι θα ειχε θεμα και ο "γλειφτης"... και "ψαρακια, που καθαριζουν τον βυθο"

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο του αλλάζω νερό κάθε 9-10 μέρες περίπου το 50% μετρήσεις κάνω περίπου κάθε 3 μέρες και πάντα είναι όλα κομπλέ η θερμοκρασία είναι μόνιμα 23 βαθμούς και το φίλτρο μου είναι εσωτερικό με άνθρακα και σφουγγάρι με 4 θεσεις Και το έχω πάντα στη 3 σκάλα και έχω και μέσα και οξυγόνο 

παραλληλα κάνω και καθαρισμό με σκούπα σε κάθε αλλάγη νερού 

το νερό που χρησιμοποιώ δεν έχει χλώριο γιατί είναι από γεώτρηση και είναι πόσιμο 100% και χωρίς άλατα και χωρίς χλώριο 

το άνυδρου το έχω 6 μήνες περίπου αυτό τα είχα πρώτα σε μικρότερο και τα υπόλοιπα ψαράκια αυτά που καθαρίζουν το βυθό είναι 6 μηνών σίγουρα και είναι υγιέστατα και πολύ δραστήρια αλλά τα Γκέλυ δεν κρατάνε καθόλου 

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2022 at 5:03 ΜΜ, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Νομίζω ότι τα ψαράκια που έχεις είναι λάθος δεν πάνε με τα γατόψαρα. Μπορεί και να στρεσάρονται με αποτέλεσμα να τα χάνεις . Τα γκαπυ νομίζω πάνε με άλλα ζωοτόκα που θέλουν της ίδιες παραμέτρους νερού.  

Όταν αγόρασα τα γκαπυ μου τα πρότεινε αυτή με το pet shop ότι πάνε μαζί και ότι κάνει πολύ καλή δουλειά στο καθαρισμό 

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2022 at 5:04 ΜΜ, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Θα βοηθούσε μια φωτογραφία από το ενυδρείο σου!!!!!!!!

Θα βγάλω φοτωγραφια άμεσα και θα την ανεβάσω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δώσε και μετρήσεις του νερού... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...