Jump to content

Δεν ξεκινά ο κύκλος της αμμωνίας


Recommended Posts

Γεια σας

Πριν 2 εβδομάδες ακριβώς ξεκίνησα το ενυδρείο από το μηδέν με βιολογικό φίλτρο της Eheim. Για βελτίωση του νερού χρησιμοποιώ το JBL Biotopol με σταθερή θερμοκρασία τους 27 βαθμούς. Μετά από μια μέρα έριξα μέσα βακτήρια της HS aqua Bactoturbo και έβαλα μέσα έναν μονομάχο με τάισμα μια φορά την ημέρα. Μετά από μια εβδομάδα έβαλα κ ένα πολύ μικρό pleco. Καθαρά λίτρα ενυδρείου 23.

 

Στη συνέχεια άρχισα να μετράω αμμωνία και λοιπά χημικά στοιχεία. Παρατηρώ ότι αυξάνεται η αμμωνία και τα νιτρικά παραμένουν στο μηδέν. Έχω κάνει 3εις αλλαγές νερού χθες ξανά το 50% και σε κάθε αλλαγή προετοιμάζω το νερό κ μετά από μια μέρα ξανά ρίχνω βακτήρια.

 

Να σημειώσω ότι έχω διαβάσει τα άρθρα για το στρώσιμο του ενυδρείου κ το κύκλο της αμμωνίας.

 

Οι τιμές που έχω σταθερές μετά την 3η ημέρα είναι:

Θερμοκρασία 27, Νιτρικά 0, pH 6.8, GH 7, KH 10, η αμμωνία σήμερα κάτω απο 0.5 και συνεχώς ανεβαίνει, χθες είχε 1

 

Μέσα το νερό εμφανίζει μια σχετική θολούρα η οποία διαβάζω ότι θα φύγει από μόνη της όταν ισορροπήσει το ενυδρείο.

 

Χημικά test αμμωνίας Sera, λοιπά Λωρίδα της Aquavital. Παρακαλώ αν προτείνετε έλεγχο αλλού δείκτη να αιτιολογήσεις επαρκώς το λόγο.

 

Ευχαριστώ

1647769936247.jpg

Έγινε επεξεργασία - kalxas
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kalxas έγραψε:

Να σημειώσω ότι έχω διαβάσει τα άρθρα για το στρώσιμο του ενυδρείου κ το κύκλο της αμμωνίας.

Καλως ηρθες στην παρεα.

Μαλλον δεν διαβασες καλα, γιατι ο κυκλος λεγεται  - κυκλος του αζωτου, και οχι τις αμμωνιας.

Αν ειχες διαβασει για το στρωσιμο του ενυδρειου, γραφει, οτι η αμμωνια ειναι  ακρως επικινδυνη ουσια για ολα τα ζωντανα.

Αν βλεπεις, οτι ανεβηκε πανω απο 0.1ppm θα επρεπε άμεσα να προχωρισεις σε αλλαγη νερου.

Δηλ σαν πρωτο βημα, τωρα αμεσα κανε αλλαγη νερου 50% και βαλε διπλη δοση Seachem prime. To βραδακι ξαναμετρησε την αμμωνια και αν ξανα βλεπεις πανω απο 0.1 - ξανα αλλαγη νερου  με το prime. Αυτο σαν πρωτο βημα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος kalxas έγραψε:

Οι τιμές που έχω σταθερές μετά την 3η ημέρα είναι:

Θερμοκρασία 27, Νιτρικά 0, pH 6.8, GH 7, KH 10, η αμμωνία σήμερα κάτω απο 0.5 και συνεχώς ανεβαίνει, χθες είχε 1

Τωρα για τις τιμες νερου.....

Με τα τεστ strips σου βγαινουν μετρησεις, που γενικος δεν γινεται να βγουν (εκτος απο νιτρικα). Αυτα τα τεστ δεν ειναι και πολυ αξιοπιστα - δειχνουν στο περιπου.

Τι εννοω....  - δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις ph=6.8 και kh10!!! Απλα δεν γινεται. Δεν μπορει να ειναι το kh παραπανω απο το gh.....

Για την αμμωνια μια χαρα το τεστ, και ο κυκλος του αζωτου εχει ξεκινησει κανονικοτατα με την εμφανιση αμμωνιας.

Σε 2 εβδομαδες θα πεσει η αμμωνια και θα μετρας νιτρωδη, και μετα απο ακομα μια εβδομαδα (10 μερες) θα εμφανιστουν και τα νιτρικα.

Τηνθερμοκρασια κατεβασε λιγο, μεχρι 25-26 βαθμους.

 

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Καλός ήρθες. Διάβασε λίγο τα παρακάτω 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/?do=findComment&comment=1229175

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kalxas έγραψε:

Μετά από μια εβδομάδα έβαλα κ ένα πολύ μικρό pleco. Καθαρά λίτρα ενυδρείου 23.

Προσπαθησε να δωσεις τον πλεκο πισω στο πετ σοπ, γιατι δεν γινεται να το κρατας σε 20λ ....

Ριξε μια ματιά εδω -

Διαβασε για τα λιτρα, που χρειαζεται. :)

Καλη αρχη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Taxiarchis said:

Καλησπέρα και από εμένα. Καλός ήρθες. Διάβασε λίγο τα παρακάτω 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/?do=findComment&comment=1229175

Σε ευχαριστώ, όπως έχω αναφέρει τα έχω διαβάσει, το θέμα μου είναι ότι δεν ξεκινά ο κύκλος, δεν γίνεται κάπου αναφορά ότι ο.χ. θέλεις 30 ημέρες για να ξεκινήσει. Η αναφορά γίνεται ότι το στρώσιμο θέλει μεγάλο χρόνο, αυτό κατανοητό.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, natateo said:

Προσπαθησε να δωσεις τον πλεκο πισω στο πετ σοπ, γιατι δεν γινεται να το κρατας σε 20λ ....

Ριξε μια ματιά εδω -

Διαβασε για τα λιτρα, που χρειαζεται. :)

Καλη αρχη!

Σε ευχαριστώ, το pleco το επέλεξα συνειδητά διότι έχει αργή ανάπτυξη είναι μόλις 5 εκατοστά και προφανώς και θα το χαρίσω όταν μεγαλώσει, από το να επιλέξω Otto ή οποιαδήποτε άλλο κοπαδόψαρο που καθαρίζουν τις άλγες κλπ πιστεύω ότι είναι καλύτερο το pleco.

Τώρα αν πιστεύεις ότι το pleco αισθάνεται στρεσαρισμενο αυτό θέλει διερεύνηση και σε καμία περίπτωση δεν είναι το μεγάλο pleco του άρθρου.

Παλιότερα σε ενυδρείο μου 120 λίτρων να έχει φτάσει τα 20 εκατοστά μετά από πολλά χρόνια και ήταν ιδιαίτερα ανθεκτικό ψάρι.

Πάντως σε ευχαριστώ για τα σχόλια σου.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Taxiarchis said:

Καλησπέρα και από εμένα. Καλός ήρθες. Διάβασε λίγο τα παρακάτω 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/?do=findComment&comment=1229175

Ξανά διαβάζοντας τα θέματα είδα ότι η αμμωνία δεν πρέπει να πέσει κάτω από το 3.

Το θέμα είναι ότι στο εμπόριο υπάρχουν αυτά τα ειδικά βακτήρια που σου λένε ότι μπορείς να το στρώσεις και με ψάρια μέσα. Ωστόσο πουθενά δεν αναφέρεται αναλυτικά σε τι τιμές πρέπει να βρίσκεται η αμμωνία.

Για αυτό λοιπόν έκανα την αναφορά μήπως κ κάποιος φίλος γνωρίζει πως στρώνουμε ένα ενυδρείο με αυτά τα σκευάσματα.

Ευχαριστώ κ πάλι

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος kalxas έγραψε:

Ξανά διαβάζοντας τα θέματα είδα ότι η αμμωνία δεν πρέπει να πέσει κάτω από το 3.

Το θέμα είναι ότι στο εμπόριο υπάρχουν αυτά τα ειδικά βακτήρια που σου λένε ότι μπορείς να το στρώσεις και με ψάρια μέσα. Ωστόσο πουθενά δεν αναφέρεται αναλυτικά σε τι τιμές πρέπει να βρίσκεται η αμμωνία.

Για αυτό λοιπόν έκανα την αναφορά μήπως κ κάποιος φίλος γνωρίζει πως στρώνουμε ένα ενυδρείο με αυτά τα σκευάσματα.

Ευχαριστώ κ πάλι

Ναι δεν πρέπει κάτω από 3 αλλά στην περίπτωση σου επειδή ξεκίνησες λάθος ακόμα και το 0,1 αμμωνία σκοτεινή ότι ζωντανά έχει το ενυδρείο. Οπότε κάνεις ότι σου ανέφερε η @natateo πιο πάνω .

Το ότι στρώνουμε το ενυδρείο με τροφή εμείς οι αρχάριοι τουλάχιστον είναι επειδή δεν έχουμε γνώσης πολλές και εμπειρία στο να στρώνουμε ενυδρείο με ένα ζωντανό μέσα είναι για να μην ταλαιπωρούμαι το ζωντανό. Για αυτό καλύτερα κάτα την γνώμη μου είναι να πας πίσω τα ζωντανά στο  pet και να κάνεις το στρώσιμο  τον (κύκλο του αζώτου ) πού λέμε και όταν είσαι έτοιμος τότε συζητάμε ποία ζωντανά να βάλεις. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος kalxas έγραψε:

Σε ευχαριστώ, το pleco το επέλεξα συνειδητά διότι έχει αργή ανάπτυξη είναι μόλις 5 εκατοστά και προφανώς και θα το χαρίσω όταν μεγαλώσει, από το να επιλέξω Otto ή οποιαδήποτε άλλο κοπαδόψαρο που καθαρίζουν τις άλγες κλπ πιστεύω ότι είναι καλύτερο το pleco.

Τώρα αν πιστεύεις ότι το pleco αισθάνεται στρεσαρισμενο αυτό θέλει διερεύνηση και σε καμία περίπτωση δεν είναι το μεγάλο pleco του άρθρου.

Παλιότερα σε ενυδρείο μου 120 λίτρων να έχει φτάσει τα 20 εκατοστά μετά από πολλά χρόνια και ήταν ιδιαίτερα ανθεκτικό ψάρι.

Πάντως σε ευχαριστώ για τα σχόλια σου.

Καλημέρα φίλε μου. Η φιλοσοφία είναι να δίνουμε ότι καλύτερο μπορούμε στα κατοικίδια μας. Δεν είναι γάτα δεν είναι σκύλος .Δεν σημαίνει ότι επειδή είναι ψάρια δεν χρειάζεται άνεσης. Πάντα όταν θέλουμε να αγοράσουμε ένα κατοικίδιο κοιτάμε τι χρειάζεται και στην προκειμένη περίπτωση τιμές νερο?, ενυδρείο Χ? ,Βιότοπος ? Κτλ  . Μάλιστα αν τα προσφέρεις αυτά που χρειάζονται τα ψαράκια σου τότε θα δεις και την χαρά από τα ψάρια σου  έτσι θα τα χαρείς και εσύ 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απ;o εμένα .

Διαβάζοντας τα θέματα σου είδα ότι και πολύ παλαιότερα είχες κάνει μια προσπάθεια και έστησες ενυδρείο  (2006). 

Λαμβάνοντας υπόψιν λοιπόν ότι έχεις κάποια εμπειρία θα σου έλεγα απλά να ακολουθήσεις τις οδηγίες που αναγράφονται στο σκεύασμα που αγόρασες .

Στους τρόπους στρωσίματος εσύ επέλεξες αυτήν

 

 

1. Στρώσιμο με ειδικά σκευάσματα

 

Όπως είναι γνωστό, η επιστήμη προχώρα σε όλους τους τομής. Έτσι και στον ενυδρειακό τομέα έχουν εξελιχτεί τα πράγματα πολύ. Τα έτοιμα σκευάσματα αν και έκαναν την εμφάνισή τους νωρίς περίπου 1998,  στην ελληνική αγορά ήρθαν πολύ αργότερα. Μέσα σε αυτά τα χρόνια εξελίχθηκαν και βελτιώθηκαν πάρα πολύ.

Τα σκευάσματα αυτά περιέχουν μια ποικιλία νιτροποιητικών και απονιτροποιητικων βακτηρίων όπου ενεργοποιούνται άμεσα ή  σε σύντομο χρονικό διάστημα (ανάλογα με το είδος) μόλις έρθουν σε επαφή με το νερό. Επίσης περιέχουν και διάφορα ένζυμα, αλλά και άλλα χρήσιμα βακτήρια που μπορούν να αποσυνθέτουν την τροφή και τα περιττώματα των ψαριών.

Παρόλο την εξέλιξη των συγκεκριμένων σκευασμάτων πολλοί είναι οι χομπίστες που δεν τα εμπιστεύονται ή  τα εμπιστεύτηκαν και είχαν προβλήματα η και απώλειες ψαριών. 

Εμείς δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε αν τα προβλήματα αυτά οφείλονταν σε αστοχία των σκευασμάτων, σε κακή αποθήκευση, η σε λάθος χρήση.

Επίσης δεν είναι λίγοι και αυτοί που τα χρησιμοποίησαν με επιτυχία.

 

Ας δούμε τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσουμε.

 

α) Χρήση αντιχλώριου

Πριν από την χρήση των σκευασμάτων οι περισσότερες εταιρίες προτείνουν να προηγηθεί η χρήση ενός αντιχλώριου. Αυτό έχει σαν στόχο την εξουδετέρωση των επιβλαβών ουσιών που θα μπορούσαν να βλάψουν τα βακτήρια.

 

β) Ακολουθήστε επακριβώς της οδηγίες χρήσης των σκευασμάτων.*

Τα έτοιμα βακτήρια απο την στιγμή που έρθουν σε επαφή με το νερό ενεργοποιούνται άμεσα και ψάχνουν για τροφή ή οποία μπορεί να τους δοθεί μόνο απο τα ψάρια. Αν δεν βάλουμε άμεσα τροφή δηλαδή ψάρια τα βακτήρια αρχίζουν να νεκρώνονται και αν βάλουμε ψάρια μετά απο 48 ώρες πιθανών να έχουν μειωθεί τα βακτήρια σε βαθμό που να μην επαρκούν πλέον ώστε να εισάγουμε ψάρια στο ενυδρείο μας.

Πολλοί αντί για ψάρια βάζουν τροφή ψαριών ώστε να έχουν τα βακτήρια τροφή. Αν και τα σκευάσματα περιέχουν ένζυμα  που διασπούν την τροφή παρόλο αυτά είναι μια διαδικασία που θέλει χρόνο και έως ότου διασπαστεί η τροφή σε τροφή για τα βακτήρια αυτά θα έχουν μειωθεί και θα είναι ανεπαρκές για την εισαγωγή των ψαριών.

Πιστεύω πως είναι κατανοητό γιατί πρέπει να μπουν άμεσα τα ψάρια στο ενυδρείο μας.

 

*σε πολλά σκευάσματα δεν γίνετε αναφορά για το μέγεθος ή για τον αριθμό ψαριών που πρόκειται να μπουν στο ενυδρείο για αυτό προτείνουμε τα παρακάτω.

Δεν βάζουμε όλα τα ψάρια με μιας στο ενυδρείο. Τοποθετήστε στην αρχή ένα μικρό αριθμο ψαριών. Ένας καλός μπούσουλας είναι να βάλουμε το 1/4 των ψαριών απο το τελικο αριθμό που θα φιλοξενήσει το ενυδρείο μας. Στην περίπτωση που προσθέσουμε περισσότερα ψάρια τα βακτήρια δεν θα  επαρκούν οπότε θα έχουμε αύξηση των βλαβερών παραμέτρων με ενδεχομένως δυσάρεστα αποτελέσματα. Στην περίπτωση που βάλουμε λίγα ψάρια δεν θα αξιοποιήσουμε όλα τα βακτήρια και ένα μέρος τους θα χαθεί.

Μετά απο 5-6 μέρες τοποθετούμε το 2/4, κοκ. Ο τελικός αριθμός των ψαριών θα πρέπει να έχει τοποθετηθεί σε περίπου  20 μέρες.

Επίσης βασική προϋπόθεση είναι πως κάναμε σωστή μελέτη για τον αριθμό και το μέγεθος των ψαριών που μπορεί να δεχτεί το ενυδρείο.

 

γ) Δεν συνδυάζουμε διαφορετικούς τρόπους στρωσίματος

Αυτό θα έχει πάντοτε αρνητικές επιπτώσεις εκτός και αν είμαστε πολύ καλή γνωστές της χειμειας και της βιολογίας όπου εκεί μπορούμε να κάνουμε της αλχημείες μας, αλλά επ΄ ουδενί λόγω αν είμαστε αρχάριοι. Το ρίσκο να νεκρώσουμε τα βακτήρια η να μην είναι ο πληθυσμός τους επαρκής  είναι μεγάλο.

ε) Δεν κάνουμε της πρώτες μέρες αλλαγές νερού

Στην αρχή θέλουμε μια συνεχή ροή τροφής από τα ψάρια προς τα βακτήρια, για αυτό δεν κάνουμε αλλαγή νερού εκτός και αν ανέβουν η τιμές των ΝΗ και του ΝΟ2.  Συνήθως η πρώτη αλλαγή νερού γίνεται στις 10-15 μέρες 20-30%.

 

στ) Μετρήσεις του ΝΗ3/NH4, ΝΟ2

Υπάρχει ένα ρητό που λέει η εμπιστοσύνη είναι καλή ο έλεγχος όμως καλύτερος.

Για αυτό μετά απο δυο μέρες κάνουμε μια προληπτική μέτρηση των ΝΗ3/NH4 (αμμωνια, αμμωνιο) και ΝΟ2. την επόμενη μέτρηση την κάνουμε το αργότερο μια μέρα προτού τοποθετηθούν τα νέα ψάρια για να δούμε ότι όλα είναι εντάξει. Επαναλαμβάνουμε της μετρήσεις πάντοτε μια μέρα προτού βάλουμε ψάρια και μια δυο μέρες μετά απο την εισαγωγή ψαριών. Να επισημάνουμε πως αυτές είναι οι λιγότερες μετρήσεις που πρέπει να κάνουμε για λόγους ασφαλείας, και φυσικά αν θέλουμε μπορούμε να κάνουμε και παραπάνω μετρήσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, marinos said:

απλά να ακολουθήσεις τις οδηγίες που αναγράφονται στο σκεύασμα που αγόρασες

Κατ' αρχήν να σε ευχαριστήσω για την απάντηση σου και το να μου δώσεις όλη την πληροφορία που σχετίζεται με τον τρόπο που επέλεξα να στρώσω το ενυδρείο, επιπλέον θέλω να σε ευχαριστήσω που δεν με έπιασες από τα "μούτρα" συγνώμη αλλά έτσι αισθάνθηκα από τις απαντήσεις των προηγούμενων φίλων αν κ πιστεύω ότι είναι άκρως καλοπροαίρετες.

 

Τώρα στο στρώσιμο, δυστυχώς οι εταιρείες γράφουν πολύ λίγα πράγματα, στο συγκεκριμένο αναφέρουν αναφέρει ότι μετά τη ρίψη των βακτηρίων βάζεις τα πρώτα ψάρια μέσα και για 14 ημέρες ελέγχεις νιτρικά, για αμμωνία ούτε λόγος.

 

Για αυτό κ εγώ έγραψα αυτό το ποστ μήπως κ κάποιος άλλος φίλος έχει στρώσει με αυτόν τον τρόπο και με διαφωτιζε.

 

Ευχαριστώ κ πάλι

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Taxiarchis said:

να πας πίσω τα ζωντανά στο  pet

Θεωρώ ότι με την κίνηση που έκανα έσωσα 2 ζωάκια, καθώς στο pet τον μονομάχο τον είχαν σε ένα κυπελακι καφέ, κανά 30 από αυτούς κ το pleco σε ενυδρείο ανάλογων διαστάσεων του δικού μου κανά 20 μαζί.

 

Τώρα το ότι το στρώσιμο που επέλεξα να κάνω απαιτεί ψάρια μάλλον δεν λέει κάτι

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kalxas έγραψε:

Κατ' αρχήν να σε ευχαριστήσω για την απάντηση σου και το να μου δώσεις όλη την πληροφορία που σχετίζεται με τον τρόπο που επέλεξα να στρώσω το ενυδρείο, επιπλέον θέλω να σε ευχαριστήσω που δεν με έπιασες από τα "μούτρα" συγνώμη αλλά έτσι αισθάνθηκα από τις απαντήσεις των προηγούμενων φίλων αν κ πιστεύω ότι είναι άκρως καλοπροαίρετες.

 

Τώρα στο στρώσιμο, δυστυχώς οι εταιρείες γράφουν πολύ λίγα πράγματα, στο συγκεκριμένο αναφέρουν αναφέρει ότι μετά τη ρίψη των βακτηρίων βάζεις τα πρώτα ψάρια μέσα και για 14 ημέρες ελέγχεις νιτρικά, για αμμωνία ούτε λόγος.

 

Για αυτό κ εγώ έγραψα αυτό το ποστ μήπως κ κάποιος άλλος φίλος έχει στρώσει με αυτόν τον τρόπο και με διαφωτιζε.

 

Ευχαριστώ κ πάλι

Μάλλον έχεις πρόβλημά με το σκεύασμα και με την ιχθυοφόρτηση ( καθώς είσαι ήδη στα 200% για τα λίτρα σου), Θα σου πρότεινα να κάνεις γενναίες αλλαγές νερού (μέχρι 50 -60%)  καθημερινά . Κάθε τρείς μέρες κάνε μετρήσεις και για καλύτερα αποτελέσματα αγόρασε για βακτήρια το https://www.skroutz.gr/s/30914716/Prodibio-Biodigest-1-Αμπούλα.html  και για αντιχλώριο το https://www.skroutz.gr/s/25106035/Seachem-Prime-50ml.html  που καταπολεμά και λίγο την αμμωνία . Με υπομονή όλα θα γίνουν όπως πρέπει . 

Και τέλος βάλε και κανένα φυτάκι γρήγορης ανάπτυξης μπορεί να βοηθήσει.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος kalxas έγραψε:

Κατ' αρχήν να σε ευχαριστήσω για την απάντηση σου και το να μου δώσεις όλη την πληροφορία που σχετίζεται με τον τρόπο που επέλεξα να στρώσω το ενυδρείο, επιπλέον θέλω να σε ευχαριστήσω που δεν με έπιασες από τα "μούτρα" συγνώμη αλλά έτσι αισθάνθηκα από τις απαντήσεις των προηγούμενων φίλων αν κ πιστεύω ότι είναι άκρως καλοπροαίρετες.

 

Τώρα στο στρώσιμο, δυστυχώς οι εταιρείες γράφουν πολύ λίγα πράγματα, στο συγκεκριμένο αναφέρουν αναφέρει ότι μετά τη ρίψη των βακτηρίων βάζεις τα πρώτα ψάρια μέσα και για 14 ημέρες ελέγχεις νιτρικά, για αμμωνία ούτε λόγος.

 

Για αυτό κ εγώ έγραψα αυτό το ποστ μήπως κ κάποιος άλλος φίλος έχει στρώσει με αυτόν τον τρόπο και με διαφωτιζε.

 

Ευχαριστώ κ πάλι

Λάθος το αντιλαμβάνεσαι αγαπητέ φίλε μου δεν σε έπιασε κάνεις από τα μούτρα απλά βοήθεια δίνουμε με όσα ξέρουμε ο καθένας με απλές και κοφτές απαντήσεις και όσο γίνεται να της καταλαβαίνουν . Εδώ ήμαστε να βοηθήσουμε  με όσο γίνεται με τον σωστό τρόπο 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Πόσο Bactoturbo έριξες;

Δοκίμασες να αυξήσεις την δώσει και μετά να κάνεις μετρήσεις;

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/3/2022 at 11:36 ΜΜ, το μέλος kalxas έγραψε:

Ξανά διαβάζοντας τα θέματα είδα ότι η αμμωνία δεν πρέπει να πέσει κάτω από το 3.

Αυτο λεει για στρωσιμο χωρις ζωντανα, μόνο με τροφη!

 Πρεπει να διαβαζεις πιο προσεκτικα.

Αν εχεις τεστ αμμωνιας, στις οδηγιες λεει, οτι τα επιπεδα της αμμωνιας στο ενυδρειο πρεπει να ειναι κατω απο 0,05 (υπαρχει ακομα ενα μηδενικο μετα το μηδεν). 

Στα περισσοτερα τεστ αμμωνιας λεει απλα , οτι πρεπει να ειναι μηδεν.

Link to comment
Share on other sites

On 21/3/2022 at 9:22 ΠΜ, Taxiarchis said:

να πας πίσω τα ζωντανά στο  pet

Θεωρώ ότι με την κίνηση που έκανα έσωσα 2 ζωάκια, καθώς στο pet τον μονομάχο τον είχαν σε ένα κυπελακι καφέ, κανά 30 από αυτούς κ το pleco σε ενυδρείο ανάλογων διαστάσεων του δικού μου κανά 20 μαζί.

 

Τώρα το ότι το στρώσιμο που επέλεξα να κάνω απαιτεί ψάρια μάλλον δεν λέει κάτι

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν έχω αμμωνία καθώς σε pH 6.8 και κάτω το NH3 γίνεται NH4 που είναι ακίνδυνο για τα φυτά και τα ψάρια.

Το τι διάβασα στο ποστ μου δεν περιγράφεται, κάποιος να το κλειδώσει ή να το σβήσει καθώς δεν θα ξανά ασχοληθώ με όλα αυτά που γράφετε

Και ένα δώρο

 

Link to comment
Share on other sites

Και άλλο ένα

 

Ο λόγος που ξεκίνησα το άρθρο τελικά είναι ότι το test της Sera δεν ξεκαθαρίζει τι μετράει NH3 η NH4 μετά από αυτά που διάβασα άκρως απαράδεκτο

Link to comment
Share on other sites

 

Μία ώρα πριν, το μέλος kalxas έγραψε:

( 2*) Το τι διάβασα στο ποστ μου δεν περιγράφεται, κάποιος να το κλειδώσει ή να το σβήσει καθώς δεν θα ξανά ασχοληθώ με όλα αυτά που γράφετε

 

πριν 18 λεπτά, το μέλος kalxas έγραψε:

 (1*) Ο λόγος που ξεκίνησα το άρθρο τελικά είναι ότι το test της Sera δεν ξεκαθαρίζει τι μετράει NH3 η NH4 μετά από αυτά που διάβασα άκρως απαράδεκτο

Άρα ξεκινάς ένα θέμα με σκοπό ΚΑΘΑΡΑ ΤΟΝ ΔΟΛΟ και  ομολογείς την πρόθεση σου (1*) να μας αποπροσανατολίσεις  από  το πρόβλημα που δήθεν έχεις και με πλάγιους τρόπους προσπαθούσες ξέροντας ότι μας μιλούσες για αμμωνία και αυτό για εμάς είναι συναγερμός (πολύ παραπάνω στο δικό μου μυαλό που το PH στα ενυδρεία μου ήταν πάντα πάνω από 7,5),  με το μυαλό σου να μας κάνεις(2*) να φανούμε άσχετοι . Συγνώμη λοιπόν που χάσαμε χρόνο για να προσπαθήσουμε να λύσουμε το υποτιθέμενο πρόβλημα σου. Μου φαίνεσαι πρακτικός άνθρωπός και μάλιστα πολύ μεθοδικός στο σκοπό σου . Παρακαλώ πολύ τους διαχειριστές το θέμα να μην κλειδώσει ώστε να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι ότι υπάρχουν και αυτού του είδους οι χομπίστες . 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος kalxas έγραψε:

Τελικά δεν έχω αμμωνία καθώς σε pH 6.8 και κάτω το NH3 γίνεται NH4 που είναι ακίνδυνο για τα φυτά και τα ψάρια.

Eίσαι βαθιά νυχτωμένος αν πιστεύεις αυτά που γράφεις και δεν γνωρίζεις καθόλου την φυσική αναλογία μεταξύ ph/NH3/NH4.

και γιατί να σβηστεί και να κλειδώσει δεν κατάλαβα για να μην βλέπουν στο μέλλον τα μέλη την γκάφα που έγραψες;

 

  • Like 3
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

On 21/3/2022 at 11:07 ΜΜ, kalxas said:

Θεωρώ ότι με την κίνηση που έκανα έσωσα 2 ζωάκια, καθώς στο pet τον μονομάχο τον είχαν σε ένα κυπελακι καφέ, κανά 30 από αυτούς κ το pleco σε ενυδρείο ανάλογων διαστάσεων του δικού μου κανά 20 μαζί.

 

Τώρα το ότι το στρώσιμο που επέλεξα να κάνω απαιτεί ψάρια μάλλον δεν λέει κάτι

Μπορεί όμως να πηγαίνανε και σε σωστό ενυδρείο με στρωμένο φίλτρο και σωστές διαστάσεις γυάλας, εκτός αν θεωρείς τον εαυτό σου αγιο σωτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τι προσπαθούν 

Να κάνουν κάτι τέτοιοι τύποι ? Τι δηλαδή? Αν γνωρίζουμε? Δεννν????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...