Jump to content

Στήσιμο ενυδρείου


Recommended Posts

Χαιρετώ την ομάδα. Πριν 4 μέρες έστησα το ενυδρείο μου. Χρησιμοποίησα την 1η μέρα το seachem prime και μετά βάζω το seachem stability. Να ξεκινήσω να κανω τεστ ώστε να αρχησω να προσθέτω τα ψάρια και τα φυτά μου? 

IMG_20220329_001905.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα!

Δεν εχει νοημα να κάνεις τεστ, οταν ακομα δεν ξεκινησε ο κυκλος του αζωτου. Για να ξεκινησει πρεπει να αρχιζεις να ριχνεις τροφη για ψαρια μεσα ή διαλυμα αμμωνιας.

Τα βακτηρια (seachem stability) τζαμπα ριχνεις μεσα, γιατι δεν εχουν να φανε και δεν θα αναπτυξει η βιολογια.

Τι πρεπει να κάνεις -

1- ριξε την τροφη στο ενυδρειο μεσα (περιπου μισο κουταλακι του γλυκου)

2- μετα απο λιγες ωρες ριξε και stability (κανονικη δοση για τα λιτρα σου)

3- σε 2 μερες μετρας αμμωνια (ΝΗ3/4) και αν ειναι κατω απο 2ppm, ριχνεις και άλλη δοση τροφης.

Πες πόσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου και τι εξοπλισμό εχει.

Διάβασε και αυτο -

και μιλαμε!

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι 150 λίτρα και έχω βάλει το φίλτρο της sunsun hw303b uv9w επίσης έχω ρύθμιση την θερμοκρασία μου στους 28°c. Υπάρχει επίσης κάποια συγκεκριμένη τροφή που πρέπει να βάλω? 

Έγινε επεξεργασία - manos arvi
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις αγορασμένα φυτά τα βάζεις από τώρα . Κατά κάποιο τρόπο βοηθούν στο στρώσιμο (κύκλος αζώτου) .

Link to comment
Share on other sites

 

Η καλυτερη τροφη ειναι αυτη που ειναι πλουσια σε πρωτεινες, συνηθως κόκκινη αλλα με οποιαδήποτε τροφη θα κανεις την δουλειά σου.

Θερμοκρασια στους 27 και καλη αναταραξη της επιφανειας βοηθανε στην ποιο γρηγορη ωριμανση του ενυδρειου. Δεν χρειαζεται αρχικα ο φωτισμος, περιμενεις για ενα μηνα περίπου και μετα βαζεις σταδιακα ψαρακια.

Το να βαλουμε ζωντανά (ψαρια ή φυτα) προσωπικα δεν την θεωρω και τη καλυτερη λυση σε ενα αστρωτο ενυδρειο μια που κινδυνεύουν απο την αμμωνία και τα φυτα καθυστερούν το στρωσιμο του φιλτρου. Καλη συνεχεια και καλογεμιστω.

Επισης εαν κλεινει η UV στο φιλτρο για την ωρα κλειστο μεχρι να στρωση το ενυδρειο.

 

 

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Από το κατάστημα που πήρα τα πράγματα πουλάνε τα πάντα γ τα ενυδρεία όπως φυτά και ψάρια, μου είπε λοιπόν να συνεχίσω το stability μέχρι και την 10η μέρα και μετά να κάνω μέτρηση ωστε να βάλω τα πρώτα φυτά και ψάρια. Είναι σωστή η τακτική αυτή? Ρωτάω γτ μόλις ξεκίνησα και δεν έχω και πολύ γνώση. 

Link to comment
Share on other sites

Απευθείας ερωτοαπαντησεις της επίσημης σελίδας της seachem... 

I have finished the suggested 7-day dosing, however, my tank is still not fully cycled. Why?

A: Since every tank will cycle differently, it is difficult for us to give an exact time frame as to when your tank will be fully cycled. However, generally most tanks are cycled within 4-6 weeks.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...