Jump to content

Πρόβλημα προσαρμογής Ramirezi blue ram


Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα. Εχουν περάσει 5-6 μέρες που έβαλα 2 ramirezi στο ενυδρείο .ζήτησα ζευγάρι απο  το κατάστημα αλλα μου είπαν οτι ειναι μικρά και δεν μπορούν να τα ξεχωρίσουν. Το ένα προσαρμόστηκε αμέσως, τρώει , εξερευνεί όλο το ενυδρειο και φαίνεται νορμαλ , το αλλο την περισσότερη ώρα κάθεται ακινητο ανάμεσα στα φυτά , όταν βγαίνει η κίνηση του ειναι νωχελική, μου φαίνεται οτι ανασαίνει γρήγορα και δεν το εχω δει να φάει κάτι ,ούτε δειχνει ενδιαφέρον για τροφή. Τέλος έχω μερικές φορές το άλλο ramirezi να το κυνηγάει σαν να του κάνει "bulling".

Μπορώ να κάνω κατι ? να το βάλω κάπου αλλου προωρινά μήπως και φάει ? ή να του δώσω και άλλο χρονο μήπως εγκληματιστεί 

Ενυδρείο 57 λιτρων με ενα κοπαδάκι ροδόστομους με μετρήσεις tds 100, kh4 , gh 6, ph7 , nh3/nh4 0 , no2 0 , no3 12.5, θερμοκρασία 27 ,

IMG_20220403_091813.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω δεν εχει να κάνει με προσαρμογή, το πιο πιθανό ειναι οτι ειναι άρρωστο. Οταν το πηρες, εχεις κατσει στο ενυδρεο μπροστα για να δεις πως συμπεριφέρεται, αν ειναι ζωηρό κτλ;

Το βγαζεις και το βαζεις σε καραντινα, δηλ ή ενα μικρο ενυδρειο ή ενα κουτι αποθυκευσης πλαστικο 20λ, καθαρο εννοειται, με νερο απο το ενυδρειο. Βαζεις μεσα μια αεραντλια και θερμοστατη. Δες αν εχει καποια σημαδια (πληγες, βλεννα, τελιτσες ).

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια πηρες απο το τοπικο καταστημα ή απο ινετ;

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Από ίντερνετ Αθήνα ,ναι το είδα από την αρχή ήταν πιο μαζεμένο , να το βάλω μαζί με τις crystal shrimps στο άλλο ενυδρείο ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, χρειάζεται καραντίνα και πιθανότατα θεραπεία

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Kosmas Klimentidis έγραψε:

Από ίντερνετ Αθήνα ,ναι το είδα από την αρχή ήταν πιο μαζεμένο , να το βάλω μαζί με τις crystal shrimps στο άλλο ενυδρείο ?

Ειναι διαφορετικές σκληροτητες το νερο στο άλλο ενυδρειο. Θα χρειαστεί παλι προσαρμογη και ειναι και παλι στρεςς για το ψαρι. Και στο τελος δεν θα κερδίσεις κατι, ειδικά αν ειναι άρρωστο το ψαρι, που σχεδον 100% ειναι....

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δες τα άλλα ψαρια πως θα πανε.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Απομόνωση και κανένα ενδιαφέρον για τροφή δείχνει πως το ψάρι είναι σίγουρα άρρωστο.

Πιθανή λοίμωξη στο αναπνευστικό αφού λες πως κάνει σαν "λαχανιασμένο".

Αν δεν έχεις καραντίνα προσπάθησε να κάνεις θεραπεία στο ίδιο ενυδρείο με κάποιο ήπιο σκεύασμα για αυτή τη περίοτωση.

Τα άλλα ψάρια δεν πρόκειται να πάθουν τίποτα,αντίθετα θα προφυλαχτούν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα το απόγευμα θα πάρω ένα 25λιτρο ενυδρείο για καραντίνα και απομόνωση από την αδερφή μου που έχει ξεστήσει προσφατα. θα βάλω νερό απο το ενυδρείο μου και θα ρίξω λίγο μπόλι από το σφουγγαρι στο φίλτρο. στο κομμάτι της θεραπείας τι πρέπει να κάνω και να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Kosmas Klimentidis έγραψε:

Καλημέρα το απόγευμα θα πάρω ένα 25λιτρο ενυδρείο για καραντίνα και απομόνωση από την αδερφή μου που έχει ξεστήσει προσφατα. θα βάλω νερό απο το ενυδρείο μου και θα ρίξω λίγο μπόλι από το σφουγγαρι στο φίλτρο. στο κομμάτι της θεραπείας τι πρέπει να κάνω και να βάλω?

Μπολι δεν χρειαζεται. Μια αεραντλια και θερμοστατη. Πριν την θεραπεια κανε αλλγη νερου 30%

Δες λιγο αυτο, μηπως θα καταλαβεις το τι εχει το ψαρι - https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

Προσωπικα με sera costapur θα κανα πρώτα την θεραπεια.

Αν θα παρουσιασουν καποια συμπτωματα τα ψαρια στο main, πρεπει να κανεις θεραπεια στο μεγαλο ενυδρειο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως τα rams είναι ευαίσθητα ψαράκια και αν τα πάρει η κάτω βόλτα δύσκολα επανέρχονται. Μακάρι να μην έχει τίποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δωσε βαση και στα κακάκια του εαν ειναι νορμαλ ή διαφανα και ενημέρωσε. Προσοχή με την καραντίνα για ΝΟ2 και ΝΗ3 ΝΗ4....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,χθες το απόγευμα έβαλα το rami σε καραντίνα αλλά δυστυχώς δεν άντεξε ,το πρωί το βρήκα ανάποδα.δεν πρόλαβα να κάνω κάποια θεραπεία. Εξωτερικά δεν είχε κάποιο σημάδι . ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα απλα παρακολουθεις τα άλλα ψαρια....

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Κανε και μια αλλαγη νερου

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Kosmas Klimentidis said:

Καλησπέρα παιδιά ,χθες το απόγευμα έβαλα το rami σε καραντίνα αλλά δυστυχώς δεν άντεξε ,το πρωί το βρήκα ανάποδα.δεν πρόλαβα να κάνω κάποια θεραπεία. Εξωτερικά δεν είχε κάποιο σημάδι . ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας. 

Δυστυχώς επιβεβαιώθηκα.

 

Κάνε αλλαγή όπως σου έγραψε η @natateo

 

Αν κατάλαβα καλά αυτό που έχασες ήταν το αρσενικό

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα χθες αλλαγή με το που το μετέφερα . Δεν ξέρω αν ήταν το αρσενικό .θα στείλω τώρα μια φωτό από το εναπομείναν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...