Jump to content

Νεροχελωνακι


Recommended Posts

Έχω ένα μικρό ενυδρείο με δύο μικρά νεροχελωνακια εδώ και 7 μήνες..είναι διαφορετικού είδους. Πριν λίγες μέρες είδα πως το ένα έχει φάει όλη την ουρά του άλλου και αρκετό μέρος από το πίσω μέρος του καβουκιου..τα έχω χωρίσει...όμως το τραυματισμένο χελωνακι μου έχει το κεφάλι του μόνιμος έξω και στα πλάγια..τρώει ελάχιστα έως καθόλου..και σήμερα είδα ένα είδος γλυτσας στο νερό γύρο του και αφρούς...στην περιοχή μου δεν βρήκα κάποιον κτηνίατρο που να το αναλάβει ..τι να κάνω να το βοηθήσω; Γτ μάλλον αργοπεθαίνει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Αγνή.

Καλό ειναι να το πας σε κτηνίατρο.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το αναλάβει.

Εαν έχει μολυνθεί μπορεί να χρειαστεί και αντιβίωση.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι ειναι πααρα πολυ λιγοι οι κτηνιατροι, που εχουν κανει μετεκπαιδευση- ειδικευση  στα ερπετα. Αθηνα-Θεσσαλονικη, ναι μπορεις να βρεις. Σ εμας - οχι.

Εγω, πχ εχω μονο τις βασικες γνωσεις πανω σ αυτο το θεμα....

Φιλη @agni, δωσε πληροφοριες για το ενυδρειο σου, φιλτρανση, τροφες, που ταιζεις, συντηρηση κτλ και βγαλε μερικες φωτο και απο το ενυδρειο με χελώνες και την πληγωμένη χελωνιτσα. Θα προσπαθήσω να βρω ακρη.

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Το κατανοώ, στην επαρχία βρίσκομαι και εγω άλλωστε, αλλά σίγουρα θα ξέρει να του δώσει τις πρώτες βοήθειες και να την καθοδηγήσει σε ένα βαθμό. 

Από εκει και πέρα ευχαρίστως να την βοηθήσουμε και εμεις απο εδώ οσο αφορά την καλύτερη συντήρηση τους για να μην έχει προβλήματα στο μέλλον.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα πρεπει να χορηγηθεί μια αντιβίωση (ε/μ), αν όντως υπαρχουν δαγκωματιές.... το θεμα ειναι και η περιποίηση των τραυμάτων μεχρι την επούλωση. Ειναι μακροχρόνια διαδικασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου είναι 20-25 lt έχω φίλτρο θερμοστάτη και λάμπα. Μέχρι τώρα δεν είχα θέμα κανένα. τις τελευταίες μέρες έγινε όλο αυτό...τις δίνω 4-5 γαρίδες.και κάτι  μπίλιες βιταμίνες...θα σας βάλω φωτό με την πρώτη ευκαιρία...έχω ένα ενυδρείο 1.5 μέτρο (δεν ξέρω λίτρα) σκέφτηκα να τις βάλω εκεί μπας και η καθεμία οριοθέτησει το χώρος της; Γτ έτσι όπως έχει η κατασταση δεν μπορώ να τις βάλω ξανά μαζί στο ενυδρείο αυτό.. επίσης τι άλλο θα μπορούσα να δώσω για τροφή;  Σκέφτηκα λες να είμαι λίγη η ποσότητα τροφής και να πεινάει γι'αυτό επιτεθηκε η μία στην άλλη;

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είναι διαφορετικής ράτσας όπως αναφέρεις είναι ήδη ένα πρόβλημα. Προφανώς και η διατροφή τους είναι φτωχή και λίγη. Επίσης χρειάζονται και κάποια πηγή ασβεστιου. Ανέβασε φώτο άμεσα αρχικά και τα ξαναλέμε..... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@agni, καλημερα! Ριξε μια ματια εδω -

Δεν ταιζουμε τις χελωνες με γαριδακια. Δεν ειναι καθολου καλη τροφη, ειδικα για νεαρες χελωνες.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τοpet shop μου τις δώσανε .. ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια...το χελωνακι μου τελικά σήμερα παρέδωσε πνεύμα

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.

Λυπάμαι για την κατάληξη άλλα σου έχει μείνει  ακόμα ένα χελωνάκι και ελπίζω ότι τώρα ξέρεις ποιες είναι οι καλύτερες συνθήκες που μπορεί να του προσφέρεις.

Το ενυδρείο που το φιλοξενείς πρέπει να είναι στρωμένο όπως και των ψαριών . Αν δεν γνωρίζεις τους τρόπους δες αυτό https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/

Επίσης ελπίζω να έχεις διαβάσει και αυτό το χρήσιμο άρθρο  

Ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε να βοηθήσουμε ( αν βέβαια γνωρίζουμε)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ινώδης οστεοδυστροφία

Το πιο συχνό χαρακτηριστικό σύμπτωμα είναι η μαλάκυνση του κελύφους,  μυική αδυναμία των άκρων και κατάγματα.  Χαρακτηρίζεται από προοδευτική ανύψωση του κελύφους, το οποίο παίρνει το σχήμα πυραμίδας και από δυσμορφία τού ράμφους. Ακόμη παρατηρείται νεκρωτική στοματίτιδα, δυστοκία και σε βαριές περιπτώσεις ανορεξία, ληθαργικότητα, σηψαιμία και θάνατος. Η σωστή διατροφή θα σε βοηθήσει να ανακάμψει το άλλο σε συνδυασμό με την λάμπα και την βελτίωση των συνθηκών και παραμέτρων. Η λάμπα δεν είναι μόνο για την ζέστη αλλά βοηθά με  τη βιταμίνη D. Είναι απαραίτητη για την απορρόφηση του ασβεστίου. Η βιταμίνη D μπορεί να παρθεί από την διατροφή αλλά συντίθεται επίσης και στο δέρμα από την επίδραση της υπεριώδους ακτινοβολίας δηλαδή με την έκθεση στον ήλιο η σε λάμπα όχι πάνω από 8 ώρες.

 

Όσο για το χελωνάκι που δεν το προλάβαμε πραγματικά λυπάμαι, δεν ξέρω εάν ένας κτηνίατρος μπορούσε να το προλάβει αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις είναι  πολύτιμος ο χρόνος άμεσης περίθαλψης. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το χελωνακι μου έφυγε γιατί του επιτέθηκε το δεύτερο χελωνακι που είχα ήταν πολύ ζωηρό κολυμπούσε μέχρι που δεν ξέρω γτ του έφαγε την ουρά και μεγάλο μέρος από το καβούκι του και μέσα σε 3 μέρες κατέληξε . εννοείτε ότι όσα διάβασα βοήθησαν πολύ..υπάρχουν πολλά που δεν τα γνώριζα. Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος agni έγραψε:

Το χελωνακι μου έφυγε γιατί του επιτέθηκε το δεύτερο χελωνακι που είχα ήταν πολύ ζωηρό κολυμπούσε μέχρι που δεν ξέρω γτ του έφαγε την ουρά και μεγάλο μέρος από το καβούκι του και μέσα σε 3 μέρες κατέληξε . εννοείτε ότι όσα διάβασα βοήθησαν πολύ..υπάρχουν πολλά που δεν τα γνώριζα. Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας 

Κάποια είδη δεν ειναι συμβατά....

Εύχομαι να πανε ολα καλα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2022 at 9:25 ΜΜ, το μέλος agni έγραψε:

Το χελωνακι μου έφυγε γιατί του επιτέθηκε το δεύτερο χελωνακι που είχα ήταν πολύ ζωηρό κολυμπούσε μέχρι που δεν ξέρω γτ του έφαγε την ουρά και μεγάλο μέρος από το καβούκι του και μέσα σε 3 μέρες κατέληξε . εννοείτε ότι όσα διάβασα βοήθησαν πολύ..υπάρχουν πολλά που δεν τα γνώριζα. Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας 

Αγαπητή Αγνή λυπάμαι για το χελωνακι αλλα απο το καβουκι φαινεται ξεκαθαρα οτι ειχε ελλείψεις στην διατροφή της και δυσπλασία στο καβούκι του.

Μπορει να πεθανε απο το δαγκωμα αλλα ειχε γενικος προβληματα το ζωακι. Αυτη η εντονη κορυφογραμμή που ειχε στο καβουκι ειναι ξεκαθαρη ένδειξη του προβληματος.

Το ασβεστιο ειναι σημαντικος παραγοντας στα χελωνακια για τα κοκκαλα τους και το καβουκι. Μπορει και η έλλειψη τους σε μια πηγη ασβεστιου να οδήγησε την αλλη στο κανιβαλισμό για της αναγκες της. Απλα σε ενημερωνω πληροφοριακά για να δωσεις μεγαλυτερη βαση στην διατροφή τους στο μελλον..... την καλημερα μου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...