Jump to content

Μεταφορά ενυδρειου και πρόταση για υπόστρωμα!


Zamias

Recommended Posts

 Καλημερα Συνχομπιστες! 

Θα μετακινήσω ένα ενυδρείο 60 λίτρων σε έπιπλο που θα αντικαταστήσω. Το ενυδρείο έχει μέσα χαλίκι και είναι φυτεμενο.
Ποια ειναι η διαδικασία ; 
Και προτάσεις για υπόστρωμα soil για να το. αντικαταστήσω κάποια στιγμή και να το βάλω και σε ένα 30 γαριδάκο με red cherry που θέλω να κάνω! 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ! 
Νίκος! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νίκο . 

Αφαιρείς ότι έχεις απο πέτρες και διακοσμητικά . Σε ένα δοχείο απομακρύνεις τα ψαράκια σου και μετά αφαιρείς τα φίλτρα και όποιον άλλο εξοπλισμό έχεις .

Βγάζεις το 80-90% του νερού από το ενυδρείο καλείς για καφέ έναν φίλο σου(και εντελώς τυχαία) του λες να τοποθετήσετε το ενυδρείο στο καινούριο έπιπλο .

Μετά ξαναστήνεις κανονικά .

Για το soil θα σου απαντήσουν οι κατέχοντες ...

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα Νίκο . 

Αφαιρείς ότι έχεις απο πέτρες και διακοσμητικά . Σε ένα δοχείο απομακρύνεις τα ψαράκια σου και μετά αφαιρείς τα φίλτρα και όποιον άλλο εξοπλισμό έχεις .

Βγάζεις το 80-90% του νερού από το ενυδρείο καλείς για καφέ (και εντελώς τυχαία) του λες να τοποθετήσετε το ενυδρείο στο καινούριο έπιπλο .

Μετά ξαναστήνεις κανονικά .

Για το soil θα σου απαντήσουν οι κατέχοντες ...

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και κυρίως για την ιδέα με τον καφέ! Το. Χαλίκι δεν το βγάζω να φανταστώ; αν αφήσω ένα 15% μέσα με τα ψαράκια και τα φυτά και απλά βγάλω τις πετρες και τα ξυλα θα έχω θέμα ; θα μετακινηθεί 1 μέτρο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Zamias έγραψε:

 Καλημερα Συνχομπιστες! 

Θα μετακινήσω ένα ενυδρείο 60 λίτρων σε έπιπλο που θα αντικαταστήσω. Το ενυδρείο έχει μέσα χαλίκι και είναι φυτεμενο.
Ποια ειναι η διαδικασία ; 
Και προτάσεις για υπόστρωμα soil για να το. αντικαταστήσω κάποια στιγμή και να το βάλω και σε ένα 30 γαριδάκο με red cherry που θέλω να κάνω! 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ! 
Νίκος! 

Αν δεν εχεις πολλες βαριες πετρες μεσα, απλα αδιαζεις 4/5 του νερου (ή παραπανω) δηλ, να μπορουν τα ψαρια να μεινουν στο νερο μεσα, μην βγαζεις ψαρια. το μεταφερεις (2 ατομα απαραιτητα να κρατανε καλα απο κατω στις γωνιες)

Γεμιζεις σιγα σιγα με νερο. Τελος. Ετσι μετεφερα και 120λ και 60λ. Το 60 και μονη μου. Το αδειασα σχεδον ολο ....

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αν δεν εχεις πολλες βαριες πετρες μεσα, απλα αδιαζεις 4/5 του νερου (ή παραπανω) δηλ, να μπορουν τα ψαρια να μεινουν στο νερο μεσα, μην βγαζεις ψαρια. το μεταφερεις (2 ατομα απαραιτητα να κρατανε καλα απο κατω στις γωνιες)

Γεμιζεις σιγα σιγα με νερο. Τελος. Ετσι μετεφερα και 120λ και 60λ. Το 60 και μονη μου. Το αδειασα σχεδον ολο ....

Τέλεια σε ευχαριστώ ! Και νερό να βάλω ένα ποσοστο από το Ίδιο και να κάνω και την αλλαγή μου 40%; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Zamias έγραψε:

Τέλεια σε ευχαριστώ ! Και νερό να βάλω ένα ποσοστο από το Ίδιο και να κάνω και την αλλαγή μου 40%; 

Αν θελεις, κάνεις και αλλαγη. Θα κρατησεις τουλαχιστον το 50% απο το παλιό νερο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αν θελεις, κάνεις και αλλαγη. Θα κρατησεις τουλαχιστον το 50% απο το παλιό νερο.

Σε ευχαριστώ πολυ !!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...