Jump to content

Νέο ενυδρείο 1200 λιτρα 250χ80χ60cm.


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα του aquazone 😁

θα ήθελα την βοήθεια και τις γνωμες σας για την δημιουργία του καινούριους ενυδρειου 250χ80χ60 ύψος ,για τα 18 Clown loach μου (botia macrancatha) καθώς το 200χ70χ60 θα είναι πολυ μικρό για τα ψαρια όταν θα φτάσουν όλα το τελικό τους μέγεθος (κοντά στα 25-30 εκατοστά ίσως.)

 

Η πρώτη μου ερωτηση είναι η εξής : είναι αρκετά τα λιτρα και οι διαστασεις αυτές για τα συγκεκριμένα ψάρια 18 με τα δυο μεγαλύτερα να είναι γύρω στα 22 εκατοστά και λογικα θα μεγαλώσουν ακόμα περισσότερο.

 

Θα χρειαστώ επισης τις γνωμες σας για επιλογή διακόσμησης background,φωτισμού,άμμου κτλπ.

 

απο φιλτρανση εχω στα χέρια μου 4 eheim classic 1500xl τα δυο με αλλαγμένη μεγαλύτερη αντλία 3400 λιτρα την ωρα και από βιολογικό υλικό είναι όλα γεμάτα με 50% Substrate pro και 50% biohome ultimate.

Εδω θελω την γνώμη σας εαν χρειάζομαι σαμπ. για επιπλέων βιολογικό και λιτρα νερού.


Από διακόσμηση θέλω να βάλω και σε αυτό το ενυδρείο background με μεγάλους βράχους από πίσω (όχι όμως το συγκεκριμένο τις φωτογραφίας αλλά κάτι πιο κοντά στις πέτρες και βράχους του borneo)και ένα μεγάλο ξύλο σαν την φωτογραφία.(στο ξύλο θα δέσω πολλές ανουμπιες και μπουκεφαλαντρες και θα δοκιμάσω και λίγη Μος αν πιάσει μιας και ο φωτισμός θα είναι χαμηλός γιατί στα Clown loach  δεν αρέσει το δυνατό φως.)

Το background με τις πέτρες το θελω για να γεμίζει πιο όμορφα  το ενυδρείο στην πλάτη καθώς δεν θα μπορώ να εχω τόσα πολλα φυτά όπως στην φωτο...(τα μόνα που επιβιώνουν κάπως είναι οι μεγάλες ανουμπιες...τα υπόλοιπα γίνονται γεύμα)

 

πιστευετε θα είναι χαρούμενα τα ψάρια και κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον με αυτήν την διακόσμηση?

 

τα ψάρια που θα μπουνε μέσα στο ενυδρείο θα είναι 18 Clown loach και 5 trichogaster leeri και μεγάλες Ammano shrimp που δεν τις εχουνε πειράξει καθόλου εδώ και ένα χρόνο μεχρι στιγμης.
 

BC5E8DA2-261D-4BBB-A4E0-F67FBD2B0B53.png

8F518B2D-AD85-4229-9ECA-AADBF43AB4CE.png

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα ψάρια τα μποτια. Είχα 5 πριν μερικά χρόνια σε 500αρι, αλλά λόγω του ότι είχαν μεγαλώσει αρκετά τα έδωσα σε πετσοπ για να αλλάξω και set up. Τα λίτρα είναι ένα θέμα και σίγουρα θα εκτιμήσουν τις πολλές καβατζες μια που όσο μεγαλώνουν τόσο λιγότερο θα τα βλέπεις μέρα. Εγώ θα έδινα βάση στο μάκρος παρά στο υπερβολικό φάρδος και ύψος αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα τον χώρο που θα μπει. Με τα φίλτρα πιστεύω πως αρχικά θα είσαι οριακά καλά, γιατί είναι αρκετά και τα ψάρια, αλλά αυτό το βλέπεις και στην πορεία.... 

Από βυθό θα έβαζα ζεολιθο ψιλής κοκκομετριας που μπορείς να αγοράσεις από κάποιο μαγαζί γεωργικών προϊόντων σε τσουβάλια. Από φυτά ανουμπιες και κρυπτοκορινες μπορείς να δοκιμάσεις., σε εμένα δεν τις πείραζαν. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Πανέμορφα ψάρια τα μποτια. Είχα 5 πριν μερικά χρόνια σε 500αρι, αλλά λόγω του ότι είχαν μεγαλώσει αρκετά τα έδωσα σε πετσοπ για να αλλάξω και set up. Τα λίτρα είναι ένα θέμα και σίγουρα θα εκτιμήσουν τις πολλές καβατζες μια που όσο μεγαλώνουν τόσο λιγότερο θα τα βλέπεις μέρα. Εγώ θα έδινα βάση στο μάκρος παρά στο υπερβολικό φάρδος και ύψος αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα τον χώρο που θα μπει. Με τα φίλτρα πιστεύω πως αρχικά θα είσαι οριακά καλά, γιατί είναι αρκετά και τα ψάρια, αλλά αυτό το βλέπεις και στην πορεία.... 

Από βυθό θα έβαζα ζεολιθο ψιλής κοκκομετριας που μπορείς να αγοράσεις από κάποιο μαγαζί γεωργικών προϊόντων σε τσουβάλια. Από φυτά ανουμπιες και κρυπτοκορινες μπορείς να δοκιμάσεις., σε εμένα δεν τις πείραζαν. 

 

Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές σου φίλε Rik :)👍

καβάντζες έχουν παρά πολλές από σωλήνες pvc και τωρα θα τους φτιάξω κάτι καλύτερο εμφανισιακά.

Συμφωνώ απόλυτα οτι το μάκρος του ενυδρειου είναι πιο σημαντικό, αλλά δυστιχως για 3 μέτρα ενυδρειο δεν το χωράει στο σαλόνι αλιως θα το εκανα σιγουρα.

Υψος 45-50cm τους είναι αρκετό και σπάνια κολυμπούνε ψηλά αλλά θελω να ανεβάσω τα λιτρα, και για αυτό θα το κάνω πιο φαρδύ και ψηλό.

 

Τα 4 φιλτρα ΕΗEIM classic έχουν το καθένα 12-13 λιτρα καλό βιολογικό υλικό, μεχρι στιγμης δεν εχω πρόβλημα με τις μετρήσεις να είναι κάθε τέλος τις εβδομάδας πριν την αλλαγη νερού ΝΟ3  στο 20 μέτρηση με ΑPI και JBL υγρα.

αλλά εαν δεν είναι αρκετό θα βάλω και σαμπ για να αυξηθούν βιολογικό υλικό και λιτρα νερού. (Τα ψάρια αυτήν την στιγμή είναι σε ενυδρείο 200χ70χ60 με δυο  φιλτρα eheim classic 1500 και ένα Oase biomaster thermo 800)

 

διαβασα για τον ζεολίθο στο άρθρο σου ,και εαν είναι κατάλληλος για τα ψάρια μου τότε θα βάλω ψιλό ζεολιθο :)

 

Από φυτά μου εχουνε φάει φυτά πάνω από 250 ευρώ μεχρι στιγμης δεν κάνω πλάκα.😅

καταστρεφουν τα πάντα από vallisneria Java fern cryptocorine τα πάντα.

μονο οι ανουμπιες τα καταφέρνουν με μασημένα φύλα.

 

Για καλή μου τύχη τα ψάρια τις ώρες που βρίσκομαι σπίτι είναι πάντα έξω όλα και παρακαλάνε για φαγητό μπροστά στο τζαμί μιας και όταν ειμαι σπίτι 6 το πρωί πριν πάω για δουλειά και 9 το βράδυ που γυρνάω είναι οι ώρες ταΐσματος😁

 

 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βαγγέλη .

Δύσκολα θα βρεις χομπίστα που να έχει 22 (και τα 18 απο αυτά τον περισσότερο καιρό να κρύβονται) στο σύνολο ψάρια σε ένα ενυδρείο με τις δικές σου διαστάσεις (200χ70χ60) και λίτρα (840 l). Βέβαια ξέρω πόσο αγαπάς αυτά τα ψάρια όποτε και στο μεγαλύτερο ενυδρείο θα είναι πολύ καλύτερα . 

Στο προκείμενο τώρα .. Προσωπικά προτιμώ να μην στερώ χώρο με πομπώδη background από τα ψάρια και εγώ στην θέση σου θα έβαφα απλά την πλάτη με μαύρο πλαστικό χρώμα . Βυθό άμμο ή και τριμμένο ζεόλιθο(αν είναι εύκολο να το βρεις στην Ελβετία)  όπως πρότεινε ο @Rik παραπάνω . Ξύλα mopani και μη ασβεστολιθικές πέτρες όπου θα σχηματίζουν πολλές και σχετικά μεγάλες σπηλιές . Στα ξύλα επάνω θα έδενα μεγάλες https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/φυτά/anubias-barteri-coffeefolia/  και ίσως να δοκίμαζα να φυτέψω https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/φυτά/cryptocoryne-beckettii-petchii/ . Φωτισμό μιας και τα φυτά δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις θα έβαζα κάτι σε led με περίπου 40 lumen/l . Προσωπικά θεωρώ ότι από φίλτρα είσαι πάρα πολύ καλά και στο έχω ξανά πει άλλωστε άλλα βάλε ένα sump να σου φύγει η περιέργεια 😄.

 

ΥΓ.  Πρέπει να τους βάλεις στην διατροφή τους οπωσδήποτε σαλιγκάρια https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ασπόνδυλα/melanoides-tuberculata/ γιατί εκτός των άλλων πρέπει να ακονίζουν τα δόντια τους (ίσως γι' αυτό να σου τρώνε και τα φυτά.)

 

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε καμια φωτο να παρουμε ματι..... μην ντρεπεσαι :) θελω να δω σε τη μεγεθος ειναι στο συνολο.

Εαν φτιαξεις στην πλατη του ενυδρειου background, εκει μπορεις να σκαψεις πλαγια και εσωτερικα του και να δημιουργησεις σπηλιες για να αραζουν οταν θελουν.

Στα φιλτρα θελω να πιστευω πως εχεις και σφουγγαρια για να κατακρατούν την μούργα και να προστατευουν την βιολογια (κεραμικα) μεσα στο φιλτρο. Το λεω γιατι οσο θα μεγαλωνουν και θα μεγαλωνουν και οι απαιτησεις στην ποσοτητα διατροφης τους καταλαβαινεις πως θα ανεβαίνει και το οργανικό φορτιο(απόβλητα). Τα μεγαλα ψαρια γενικος ειναι απόλαυση αλλα θελουν καλη φιλτρανση και λιτρα για να εχεις μια σχετικα ευκολη συντηρηση του συνολου. Προσωπικα σε καποια φαση κουραστικα και πηγα σε μικροτερα ειδη ψαριων για να μην ασχολουμε και πολυ εχοντας μια ποιο ευκολη κατασταση να διαχειριστω.

Το Σαμπ ειναι καλη φαση αλλα και αυτο θελει τον χωρο του και τα κολπα του αλλα σου προσφερει μεγαλο χωρο φιλτρανσης και εκει μπορεις να βαλεις και φυτα γρηγορης αναπτυξης τυπου κερατοφυλλο με φως και να σε βοηθανε και αυτα με τα νιτρικα. Το οτι σου τρωνε τοσο πολυ τα φυτα, μαλλον δεν τα ταιζεις πολυ πρασιναδα, ριξτους και  κανα κολοκυθακι.

Οσο για τον ζεολιθο μην τον φοβασαι, τον εχω χρονια και βοηθαει και την βιολογια του ενυδρειο λογο της απορρόφησης της αμμωνία και το πορωδες του φυσικου υλικου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Φίλε Βαγγέλη .

Δύσκολα θα βρεις χομπίστα που να έχει 22 (και τα 18 απο αυτά τον περισσότερο καιρό να κρύβονται) στο σύνολο ψάρια σε ένα ενυδρείο με τις δικές σου διαστάσεις (200χ70χ60) και λίτρα (840 l). Βέβαια ξέρω πόσο αγαπάς αυτά τα ψάρια όποτε και στο μεγαλύτερο ενυδρείο θα είναι πολύ καλύτερα . 

Στο προκείμενο τώρα .. Προσωπικά προτιμώ να μην στερώ χώρο με πομπώδη background από τα ψάρια και εγώ στην θέση σου θα έβαφα απλά την πλάτη με μαύρο πλαστικό χρώμα . Βυθό άμμο ή και τριμμένο ζεόλιθο(αν είναι εύκολο να το βρεις στην Ελβετία)  όπως πρότεινε ο @Rik παραπάνω . Ξύλα mopani και μη ασβεστολιθικές πέτρες όπου θα σχηματίζουν πολλές και σχετικά μεγάλες σπηλιές . Στα ξύλα επάνω θα έδενα μεγάλες https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/φυτά/anubias-barteri-coffeefolia/  και ίσως να δοκίμαζα να φυτέψω https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/φυτά/cryptocoryne-beckettii-petchii/ . Φωτισμό μιας και τα φυτά δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις θα έβαζα κάτι σε led με περίπου 40 lumen/l . Προσωπικά θεωρώ ότι από φίλτρα είσαι πάρα πολύ καλά και στο έχω ξανά πει άλλωστε άλλα βάλε ένα sump να σου φύγει η περιέργεια 😄.

 

ΥΓ.  Πρέπει να τους βάλεις στην διατροφή τους οπωσδήποτε σαλιγκάρια https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ασπόνδυλα/melanoides-tuberculata/ γιατί εκτός των άλλων πρέπει να ακονίζουν τα δόντια τους (ίσως γι' αυτό να σου τρώνε και τα φυτά.)

 

Σε ευχαριστω πολυ Μαρίνε 😁

Ναι η αλήθεια είναι ότι ειμαι πολυ δεμένος με τα ψάρια μου.

φαντασου αντί να αγοράσω αυτοκίνητο προτίμησα να αγοράσω μεγαλύτερο ενυδρείο για τα ψάρια μου.

πιστεψε με εαν είχα δικό μου σπίτι εδώ που ειμαι θα έφτιαχνα εσωτερική λιμνη η δεξαμενή όπως έχουν για τα κοι🤣

 

θα ακούσω την πολύτιμη  συμβουλή σου για το background και δεν θα το βάλω,

μιας και είναι παρά πολλά τα χρήματα, και μειώνει αρκετά τα λιτρα νερού.

 

θα βάλω ένα μεγάλο ξύλο όπως αυτό που εβαλα στην φωτο και μερικες River Stones.

 

σαλιγκάρια τους δίνω κάθε Σάββατο :)

 

σαμπ θα ήθελα να βάλω για να αυξήσω ακόμη περισσότερο τα λιτρα νερού και βιολογικού υλικού 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Βαλε καμια φωτο να παρουμε ματι..... μην ντρεπεσαι :) θελω να δω σε τη μεγεθος ειναι στο συνολο.

Εαν φτιαξεις στην πλατη του ενυδρειου background, εκει μπορεις να σκαψεις πλαγια και εσωτερικα του και να δημιουργησεις σπηλιες για να αραζουν οταν θελουν.

Στα φιλτρα θελω να πιστευω πως εχεις και σφουγγαρια για να κατακρατούν την μούργα και να προστατευουν την βιολογια (κεραμικα) μεσα στο φιλτρο. Το λεω γιατι οσο θα μεγαλωνουν και θα μεγαλωνουν και οι απαιτησεις στην ποσοτητα διατροφης τους καταλαβαινεις πως θα ανεβαίνει και το οργανικό φορτιο(απόβλητα). Τα μεγαλα ψαρια γενικος ειναι απόλαυση αλλα θελουν καλη φιλτρανση και λιτρα για να εχεις μια σχετικα ευκολη συντηρηση του συνολου. Προσωπικα σε καποια φαση κουραστικα και πηγα σε μικροτερα ειδη ψαριων για να μην ασχολουμε και πολυ εχοντας μια ποιο ευκολη κατασταση να διαχειριστω.

Το Σαμπ ειναι καλη φαση αλλα και αυτο θελει τον χωρο του και τα κολπα του αλλα σου προσφερει μεγαλο χωρο φιλτρανσης και εκει μπορεις να βαλεις και φυτα γρηγορης αναπτυξης τυπου κερατοφυλλο με φως και να σε βοηθανε και αυτα με τα νιτρικα. Το οτι σου τρωνε τοσο πολυ τα φυτα, μαλλον δεν τα ταιζεις πολυ πρασιναδα, ριξτους και  κανα κολοκυθακι.

Οσο για τον ζεολιθο μην τον φοβασαι, τον εχω χρονια και βοηθαει και την βιολογια του ενυδρειο λογο της απορρόφησης της αμμωνία και το πορωδες του φυσικου υλικου.

Φωτο από το ενυδρείο που είναι τωρα θες να δεις η από το καινουριο που θελω να παρω?
 

σε όλα μου τα φιλτρα και στα πέντε ενυδρεία που εχω , εχω τοποθετήσει βαρελάκια προφιλτρα eheim στα μπαστούνια εισόδου ,και ακόμα ένα εξτρα sunsun 604 canister προφυλτρο με σφουγγάρι χοντρό μετά μεσαίο και μετά βαμβάκι ενυδρειακο,και στο κάθε φίλτρο εχω μόνο βιολογικό υλικό μιας και τα σφουγγάρια και ο μηχανικός καθαρισμός γίνεται από τα προφυλτρα(φωτο παρακάτω)

 

Η ιδέα σου μετά φυτά στο σαμπ είναι απίστευτη και δεν την είχα σκεφτεί καθόλου, παρά πολυ καλη και θα το κάνω σιγουρα!

σε ευχαριστω παρά πολυ 😁

 

λαχανικα τα ταΐζω συχνά 

επισης τους δίνω ένα mix από τροφές διάφορες 

 

Προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ για αυτά ώστε να είναι υγιείς και χαρούμενα οποτε οποιαδήποτε συμβουλή είναι πολύτιμη 🙏

image.jpg

image.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φώτο από το ενυδρείο που είναι τώρα τα ψάρια.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Φώτο από το ενυδρείο που είναι τώρα τα ψάρια.... 

μια πρόχειρη από το ταμπλετ :)

Στην αλλαγη νερού με πέτυχες 

image.jpg

image.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

image.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

Φώτο από το ενυδρείο που είναι τώρα τα ψάρια.... 

Το ενυδρείο ήταν Μαλάουι ,αλλά τα έδωσα όλα.

 

Μολις έρθει το μεγαλύτερο ενυδρείο για τα loach μου ,θα το ξανακάνω Μαλάουι αυτό αλλά αυτήν την φορά με τα αγαπημένα μου δελφινακια και ίσως ακόμα ένα είδος labidochromis η Aulonocara.

 

Δυστυχώς πήγανε  πίσω όλα τα project επειδή άργησα να μετακομίσω,

επιτελους όμως βρηκα σπίτι όπως το θελω σε ισόγειο και καινούργια πολυκατοικία :)

οποτε τωρα θα μπουνε 3 μεγάλα ενυδρεία και δυο μικρά 450 και 350 λιτρα 

μιας και δεν εχω πλέον πρόβλημα με το βάρος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα, και απο οτι βλεπω εχεις και πολυ ομορφο bacκground.....

Δεν ξερω εαν γνωριζεις και περι aquaponics και αν θα σε ενδιέφερε.

Στην ουσια σου προσφερουν την δυνατοτητα καλυτερης φιλτρανσης και την δημιουργια ενος πρασινου κηπου μεσα στο σπιτι σου χωρις να εχουν προσβαση τα ψαρια σου στα φυτα.

https://mymodernmet.com/grove-ecosystem/

 

 

Aquaponics-Diagram-41-649x779-500x600.jpg

7405e9d6dcbcdec54795132dc62b9648--planted-aquarium-aquarium-fish.jpg

d6de34a15480202584ed9d1b4feb4776.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και με ενδιαφέρει :)

σε ευχαριστω παρά πολυ

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Φυσικά και με ενδιαφέρει :)

σε ευχαριστω παρά πολυ

 

 

Κανε μια ερευνα στο νετ για ενυδρειοπονια ( aquaponics) και τα ξαναλεμε...... καλη συνεχεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια μπορείς να βάλεις καμιά ντοματιά και καμιά πιπεριά άνηθο και μαϊντανό . Να έχεις λίγο Ελλάδα στο σπίτι σου .

Απλά δεν θέλει χημικά μέσα στο ενυδρείο. Όλη την δουλειά θα στην κάνουν τα φυτά !!.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Και βέβαια μπορείς να βάλεις καμιά ντοματιά και καμιά πιπεριά άνηθο και μαϊντανό . Να έχεις λίγο Ελλάδα στο σπίτι σου .

Απλά δεν θέλει χημικά μέσα στο ενυδρείο. Όλη την δουλειά θα στην κάνουν τα φυτά !!.

Μαρίνε σκέφτηκα να κάνω αριστερά και δεξια στον πάτο του ενυδρείο τρύπες για να μην εχω λάστιχα και μπαστούνια παντού.

τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο εννοώ

και άμα βάψω και την πλάτη μαύρη δεν θα φαίνεται τίποτα 

τι λες?

DC5078F0-00D7-4D8B-8551-662FF6797218.png

6731287E-A075-4DF7-85E6-3EEB7BD95394.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Κάτι τέτοιο εννοώ

και άμα βάψω και την πλάτη μαύρη δεν θα φαίνεται τίποτα 

τι λες?

DC5078F0-00D7-4D8B-8551-662FF6797218.png

6731287E-A075-4DF7-85E6-3EEB7BD95394.png

Άμα σου αρέσει γιατί όχι. Απλά οι περισσότεροι που βλέπω και στα θαλασσινά τα έχουν στην πλάτη. Ο @ΚΟΥΜΑΝ πιστεύω θα σε βοηθήσει καλύτερα μιας και το είχε κάνει στο φροντοζαδικο του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 8/4/2022 at 6:24 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Άμα σου αρέσει γιατί όχι. Απλά οι περισσότεροι που βλέπω και στα θαλασσινά τα έχουν στην πλάτη. Ο @ΚΟΥΜΑΝ πιστεύω θα σε βοηθήσει καλύτερα μιας και το είχε κάνει στο φροντοζαδικο του.

Φυσικά μπορείς να τα κανείς στον πάτο αλλά εγώ θα προτιμούσα στην πλάτη του ενυδρείου και ο λόγος είναι πως στην πλάτη δεν έχει τόσο μεγάλη πίεση νερού . Οι φλάντζα που έχει αυτό το εξάρτημα που το βάζεις ανάμεσα από το τζαμι εμένα μου είχε ξεραθεί και είχε αρχίσει να χανει στον πάτο . Μετά αναγκαστικά να αδειάσω το ενυδρειο και να κολησω τον πάτο και να ανοίξω την τρύπα ψηλά στην πλάτη και από τότε δεν είχα κανένα πρόβλημα . Εάν μου ξεραθεί πάλι η φλάντζα αυτή που σου λέω θα κατεβάσω την στάθμη λίγο κάτο από την σωλινα και θα το διωρθωσω εύκολα . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...