Jump to content

Καλώς σας βρήκα!


Dimitris Scorpio

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα, ονομάζομαι Δημήτρης και προσπαθώ να επιβιώνω στην Αθήνα.

Το φόρουμ μου το πρότεινε ένα μέλος απο το facebook που με βοήθησε σε ένα πρόβλημα το οποίο είχα...

 

Πάμε να δουμε τώρα τι έχω...

 

1 60 Λίτρων με 2 pleco. Αν και δεν ειναι ζευγάρι (απο ότι μου έχουν πεί) την έχουν καταβρεί οι 2 τους και δεν εχουμε τσαμπουκάδες.... φυτά... που να μπουν φυτά... Σε μια προσπάθεια να βάλω φυτά πηγαίναν και τα ξερίζωναν απο τις ρίζες και με κοιτάζαν επιδεικτικά.... 😉

(Αν κάποιος ξέρει να μου πεί αν είναι θηλυκά ή αρσενικά θα το ήθελα... όπως επίσης ανταλλάσσω τον 1 για να γίνουν ζευγάρι)

 

20220328_165948-11111111.thumb.jpg.4492ac19a9f9622e9a424f8c8201d038.jpg

 

1χ 60 Λίτρων κοινωνικό και με το παραπάνω θα έλεγα.... Φιλοξενεί 4 widow tetra 5 lemon tetra 4μολυ 6 γκάπυ 4 neon απο φυτά πολλά απο κλαδέματα φίλων... ουτε που θυμάμαι αλλά και δεν ξέρω τι είναι... (αν θέλετε βοηθάτε....)

 

20220323_193015aaaaa222222222.thumb.jpg.c70188b4d0bd7018b6e58b36953e2b04.jpg

 

1χ 30 Λίτρων χωρισμένο με 2 Μονομάχους (male/female)

 

180399679_20220321_161643-33333333.thumb.jpg.ce4f44b9655784c99fa4ab466b715835.jpg

 

1χ 5 Λίτρων το φτιάχνω τώρα  (εδώ είναι που πήρα βοήθεια απο το μέλος του φόρουμ)

 

20220416_1120104444444.thumb.jpg.8f1cd2bba9512b2d8a3043d0f9df521d.jpg

 

Φυσικά δέχομαι παρατηρήσεις σχόλια διορθώσεις...!!!!

 

Καλά να περνάμε!!!

 

Έγινε επεξεργασία - Dimitris Scorpio
Φωτογραφίες....
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε λοιπόν,

Στο ενυδρείο με τα πλέκο από'τι καταλαβαίνω είναι και τα δύο κορίτσια και μάλλον σε προχωρημένη ηλικία.Δεν φαντάζεσαι πόσα μεγάλα γίνονται.. οπότε καλό θα ήταν να τα δώσεις σε κάποιον που έχει μεγάλο βιοτοπικό ενυδρείο.

Στο δεύτερο με τα Tetra πάλι έχεις πρόβλημα χώρου οπότε καλύτερα να κρατήσεις τα γκάπυ με τα μόλλυ και όταν θα έχεις γέννα θα μπορείς να τα βάλεις τα μωρά στο 5 λίτρο. Γενικώς θέλουν όλα λίγο καλύτερη διάταξη με τα φυτά κτλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Καλώς σε βρήκαμε λοιπόν,

Στο ενυδρείο με τα πλέκο από'τι καταλαβαίνω είναι και τα δύο κορίτσια και μάλλον σε προχωρημένη ηλικία.Δεν φαντάζεσαι πόσα μεγάλα γίνονται.. οπότε καλό θα ήταν να τα δώσεις σε κάποιον που έχει μεγάλο βιοτοπικό ενυδρείο.

Στο δεύτερο με τα Tetra πάλι έχεις πρόβλημα χώρου οπότε καλύτερα να κρατήσεις τα γκάπυ με τα μόλλυ και όταν θα έχεις γέννα θα μπορείς να τα βάλεις τα μωρά στο 5 λίτρο. Γενικώς θέλουν όλα λίγο καλύτερη διάταξη με τα φυτά κτλ.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και την πρόταση σου που είναι υπερχρήσιμη!!!
Αν κάποιος έχει ένα αγόρι Pleco το ανταλλάσσω με το κορίτσι μου!!!!
όσο για το "κοινωνικό" πέρα απο την ζούγκλα με τα φυτάκια έχω υπερφίλτρανση οπότε το σώζω με αυτό τον τρόπο και δεν εχω προβλήματα...
όσο για το μικρό στο μυαλό μου είσαι!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και εδώ λοιπόν . 

Τα pleco σε τελικό μέγεθος φτάνουν 30 με 35 εκατοστά όποτε ετοιμάσου για πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο 😁. Τώρα για τα υπόλοιπα φυτά και ψάρια θα σε βοηθήσουν οι κατέχοντες γνώσεων σε αυτά .

Πρόσεχε, εδώ μέσα λειτουργούμε συμβουλευτικά με βάση τις εμπειρικές άλλα και τις επίκτητες από την βιβλιογραφία  γνώσεις μας . Σε καμία των περιπτώσεων δεν σου λέμε τι να κάνεις, άλλα  πως να το κάνεις ώστε να έχεις τα λιγότερα ως σχεδόν καθόλου προβλήματα και φυσικά χάσιμο χρημάτων. Η επιλογή είναι πάντα δική σου .

Πάρε και τά προφίλ για να έχεις να διαβάζεις (γκουρού θα γίνεις σε λίγο με όλα αυτά που σου έχω δώσει να διαβάσεις 🤣) .

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλώς ήρθες και εδώ λοιπόν . 

Τα pleco σε τελικό μέγεθος φτάνουν 30 με 35 εκατοστά όποτε ετοιμάσου για πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο 😁. Τώρα για τα υπόλοιπα φυτά και ψάρια θα σε βοηθήσουν οι κατέχοντες γνώσεων σε αυτά .

Πρόσεχε, εδώ μέσα λειτουργούμε συμβουλευτικά με βάση τις εμπειρικές άλλα και τις επίκτητες από την βιβλιογραφία  γνώσεις μας . Σε καμία των περιπτώσεων δεν σου λέμε τι να κάνεις, άλλα  πως να το κάνεις ώστε να έχεις τα λιγότερα ως σχεδόν καθόλου προβλήματα και φυσικά χάσιμο χρημάτων. Η επιλογή είναι πάντα δική σου .

Πάρε και τά προφίλ για να έχεις να διαβάζεις (γκουρού θα γίνεις σε λίγο με όλα αυτά που σου έχω δώσει να διαβάσεις 🤣) .

 

 

Πολύ πολύ μεγάλο ευχαριστώ!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...