Jump to content

ψαρια και φυτα


Recommended Posts

γεια και απο εμενα.ειμαι νεο μελος στην παρεα και εχω στησει το ακολουθο ενυδρειο 180 λιτρων.θα ηθελα μερικες συμβουλες ωστε να μαθω ποια ψαρια και ποια φυτα μπορω να προσθεσω.χρησιμοποιω επισης και co2.θα ηθελα να εχω ενα φουλ κοινωνικο ενυδρειο και οσο το δυνατων ποιο πλουσιο σε ψαρια και φυτα ιδιαιτερα και μη.

ενυδρειο1.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα!

Γα να σου πουμε ποια ψαρακια και πόσα και ποια φυτα μπορεις να βαλεις ακομα, πρεπει να μας δωσεις ακομα αρκετες πληροφοριες...

Λιτρα ενυδρειου

Φιλτρανση - αναλυτικα (ποιο φιλτρο εχεις, υλικα μεσα)

Φως-  lumen , που βγαζει

Σκληροτητες νερου

Πως γινεται η παροχη CO2, πόσο βαρας  και ΡΗ, που εχεις (το βραδακι μετρησε πριν να κλεισουν τα φωτα)

 

Link to comment
Share on other sites

αρχικα το ενυδρειο μου ειναι 180 λιτρα.

εχω ενα εξωτερικο φιλτρο της sun-sun  HW-302 και μεσα εχω βαλει κεραμικο μακαρονι

η παροχη co2 γινεται με ενα σετ της co2 Art pro-se series και με ενα διαχυτη της sunrain

η λαμπα μου βγαζει στο μεγιστο 162000lm

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2022 at 6:29 ΜΜ, το μέλος manos arvi έγραψε:

η λαμπα μου βγαζει στο μεγιστο 162000lm

εδω καποιο λαθος εκανες.... δεν εχεις metal  halide lamp για να βγαζει τόσο. Πες καλυτερα μαρκα φωτιστικου.

To φιλτρο κάνει, αλλά αν θελεις  πικνοφυτεμενο καλυτερα να επαιρνες και δευτερο ή εναν κυκλοφοριτη ακομα.

On 17/4/2022 at 6:29 ΜΜ, το μέλος manos arvi έγραψε:

με ενα διαχυτη της sunrain

δεν γνωριζω αυτο το συγκεκριμενο. Ειναι in line?

Γενικος, αν το φωτιστικο σου βγαζει 30 lumen/litre, δηλ καπου στα 5500-6000 lumen, μπορεις να βαλεις 98% απο τα φυτα, που υπαρχουν στο εμποριο (για ενυδρειακα μιλαμε).

2% αφηνω για καποια φυτα σαν tonina, που χρειαζονται πολυ χαμηλο ΡΗ και πολυ μαλακό νερο, ή το αντιθετο.

Απο ψαρια δες ολα τα κοπαδοψαρα της Αμερικης, εκτος απο θηρευτες και μεγαλες κιχλιδες, ακομα δες rasbora.

Aν θελεις, πες μας ποια ψαρια σου αρεσουν και σου πουμε αν μπαινουν  στο ενυδρειο σου.

Αν βλεπω καλα εχεις νεον τετρα μεσα αρκετουτσικα, μια χαρα, ομορφα ψαρακια!

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Τα φυτά που συνδύασα εγώ και μου άρεσαν στο δικό μου ενυδρείο 180λτρ(juwel 180 stock) είναι:

 

Alternanthera Reineckii

Echinodorus red diamond

Eleocharis Vivipara 

Bacopa Caroliniana 

Echinodorus reni 

Christmas moss (για ντύσιμο ξύλου) 

Java fern και weeping moss (για ντύσιμο πετρων) 

Monte Carlo και Cuba plants ( για δημιουργία "χαλιού") 

 

Μαζί με co2 και μικρό και μακρο λιπάσματα τα φυτά φαίνονται υγιέστατα σε αυτά τα λίτρα... Κοίταξε τα μήπως σου αρέσει κανένα :

Έγινε επεξεργασία - GREGG DIMITROLL
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε @manos arvi, απαντώντας στην ερώτησή σου: ακολουθο προγραμμα λιπανσης ισχυει ακομη κι αν εχω ψαρια μεσα?

Καθε ενυδρειο ειναι μοναδικό και εχει τις αναγκες του. Δεν υπαρχει ενα προγραμμα για να ταιριάζει σε ολα τα ενυδρεια.

Διαβασε εδω-

Για high tech ενυδρεια το ΕΙ ειναι ευκολος τροπος λιπανσης. Αν δεν θα καταλαβεις κατι, εδω ειμαστε.

Πιστευω τεστ νερου εχεις κανει και ξερεις που βαδίζεις στα περιπου (νιτρικα τουλαχιστον)

Link to comment
Share on other sites

τεσ κανω,εχω παρει ενα σετ της japi και τα παρακολουθω.

επειδη ομως δεν ξερω ακομη τι ειναι απαραιτητο και τι οχι θεωρησα μια ευκολη λυση να ακολυθησω αυτη τη λιπανση,δεν ηξερα ομως αν μου δημιουργησει καποιο προβλημα στα ψαρια μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος manos arvi έγραψε:

τεσ κανω,εχω παρει ενα σετ της japi και τα παρακολουθω

Tι σημαινει παρακολουθω....δεν καταλαβα τι εννοεις...:huh:

Κανε τεστ για ΝΗ3/4. ΝΟ2, ΝΟ3

PH (απογευματακι μετα απο 6 ωρες φωτισμου), δηλ κανε ολα τα τεστ και γραψε αποτελεσματα.

Λιπανση γενικος εξαρταται απο τα επιπεδα μακρο στοιχειων (νιτρικων, φωσφορικων, καλιου) , φωτισμου , θερμοκρασιας και CO2 στο ενυδρειο + μικροστοιχεια

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος manos arvi έγραψε:

επειδη ομως δεν ξερω ακομη τι ειναι απαραιτητο και τι οχι θεωρησα μια ευκολη λυση να ακολυθησω αυτη τη λιπανση,δεν ηξερα ομως αν μου δημιουργησει καποιο προβλημα στα ψαρια μου.

Για εναν νεο χομπιστα τα τεστ ειναι απαραίτητο εργαλείο, ακριβώς για αυτο το πρόβλημα - να μην δημιουργήσεις προβλήματα στα ψαρια σου.

Πχ αν θα εχεις νιτρικα στα 50ppm στο ενυδρειο και χωρις να μετρήσεις θα ριξεις και αρκετη ποσότητα seachem nitrogen (νιτρικα), τα ψαρακια μπορουν και να σε αποχαιρετίσουν....

Λιγο χοντροκομμένο παράδειγμα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα ξεκινησα και εκανα την πρωτη λυπανση απο το προγραμμα της SEACHEM στις μισες ποσοτητες που αναφερει μετα απο μετρησεις λοιπον που εκανα σημερα το απογευμα μετα απο 1 ωρα που εσβησε η λαμπα και το c02  ειχα τα ακολουθα αποτελεσματα.

ph 7,6

high range ph 7,4

ammonia 0

nitrite 0

nitrate 5

po4   0,1mg/l

 

πως σας φαινονται σαν μετρησεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος manos arvi έγραψε:

Σημερα ξεκινησα και εκανα την πρωτη λυπανση απο το προγραμμα της SEACHEM στις μισες ποσοτητες που αναφερει μετα απο μετρησεις λοιπον που εκανα σημερα το απογευμα μετα απο 1 ωρα που εσβησε η λαμπα και το c02  ειχα τα ακολουθα αποτελεσματα.

ph 7,6

high range ph 7,4

ammonia 0

nitrite 0

nitrate 5

po4   0,1mg/l

 

πως σας φαινονται σαν μετρησεις?

Το καλα ειναι σχετικο. Με τα φυτα, που εχεις - καλα ειναι.

Τεστ κάνουμε πριν την αλλαγη νερου, πιστευω δεν τα εκανες μετα την αλλαγη. 

Πολυ υψιλο ph για ενυδρειο με CO2. To νερο μαλλον ειναι σκληρο στην περιοχη σου...

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Το καλα ειναι σχετικο. Με τα φυτα, που εχεις - καλα ειναι.

Τεστ κάνουμε πριν την αλλαγη νερου, πιστευω δεν τα εκανες μετα την αλλαγη. 

Πολυ υψιλο ph για ενυδρειο με CO2. To νερο μαλλον ειναι σκληρο στην περιοχη σου...

τεστ εκανα την επομενη μερα απο την αλλαγη νερου,τα λυπασματα τα εβαλα το πρωι της δευτερης μερας και το βραδυ πηρα την μετρηση.θα εκανα δουλεια με τη χρηση ενος alkaline buffer ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος manos arvi έγραψε:

τεστ εκανα την επομενη μερα απο την αλλαγη νερου,τα λυπασματα τα εβαλα το πρωι της δευτερης μερας και το βραδυ πηρα την μετρηση.θα εκανα δουλεια με τη χρηση ενος alkaline buffer ?

Οπως ειπαμε, τα τεστακια κανουμε πριν την αλλαγη νερου, οχι μετα. :) Για να ξερεις το τι γινεται και να διαλεξεις τις σωστες δοσολογιες απο λιπασματα, πρεπει να κάνεις monitoring του ενυδρειου. Τι σημαινει αυτο... Κανεις τεστακια μια φορα την εβδομαδα, πριν την αλλαγη νερου για περιπου 1μηνα και γραφεις σε ενα τετραδιο.

Αν βλεπεις, οτι μ αυτες τις μετρησεις ολα πανε καλα, τοτε δεν αλλαζεις τιποτα, αν κατι δεν σου αρεσει, ξεκινας αλλαγες στην λιπανση μεχρι να βρεις την χρυση τομη.

Για το alkaline buffer.... Μονο κακο κανει στο φυτεμενο ενυδρειο και στα ψαρια, που εχεις. Τα νεον χρειαζονται ΡΗ στα 6.5 (το ιδιο και τα φυτα) και εσυ παρα να μειωσεις το ΡΗ, το αυξανεις....

Το συγκεκριμενο προιον αυξανει το ΡΗ, εμεις με την χρηση του CO2 προσπαθουμε να το μειωσουμε....

Ξερω τι γραφει στο site της Seachem..... Ομως! Οταν δεν καταλαβαινεις το τι διαβαζεις, δεν μπορεις να βγαλεις νοημα. Το γραφω φιλικα παντα, μη με παρεξηγεις :)

Αν πηρες αυτο το προιον, δωσε σε καποιον , που εχει τις αφρικανικες κιχλιδες ....

To ph στο φυτεμενο κραταμε απο 6.5 μεχρι 7. Στα  ενυδρεια , που δεν εχουν απαιτητικά φυτα και 7.2 με 7.5- καλα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Οπως ειπαμε, τα τεστακια κανουμε πριν την αλλαγη νερου, οχι μετα. :) Για να ξερεις το τι γινεται και να διαλεξεις τις σωστες δοσολογιες απο λιπασματα, πρεπει να κάνεις monitoring του ενυδρειου. Τι σημαινει αυτο... Κανεις τεστακια μια φορα την εβδομαδα, πριν την αλλαγη νερου για περιπου 1μηνα και γραφεις σε ενα τετραδιο.

Αν βλεπεις, οτι μ αυτες τις μετρησεις ολα πανε καλα, τοτε δεν αλλαζεις τιποτα, αν κατι δεν σου αρεσει, ξεκινας αλλαγες στην λιπανση μεχρι να βρεις την χρυση τομη.

Για το alkaline buffer.... Μονο κακο κανει στο φυτεμενο ενυδρειο και στα ψαρια, που εχεις. Τα νεον χρειαζονται ΡΗ στα 6.5 (το ιδιο και τα φυτα) και εσυ παρα να μειωσεις το ΡΗ, το αυξανεις....

Το συγκεκριμενο προιον αυξανει το ΡΗ, εμεις με την χρηση του CO2 προσπαθουμε να το μειωσουμε....

Ξερω τι γραφει στο site της Seachem..... Ομως! Οταν δεν καταλαβαινεις το τι διαβαζεις, δεν μπορεις να βγαλεις νοημα. Το γραφω φιλικα παντα, μη με παρεξηγεις :)

Αν πηρες αυτο το προιον, δωσε σε καποιον , που εχει τις αφρικανικες κιχλιδες ....

To ph στο φυτεμενο κραταμε απο 6.5 μεχρι 7. Στα  ενυδρεια , που δεν εχουν απαιτητικά φυτα και 7.2 με 7.5- καλα ειναι.

φιλε μου με κατατοπησες πληρως.θα αρχησω λοιπον τα τεστ οπως ειπαμε και θα βγαλω το αναλογο αποτελεσμα.ειμαι αρχαριος στο χομπι γι αυτο και οι πολλες ερωτησεις..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μετα απο μια εβδοαμα λυπανσεων εχω αυτες τις μετρησεις.

PH 7,6
HIGH RANGE PH 7,8
AMMONIA 0
NITRITE 0
NITRATE 5
PO4 0,1MG/L

καποιος εμπειρος μπορει να μας πει αν ημαστε σε καλο επιπεδο?

 

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση ειναι πολυ απλη - αν τα φυτα πανε καλα - τοτε ειναι καλες οι μετρησεις. Δηλ .... αν ολα καλα - δεν αλλαζουμε τιποτα.

Αν σε τετοιο νερακι θα βαλεις την rotala macrandra , blyxa japonica ή tonina.... τοτε καθολου καλες δεν ειναι :)

Παντα εξαρταται απο τα φυτα, που θελεις να κρατησεις.

  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...