Jump to content

Ενυδρείο γεμάτο σαλιγκάρια HELP !!!


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα.... πριν κάνα 2μηνο έστησα ένα φυτεμένο ενυδρείο 55 λίτρων στο οποίο φιλοξενούνται 5 neon tetras και 3 rummy nose tetras..

Ο ιδιοκτήτης του pet shop που τα πήρα μου έκανε δώρο και moss στην οποία απ ότι φαίνεται υπήρχαν αυγά σαλιγκαριών. Όταν μου το έδωσε μου είπε να μου δώσει και κάποιο φάρμακο (copper κάτι λεγόταν) γιατί μου λέει είναι πιθανόν η moss να έχει σαλιγκάρια αλλά μου είπε να προσέξω γιατί είναι χημικό. Εγω του είπα καλύτερα να μην βάλω χημικά και αποφάσισα να μην το κάνω( που να ήξερα...). αυτή την στιγμή που μιλάμε σε καθε αλλαγή νερου που κάνω πετάω καμία 30αριά σαλιγκάρια αλλά δεν φαίνεται να μειώνεται ο αριθμός τους, όλο ξαναεμφανίζονται και σαν να μην έφτανε όλο αυτό μιλάμε είναι κουραδομηχανές πρώτης τάξης(μιλάμε για πολύ πραμα).. Γίνεται να κάνω κάτι για να τα ξεφορτωθώ??? 

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις ένα κολοκυθάκι ,θα το κόψεις σε φέτες μικρές,θα το βάλεις σε ένα μπρίκι και θα το βράσεις μέχρι να βουλιάξει όχι παραπάνω γιατί θα λιώσει.

Θα ρίξεις το πρωί μία φέτα και μέχρι να καλυφθεί από σαλιγκάρια θα το βγάζεις.. καλή επιτυχία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τα νέον και τα ραμμυ.  Βάλε emper Tetra ή κάτι άλλο που το επιτρέπουν τα λίτρα του ενυδρείου σου.. φιλικά Μιχάλης

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2022 at 5:56 ΜΜ, το μέλος John Katelas έγραψε:

Καλησπέρα στην ομάδα.... πριν κάνα 2μηνο έστησα ένα φυτεμένο ενυδρείο 55 λίτρων στο οποίο φιλοξενούνται 5 neon tetras και 3 rummy nose tetras..

Ο ιδιοκτήτης του pet shop που τα πήρα μου έκανε δώρο και moss στην οποία απ ότι φαίνεται υπήρχαν αυγά σαλιγκαριών. Όταν μου το έδωσε μου είπε να μου δώσει και κάποιο φάρμακο (copper κάτι λεγόταν) γιατί μου λέει είναι πιθανόν η moss να έχει σαλιγκάρια αλλά μου είπε να προσέξω γιατί είναι χημικό. Εγω του είπα καλύτερα να μην βάλω χημικά και αποφάσισα να μην το κάνω( που να ήξερα...). αυτή την στιγμή που μιλάμε σε καθε αλλαγή νερου που κάνω πετάω καμία 30αριά σαλιγκάρια αλλά δεν φαίνεται να μειώνεται ο αριθμός τους, όλο ξαναεμφανίζονται και σαν να μην έφτανε όλο αυτό μιλάμε είναι κουραδομηχανές πρώτης τάξης(μιλάμε για πολύ πραμα).. Γίνεται να κάνω κάτι για να τα ξεφορτωθώ??? 

Οπως ειπε και ο Μιχαλης, εχεις πολυ λιγα λιτρα για τα ψαρακια σου. Θελουν 100λ και πανω, πανε κοπαδακι απο 8 ψαρακια και πανω.

Με τα σαλιγκαρια ειναι απλες οι λυσεις-

1- με τα χεράκια σου μαζεύεις καθε μερα και στο τελος εξαφανίζονται σιγα σιγα

2- σαλιγκάρια helena, που θα φανε τα δικα σου

3- φαρμακα....(δεν συνιστώ)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...