Jump to content

Φαγωμένες ουρές !


Recommended Posts

Καλησπέρα σας . Έχω ένα ενυδρείο 100L με την εξής σύνθεση . 2 glofish tetras 4 καρδινάλιους 4 Ρόδοστομους 2 corydoras albino και τελευταία προσθήκη 1 Bristlenose Pleco πριν 10 μέρες !! Τι τελευταίες 4 μέρες έχω χάσει 3 ψάρια με κομμένη ουρά 2 ροδοστομους και 1 καρδινάλιο !! Λέτε να φταίει ο pleco είναι αρκετά μικρός βέβαια 2-3cm ή τα glofish που τα βλέπω υπερκινητικά ;; Πείτε γιατί με έχουν τρελάνει !! Βέβαια ο 1 ροδοστομος πριν τον βρω με κομμένη ουρά είχε και ich σημάδια πάνω του 2 μέρες πριν πεθάνει ! Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Δεν είμαι καθόλου ειδικός στο θέμα αλλά θα αναφέρω την άποψη μου... 

Το ich που λες ότι είδες  στο ψάρι πριν του κοπεί η ουρά είναι παρόμοιο με φωτογραφίες του ich που υπάρχουν στο Διαδίκτυο? Δηλαδή μικρά λευκά σημαδάκια σε όλο του το σώμα ή ένα μεγάλο σημάδι ή λίγα μικρότερα στην ουρά του? Γτ αν είναι μόνο στην ουρά του υπάρχει μια περίπτωση να είναι και από τσιμπιματα άλλων ψαριών... Αν το τσιμπάνε άλλα ψάρια μπορεί μερικά να είναι απλά "bullies" ή το βλέπουν εξασθενιμενο από άλλους λόγους (κακές συνθήκες νερού, αρρώστιες κλπ)... Το "bullying" αυτό μπορεί να αγχώσει τα ψάρια πολύ και τελικά να ψοφήσουν 

Έγινε επεξεργασία - GREGG DIMITROLL
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος gtsia έγραψε:

Καλησπέρα σας . Έχω ένα ενυδρείο 100L με την εξής σύνθεση . 2 glofish tetras 4 καρδινάλιους 4 Ρόδοστομους 2 corydoras albino και τελευταία προσθήκη 1 Bristlenose Pleco πριν 10 μέρες !! Τι τελευταίες 4 μέρες έχω χάσει 3 ψάρια με κομμένη ουρά 2 ροδοστομους και 1 καρδινάλιο !! Λέτε να φταίει ο pleco είναι αρκετά μικρός βέβαια 2-3cm ή τα glofish που τα βλέπω υπερκινητικά ;; Πείτε γιατί με έχουν τρελάνει !! Βέβαια ο 1 ροδοστομος πριν τον βρω με κομμένη ουρά είχε και ich σημάδια πάνω του 2 μέρες πριν πεθάνει ! Ευχαριστώ

πρωτη ερωτηση -  ειναι στρωμενο το ενυδρειο; (πόσο καιρο τρεχει)

2-  μετρησεις νερου (αν υπαρχουν στο νερο αμμωια, νιτρωδη ή πολλα νιτρικα - θα πεθαίνουν τα ψαρια)

3-  κομμενες ουρες ειναι αποτελεσμα κακης ποιοτητας νερου ή αρρώστιας ή και των δυο.

4-  η ψαροσυνθεση ειναι λαθος (τα κοπαδοψαρα δεν πανε 2-2 ή 4-4, αλλά θελουν κοπαδακι 8 και πανω ατομα)

5-  αν ειχαν και ικ, χωρις αμεση θεραπεια ειναι βέβαιος ο θανατος.

Αν θελεις να βρουμε ακρη, γραψε πληροφοριες για το ενυδρειο σου και βαλε μια φωτο, να δουμε τι γινεται.

Μην ξεχασεις να γραψεις για μετρησεις νερου, φιλτρανση , θερμοκρασια και για άλλο εξοπλισμό, που εχεις στο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

πρωτη ερωτηση -  ειναι στρωμενο το ενυδρειο; (πόσο καιρο τρεχει)

2-  μετρησεις νερου (αν υπαρχουν στο νερο αμμωια, νιτρωδη ή πολλα νιτρικα - θα πεθαίνουν τα ψαρια)

3-  κομμενες ουρες ειναι αποτελεσμα κακης ποιοτητας νερου ή αρρώστιας ή και των δυο.

4-  η ψαροσυνθεση ειναι λαθος (τα κοπαδοψαρα δεν πανε 2-2 ή 4-4, αλλά θελουν κοπαδακι 8 και πανω ατομα)

5-  αν ειχαν και ικ, χωρις αμεση θεραπεια ειναι βέβαιος ο θανατος.

Αν θελεις να βρουμε ακρη, γραψε πληροφοριες για το ενυδρειο σου και βαλε μια φωτο, να δουμε τι γινεται.

Μην ξεχασεις να γραψεις για μετρησεις νερου, φιλτρανση , θερμοκρασια και για άλλο εξοπλισμό, που εχεις στο ενυδρειο.

Το ενυδρείο τρέχει περίπου 2 μήνες !

Μετρησεις νερού δεν έχω κάνει ! Παράγγειλα τώρα που είπες κάτι sera test και μόλις κάνω θα τις αναφέρω . Γενικά αλλάζω νερό περίπου 25L ανά βδομάδα με tetra aquasafe ! Ich είχε μόνο το ένα ψάρι που είπα ! Τα αλλά που κόπηκε η ουρά δεν είδα να έχουν κάτι ! Θερμοκρασία είχα 26βαθμους αλλά διαβάζοντας λίγα για το ich την ανέβασα σταδιακά σε δυο  μέρες στους 28 ! Σύνθεση φίλτρο και τροφή παραθέτω παρακάτω !! 
ευχαριστω 

0B36CD17-1A1D-46FC-B356-9288C55141A1.jpeg

DCBEF62B-F27B-4335-9C6C-7E04F17A1A37.jpeg

491A3A94-C496-42E1-B23C-13F3FC27560D.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν εχει ενα ψαρι ικ, σημαίνει οτι έχουν ολα. Αλλιώς δεν γινεται. Απλα δεν κοιταξες καλα.

Με ανέβασμα θερμοκρασίας το ικ δεν γιατρεύεται, δυστυχώς....Χρειαζεται sera costapur

Link to comment
Share on other sites

Aν σου εμενε καποιο ψαρι ζωντανο, ξεκινησε την θεραπεια.  Αν θα βαλεις καποια άλλα ψαρια στο ενυδρειο σου πριν να τελειωσεις θεραπεια, θα κολλησουν και αυτα.

Το ικ μπορει να μην φαινεται πανω στο δερμα, μπορει να προσβάλει μονο τα βράγχια. Υπαρχουν και ψαρια-φορεις.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Aν σου εμενε καποιο ψαρι ζωντανο, ξεκινησε την θεραπεια.  Αν θα βαλεις καποια άλλα ψαρια στο ενυδρειο σου πριν να τελειωσεις θεραπεια, θα κολλησουν και αυτα.

Το ικ μπορει να μην φαινεται πανω στο δερμα, μπορει να προσβάλει μονο τα βράγχια. Υπαρχουν και ψαρια-φορεις.

 

Άρα να αποκλείσω  επιθετικότητα από τα δυο glofish ή τον pleco ! ! Ok φίλη μου . Θα πάω να πάρω και φάρμακο . 

Έγινε επεξεργασία - gtsia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος gtsia έγραψε:

Άρα να αποκλείσω  επιθετικότητα από τα δυο glofish ή τον pleco ! ! Ok φίλη μου . Θα πάω να πάρω και φάρμακο . 

Πριν να αρχίσεις την θεραπεία, κανε αλλαγη νερου 30-40% (προσοχη, ιδιας θερμοκρασιας να ειναι με νερο ενυδρειου ) και δες στις οδηγίες φαρμακου αν πρεπει να βαλεις στο νερο αλλαγης βελτιωτικά νερου. Αν γραφει, οτι δεν πρεπει να βαζεις βελτιωτικά νερου, τότε το νερο της αλλαγης απλα αφήνεις σε ενα ανοιχτό δοχείο για 8-10 ωρες και μετα κάνεις την αλλαγή.

Για ικ καλύτερα να κανεις 2 φορες την θεραπεια, δηλ, θα τελειώσεις τον πρώτο κυκλο, θα κανεις αλλαγη νερου 50%, θα βαλεις ενεργο άνθρακα στο φιλτρο για 24 ωρες.

Και μετα απο 2μερες θα ξανακάνεις ακομα εναν κυκλο θεραπειας (πριν να ξεκινήσεις τον 2-ο κυλο, μην ξεχάσεις να βγάλεις τον ανθρακα απο το φιλτρο). Μονο ετσι θα εισαι 100% σίγουρος, οτι πετυχε.

Και αν θα ξαναπαρεις τα ψαρια απο πετσοπ, πρεπει να κατσεις λιγο και να τα δεις προσεκτικα. Να ειναι ζωηρά, να μην εχουν σημαδάκια (τραυματα, ικ κα), βλέννα κτλ στο σωμα.

Αν ενα ψαρι απ ολα που βλεπεις δεν ειναι καλα, σημαινει, οτι και τα άλλα κατι εχουν, απλα δεν φαινεται ακομα...

Και οταν ολα θα ειναι καλα, σκεψου να βαλεις στο ενυδρειο μια μεγαλη ομορφη ριζα και καποια φυτα!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι οι μετρήσεις με το νερό μου ! Μετά τη χθεσινή αλλαγή περίπου 50% και έναρξη θεραπείας με exit !

579566AB-2045-4F94-BB78-269557C716B8.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...