Jump to content

Στρώσιμο Ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, είμαι τελείως αρχάρια στο θέμα ενυδρείων  και θα ήθελα την βοήθεια σας!

 

Αρχικά έχω ενυδρείο 40 λίτρων, έχω βάλει μέσα κάποια φυτά (anubias κλπ) όπως και κάποιες πέτρες λάβας.

 

Θέλω να πάρω αξολοτλ αλλά δεν έχω φτιάξει ακόμα το νερό.

 

Προς το παρόν το ενυδρείο έχει μέσα μόνο τα φυτά και το υπόστρωμα. (Δεν έχω βάλει ψάρια).

 

Κάνω καθημερινά μετρήσεις οι οποίες μου βγαίνουν 0 αμμωνία, 0 νιτρώδη, 0 νιτρικά, 0 χλώριο, pH 6.2 και σκληρότητα νερού 10-15.

 

Χθες έβαλα λίγα πέλλετ νερωχελωνας ώστε να εκκρίνουν αμμωνία και να δημιουργήσω τον κύκλο του αζώτου, προς το παρόν οι μετρήσεις αμμωνίας είναι ακόμα στο 0.

 

Στο νερό έχω χρησιμοποιήσει τις amtra το αντιχλωριο και τα βακτήρια (στις ποσότητες που αναγράφονται για τα λίτρα του νερού μου). 

 

Επίσης έχω και εσωτερικό φίλτρο το οποίο δουλεύει συνεχώς.

 

Κάνω κάτι λάθος στην διαδικασία? 

Δεν θα έπρεπε να έχω υψηλές τιμές και όχι μηδενικές??

 

Επίσης κάτι ακόμα που με απασχολεί είναι πως ενώ το KH και GH είναι σχετικά υψηλά, το pH είναι αρκετά χαμηλό και θα ήθελα να το αυξήσω στο 7.4-8.. 

 

Ξέρετε γιατί είναι τόσο χαμηλό το pH και πως μπορώ να το αυξήσω χωρίς να αυξηθεί το KH ??? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Biky Mpilpili έγραψε:

 

Αρχικά έχω ενυδρείο 40 λίτρων, έχω βάλει μέσα κάποια φυτά (anubias κλπ) όπως και κάποιες πέτρες λάβας.

 

πρώτα, ειναι λιγο μικρο το ενυδρειο σου  για αξολοτλ, χρειάζεται 50λ και πανω (καλυτερα πανω απο 60)

2- σκέψου πως θα κρατήσεις την θερμοκρασία νερου το καλοκαίρι στους 23 βαθμούς.....γιατι ειναι κρυου νερου

Για το στρώσιμο - παιρνεις flakes για τα ψαρια, καλυτερα να περιεχει πανω απο 50% πρωτεΐνες και ριχνεις στο νερο 1/3 κουταλάκι γλυκου κοφτο. Αν η θερμοκρασια του νερου ειναι 25-26 βαθμους, σε 24 ωρες θα μετρας την αμμωνια. Οταν θα μετρησεις την αμμωνια πανω απο μηδεν, τότε ριχνεις και τα βακτηρια.

Διαβασε εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου 10 φορες πριν να παρεις ενα ζωντανο, διαβασε για αυτο το ειδος αρκετα, και μετα παρε αποφαση.

Καλη αρχη απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αρχικά μην αγχώνεσαι. 

Βρίσκεται σε μια φάση το ενυδρείο σου που θέλει υπομονή. 

1) ξεκίνησες σωστά όσο αφορά τον (κύκλο του αζώτου)

2) Σωστά αντιχλωριο/ βακτήρια 

3) Σωστά που δεν έβαλες ψάρια 

4) Δεν χρειάζεται να κάνεις κάθε μέρα τεστ τσάμπα χαλάς χρήματα 

5) προτείνω να κάνεις τεστ κάθε 2-3

ημέρες μόνο και μόνο να βλέπεις τα επίπεδα της αμμωνίας NH3/4 κάπου στο 0,2ppm με 0,3 ppm  να είναι σταθερή όσο μπορείς. 

6) καλύτερα να βάζεις τροφή flakes για ψάρια. 

Τώρα θα μπορούσες να μας πεις τι φίλτρο έχεις και τι υλικά έχεις μέσα? 

Επίσης θα βοηθούσε μια φωτογραφία από το ενυδρείο σου και το πιο σημαντικό ποσό καιρό τρέχει το ενυδρείο σου?

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 19/4/2022 at 8:29 ΜΜ, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλησπέρα αρχικά μην αγχώνεσαι. 

Βρίσκεται σε μια φάση το ενυδρείο σου που θέλει υπομονή. 

1) ξεκίνησες σωστά όσο αφορά τον (κύκλο του αζώτου)

2) Σωστά αντιχλωριο/ βακτήρια 

3) Σωστά που δεν έβαλες ψάρια 

4) Δεν χρειάζεται να κάνεις κάθε μέρα τεστ τσάμπα χαλάς χρήματα 

5) προτείνω να κάνεις τεστ κάθε 2-3

ημέρες μόνο και μόνο να βλέπεις τα επίπεδα της αμμωνίας NH3/4 κάπου στο 0,2ppm με 0,3 ppm  να είναι σταθερή όσο μπορείς. 

6) καλύτερα να βάζεις τροφή flakes για ψάρια. 

Τώρα θα μπορούσες να μας πεις τι φίλτρο έχεις και τι υλικά έχεις μέσα? 

Επίσης θα βοηθούσε μια φωτογραφία από το ενυδρείο σου και το πιο σημαντικό ποσό καιρό τρέχει το ενυδρείο σου?

Καλησπέρα ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Το ενυδρείο μου τρέχει περίπου 1-2 μήνες.

 

Πριν λίγο διάστημα είχα αρκετή αμμωνία γύρω στο 2-4ppm πλέων η αμμωνία μου έχει πέσει στο 0-0.5ppm, NO2 έχω αρκετά υψηλά γύρω στα 1-3.0ppm. NO3 έχω γύρω στα 5-10ppm..

 

Επίσης ένα μικρό θεματακι που είχα με το pH που ήταν χαμηλό έστρωσε μόνο του και εδώ και καιρό έχω σταθερά 7.4-7.6

 

Εξακολουθώ να μην έχω βάλει μέσα ψαράκια ώστε να μην τα ταλαιπωρήσω, έχω μόνο μια πέτρα λάβας, 3 φυτά anubias και το εσωτερικό φίλτρο που δουλεύει συνέχεια.

 

Η θερμοκρασία του νερού είναι σταθερή στους 21 βαθμούς.

 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι πως η αμμωνία μου έπεσε εδώ και 2-3 εβδομάδες και από τότε έχουν αυξηθεί όπως είπα παραπάνω το NO2 πόσο καιρό θα χρειαστεί για να μηδενιστεί και το NO2?

 

Επίσης από όσο έψαξα μόλις μηδενιστεί το NO2 και εφόσον η αμμωνία είναι στο 0 σημαίνει πως δημιουργήθηκε ο κύκλος του αζώτου και μπορώ να βάλω ψαράκια σωστά? 

Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2022 at 7:24 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

 

πρώτα, ειναι λιγο μικρο το ενυδρειο σου  για αξολοτλ, χρειάζεται 50λ και πανω (καλυτερα πανω απο 60)

2- σκέψου πως θα κρατήσεις την θερμοκρασία νερου το καλοκαίρι στους 23 βαθμούς.....γιατι ειναι κρυου νερου

Για το στρώσιμο - παιρνεις flakes για τα ψαρια, καλυτερα να περιεχει πανω απο 50% πρωτεΐνες και ριχνεις στο νερο 1/3 κουταλάκι γλυκου κοφτο. Αν η θερμοκρασια του νερου ειναι 25-26 βαθμους, σε 24 ωρες θα μετρας την αμμωνια. Οταν θα μετρησεις την αμμωνια πανω απο μηδεν, τότε ριχνεις και τα βακτηρια.

Διαβασε εδω-

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!! 

 

Το συγκεκριμένο ενυδρείο θα το κρατήσω μέχρι να μεγαλώσει το αξολοτλ καθώς θα το πάρω από πολύ μικρό. Μόλις μεγαλώσει σκέφτομαι να αλλάξω ενυδρείο και να το βάλω σε ένα 120λιτρων που θα μου δώσει ένας φίλος μου οπότε από χώρο θα είναι μια χαρά πιστεύω για ένα αξολοτλ.

 

Όσο αναφορά την θερμοκρασία, έχω στήσει το ενυδρείο καταρχάς μακριά από καλοριφέρ κλπ και πάνω από το ενυδρείο υπάρχει κλιματιστικό. Η θερμοκρασία τώρα χωρίς κλιματιστικό είναι σταθερά στους 21βαθμους οπότε και με το κλιματιστικό θα κατέβει ακόμα λίγο, πιστεύω είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2022 at 8:29 ΜΜ, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλησπέρα αρχικά μην αγχώνεσαι. 

Βρίσκεται σε μια φάση το ενυδρείο σου που θέλει υπομονή. 

1) ξεκίνησες σωστά όσο αφορά τον (κύκλο του αζώτου)

2) Σωστά αντιχλωριο/ βακτήρια 

3) Σωστά που δεν έβαλες ψάρια 

4) Δεν χρειάζεται να κάνεις κάθε μέρα τεστ τσάμπα χαλάς χρήματα 

5) προτείνω να κάνεις τεστ κάθε 2-3

ημέρες μόνο και μόνο να βλέπεις τα επίπεδα της αμμωνίας NH3/4 κάπου στο 0,2ppm με 0,3 ppm  να είναι σταθερή όσο μπορείς. 

6) καλύτερα να βάζεις τροφή flakes για ψάρια. 

Τώρα θα μπορούσες να μας πεις τι φίλτρο έχεις και τι υλικά έχεις μέσα? 

Επίσης θα βοηθούσε μια φωτογραφία από το ενυδρείο σου και το πιο σημαντικό ποσό καιρό τρέχει το ενυδρείο σου?

Επίσης να ρωτήσω και κάτι ακόμα μιας που σε βρήκα 😂

 

Τώρα που δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα το στρώσιμο, αλλαγές νερού κάνω ή όχι?

 

Και δεύτερον, μου είχαν δώσει ένα υγρό σκεύασμα (EASY-LIFE Easystart) και μου είπαν πως μπορώ να το βάλω στο νερό και μετά από λίγες ώρες μπορώ να βάλω κανονικά τα ψαράκια που θέλω.

 

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα γιατί δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό και ασφαλές για τα ψάρια.

 

Ξέρετε αν αυτό αντικαθιστά τον κύκλο του αζώτου?

Είναι ασφαλές επιλογή ή να περιμένω με τα δεδομένα που έχω, να φύγουν από μόνα τους τα NO2 ?? 

Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα.  Σε κάποια που μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά είναι τα εξής. 

1) Αλλαγές νερού συνήθως δεν κάνουμε στο στρώσιμο μέχρι που να ολοκληρωθεί ο κύκλος 

2)Κανένα ζουμί δεν κάνει θαύματα δώσε χρόνο στο ενυδρείο σου να κάνει το (κύκλο του αζώτου)

3) Να μην βάλεις ψάρια καλύτερα και όχι δεν αντικαθιστά τον κύκλο του αζώτου δεν ισχύει κάτι τέτοιο.  Aπλα βοηθά στην επιτάχυνση του κύκλου δηλαδή συνδυάζεις βακτήρια με τροφή και εκεί που χρειάζεται 40 μέρες θα είναι 37  έτοιμο  πχ.

4) ο κύκλος ολοκληρώνεται όταν θα μετράς ο αμμωνία Νh3/4  0 νιτρωδη Νο2 και Νιτρικα Νο3 περίπου 10 με 15 ppm.

Μετά κάνεις μία τεράστια αλλαγή νερού 50-60 %  και βάζεις τα πρώτα ψάρια . 

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα ότι είπες 1 με 2 μήνες τρέχει το ενυδρείο σου. Έπρεπε να έχει γίνει ο κύκλος!!! Τι φίλτρο έχεις? Και τι υλικά έχεις μέσα στο φίλτρο?  Κρατούσες σταθερά (τάισμα το ενυδρείο)την αμμωνία 3 με 4 ppm ? Όλο αυτό το διάστημα 

Επίσης όταν στρώνουμε το ενυδρείο έχουμε σταθερά την θερμοκρασία στο 27 με 28  και μετά κατεβάζουμε την επιθυμητή θερμοκρασία που χρειάζεται το κατοικίδιο μάς. 

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν μπαίνει θερμαντήρας σε ενυδρείο με ψάρια κρύο νερού. Στα υπόλοιπα θα σε καθοδήγηση σωστά η @natateo 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

 Καλησπέρα.  Σε κάποια που μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά είναι τα εξής. 

1) Αλλαγές νερού συνήθως δεν κάνουμε στο στρώσιμο μέχρι που να ολοκληρωθεί ο κύκλος 

2)Κανένα ζουμί δεν κάνει θαύματα δώσε χρόνο στο ενυδρείο σου να κάνει το (κύκλο του αζώτου)

3) Να μην βάλεις ψάρια καλύτερα και όχι δεν αντικαθιστά τον κύκλο του αζώτου δεν ισχύει κάτι τέτοιο.  Aπλα βοηθά στην επιτάχυνση του κύκλου δηλαδή συνδυάζεις βακτήρια με τροφή και εκεί που χρειάζεται 40 μέρες θα είναι 37  έτοιμο  πχ.

4) ο κύκλος ολοκληρώνεται όταν θα μετράς ο αμμωνία Νh3/4  0 νιτρωδη Νο2 και Νιτρικα Νο3 περίπου 10 με 15 ppm.

Μετά κάνεις μία τεράστια αλλαγή νερού 50-60 %  και βάζεις τα πρώτα ψάρια . 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια!!! 

 

Ναι μέχρι να δω τις σωστές τιμές δεν θα βάλω ψαράκια γιατί είναι κρίμα να ταλαιπωρηθουν! 

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Biky Mpilpili έγραψε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια!!! 

 

Ναι μέχρι να δω τις σωστές τιμές δεν θα βάλω ψαράκια γιατί είναι κρίμα να ταλαιπωρηθουν! 

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Τίποτα ότι χρειαστείς εδώ είναι τα παιδιά να βοηθήσουν 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Τώρα είδα ότι είπες 1 με 2 μήνες τρέχει το ενυδρείο σου. Έπρεπε να έχει γίνει ο κύκλος!!! Τι φίλτρο έχεις? Και τι υλικά έχεις μέσα στο φίλτρο?  Κρατούσες σταθερά (τάισμα το ενυδρείο)την αμμωνία 3 με 4 ppm ? Όλο αυτό το διάστημα 

Επίσης όταν στρώνουμε το ενυδρείο έχουμε σταθερά την θερμοκρασία στο 27 με 28  και μετά κατεβάζουμε την επιθυμητή θερμοκρασία που χρειάζεται το κατοικίδιο μάς. 

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν μπαίνει θερμαντήρας σε ενυδρείο με ψάρια κρύο νερού. Στα υπόλοιπα θα σε καθοδήγηση σωστά η @natateo 

Στην αρχή έκανα κάποια λάθη καθώς δεν γνώριζα αρκετά για το στρώσιμο και έτσι ξεκίνησα από την αρχή.

 

Ουσιαστικά η αμμωνία ανέβηκε πριν 1 μήνα περίπου και εδώ και 2 εβδομάδες έπεσε και έχω αρκετά NO2. 

 

Το φίλτρο είναι εσωτερικό δεν γνωρίζω εταιρία κλπ. 

Την θερμοκρασία στις αρχές την είχα στους 25-26 βαθμούς και τώρα την τελευταία εβδομάδα την άφησα να πέσει στην θερμοκρασία που έχω στο δωμάτιο 21-22 βαθμούς, να την ξανά ανεβάσω? 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα🌞 συνεχίζεις και ρίχνεις τροφή μέρα παρά μέρα στο ενυδρείο (το ταΐζεις) ? 

Η θερμοκρασία έπρεπε να είναι σταθερά 26- 27. Ίσως για αυτό αργεί 🤷 

 θα μπορούσες να βγάλεις μια φωτογραφία  το ενυδρείο και το φίλτρο εσωτερικά ? Η να μας πεις τι έχει μέσα το φίλτρο? (Υλικά)

Κοίτα απ ότι κατάλαβα βρίσκεται στην μέση του κύκλου το ενυδρείο αφού έχεις Νο2 και τώρα Νο3 απλά λογικά καθυστέρησαι λίγο ίσως επειδή άλλαξες θερμοκρασία η δεν το ταΐζες όπως έπρεπε για να έχεις σταθερά αμμωνία. 

Δεν μπορώ να απαντήσω κάτι παραπάνω και σε καθοδήγησω κάπου λάθος και τα κάνουμε χειρότερα αντί για καλύτερα. 

Τα φώτα σου @natateo

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλημέρα🌞 συνεχίζεις και ρίχνεις τροφή μέρα παρά μέρα στο ενυδρείο (το ταΐζεις) ? 

Η θερμοκρασία έπρεπε να είναι σταθερά 26- 27. Ίσως για αυτό αργεί 🤷 

 θα μπορούσες να βγάλεις μια φωτογραφία  το ενυδρείο και το φίλτρο εσωτερικά ? Η να μας πεις τι έχει μέσα το φίλτρο? (Υλικά)

Κοίτα απ ότι κατάλαβα βρίσκεται στην μέση του κύκλου το ενυδρείο αφού έχεις Νο2 και τώρα Νο3 απλά λογικά καθυστέρησαι λίγο ίσως επειδή άλλαξες θερμοκρασία η δεν το ταΐζες όπως έπρεπε για να έχεις σταθερά αμμωνία. 

Δεν μπορώ να απαντήσω κάτι παραπάνω και σε καθοδήγησω κάπου λάθος και τα κάνουμε χειρότερα αντί για καλύτερα. 

Τα φώτα σου @natateo

Ολα σωστα.

 

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασια πρεπει να παει 26-27 για να στρωσει πιο γρηγορα το ενυδρειο. Κανονικα οταν μετραμε μονο τα νιτρώδη και η αμμωνια ηδη μηδένισε, μπορουμε να πουμε, οτι φτασαμε σχεδόν στο τελος του στρωσίματος. Δηλ σε περιπου 7-10 ημερες θα ειναι ετοιμο. Προσοχή, σε χαμηλες θερμοκρασιες μπορει να χρειαστει και 3-ς εβδομαδες.

Συνεχίζουμε να ρίχνουμε τροφη μεχρι να μηδενίσουν και τα νιτρώδη.

Μετα ειπαμε, αλλαγη νερου 50% και βαζουμε ψαρακια (οχι πολλα μαζι).

Καλη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 19/4/2022 at 6:00 ΜΜ, το μέλος Biky Mpilpili έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους, είμαι τελείως αρχάρια στο θέμα ενυδρείων  και θα ήθελα την βοήθεια σας!

 

Αρχικά έχω ενυδρείο 40 λίτρων, έχω βάλει μέσα κάποια φυτά (anubias κλπ) όπως και κάποιες πέτρες λάβας.

 

Θέλω να πάρω αξολοτλ αλλά δεν έχω φτιάξει ακόμα το νερό.

 

Προς το παρόν το ενυδρείο έχει μέσα μόνο τα φυτά και το υπόστρωμα. (Δεν έχω βάλει ψάρια).

 

Κάνω καθημερινά μετρήσεις οι οποίες μου βγαίνουν 0 αμμωνία, 0 νιτρώδη, 0 νιτρικά, 0 χλώριο, pH 6.2 και σκληρότητα νερού 10-15.

 

Χθες έβαλα λίγα πέλλετ νερωχελωνας ώστε να εκκρίνουν αμμωνία και να δημιουργήσω τον κύκλο του αζώτου, προς το παρόν οι μετρήσεις αμμωνίας είναι ακόμα στο 0.

 

Στο νερό έχω χρησιμοποιήσει τις amtra το αντιχλωριο και τα βακτήρια (στις ποσότητες που αναγράφονται για τα λίτρα του νερού μου). 

 

Επίσης έχω και εσωτερικό φίλτρο το οποίο δουλεύει συνεχώς.

 

Κάνω κάτι λάθος στην διαδικασία? 

Δεν θα έπρεπε να έχω υψηλές τιμές και όχι μηδενικές??

 

Επίσης κάτι ακόμα που με απασχολεί είναι πως ενώ το KH και GH είναι σχετικά υψηλά, το pH είναι αρκετά χαμηλό και θα ήθελα να το αυξήσω στο 7.4-8.. 

 

Ξέρετε γιατί είναι τόσο χαμηλό το pH και πως μπορώ να το αυξήσω χωρίς να αυξηθεί το KH ??? 

Καλησπέρα σε όλους!

 

Ήθελα απλά να σας κάνω ένα μικρό update καθώς με τις σημερινές μετρήσεις νερού είδα πως επιτέλους ολοκληρώθηκε ο κύκλος του αζώτου στο ενυδρείο μου!

 

Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με ενυδρείο, δεν είχα την παραμικρή ιδέα από αυτόν τον κόσμο και ως πρωτάρα έκανα αρκετά λάθη και όσο αργούσε να ολοκληρωθεί ο κύκλος τόσο περισσότερη η απογοήτευσή μου (ήμουν και ανυπόμονη).. οπότε καταλαβαίνετε την χαρά μου αυτήν την στιγμή!!

 

Αν και ήταν δύσκολος ο δρόμος καθώς δεν γνώριζα είμαι πολύ ενθουσιασμένη και άξιζε ο κόπος. 

 

Πέρα από αυτά να πω πως ήδη πήρα και δεύτερο ενυδρείο ένα μικρό περίπου 10-20 λίτρα το οποίο θα ξεκινήσω αύριο κιόλας (θα βάλω φυτεμένα φυτά κλπ) και εκεί θα βάλω μόνο σαλιγκάρια καθώς αν και πολύ πρόσφατη στο χόμπι είχα την τύχη πριν λίγες μέρες να ζήσω και την γέννα από ένα apple snail που πήρα πρόσφατα!! 

 

Πάνω σε αυτό.. εάν πάρω νερό από το στρωμένο ενυδρείο μου και γεμίσω το καινούριο ενυδρείο θα είναι κομπλέ με τον κύκλο του αζώτου ή δεν πιάνει? 

 

Υ.Γ Έχω κατά ενθουσιαστεί και με βλέπω να γεμίζω ενυδρεία όλο το σπίτι! 😂 

 

Τέλος να ευχαριστήσω τα παιδιά που μου απάντησαν αμέσως και με βοήθησαν και μου έδωσαν συμβουλές σε ότι απορίες είχα, ευχαριστώ πολύ!! 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Biky Mpilpili έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους!

 

Ήθελα απλά να σας κάνω ένα μικρό update καθώς με τις σημερινές μετρήσεις νερού είδα πως επιτέλους ολοκληρώθηκε ο κύκλος του αζώτου στο ενυδρείο μου!

 

Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με ενυδρείο, δεν είχα την παραμικρή ιδέα από αυτόν τον κόσμο και ως πρωτάρα έκανα αρκετά λάθη και όσο αργούσε να ολοκληρωθεί ο κύκλος τόσο περισσότερη η απογοήτευσή μου (ήμουν και ανυπόμονη).. οπότε καταλαβαίνετε την χαρά μου αυτήν την στιγμή!!

 

Αν και ήταν δύσκολος ο δρόμος καθώς δεν γνώριζα είμαι πολύ ενθουσιασμένη και άξιζε ο κόπος. 

 

Πέρα από αυτά να πω πως ήδη πήρα και δεύτερο ενυδρείο ένα μικρό περίπου 10-20 λίτρα το οποίο θα ξεκινήσω αύριο κιόλας (θα βάλω φυτεμένα φυτά κλπ) και εκεί θα βάλω μόνο σαλιγκάρια καθώς αν και πολύ πρόσφατη στο χόμπι είχα την τύχη πριν λίγες μέρες να ζήσω και την γέννα από ένα apple snail που πήρα πρόσφατα!! 

 

Πάνω σε αυτό.. εάν πάρω νερό από το στρωμένο ενυδρείο μου και γεμίσω το καινούριο ενυδρείο θα είναι κομπλέ με τον κύκλο του αζώτου ή δεν πιάνει? 

 

Υ.Γ Έχω κατά ενθουσιαστεί και με βλέπω να γεμίζω ενυδρεία όλο το σπίτι! 😂 

 

Τέλος να ευχαριστήσω τα παιδιά που μου απάντησαν αμέσως και με βοήθησαν και μου έδωσαν συμβουλές σε ότι απορίες είχα, ευχαριστώ πολύ!! 

 

Καλησπέρα και καλή αρχή. Δυστυχώς αυτό που σκέφτεσαι για το καινούργιο ενυδρείο δεν πιάνει, καθώς το 90 τοις εκατό των βακτηριδίων κατοικεί εντός του φίλτρου και όχι στη στήλη του νερού. Οπότε αργά η γρήγορα και το νερό που θα βάλεις θα γεμίσει αμμωνία. Για να στρώσεις το καινούριο ενυδρείο θα πρέπει να πραγματοποιήσεις το μπολιασμα.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Το νερό έχει ελάχιστα έως καθόλου βακτήρια. Μόνο όταν υπάρχει υπερπαραγωγή (bacteria bloom) κάτι πιάνεις από το νερό.

 

Άσε το 40λ να ωριμάσει και απλά πάρε λίγο υπόστρωμα, λίγη πέτρα, γενικά μια επιφάνεια και βάλε το στο νέο ενυδρείο. Τοποθέτησε το σε σημείο που περνάει όλο το νερό του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...