Jump to content

τοποθετηση κυκλοφορητη ??


manos arvi

Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο 180lt και θα ηθελα να μαθω τη λειτουργια του κυκλοφορητη που τοποθετουν καπιοι και αν χρειαζεται να προσθεσω κι εγω εναν.ευχαριστω εκ των προταιρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μάνο.

Καποιοι μπορει να θεωρουν οτι ετσι βελτιωνεται η κυκλοφορια του νερου μεσα στο ενυδρειο αλλα ουσιαστικα μπορει να δημιουργήσει περισσότερο  προβλήματα παρα καλο..... πχ βοηθαμε τις αλγες και γενικος το ενυδρειο  πλυντήριο.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. 

1) ο κυκλοφορητής μπαίνει επάνω ψηλά στο σημείο που να σου κάνει (κύματα )ανατάραξη και να μπορεί να στέλνει νερό στο φίλτρο ΌΜΩΣ όχι υπερβολικά ΨΗΛΆ .

2) Ο κυκλοφορητής βοηθά στην οξυγόνωση του νερού και να γίνεται πιο γρήγορα ο κύκλος, να στέλνει ακαθαρσίες στο φίλτρο και το 80% 

3) βοηθά στο να έχεις κρύσταλλο ΝΕΡΌ 

4) βοηθά να κάνεις ακόμα πιο (φυσικό το περιβάλλον του ενυδρείου σου) όπως στην φύση

5) βοηθά στα γκάζια που δημιουργούνται 

Από τα ψάρια φυτά κτλ να βγαίνουν στον αέρα και να μην μένουν μέσα στο νερό μας κτλ κτλ κτλ.

 

Πες μας όμως τι ψάρια έχεις? 

Φυτά? 

Φίλτρο? 

Επίσης θα βοηθούσε μια φωτογραφία από το ενυδρείο σου. 

 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλησπέρα και από εμένα. 

1) ο κυκλοφορητής μπαίνει επάνω ψηλά στο σημείο που να σου κάνει (κύματα )ανατάραξη και να μπορεί να στέλνει νερό στο φίλτρο ΌΜΩΣ όχι υπερβολικά ΨΗΛΆ .

2) Ο κυκλοφορητής βοηθά στην οξυγόνωση του νερού και να γίνεται πιο γρήγορα ο κύκλος, να στέλνει ακαθαρσίες στο φίλτρο και το 80% 

3) βοηθά στο να έχεις κρύσταλλο ΝΕΡΌ 

4) βοηθά να κάνεις ακόμα πιο (φυσικό το περιβάλλον του ενυδρείου σου) όπως στην φύση

5) βοηθά στα γκάζια που δημιουργούνται 

Από τα ψάρια φυτά κτλ να βγαίνουν στον αέρα και να μην μένουν μέσα στο νερό μας κτλ κτλ κτλ.

 

Πες μας όμως τι ψάρια έχεις? 

Φυτά? 

Φίλτρο? 

Επίσης θα βοηθούσε μια φωτογραφία από το ενυδρείο σου. 

 

χαιρεται.εχω το φιλτρο της sun-sun HW-302(να αναψω την λαμπα uv που εχει?)

απο φυτα εχω 

ludwigia

taxiphyllum

microsorum

cryptocoryne

lobelia cardinalis mini

bucephalandra

ludwigia super red

ludwigia mullertii

hygrophila

και απο ψαρια εχω τα ακολουθα

neon tetra

albino

golden apple snail

 

σστη φοτογραφια τερμα αριστερα και πανω ειναι η εξοδος του φιλτρου ενω τερμα δεξια στη μεσα γωνια ειναι η εισιδος.σε πιο σημειο θα τον τοποθετουσες?

IMG_20220429_190533.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλησπέρα και από εμένα. 

1) ο κυκλοφορητής μπαίνει επάνω ψηλά στο σημείο που να σου κάνει (κύματα )ανατάραξη και να μπορεί να στέλνει νερό στο φίλτρο ΌΜΩΣ όχι υπερβολικά ΨΗΛΆ .

2) Ο κυκλοφορητής βοηθά στην οξυγόνωση του νερού και να γίνεται πιο γρήγορα ο κύκλος, να στέλνει ακαθαρσίες στο φίλτρο και το 80% 

3) βοηθά στο να έχεις κρύσταλλο ΝΕΡΌ 

4) βοηθά να κάνεις ακόμα πιο φυσικό το ενυδρείο σου (όπως στην φύση)

5) βοηθά στα γκάζια που δημιουργούνται 

Από τα ψάρια φυτά κτλ να βγαίνουν στον αέρα και να μην μένουν μέσα στο νερό μας κτλ κτλ κτλ.

 

Πες μας όμως τι ψάρια έχεις? 

Φυτά? 

Φίλτρο? 

Επίσης θα βοηθούσε μια φωτογραφία από το ενυδρείο σου. 

 

Αγαπητε Ταξιάρχη δεν συμφωνω με τις ενδείξεις σου, οχι για καποιον αλλο λογω αλλα γιατι απλα βάση της προσωπικης μου εμπειρίας και λογικής δεν ειχα ποτε τα αποτελέσματα που αναφέρεις.

 

Το να βαλω εναν κυκλοφοριτη (wavemaker) απλα να βαραει χωρις λογο δεν εχει νοημα γιατι τα ιδια αποτελεσματα μπορουμε να τα εχουμε με την αντλια φιλτρανσης.

 

Και εξηγούμε βάση της αρίθμηση που αναφέρεις στον Μάνο:

 

1) Το να κάνω (κύματα ) ανατάραξη και να στέλνει το νερό στο φίλτρο οπως αναφερεις το καταφέρνουμε και με την εξοδο του φιλτρου. Αν δεν το καταφερνουμε αυτο τοτε το φιλτρο εχει μικρη αντλια και απλα ειναι μικρο για το ενυδρειο μας.

 

2) Οπως ανεφερα και παραπανω για την αναταραξη και αρα την οξυγονωση το ιδιο την πετυχαίνουμε και με την εξοδο του φίλτρου. Οσους κυκλοφωρητες και να βαλουμε το φιλτρο παντα την ιδια ποσοτητα νερου θα περασει στον χωρο φιλτρανσης του, δεν αλλαζει κατι.

 

3) , 4) , 5) Το νερο θα ειναι κρύσταλλο εαν το φιλτρο ειναι ικανο και οχι οι κυκλοφωρητες που εχουμε μεσα στο ενυδρειο μας.

 

Το να εχουμε εναν κυκλοφοριτη που κανει το ενυδρειο πλυντηριο, αυτο που πετυχαίνεις ειναι να αιωρούνται συνεχεια θρεπτικα στοιχεια , αδρανή μικροσωματιδια και να βοηθαμε τις αλγες και τα σπορια τους να μεταδιδονται παντου μεσα στο ενυδρειο ανεξέλεγκτα. Αν τα ψαρια μας θελουν μεγαλες ροες και εχουμε αρκετα αποβλητα τοτε προσωπικα βαζω μεγαλυτερα φιλτρα με μεγαλυτερες αντλιες αναλογα με τα λιτρα και του ενυδρειου.

 

Μανο τα 1000 λιτρα του φιλτρου σου ειναι λιγα για το ενυδρειο σου.....

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Αγαπητε Ταξιάρχη δεν συμφωνω με τις ενδείξεις σου, οχι για καποιον αλλο λογω αλλα γιατι απλα βάση της προσωπικης μου εμπειρίας και λογικής δεν ειχα ποτε τα αποτελέσματα που αναφέρεις.

 

Το να βαλω εναν κυκλοφοριτη (wavemaker) απλα να βαραει χωρις λογο δεν εχει νοημα γιατι τα ιδια αποτελεσματα μπορουμε να τα εχουμε με την αντλια φιλτρανσης.

 

Και εξηγούμε βάση της αρίθμηση που αναφέρεις στον Μάνο:

 

1) Το να κάνω (κύματα ) ανατάραξη και να στέλνει το νερό στο φίλτρο οπως αναφερεις το καταφέρνουμε και με την εξοδο του φιλτρου. Αν δεν το καταφερνουμε αυτο τοτε το φιλτρο εχει μικρη αντλια και απλα ειναι μικρο για το ενυδρειο μας.

 

2) Οπως ανεφερα και παραπανω για την αναταραξη και αρα την οξυγονωση το ιδιο την πετυχαίνουμε και με την εξοδο του φίλτρου. Οσους κυκλοφωρητες και να βαλουμε το φιλτρο παντα την ιδια ποσοτητα νερου θα περασει στον χωρο φιλτρανσης του, δεν αλλαζει κατι.

 

3) , 4) , 5) Το νερο θα ειναι κρύσταλλο εαν το φιλτρο ειναι ικανο και οχι οι κυκλοφωρητες που εχουμε μεσα στο ενυδρειο μας.

 

Το να εχουμε εναν κυκλοφοριτη που κανει το ενυδρειο πλυντηριο, αυτο που πετυχαίνεις ειναι να αιωρούνται συνεχεια θρεπτικα στοιχεια , αδρανή μικροσωματιδια και να βοηθαμε τις αλγες και τα σπορια τους να μεταδιδονται παντου μεσα στο ενυδρειο ανεξέλεγκτα. Αν τα ψαρια μας θελουν μεγαλες ροες και εχουμε αρκετα αποβλητα τοτε προσωπικα βαζω μεγαλυτερα φιλτρα με μεγαλυτερες αντλιες αναλογα με τα λιτρα και του ενυδρειου.

 

Μανο τα 1000 λιτρα του φιλτρου σου ειναι λιγα για το ενυδρειο σου.....

 

το ενυδρειο μου ειναι 180lt και κατα την ερευνα που ειχα κανει επρεπε να ειναι τλχστν 3 φορες πανω απο τα λιτρα που ειναι το ενυδρειο και ετσι κατεληξα σε αυτο.ποσα λιτρα θα ηταν το ιδανικο κατα τη γνωμη σου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Αγαπητε Ταξιάρχη δεν συμφωνω με τις ενδείξεις σου, οχι για καποιον αλλο λογω αλλα γιατι απλα βάση της προσωπικης μου εμπειρίας και λογικής δεν ειχα ποτε τα αποτελέσματα που αναφέρεις.

 

Το να βαλω εναν κυκλοφοριτη (wavemaker) απλα να βαραει χωρις λογο δεν εχει νοημα γιατι τα ιδια αποτελεσματα μπορουμε να τα εχουμε με την αντλια φιλτρανσης.

 

Και εξηγούμε βάση της αρίθμηση που αναφέρεις στον Μάνο:

 

1) Το να κάνω (κύματα ) ανατάραξη και να στέλνει το νερό στο φίλτρο οπως αναφερεις το καταφέρνουμε και με την εξοδο του φιλτρου. Αν δεν το καταφερνουμε αυτο τοτε το φιλτρο εχει μικρη αντλια και απλα ειναι μικρο για το ενυδρειο μας.

 

2) Οπως ανεφερα και παραπανω για την αναταραξη και αρα την οξυγονωση το ιδιο την πετυχαίνουμε και με την εξοδο του φίλτρου. Οσους κυκλοφωρητες και να βαλουμε το φιλτρο παντα την ιδια ποσοτητα νερου θα περασει στον χωρο φιλτρανσης του, δεν αλλαζει κατι.

 

3) , 4) , 5) Το νερο θα ειναι κρύσταλλο εαν το φιλτρο ειναι ικανο και οχι οι κυκλοφωρητες που εχουμε μεσα στο ενυδρειο μας.

 

Το να εχουμε εναν κυκλοφοριτη που κανει το ενυδρειο πλυντηριο, αυτο που πετυχαίνεις ειναι να αιωρούνται συνεχεια θρεπτικα στοιχεια , αδρανή μικροσωματιδια και να βοηθαμε τις αλγες και τα σπορια τους να μεταδιδονται παντου μεσα στο ενυδρειο ανεξέλεγκτα. Αν τα ψαρια μας θελουν μεγαλες ροες και εχουμε αρκετα αποβλητα τοτε προσωπικα βαζω μεγαλυτερα φιλτρα με μεγαλυτερες αντλιες αναλογα με τα λιτρα και του ενυδρειου.

 

Μανο τα 1000 λιτρα του φιλτρου σου ειναι λιγα για το ενυδρειο σου.....

 

Καλησπέρα σας.  Δεν διαφωνώ μαζί σου εγώ αναφέρθηκα το πως μπορεί να λειτουργεί ένα wavemaker και φυσικά δεν πάει σε όλα τα ενυδρεία για αυτό ρώτησα τι ψάρια έχει φιλτρο κτλ. 

Εμείς στο αφρικάνικο πχ θέλουμε ροή και προσωπικά έχω wavemaker και δεν έχω κάποιο πρόβλημα 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλησπέρα σας.  Δεν διαφωνώ μαζί σου εγώ αναφέρθηκα το πως μπορεί να λειτουργεί ένα wavemaker και φυσικά δεν πάει σε όλα τα ενυδρεία για αυτό ρώτησα τι ψάρια έχει φιλτρο κτλ. 

Εμείς στο αφρικάνικο πχ θέλουμε ροή και προσωπικά έχω wavemaker και δεν έχω κάποιο πρόβλημα 

σχετικα με το δικο μου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλησπέρα σας.  Δεν διαφωνώ μαζί σου εγώ αναφέρθηκα το πως μπορεί να λειτουργεί ένα wavemaker και φυσικά δεν πάει σε όλα τα ενυδρεία για αυτό ρώτησα τι ψάρια έχει φιλτρο κτλ. 

Εμείς στο αφρικάνικο πχ θέλουμε ροή και προσωπικά έχω wavemaker και δεν έχω κάποιο πρόβλημα 

Προσωπικα πιστευω πως εαν δεν ειχες την σωστη φιλτρανση και συντηρηση τους,  τοτε θα ειχες προβλημα.... ανεξαρτητα των κυκλοφορητων.

Οπως και να εχει σε φυτεμενο οπως του Μανο δημιουργουν περισσοτερα προβληματα παρα οφέλη......

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος manos arvi έγραψε:

το ενυδρειο μου ειναι 180lt και κατα την ερευνα που ειχα κανει επρεπε να ειναι τλχστν 3 φορες πανω απο τα λιτρα που ειναι το ενυδρειο και ετσι κατεληξα σε αυτο.ποσα λιτρα θα ηταν το ιδανικο κατα τη γνωμη σου?

θα προσθετα αλλο ενα ιδιο φιλτρο για να ειμαι κομπλε.

Στην πραξη χανουν σε ροη λογω υψομετρικης διαφορας, υλικων φιλτρου και οσο μαζευουν βρωμια πεφτει αισθητα και η ροη τους.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος manos arvi έγραψε:

σχετικα με το δικο μου?

Σχετικά με το δικό σου προσωπικά εγώ θα έβαζα λίγο παραπάνω το spray προς την επιφάνεια του νερού ώστε να έχω λίγο καλύτερα ανατάραξη στην επιφάνεια και ένα extra φίλτρο οπως ανέφερε και ο συχομπηστας . Δεν νομίζω ότι χρειάζεται wavemaker 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

θα προσθετα αλλο ενα ιδιο φιλτρο για να ειμαι κομπλε.

Στην πραξη χανουν σε ροη λογω υψομετρικης διαφορας, υλικων φιλτρου και οσο μαζευουν βρωμια πεφτει αισθητα και η ροη τους.

αν εβαζα αλλο ενα μικροτερο εσωτερικο θα ηταν πιο καλα?

το λεω καθαρα λογο κοστους γτ κι αυτο δεν ηταν και φθηνο

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος manos arvi έγραψε:

αν εβαζα αλλο ενα μικροτερο εσωτερικο θα ηταν πιο καλα?

το λεω καθαρα λογο κοστους γτ κι αυτο δεν ηταν και φθηνο

Εχεις δικιο και σε καταλαβαινω...... ναι σιγουρα θα βοηθουσε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Σχετικά με το δικό σου προσωπικά εγώ θα έβαζα λίγο παραπάνω το spray προς την επιφάνεια του νερού ώστε να έχω λίγο καλύτερα ανατάραξη στην επιφάνεια και ένα extra φίλτρο οπως ανέφερε και ο συχομπηστας . Δεν νομίζω ότι χρειάζεται wavemaker 

Φαινεται οτι εισαι καθαροαιμος Αφρικανος..... :D Η αναταραξη και οξυγόνωση ειναι στο αιμα σας για την καλυτερη οξείδωση των πρωτεϊνικών υποπροϊόντων, αλλα στα φυτεμενα την αναταραξη την καθορίζουν αλλες παραμετρους αλλιως χανουμε πολλη σε διοξειδιο. Θελουμε ροη αλλα οχι υπερβολικη αναταραξη.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Εχεις δικιο και σε καταλαβαινω...... ναι σιγουρα θα βοηθουσε.

να δουλεψω και την uv?

 

Link to comment
Share on other sites

Ο

πριν 6 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Φαινεται οτι εισαι καθαροαιμος Αφρικανος..... :D Η αναταραξη και οξυγόνωση ειναι στο αιμα σας για την καλυτερη οξείδωση των πρωτεϊνικών υποπροϊόντων, αλλα στα φυτεμενα την αναταραξη την καθορίζουν αλλες παραμετρους αλλιως χανουμε πολλη σε διοξειδιο. Θελουμε ροη αλλα οχι υπερβολικη αναταραξη.

Ο καθέ ένας στο είδος του 😁

 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Haha 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος manos arvi έγραψε:

να δουλεψω και την uv?

 

Εαν το ενυδρειο σου ειναι στρωμένοτοτε μπορεις να την κανεις χρηση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Εαν το ενυδρειο σου ειναι στρωμένοτοτε μπορεις να την κανεις χρηση.

μια ερωτηση τωρα σαν αρχαριος, το τρεχω εδω κι ενα μηνα και κατι τωρα,πως θα ξερω οτι ειναι στρωμενο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος manos arvi έγραψε:

μια ερωτηση τωρα σαν αρχαριος, το τρεχω εδω κι ενα μηνα και κατι τωρα,πως θα ξερω οτι ειναι στρωμενο?

και ενα λαθος που εκανα το φιλτρο μου ειναι το HW-303B

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος manos arvi έγραψε:

και ενα λαθος που εκανα το φιλτρο μου ειναι το HW-303B

Αυτο κοιτουσα τωρα και ημουν ετοιμος να σε ρωτησω.....

Το συγκεκριμενο φιλτρο φαινεται ποιο δυνατο, στα 1400 λτ/ωρα οποτε ναι μεν ειναι καπως αδυναμη η ροη αλλα οχι και τοσο πολυ.

Το ενυδρειο για να στρωσει ακολουθουμε μια σειρα προσθηκης τροφης και μετρησεων.

Τωρα απο την στιγμη που αρχισες με φυτα ειναι λιγο αμφίβολο το τη αποικιες βακτηριων εχεις αναπτυξη στο φιλτρο σου μια που τα φυτα ρουφαν με την σειρα τους τις όποιες αζωτουχες ενωσεις θα χρησίμευαν στα βακτηρια. Οποτε για την ωρα μην βαλεις την UV. Αν μετρας ΝΟ3 και αμμωνια και νιτρώδη ειναι 0 τοτε εισαι σε καλο δρομο.

Πια διαδικασια ακολουθησες;

Link to comment
Share on other sites

 

Link to comment
Share on other sites

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Αυτο κοιτουσα τωρα και ημουν ετοιμος να σε ρωτησω.....

Το συγκεκριμενο φιλτρο φαινεται ποιο δυνατο, στα 1400 λτ/ωρα οποτε ναι μεν ειναι καπως αδυναμη η ροη αλλα οχι και τοσο πολυ.

Το ενυδρειο για να στρωσει ακολουθουμε μια σειρα προσθηκης τροφης και μετρησεων.

Τωρα απο την στιγμη που αρχισες με φυτα ειναι λιγο αμφίβολο το τη αποικιες βακτηριων εχεις αναπτυξη στο φιλτρο σου μια που τα φυτα ρουφαν με την σειρα τους τις όποιες αζωτουχες ενωσεις θα χρησίμευαν στα βακτηρια. Οποτε για την ωρα μην βαλεις την UV. Αν μετρας ΝΟ3 και αμμωνια και νιτρώδη ειναι 0 τοτε εισαι σε καλο δρομο.

Πια διαδικασια ακολουθησες;

αρχικα εβαλα το υποστρωμα τους βραχους και τα ξυλα μου μεσα μονα τους και το ετρεξα ετσι για καπου 20μερες ενω εβαζα συγχρωνος stability.οι μετρησεις μου εγιναν 0 και τοτε ξεκινησα να το φυτεψω και εβαλα μεσα και μερικα ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Μανο... χωρις μετρησεις δεν μπορουμε να είμαστε 100% σιγουροι αλλα λογικα εχει στρώσει το ενυδρειο μια που εχουν παρελθει καμποσες μερες και ισως και μηνας αν καταλαβα καλα. Δεν παυει ομως να ειναι φρεσκοστημενο και ακομη να ωριμάζει το σύνολο, φίλτρο και  βυθός, οπότε για την ωρα άστο κανα δεκαπενθήμερο χωρις επιπλέον προσθήκες  ψαριών. Αντιμετωπιζεις καποια προβληματα που εχεις εντοπισει; καλο θα ηταν να μας δωσεις μια πληρεις περιγραφη του εξοπλισμου σου και τις ρουτινες που ακολουθεις. Ενα απλο τεστακι εστω και με στικς θα σου δεινει μια γενικη εικονα παντωςτου ενυδρειου σου, ειδικα τωρα που εισαι στις αρχες.

 

Esha Aqua Quick Test ? 6 In 1 Test Strip (50 Strips Per Tube) - Online  India Back Water AquaticseSHa Aqua Quick test 6 in1 test strips - AmazoniosΦροντίδα ενυδρείου, συντηρητικά νερού, αποχλωριοτικά ενυδρείου, τροπικό  νερό ενυδρείου, αλάτι ενυδρείου, αλάτι θαλασσινού ενυδρείου, λιπάσματα  φυτών ενυδρείου και λίμνης, σταθεροποιητικά νερού ενυδρε'ιου, τεστ μέτρησης  νερού ενυδρείου, ζωντανά βακτηρίδια

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος manos arvi έγραψε:

να δουλεψω και την uv?

 

Η UV λαμπα ειναι χρήσιμη στο φυτεμενο μονο σε 2 περιπτώσεις

1- πρασινο νερο

2- bacterial bloom (σε ηδη στρωμενο ενυδρειο)

Και για το φιλτρο....

Σε high tech ενυδρεια το φιλτρο πρεπι να γυρναει τον ογκο του νερο μεχρι και 9 φορες την ωρα.

Σε ενυδρεια, που ειναι low tech και 4 φορες ειναι νορμαλ. Μην μπερδεύεσαι! Άλλο η δύναμη της κεφαλής (αντλίας) του φιλτρου και άλλο το πόσο νερο γυρναει με φουλ υλικα μεσα... Υπαρχει μεγαλη διαφορά.

Διάβασε αν θελεις εδω -

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...