Jump to content

Φίλτρο για χελωνιερα...!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

Έχω ένα ενυδρείο με ένα χελωνακι 1ος έτους. Στο ενυδρείο βάζω περίπου 25 λίτρα. Έχω ένα μικρό φίλτρο και αλλάζω το νερό κάθε εβδομάδα. Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα εξωτερικό, μεγάλο φίλτρο, για να μη χρειάζεται να αλλάζω νέο κάθε εβδομάδα. 16514368988551640826356716523767.thumb.jpg.ccb018744f70f9b5c4047f8305cbf5ce.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται να μην αλλαζεις το νερο. Οσο μεγαλο φιλτρο και να εχεις- δεν γινεται.

Και δεν νομιζω οτι σου παιρνει πανω απο 10 λεπτα για να αλλαξεις 12-15λ νερου καθε εβδομαδα.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Θάνο και Χρόνια Πολλά. 

Το χελωνάκι σου μεγάλωσε και σιγά σιγά θα μεγαλώσει και άλλο όποτε το υπάρχον ενυδρείο θα γίνει ένα πολύ όμορφό σπίτι για έναν μονομάχο 😀.

Στην θέση σου και αν μπορείς βέβαια οικονομικά καλό θα ήταν να πας και σε αλλαγή ενυδρείου έκτος από φίλτρου . 

Και εγώ θα αγόραζα ένα ενυδρείο με μήκος τουλάχιστον 80 εκατοστά (120 λίτρα) άρα και ένα δυνατό εξωτερικό φίλτρο (ας είναι και κινέζικο αν δεν σε παίρνει οικονομικά).

Ενδεικτικά https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/2477-dophin-astro-2210-εξωτερικό-φίλτρο-6938104012091.html .

 

ΥΓ . Αλλαγή νερού κάνουμε για να μειώσουμε τα νιτρικά άλατα ΝΟ3 που σε μεγάλες ποσότητες είναι δηλητηριώδη .Όσο μεγάλο φίλτρο και να πάρεις πάντα θα παράγονται νιτρικά (ειδάλλως δεν λειτουργεί ο κύκλος του αζώτου) από τους ρύπους που αποβάλει η χελώνα σου . Άρα η εβδομαδιαία ή δεκαπενθήμερή αλλαγή νερού είναι επιβεβλημένη .

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν γινεται να μην αλλαζεις το νερο. Οσο μεγαλο φιλτρο και να εχεις- δεν γινεται.

Και δεν νομιζω οτι σου παιρνει πανω απο 10 λεπτα για να αλλαξεις 12-15λ νερου καθε εβδομαδα.

Δεν είναι μόνο η αλλαγή του νερού... Αυτό είναι το εύκολο. Το δύσκολο είναι πως βγάζω το φίλτρο, το κάνω βίδεςκαιβτο καθαρίζω με νερό του ενυδρείου γιατί είναι γεμάτο ακαθαρσίες. Θα ήθελα να μειώσω τον χρόνο που χρειάζεται για να καθαρίσω το ενυδρείο, το φίλτρο, τον θερμαντήρα... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα Θάνο και Χρόνια Πολλά. 

Το χελωνάκι σου μεγάλωσε και σιγά σιγά θα μεγαλώσει και άλλο όποτε το υπάρχον ενυδρείο θα γίνει ένα πολύ όμορφό σπίτι για έναν μονομάχο 😀.

Στην θέση σου και αν μπορείς βέβαια οικονομικά καλό θα ήταν να πας και σε αλλαγή ενυδρείου έκτος από φίλτρου . 

Και εγώ θα αγόραζα ένα ενυδρείο με μήκος τουλάχιστον 80 εκατοστά (120 λίτρα) άρα και ένα δυνατό εξωτερικό φίλτρο (ας είναι και κινέζικο αν δεν σε παίρνει οικονομικά).

Ενδεικτικά https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/2477-dophin-astro-2210-εξωτερικό-φίλτρο-6938104012091.html .

 

ΥΓ . Αλλαγή νερού κάνουμε για να μειώσουμε τα νιτρικά άλατα ΝΟ3 που σε μεγάλες ποσότητες είναι δηλητηριώδη .Όσο μεγάλο φίλτρο και να πάρεις πάντα θα παράγονται νιτρικά (ειδάλλως δεν λειτουργεί ο κύκλος του αζώτου) από τους ρύπους που αποβάλει η χελώνα σου . Άρα η εβδομαδιαία ή δεκαπενθήμερή αλλαγή νερού είναι επιβεβλημένη .

Χριστός Ανέστη, χρόνια πολλά Μαρίνο!!! Το χελωνακι από 2ευρο έγινε ολόκληρη παλάμη... Το ξέρω πως θέλει αλλαγή το ενυδρείο του. Έχω ένα 60αρι με γκαμπι και λέω να βάλω εκεί το χελωνακι κ τα γκαμπι σε ένα μεγαλύτερο... 

Δεν έχω χώρο στο σπίτι για μεγαλύτερα ενυδρεία κ ζορίζομαι... 

Θα δω πως θα το κάνω... Σ'ευχαριστώ πολύ για την πρόταση σου. Να είσαι καλά φίλε 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Thanoslim έγραψε:

Mπορω να φανταστω αυτο το φιλτρο σε ενυδρειο με 25λ νερου :rolleyes::bigemo_harabe_net-83::D

Link to comment
Share on other sites

Η μια και μοναδικη λυση - μεγαλο ενυδρειο και ... τοτε και μεγαλο φιλτρο.:)

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Mπορω να φανταστω αυτο το φιλτρο σε ενυδρειο με 25λ νερου :rolleyes::bigemo_harabe_net-83::D

Έλα πες την αλήθεια ....δεν έδωσες σημασία στο τι έγραψα έτσι ; 😁😁

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Η μια και μοναδικη λυση - μεγαλο ενυδρειο και ... τοτε και μεγαλο φιλτρο.:)

Αυτό θα κοιτάξω να κάνω!!! Σ ευχαριστώ πολύ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Έλα πες την αλήθεια ....δεν έδωσες σημασία στο τι έγραψα έτσι ; 😁😁

Ολα σωστα εγραψες!  Για ενυδρειο 80 εκ μου ξεφυγε :hysterical::hysterical:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις το παρακάτω θέμα για να πάρεις ιδέες..... 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2022 at 8:21 ΠΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Μπορείς να δεις το παρακάτω θέμα για να πάρεις ιδέες..... 

 

Σ ευχαριστώ πολύ Rik 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...