Jump to content

Διαρροή ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, είμαι τελείως αρχάριος στον τομέα των ενυδρείων και πριν 2 μήνες σχεδόν πήρα το πρώτο μου ενυδρείο 60lt ... έχω παρατηρήσει ότι χάνει κάποια νερά απο τον πάτο του πάνω στο έπιπλο, αρκετά νερά για την ακρίβεια... υπάρχει πιθανότητα να είναι κάποια βλάβη σε τόσο καινούργιο ενυδρείο??

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα έχει εγγύηση το ενυδρείο, πήγαινε το πίσω ή μίλα με το κατάστημα που έκανες την αγορά για να κάνει αντικατάσταση

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Force έγραψε:

Λογικά θα έχει εγγύηση το ενυδρείο, πήγαινε το πίσω ή μίλα με το κατάστημα που έκανες την αγορά για να κάνει αντικατάσταση

 

Και αν το κατάστημα δεν δίνει εγγύηση (δεν θυμαμαι) , υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει επισκευή οικονομικά γιατί δεν μου περισσεύουν? 🙄

Link to comment
Share on other sites

Ο σωστός τρόπος είναι να το ανοίξεις όλο και να ξανά κολληθεί πάλι,

μια πιο απλή λύση είναι να το αδειάσεις , να το στεγνώσεις καλά, και να βάλεις από μέσα σιλικόνη εκεί που βλέπεις ότι έχει διαρροή, 

Υπάρχει μια σιλικόνη Orca που λέει ότι κολλάει μέσα στο νερό, την έχω χρησιμοποιήσει είναι πολύ καλή, αλλά όχι μέσα σε νερό σε στεγνό γυαλί.

Πάντα σιλικόνη για ενυδρεία.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου γιατί να μην δίνει εγγύηση; Είναι δυνατόν; πήγαινε άμεσα στο κατάστημα. 

Αλλιώς όπως είπε και ο  force, το σωστό είναι λύσιμο και κόλληση όλου του ενυδρείου.

Η διαρροή δείχνει πρόβλημα στην σιλικόνη . Αν συνεχίσεις έτσι, θα φουσκώσει η βάση-θεωρώ ότι ήδη έχει αρχίσει- και τίθεται θέμα στατικοτητας της κατασκευής. 

Δεν θέλω να σε αγχωσω, αλλά με την διαρροή δεν παίζεις  :)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Γεώργιος Γουϊδας έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά, είμαι τελείως αρχάριος στον τομέα των ενυδρείων και πριν 2 μήνες σχεδόν πήρα το πρώτο μου ενυδρείο 60lt ... έχω παρατηρήσει ότι χάνει κάποια νερά απο τον πάτο του πάνω στο έπιπλο, αρκετά νερά για την ακρίβεια... υπάρχει πιθανότητα να είναι κάποια βλάβη σε τόσο καινούργιο ενυδρείο??

Καλησπέρα και απο εμένα .

Έχεις εντοπίσει το σημείο της διαρροής ΄(ένωση σε σιλικόνη ή ράγισμα γυαλιού ) ή απλά βλέπεις μόνο νερά ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα και απο εμένα .

Έχεις εντοπίσει το σημείο της διαρροής ΄(ένωση σε σιλικόνη ή ράγισμα γυαλιού ) ή απλά βλέπεις μόνο νερά ;

Φίλε έψαχνα για ώρα τα νερά αλλά δεν κατάφερα να δω κάτι... απλά βλέπω να τρέχουν νερά κάτω από το ενυδρείο... δηλαδή να φανταστείς από τις 1 που κοιμήθηκα μέχρι τις 6:30 που ξύπνησα είχε χάσει 3 δάχτυλα νερό!!! Από τον πάτο του ενυδρείου 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει άμεσα να αδειάσεις το ενυδρείο. 

Έχεις ένα βαρέλι ή έστω κάποιους κουβάδες, όπου θα χωρέσουν τα ψάρια και ο εξοπλισμός, ώστε να συνεχίσει να λειτουργεί; προσοχή να μην έχουν κατάλοιπα από καθαριστικά κτλπ, γιατί θα τα χάσεις όλα. 

Το ενυδρείο σε τι βάση πατάει; είναι του ενυδρείου ή τουλάχιστον ένα έπιπλο στιβαρό, ώστε να κρατήσει το βάρος; σε κάθε περίπτωση το ενυδρείο θα πρέπει να πατάει ολόκληρο σε σταθερή επιφάνεια.

Καμία φωτογραφία μπορούμε να έχουμε;

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Πρέπει άμεσα να αδειάσεις το ενυδρείο. 

Έχεις ένα βαρέλι ή έστω κάποιους κουβάδες, όπου θα χωρέσουν τα ψάρια και ο εξοπλισμός, ώστε να συνεχίσει να λειτουργεί; προσοχή να μην έχουν κατάλοιπα από καθαριστικά κτλπ, γιατί θα τα χάσεις όλα. 

Το ενυδρείο σε τι βάση πατάει; είναι του ενυδρείου ή τουλάχιστον ένα έπιπλο στιβαρό, ώστε να κρατήσει το βάρος; σε κάθε περίπτωση το ενυδρείο θα πρέπει να πατάει ολόκληρο σε σταθερή επιφάνεια.

Καμία φωτογραφία μπορούμε να έχουμε;

Το ενυδρείο πατούσα πάνω σε βάση που αγόρασα μαζί ήταν ακριβώς για αυτό... και μόλις είδα ότι η βάση άρχισε να φουσκώνει στην άκρη το κατέβασα αμέσως και το έχω προσωρινά πάνω σε ένα κομοδίνο!!! Απλά το αφήνω έτσι μέχρι να ανοίξει το κατάστημα και πάω να ρωτήσω μήπως υπάρχει εγγύηση... αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο αναγκαστικά θα το αδειάσω και θα κάνω όλα τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν παραπάνω 

Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα  Γιώργο. Μια φωτογραφία από το ενυδρείο σου!!! θα βοηθούσε για να μπορέσουν τα παιδιά να σε βοηθήσουν περισσότερο . Αν μπορείς εστίασε και στην διαρροή 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

 Καλησπέρα  Γιώργο. Μια φωτογραφία από το ενυδρείο σου!!! θα βοηθούσε για να μπορέσουν τα παιδιά να σε βοηθήσουν περισσότερο . Αν μπορείς εστίασε και στην διαρροή 

Καλησπέρα και πάλι!!! Πήγα το ενυδρείο στο μαγαζι και του ζήτησα να μου κρατήσει αυτός τα ψάρια σε ένα ενυδρείο ώστε να μην χαθούν... το ενυδρείο είχε ένα μικρό ράγισμα ακριβώς στην μέση στο κάτω γυαλί... δεν έχω την παραμικρή ιδέα πως μπορεί να ράγισε ενώ δεν το μετακίνησα καθόλου ούτε του άλλαξα την διακόσμηση!!! Αύριο το απόγευμα θα το πάρω πίσω επισκευασμενο... το γεμίζω κατευθείαν νερό ή πρέπει να περιμένω κάποιες ωρες/μέρες... και εκτός αυτού δεν θέλει πάλι στρώσιμο από την αρχή για να καταφέρω να ξανά βάλω μέσα τον πλεκοστομο και τα γκαμπυ?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα επισκευαστικέ με σιλικόνη κι πιστεύω με ενυδρειακη και όχι απλή. Άν όντος επισκευαστικε με σιλικόνη τότε θέλει 48 ώρες να ξεραθεί καλά η σιλικόνη, ή αλλιώς ποιο ορθά θέλει 24 ώρες το ένα χιλιοστό πάχους.

Αφού ξεραθεί το ξεπλένεις βάζεις νερό και το βλέπεις για άλλες 24 ώρες ενό ταυτόχρονα φεύγουν τα τελευταία υπολείμματα της σιλικόνης.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Προφανώς θα επισκευαστικέ με σιλικόνη κι πιστεύω με ενυδρειακη και όχι απλή. Άν όντος επισκευαστικε με σιλικόνη τότε θέλει 48 ώρες να ξεραθεί καλά η σιλικόνη, ή αλλιώς ποιο ορθά θέλει 24 ώρες το ένα χιλιοστό πάχους.

Αφού ξεραθεί το ξεπλένεις βάζεις νερό και το βλέπεις για άλλες 24 ώρες ενό ταυτόχρονα φεύγουν τα τελευταία υπολείμματα της σιλικόνης.

Άρα για σιγουριά εγώ το αφήνω για 2 μέρες χωρίς νερό και την τρίτη μέρα βάζω νερό αλλά όχι ακόμα τα ψαράκια? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Γεώργιος Γουϊδας έγραψε:

Άρα για σιγουριά εγώ το αφήνω για 2 μέρες χωρίς νερό και την τρίτη μέρα βάζω νερό αλλά όχι ακόμα τα ψαράκια? 

Ναι εκτός αν έκανε την επιδιόρθωση με άλλον τρόπο (δύσκολα) και σου πει αυτός τότε τι να κάνεις .

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Ναι εκτός αν έκανε την επιδιόρθωση με άλλον τρόπο (δύσκολα) και σου πει αυτός τότε τι να κάνεις .

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια!!! Και σορρυ αν έγινε κουραστικός αλλά τώρα μαθαίνω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...