Jump to content

Χρυσόψαρο στην επιφάνεια


Recommended Posts

Καλησπέρα σας . Οπως καθόμουν σήμερα άρρωστος , βλέπω ξαφνικά οτι και ενα χρυσόψαρο μου μάλλον εχει και αυτο κάτι . Κάθεται κυρίως στην επιφάνεια και κινειται παρα πολύ λίγο γενικά . Δεν έχει κάνει κάμψη ή εμφανίσει swim bladder προς το παρών, αλλα κατι μου λεει οτι δεν τη βγάζει ... Έκανα αλλαγή 80 % του νερού , καθάρισα και τα δυο φίλτρα με νερο ενυδρείου και έβαλα νεο υαλοβάμβακα.Επίσης έβαλα κανονικά seachem prime στις δοσολογιες και περιμένω να αναρώσει . Επισυναπτω και φωτογραφιες. Σας ευχαριστώ πολύ

 

IMG_20220509_204159.jpg

IMG_20220509_204151.jpg

Έγινε επεξεργασία - Panos_nest
Link to comment
Share on other sites

Μπορει παρακαλώ κάποιος να πει μια λυση να προλάβω κάπως να μην πεθαινει ; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εαν μπορείς κάνε μετρήσεις νερού αμωνία  νιτρικά και δώσε κάποιες πληροφορίες για το ενυδρείο σου, διαστασεις

ποσο καιρό τρέχει με τι φίλτρο και τι βιολογικό υλικό έχεις μέσα.

Επισης κάθε ποτέ κανείς αλλαγές νερού και σε τι ποσότητα.

 

γενικα οσο περισσότερες πληροφορίες δώσεις στα παιδιά τόσο πιο εύκολα θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν.

 

χωρις να εχω μεγάλη εμπειρία ,το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να κανεις μια μέτρηση αμμωνία και νιτρικά 

 

ελπιζω να σωθεί το ψαρακι σου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα τωρα τα προηγούμενο ποστ σου.

 

ισως το ψαρακι σου να έχει υποστεί ζημιά από πριν και να βγαίνουν τα προβλήματα τωρα.

 

περιμενε για απαντήσεις από τα παιδιά που ξέρουν να σου πούνε τι μπορείς να κανείς.

 

εαν καταφέρεις να τα σώσεις μηπως να το σκεφτόσουν να τα δώσεις και να βάλεις αλλά μικρά ψαράκια που θα ζούμε πιο άνετα σε αυτές τις διαστασεις.

 

Ελπιζω να μην με παρεξηγείς,ξερω  ότι τα αγαπάς αλλά επισης ξερω οτι οι καιροί είναι δύσκολοι για μεγαλύτερο ενυδρείο με καλη φιλτρανση.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Εαν μπορείς κάνε μετρήσεις νερού αμωνία  νιτρικά και δώσε κάποιες πληροφορίες για το ενυδρείο σου, διαστασεις

ποσο καιρό τρέχει με τι φίλτρο και τι βιολογικό υλικό έχεις μέσα.

Επισης κάθε ποτέ κανείς αλλαγές νερού και σε τι ποσότητα.

 

γενικα οσο περισσότερες πληροφορίες δώσεις στα παιδιά τόσο πιο εύκολα θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν.

 

χωρις να εχω μεγάλη εμπειρία ,το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να κανεις μια μέτρηση αμμωνία και νιτρικά 

 

ελπιζω να σωθεί το ψαρακι σου.

Θα κάνω μετρήσεις αύριο και θα ενημερώσω . Σας ευχαριστώ για την βοήθεια 

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μετρήσεις αμμωνίας και είναι στο κίτρινο ( 0 mg /Lt) . Νιτρικά δεν έκανα ακόμα αλλά ευτυχώς δείχνει να πηγαίνει και πιο κάτω το χρυσόψαρο μου.  Το άλλο ευτυχώς είναι μια χαρά , παρόλα αυτά θα έχω το νου μου σε αυτά εάν είναι εντάξει .

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί που ήταν στην επιφάνεια και κολύμπαγε , τώρα είναι στο βυθό και κάθεται ανάμεσα στα φυτά και στο ντεκόρ και κρύβεται . Και όταν πάω να δω εάν έχει πεθάνει βάζοντας την πιάστρα για να το ψαρέψω , κουνιέται ελαφρώς και βάζει λίγο αντίσταση . Κολυμπάει αλλά αμέσως ξανακρυβεται . Μήπως ξέρει κάποιος τι μπορεί να είναι ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...