Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους τους φίλους του Aquazone! Την βοήθεια σας! Στις αρχές Μαρτη αντιμετώπισα πρόβλημα με dropsy σε δυο ροδοστομους.. τους οποίους και παρά τη θεραπεία με Bactopur τους έχασα μετά από 1 μήνα.. τώρα ξαναεμφανίστηκαν σημάδια σε άλλους δυο… σκέφτομαι μην είναι κάποια βακτηριακή λοίμωξη που συνεχίζει να υπάρχει στο ενυδρείο και θέλει κάποια θεραπεία πιθανά με αντιβίωση…

παραμετροι νερού:

ενυδρειου 240l με 2 εξωτερικά φίλτρα 

nh3/nh4 0 

No2 0

No3 20 

ph 6,4-6,6 με κοντρολερ 

gh 3, tds 130-140ppm

kh 1

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων για τις γνώμες!!

 

 

 

 

 

72D69B81-DC4C-4484-ABC0-6FD990075635.jpeg

5B5EC99C-766D-4D59-9FB9-739F74DDEA1A.jpeg

E8169227-F20F-49CD-967C-AEAD60D57C84.jpeg

7FEC0E7A-1EBB-463F-AC4E-82BD70A196B3.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γρήγορη

Έχεις ενυδρείο καραντίνα??

Διακρίνω ότι είναι μυκητιάσεις. Θα ξεκινούσα με esha2000. Ή με melafix στο main ενυδρείο. Αν έχεις ενυδρείο-καραντίνα περίμενε λίγο να μας πουν και οι πιο έμπειροι σε ασθένειες..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα mik7.. και την προηγούμενη φορά έτσι ξεκίνησαν και ήταν dropsy.. εξογκωμένα λέπια και φουσκωμένη κοιλιά..δοκίμασα esha 2000.. και δεν έκανε τίποτα ☹️
δυστυχώς δεν έχω καραντινα.. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω φουσκωμένη κοιλιά..

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος mik7 έγραψε:

Δεν βλέπω φουσκωμένη κοιλιά..

Ναι δεν είναι… έτσι είχε ξεκινήσει και την προηγούμενη.. και φούσκωσε μετά.. εκτός αν κάνω λάθος 

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκήναγα με melafix και μετά από 36 ώρες ανάλογα με το αποτέλεσμα θα πήγαινα σε αντιβιοτικά..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Θα ξεκήναγα με melafix και μετά από 36 ώρες ανάλογα με το αποτέλεσμα θα πήγαινα σε αντιβιοτικά..

Ας δούμε τι θα πει και η κτηνίατρος μας!!! Natateo!!!🙂

Η αλήθεια είναι πως θέλω να αποφύγω τα αντιβιοτικά και φοβάμαι πως δεν θα τα γλυτωσω.. όχι τόσο λόγω βιολογίας.. αλλά έχω μέσα αμανο και γαρίδες και δεν έχω καραντινα!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Ας δούμε τι θα πει και η κτηνίατρος μας!!! Natateo!!!🙂

Η αλήθεια είναι πως θέλω να αποφύγω τα αντιβιοτικά και φοβάμαι πως δεν θα τα γλυτωσω.. όχι τόσο λόγω βιολογίας.. αλλά έχω μέσα αμανο και γαρίδες και δεν έχω καραντινα!!

Καλημερα! Αν θελεις την γνώμη μου....

αυτα τα δυο ψαρακια τα πιανεις, βαζεις σ ενα ταπερακι με  νερακι και - κατάψυξη για μιση ωρίτσα.... μετα λεκανη τουαλέτας.....

Δεν εχει νόημα να ασχοληθείς με θεραπεία. Ειναι συστηματική νοσος, δηλ. επηρεαζει πολλαπλά συστήματα οργανων. υπαρχει ακομα μια νοσος, που εκδηλώνεται ετσι - σηκωμένα λεπια οχι σ ολο το σωμα, αλλά περιοχες με σηκωμένα λεπια. Και παλι χωρις αντιβίωση δεν γινεται (βακτηριακη νοσος)

Αν θελεις να ασχοληθείς, πρεπει να κανεις θεραπεια με αντιβιωτικα. Αν δεν θελεις, τα αρρωστα τα στελνεις και κάνεις συχνες αλλαγες νερου στο ενυδρειο, δηλ για 2-3 εβδομαδες κάνεις αλλαγες νερου καθε 2 μερες 30%. Και βλεπεις.

Αν και παλι θα εμφανιστεί κατι, δεν γλιτώνεις αντιβιωση στο main.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναταλια σε ευχαριστώ και πάλι!  Και βέβαια θέλω τη γνώμη σου. Χωρίς να ξέρω… και επειδή ξαναεμφανίστηκε μετά από 2 μήνες.. νομίζω ότι και τα ψαράκια να κάνω ευθανασία θα ξαναεμφανιστεί.. 

Άρα νομίζω ότι πρέπει να πάω με θεραπεία με αντιβιωτικα στο main ενυδρείο..

Το θέμα μου είναι αν θα αντέξουν οι γαρίδες… μην τις χάσω όλες.. αλλά φοβάμαι ότι χωρίς αντιβίωση θα τα χάσω όλα σε μια πορεία έτσι κι αλλιώς 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Ναταλια σε ευχαριστώ και πάλι!  Και βέβαια θέλω τη γνώμη σου. Χωρίς να ξέρω… και επειδή ξαναεμφανίστηκε μετά από 2 μήνες.. νομίζω ότι και τα ψαράκια να κάνω ευθανασία θα ξαναεμφανιστεί.. 

Άρα νομίζω ότι πρέπει να πάω με θεραπεία με αντιβιωτικα στο main ενυδρείο..

Το θέμα μου είναι αν θα αντέξουν οι γαρίδες… μην τις χάσω όλες.. αλλά φοβάμαι ότι χωρίς αντιβίωση θα τα χάσω όλα σε μια πορεία έτσι κι αλλιώς 

 

Αν εχεις νεοκαριδινα - αντεχουν. Αρκει ναι ειναι αντιβιωση και οχι χαλκος.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Neaocaridina και αμανο έχω. Ποια αντιβίωση να πάρω natateo; Bactopur direct η ποια από τη seachem?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Neaocaridina και αμανο έχω. Ποια αντιβίωση να πάρω natateo; Bactopur direct η ποια από τη seachem?

bactopur direct καθαρίζει σχεδον τα παντα, συμπεριλαμβανομενα και βακτηρια του φιλτρου :)

ή kanaplex https://www.seachem.com/kanaplex.php

το ιδιο θα πνιξει το φιλτρο. Βγαλε το μισο βιολογικο υλικο σε ενα κουβα με κυκλοφορητη, να εχεις ετοιμο βιολογικο για μετα. Θα ριξεις μεσα αρκετη τροφη για να κρατας την βιολογια φουλ. Που θα τελειωσεις την θεραπεια, θα το επιστρέψεις στο φιλτρο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ναταλια! Έχω δυο εξωτερικά.. όποτε θα βγάλω το ένα και θα το βάλω σε κουβα με κυκλοφορητη..μετά τη θεραπεία να προσθέσω και βακτήρια ; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Ευχαριστώ Ναταλια! Έχω δυο εξωτερικά.. όποτε θα βγάλω το ένα και θα το βάλω σε κουβα με κυκλοφορητη..μετά τη θεραπεία να προσθέσω και βακτήρια ; 

Ναι, βακτηρια θα βαλεις. Μην ξεχασεις να ριχνεις τροφη στ κουβα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και εννοείται κλείνω διοξείδια, λιπάσματα και φωτα…φαντάζομαι..

Link to comment
Share on other sites

Και δεν ταΐζω και τα ψαρια όσο διαρκεί η θεραπεία.. σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από μια βδομάδα με αντιβίωση bactopur direct κάποια σημάδια εχουν υποχωρησει.. αλλά τα βλέπω σε περισσότερους ροδοστομους! Νομίζω ότι ξεφεύγει..

9F782FAD-70A9-4F31-8E35-22919CC6A4C0.jpeg

77AC303F-6DCF-49C5-B591-5D61781F120D.jpeg

9337EAC8-CC4D-4DA3-A1F5-87232F6A5D14.jpeg

5430CF85-CB36-466E-A931-FC840F2E13CA.jpeg

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Σημαινει, οτι δεν πιανει η θεραπεια....

Τα νεον καλα ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Ναταλια τα νέον, οι οτοκυκυκλοι και τα  Cory  είναι όλα καλά.. όπως και οι γαρίδες..δεν έχει πιάσει καμία θεραπεία..μου κάνει εντύπωση που είναι μόνο στους ροδοστομους.. και πιστεύω ότι την κόλλησα από την τελευταία εισαγωγή το μαρτη..έχεις καμία σκέψη τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη νερού, Costapur στο κυρίως ενυδρείο αλλά θα πρέπει να βγάλεις τα ασπόνδυλα για καλό και για κακό. Η πρώτη δόση μισή φορά παραπάνω καλή ανατάραξη για οξυγόνωση κλειστά φώτα ηψιλή θερμοκρασία χωρίς άνθρακα και υν. 

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Rick σε ευχαριστώ.. Ολοκλήρωσα 2 κύκλους θεραπείας με esha 2000.. μετά ένα κυκλο με Bactopur… και τώρα τελείωσα 1 κυκλο με bactopur direct με σβηστά φωτα, διοξειδιο και χωρίς λιπασματα.. ☹️

Link to comment
Share on other sites

Το κόβω για κάποιο πρώτο ζώο.... To bacto και esha είναι περισσότερο για βακτηριακες λοιμώξεις αν και για γενική χρήση. Αν θες μου λες από που πήρες τα τελευταία ψάρια σε πμ γιατί είχα παρόμοια προβλήματα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνέχεια στην ασθένεια που με ταλαιπωρεί… συνεχίζει να μεταδίδεται και στα νέον πέρα από τους ροδοστομους.. είναι ίδια όπως στις φωτο παραπάνω.. ξεκινάει με λέπια που πετάγονται και συνεχίζει με πρήξιμο κοιλιάς…

εκαναν θεραπεία αρχικά με esha exit και esha 2000 δυο κύκλους…τίποτα…

εκανα στη συνέχεια με bactopur… τα ίδια..

ακολουθησα με bactopur direct… τα ίδια..

είπα να δοκιμάσω και με ektozon χωρίς να περιμένω αποτέλεσμα και φυσικά δεν είχα.. τώρα ένα μήνα δεν έχω κάνει κάτι..

πιστεύω πως είναι βακτηριακη μόλυνση από αγορά ψαριών που έγινε τέλη Φλεβάρη..

τα άρρωστα ψαρια στο πυκνοφυτεμενο ενυδρείο δεν πιάνονται με τίποτα..

σκεφτομαι να περιμένω και όσα ζήσουν.. και ίσως ξεπλέξω έτσι ορίστηκα…το χειμώνα θα κάνω ένα rescape.. και σίγουρα δεν θα μπουν αλλά ψαρια σε καμία περίπτωση μέχρι να σιγουρευτώ..

αμμωνία και νιτρώδη είναι μηδέν.. και θερμοκρασία 25.. ph 6,4-6,6

 

Επίσης οι γαρίδες, οι οτοκυκλοι και τα Cory δεν έχουν κολλήσει από το μαρτη μέχρι τώρα που εμφανίστηκε η ασθένεια..

 

Σκέφτομαι να προχωρήσω έτσι;; Συμφωνείται;; Ευχαριστώ!!

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Γρηγορη...... λυπαμαι φιλε μου αλλα ξερεις την αποψη μου, δεν εχει νόημα να προσθέσω κατι επιπλεον.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο βακτηριακα μπορει να ειναι και Tetrahymena, που πιανει sera costapur. Η εικονα ομως δεν ειναι πολυ τυπικη....

Κανε αυτο, που γραφεις πιο πανω. Πόσο πια με τα φαρμακα....Ας τα ολα οπως ειναι....

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...