Jump to content

Πόσο ζουν τα βακτήρια χωρίς 'τροφή'??


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Σας διαβάζω καιρό αν και είναι το πρώτο ή δεύτερο μου ποστ στο φόρουμ!

 

Λοιπόν:

Έχω στήσει ένα ενυδρείο 230 λίτρα. Λειτουργεί μια εβδομάδα χωρίς ζωντανούς οργανισμούς (ψάρια - φυτά - βακτήρια)

Σήμερα μπορώ να πάω στην αδερφή μου να πάρω μπολι από το ενυδρείο της.

Το ενυδρείο της, είναι το παλιό δικό μου, είναι πολύ καλά στρωμένο και τρέχει αρκετά χρόνια χωρίς προβλήματα. Το μετακόμισα στης αδερφής μου πριν κάνα μήνα και συνεχίζει να δουλεύει (ως προς τη βιολογία του) πολύ καλά.

 

Το θέμα μου είναι ότι εγώ αύριο το απόγευμα θα μπορέσω να πάρω και να βάλω τα πρώτα ένα - δύο ψαράκια στο ενυδρείο μου...

Οπότε η ερώτηση μου είναι:

Αν πάρω σήμερα μπολι και έρθω και το βάλω στο ενυδρείο μου, τα βακτήρια θα ζήσουν έως αύριο που θα μπουν τα ψαράκια??

 

Το μπολι θα το πάρω ως εξής:

Έχω ένα μικρό εσωτερικό φιλτρακι που περιέχει ένα  σφουγγάρι μόνο.

Θα το βάλω σε μια λεκάνη με νερό από το ενυδρείο της αδερφής μου, θα το βάλω να δουλέψει, και μέσα στη λεκάνη θα καθαρίσω το εσωτερικό φίλτρο της αδερφής μου. Ώστε ο,τι βακτήρια βγουν από το φίλτρο της αδερφής μου να τα μαζέψει το μικρό φιλτρακι. 

 

Αυτά!

Ελπίζω στις έμπειρες απαντήσεις σας!!

 

Δ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε.... η διαδικασια που περιγραφης δεν θα εχει καποιο οφελος για το ενυδρειο σου.

Επισης μιλας για ενα ενυδρειο 230 λιτρων με ενα ανύπαρκτο φιλτρακι που περιεχει μονο σφουγγαρι.

Εαν θες να κανεις σωστη δουλεια και να μην εχεις προβληματα θα πρεπει να παρεις καποιο φιλτρο το οποιο σου προσφερει εναν καδο υλικων τουλαχιστων 1,5 λιτρων με 1500 + λιτρα ανα ωρα αντλια.

Εαν δεν εχεις παρει ακομη τα ψαρια, μην παρεις μεχρι να οργανωθείς σωστα και στρωση πρωτα το ενυδρειο σου γιατι αλλιως μονο σε μπελαδες θα βρεθεις....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Rik said:

Αγαπητε φιλε.... η διαδικασια που περιγραφης δεν θα εχει καποιο οφελος για το ενυδρειο σου.

Επισης μιλας για ενα ενυδρειο 230 λιτρων με ενα ανύπαρκτο φιλτρακι που περιεχει μονο σφουγγαρι.

Εαν θες να κανεις σωστη δουλεια και να μην εχεις προβληματα θα πρεπει να παρεις καποιο φιλτρο το οποιο σου προσφερει εναν καδο υλικων τουλαχιστων 1,5 λιτρων με 1500 + λιτρα ανα ωρα αντλια.

Εαν δεν εχεις παρει ακομη τα ψαρια, μην παρεις μεχρι να οργανωθείς σωστα και στρωση πρωτα το ενυδρειο σου γιατι αλλιως μονο σε μπελαδες θα βρεθεις....

 

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Λάθος μου, δε διευκρίνισα ότι το μικρό φιλτρακι είναι εφεδρικό και θα χρησιμοποιηθεί μόνο για αυτή τη διαδικασία.

Στο ενυδρείο υπάρχει εξωτερικό φίλτρο με 1500l/h της aquael με περίπου 8λιτρα βιολογικό υλικό.

 

Όταν έρθω με το μικρό φιλτρακι πίσω, θα ανοίξω το εξωτερικό φίλτρο και θα στριμωξω μέσα στον κάδο του το σφουγγάρι από το μικρό φιλτρακι ή απλά θα βάλω το μικρό φιλτρακι μέσα στο ενυδρείο να τρέχει δίπλα από τις 2 σωλήνες εισαγωγής του εξωτερικού φίλτρου.

 

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι για το κανονικο φιλτρο αλλα και παλι ο μπολιασμος του πρεπει να γινει με κεραμικο υλικο απο στρωμενο φιλτρο.

Την ψιλομακα που μπορει να μαζεψεις στο σφουγγαρι δεν θα σε ωφελήσει ουσιαστικα.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Rik said:

Χαιρομαι για το κανονικο φιλτρο αλλα και παλι ο μπολιασμος του πρεπει να γινει με κεραμικο υλικο απο στρωμενο φιλτρο.

Την ψιλομακα που μπορει να μαζεψεις στο σφουγγαρι δεν θα σε ωφελήσει ουσιαστικα.

Χμμμ... Σε ευχαριστώ κ πάλι!

Οπότε να πω μια εναλλακτική?

Έχω αρκετό biomech αστρωτο. Αν βγάλω το σφουγγάρι από το φιλτρακι και το γεμίσω με biomech?

Και αφήσω το φιλτρακι να τρέχει κάποιες μέρες στης αδερφής μου?

 

Επίσης το εσωτερικό φίλτρο της αδερφής Μ έχει substrat pro. Ίσως να πάρω λίγο από το φίλτρο της κ το αναμιξω με το biomech στο εφεδρικό φιλτρακι?

Θα είναι καλύτερα?

Ευχαριστώ κ πάλι για τις απαντήσεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παρεις το 1/4 του κεραμικου υλικού της το οποιο θα το αναπληρωσεις με νεο για να μην εχει προβλημα μετα η αδερφη σου. Θα της πεις επισης να μην ταιζει πολυ για κανα 15ημερο.

Επισης θα σου πρότεινα να παρεις της prodibio το start up απο την στιγμη που θα βαλεις ψαρια άμεσα αλλα θα πρεπει να μετρας για αμμωνια και νιτρωδη και εννοειτε πως δεν θα βαλεις πανω απο 2 ψαρια αρχικα για ενα μηνα μεχρι να δημιουργηθει σωστη αποικια βακτηριων.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικα τη ψαρια θελεις να βαλεις;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Rik said:

Βασικα τη ψαρια θελεις να βαλεις;

Σκέφτομαι για ένα Όσκαρ και 3 silver dollars ή μόνο 3 silver dollars

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Rik said:

Μπορεις να παρεις το 1/4 του κεραμικου υλικού της το οποιο θα το αναπληρωσεις με νεο για να μην εχει προβλημα μετα η αδερφη σου. Θα της πεις επισης να μην ταιζει πολυ για κανα 15ημερο.

Επισης θα σου πρότεινα να παρεις της prodibio το start up απο την στιγμη που θα βαλεις ψαρια άμεσα αλλα θα πρεπει να μετρας για αμμωνια και νιτρωδη και εννοειτε πως δεν θα βαλεις πανω απο 2 ψαρια αρχικα για ενα μηνα μεχρι να δημιουργηθει σωστη αποικια βακτηριων.

Σε αυτή την περίπτωση θα βοηθήσει να περιμένω να τρέξει το φιλτρακι μια εβδομάδα στης αδερφής μου κ να το πάρω την άλλη Κυριακή?

 

Link to comment
Share on other sites

Το κεραμικο που θα παρεις απο την αδερφη σου θα το βαλεις απευθειας στο μεγαλο σου φιλτρο και θα σου προτεινα να μην παρεις ψαρι τωρα αλλα θα ριχνεις τροφη για να ταιζεις την βιολογια μεχρι να μεγαλωση η αποικια των βακτηριων και να μπορουν να δεχθουν τα ψαρια σταδιακα χωρις μεγαλες επιπλοκές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Rik said:

Το κεραμικο που θα παρεις απο την αδερφη σου θα το βαλεις απευθειας στο μεγαλο σου φιλτρο και θα σου προτεινα να μην παρεις ψαρι τωρα αλλα θα ριχνεις τροφη για να ταιζεις την βιολογια μεχρι να μεγαλωση η αποικια των βακτηριων και να μπορουν να δεχθουν τα ψαρια σταδιακα χωρις μεγαλες επιπλοκές.

Οκ θα το κάνω έτσι λοιπόν! Σε ευχαριστώ θερμά!

Με το τάισμα δεν έχω εμπειρία πόσο να ρίξω αλλά μπορώ να μετράω κάθε μέρα αμμωνία νιτρώδη νιτρικά..

Prodibio Start up να πάρω τελικά λες?

 

Link to comment
Share on other sites

Start up θα πάρεις μόνο εάν βάλεις ψάρι μεσα. Τρίψε μια τσιμπιά  ψαροτροφή κάθε μέρα, μετράς και ενημερώνεις. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...