Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά..

 

Έχω ένα ramshorn σαλιγκάρι το οποίο μου έκανε μωρά σαλιγκάρια. 

 

Τα έχω όλα μαζί σε ένα ενυδρείο, τα μωρά είναι πάρα πολύ καλά μεγαλώνουν, τρώνε αρκετά και γενικά είναι πολύ κινητικά.

 

Από την άλλη παρατήρησα πως το μεγάλο σαλιγκάρι το οποίο γέννησε φαίνεται να είναι λίγο εξουθενωμένο να το πω? Είναι κάπως περίεργο..

 

Το έχω πετύχει αρκετές φορές να προσπαθεί να σκάψει το υπόστρωμα και πέρα από αυτό αρκετές φορές το κέλυφος του δεν στέκεται όρθιο όταν προχωράει αλλά πέφτει στο πλάι.

 

Να ανησυχώ??? 

 

Τα ταιζω καθημερινά ταμπλέτες και επίσης βρίσκουν επιπλέον τροφή στα φυτά που έχω προσθέσει.

 

Επίσης κάνω καθημερινά μετρήσεις νερού οι οποίες είναι σταθερές. 0 αμμωνία, 0 νιτρώδη και 10-15 νιτρικά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βίκυ. Τα ramshorn ζούνε 1 με 2 χρόνια συνήθως και η γέννα  στρεσάρει αρκετά το σαλιγκάρι 🐌. Πολλές φορές μπορούν και να πεθάνουν εάν έχουν και κάποια ηλικία μετά την γέννα . Είναι ο κύκλος ζωής τούς αυτός και είναι φυσιολογικό. Αυτό που μπορείς να κάνεις ειναι να του  προσφέρεις ιδανικές συνθήκες διαβίωσης, ΡΗ 7. 5 και πηγές ασβεστιου. 

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Τα έχω σε γυάλα, με συχνές αλλαγές νερού απλά προσέχοντας να είναι κοντά η θερμοκρασία του νερού της αλλαγής

με το νερό που ήδη είχαν. Καθαρίζω συχνά τη γυάλα από τα αβγά, για έλεγχο του πληθυσμού, καθώς γεννάνε σχεδόν καθημερινά.

Τα ταίζω μαρούλι, το οποίο λατρεύουν και ενώ έχω δοκιμάσει και άλλα είδη λαχανικών, δε φαίνεται να έχουν σε άλλα ιδιαίτερη αδυναμία.

Ο λόγος της μεγάλης γυάλας, των 25 λίτρων είναι γιατί έχω περίπου 30 μεγάλα αυτή τη στιγμή.

Ξεκίνησα γιατί δεν ήθελα να τα εξοντώσω και γιατί δεν ήθελα να γεμίσει το φυτεμένο ενυδρείο με ramshorn snails.

Και ένα να έχεις, πάλι θα πολλαπλασιαστεί.

Το γεγονός της αδυναμίας από τη γέννα δεν το έχω παρατηρήσει ποτέ στη δική μου αποικία, πάντα είναι γερά και ορεξάτα.

Φροντίζω να τους παρέχω αρκετό φως, αλλά όχι απευθείας ήλιο.

Χρησιμοποιώ αντιχλωρικές σταγόνες στις αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...