Jump to content

Αναγνώριση είδους


Recommended Posts

Καλησπέρα, αναγκαστηκα μόλις να πάρω ένα ψαράκι γιατί δεν είχε που αλλού να πάει αλλά το θέμα είναι ότι έχω μικρό ενυδρείο. Κι έχω ήδη μέσα ένα χρυσόψαρο το οποίο είναι οριακά στα λίτρα και αρκετά μικρότερο απ το τέρας που μόλις έριξα μέσα. Θέλω να φύγει άμεσα γι αυτό θέλω την βοήθεια σας δίνοντας μου μερικά στοιχεία γι αυτό. 

IMG_20220530_224038.jpg

IMG_20220530_224030.jpg

IMG_20220530_224020.jpg

IMG_20220530_223958.jpg

IMG_20220530_223950.jpg

Link to comment
Share on other sites

Shubunkin Goldfish

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Shubunkin Goldfish

Είναι σίγουρο ότι δεν είναι koi; είναι τεράστιο, περίπου 15 πόντους και έχει μεταλλικά ασημί σημεία στην πλάτη του.. 

 

Το θέμα είναι τι θα το κάνω τώρα αυτό...κυνηγάει το δικό μου και το έχει τρελάνει 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ψάρι φτάνει και τους 30 πόντους. Κανονικά θέλει ένα 300αρι τουλάχιστον ενυδρείο ή στην καλύτερη εκδοχή μία λιμνούλα. Τα Κοι έχουν χαρακτηριστικά μουστάκια και διαφέρουν στον σωματοτυπο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να το δώσεις έστω σε κάποιο πετ σοπ γιατί αν κατάλαβα σωστά έχεις λίγα λίτρα ενυδρείο και στο τέλος μπορεί να αρρωστήσουν και τα δύο. Φιλικά στο λέω πως κακός το πήρες.... 

Link to comment
Share on other sites

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Καλό είναι να το δώσεις έστω σε κάποιο πετ σοπ γιατί αν κατάλαβα σωστά έχεις λίγα λίτρα ενυδρείο και στο τέλος μπορεί να αρρωστήσουν και τα δύο. Φιλικά στο λέω πως κακός το πήρες.... 

Ναι μα δεν θα κλείσει 24ωρο μαζί μου, δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση...

Το πήρα γιατί δεν θα ζούσε αυτή την στιγμή που μιλάμε 😏

 

Αν ενδιαφέρεται κάποιο παιδί από Χανιά να έρθει να το πάρει σήμερα, θα μου κάνει μεγάλη εξυπηρέτηση 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το έδωσα σε φίλο ο οποίος αγόρασε και καινούριο ενυδρείο για να το φιλοξενήσει, σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα, δεν γνωριζω απο που το ειχες  πάρει απλα και ο φιλος θα εχει αστρωτο ενυδρειο και θα πρεπει να προσεχει τον πρωτο μηνα για υπερβολικη αμμωνία στο ενυδρειο του. Ειναι σκληροτράχηλα ψαρια αλλα φαίνεται πως ειναι ολιγον ταλαιπωρημένο.

Link to comment
Share on other sites

Και το δικο σου ενυδρειο δεν μου φαινεται και τοσο ώριμο. Αν το εχεις λιγοτερο απο μηνα καλο ειναι να κανεις καποια μετρηση αμμωνιας....

Link to comment
Share on other sites

Μην μου το ματιάσεις 😜 το δικό μου ενυδρείο έχει τέλειες μετρήσεις, ένα μήνα περίμενα για να ρίξω το οραντα μου 😁😁

Έδωσα στον φίλο το μισό νερό από το δικό μου ενυδρείο που είναι στρωμένο. Δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι καλύτερο σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Και στο pet shop δεν νομίζω ότι έχει καλύτερες συνθήκες.. 

 

Κάποια στιγμή θα σας κάνω μια παρουσίαση το ενυδρείο μου, χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο, αλλά τουλάχιστον είναι πεντακάθαρο πάντα και υγιές. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένουμε νέα σου.... 😉 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

image.png.c04653186ba8848b840c275b4067f26a.png

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Να πεις στο φίλο σου να πάρει το startup της prodibio καλύτερα για να βοηθησει την κατάσταση γιατι με το νερο του ενυδρείου σου δεν θα κανει τίποτα....

Καλο ειναι επισης να μετραει αμμωνια και αν χρειαστεί να κανει συχνες αλλαγες νερου μεχρι να στρωσουν οι τιμες γιατι το ψαρι κινδυνεύει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ρωταει ο φιλος αν υπαρχουν φυσικοι τροποι μειωσης της θερμοκρασιας του νερου με τοποθετηση υλικων εντος ενυδρειου... Περα απο τους τεχνητους τροπους ανεμιστηρακια κτλπ

Link to comment
Share on other sites

Παγωμένα μπουκάλια νερού.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Παγωμένα μπουκάλια νερού.... 

κατι σε πετρα, ξυλο, χωμα -υποστρωμα υπαρχει; ή και φυτο που να μην του το φαει το ψαρι;

Link to comment
Share on other sites

Ανουμπιες επί το πλείστον και φυτά που δένονται σε ξύλα και πέτρες εντός του ενυδρείου. Φυτοχωμα απαγορευτικό..... Φυτά on top για μερική απονητροποιηση. 

image.png.745f50c391bf6b0100a2746c2359ceb5.png

Link to comment
Share on other sites

γιατι εχω την αισθηση οτι θα τα φαει ολα τα φυτα το τερατακι του; 😛 απ οτι ειχα διαβασει, μονο το κερατοφυλλο δεν πολυ πειραζουν αλλα δεν ξερω αν θα κανει δουλεια με την θερμοκρασια

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα αν μπορούσαν να φάνε και τις πέτρες θα τις τρώγανε..... 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...