Jump to content

K1/K3 Vs Hel x 10 filter media


Recommended Posts

Καλησπέρα..

 

Έχω μια απορια για μέσα φιλτρανσης για λίμνη..

 

Ψάχνω να αναβαθμισω κάποια προ-φιλτρα που έχω κατασκευασει και έχω βρει τα μέσα φιλτρανσης K1 και τα Hel x

 

Τα Κ1 είναι κατά πολύ ακριβοτερα από τα HEL x και σκέφτομαι αν αξίζει η τόση διαφορά στη τιμή .

 

Από Amazon βρίσκω τα 200L Hel-X H2X36 για € 120 και τα 100 L Hel-X 17 KLL προς € 90

 

Ενώ τα K1 είναι περίπου στα €100 τα 50 λίτρα.

 

Το προ-φιλτρο είναι βασικά ένας κουβας 20 λιτρων όπου μέσα θα μπει η αντλία, βάζω ένα filter wool γυρώ της, μετά θα μπουν τα K1 ή Hel X και από πάνω Ιαπωνικη Ψαθα ( βρηκα 38mm και σκέφτομαι να βάλω διπλή)

 

Αν κάποιος έχει εμπειρία από τα πιο πάνω θα ήταν εξαιρετικα βοηθητικό :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Πες μου λίγο μέγεθος λιμνης, τι ψάρια και πόσα έχεις μέσα. Επίσης πες μου λίγο πόσα λίτρα κινεί η αντλία σου την ώρα και αν έχεις υν λάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης καλό θα ήταν να αναρτήσεις και μερικές φωτογραφίες της λίμνης σου να τη δούμε λιγάκι.

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση δεν έχω χρησιμοποιήσει τα πρώτα και δεν ξέρω πόσο καλά είναι.  Στο easypod μου έχω κ1

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια λίμνη 5τονοι νερού

15 ΚΟΙ ( 10 μεγάλα 1 ετουε και 5 μικρά )

 

2 αντλίες 5000λ/ω που είναι μέσα στο.προφιλτρο και καταλήγουν σε 2 φιλτρο πιέσεως

 

Απλά τωρά στα προ-φιλτρα έχω πέτρα λαβας και στην βδομάδα μπουκωνει και μειωνεται η ροή στους καταρρακτες...

Link to comment
Share on other sites

Οκ άκου με λίγο. Τα φίλτρα πίεσης δεν ξέρω αν την παλεύουν πλέον σε τόσο μεγάλη λίμνη και με τόσο μεγάλη ιχθυοφόρτιση (φαντάζομαι όταν λες μεγάλα εννοείς 50-55 εκατοστά και βάσει αυτής της υποθέσεως μιλάω). Μετρήσεις με υγρά τεστ κάνεις? Το νερό είναι διαυγές ή έχεις θέμα με τις άλγες? Κάθε πότε ταΐζεις και πόσο?  Σόορυ για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά θέλω όλα τα δεδομένα που μπορείς να μου δώσεις πριν αρχίσω να σου απαντάω αναλυτικά. Από αυτά πάντως που έχεις πει ως τώρα , έχω τις εξής επισυμάνσεις:

 

  • Έχεις χαμηλή ροή (κατ' εμε πρέπει να είναι 15.000-20.000 λίτρα την ώρα σύνολο)
  • Ελλιπή φίλτρανση (θα χρειαστεί να αντικαταστήσεις για εμένα τα φίλτρα πίεσης με άλλα)
  • Δεν ξέρω τι παίζει με το επίπεδο οξυγόνου της λίμνης σου (έχεις αεραντλία?)

Επίσης έχεις χάσει ψάρια μέχρι σήμερα? Και αν ναι πως?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια αερανλτια αλλά δεν θυμάσαι την ισχυη της ( είναι με δύο πέτρες)

 

Όχι δεν έχω χάσει ψάρια και δεν φαίνεται να έχουν αλλάξει συμπεριφορά.  

 

Ταΐζω μια φορά τη μέρα και δεν έχω ιδιαίτερο θέμα αλγης ( υπάρχει άλγη αλλά είναι διαχειρισημη)... 

 

Τεστ κάμω 1 φορά το μήνα της Tetra και τα αποτελέσματα μου είναι στα κανονικά επίπεδα.

 

Τωρά που καλοκαιριάζει το νερό έχει χάσει λίγο τη διάρκεια του ( φυσικά είναι πιο έντονο όταν τα προ-φιλτρα γεμισουν ακαθαρσιες)

 

Να αλλάξω τα φίλτρα είναι δύσκολο λόγο διαμορφοσης του χώρου ( θα πρέπει να πάω σε υπολογιστή για να ανεβασω φωτός γιατί είναι μεγάλο το μέγεθος)...

 

Το άλλο που σκεφτηκα είναι να βάλω 3ο φιλτρο/αντλια αλλά δεν ξέρω τη είναι το ιδανικο

Έγινε επεξεργασία - Yiannis Koumparou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...