Jump to content

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Όπως έχω πει παλιότερα έχω ένα breeding tank 60 lt.

Σε αυτό κατά καιρούς μεγαλώνω διάφορα ψάρια από αυγά μέχρι να φτάσουν σε κάποιο μέγεθος ωστε να μη κινδυνεύουν

Αυτό το ενυδρείο είναι ώριμο και έχω ένα μαλακό φίλτρο με δύο μαύρα σφουγγάρια για προφανείς λόγους.

Θέλω να ρωτήσω άν μπορώ να βάλω σε αυτό μερικές γαρίδες Neocaridina davidi ώστε όταν δεν μεγαλώνω γόνο να διατηρείται

κάποια βιολογία και να μην αναγκάζομαι να αφήνω πάντα 1-2 ψαράκια μέσα γι αυτό το λόγο.

Ουσιαστικά η ερώτηση μου είναι σε περίπτωση που θα μπουν αυγά για εκκόλαψη και μεγάλωμα, αυτά κινδυνεύουν να φαγωθούν

από τις γαρίδες????

Μιλάω για γόνο από τέτρα,barbs και διάφορα άλλα κυπρινοειδή των οποίων ο γόνος είναι....2-3 χιλιοστά διαφανείς κλωστούλες

με δύο μαύρα στίγματα επάνω και συνήθως τις πρώτες μέρες κάθονται κολλημένα στο τζάμι.

Θα κινδυνεύουν άμα υπαρχουν μέσα οι συγκεκριμένες γαρίδες???

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μην βαζεις γαριδες εκει. Για μενα δεν χρειάζεται  να διατηρείς την βιολογια. Αν ταιζεις 5-6 φορες την ημερα, θα κανεις 50% αλλαγη νερου καθε μερα. Δεν χρειάζεται τίποτα. Ενα αεροφιλτρο και τελος. Μπορείς, αν θελεις, να βγαζεις καθε φορα, που κανεις αναπαραγωγη, λιγο βιολογικο υλικο απο το φιλτρο του main ενυδρειου και να αφήνεις χύμα στο μικρο.

Εννοειται οχι απο τοτε, που τα μικρα ακομα δεν τρωνε. Μολις αρχιζεις ταισματα, βαζεις βιολογικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που μεγαλώνω τα κιλιφις δεν κάνω κάτι το ιδιαίτερο, όπως λες είναι τόσο μικρά που για να μολύνουν το νερό θέλουν πολυυυυ χρόνο. 

Έχω έναν μικρό φίλτρο της πλάκας (δες φώτο κάτω)  που προσάρμοσα στην είσοδο ένα αφρολεξ για να μην ρουφάει τα μικρά και για να ρίξω την ροή του φίλτρου, καθώς αυξάνω την διατροφή  ρίχνω στο φίλτρο 4-5 ''κουκούτσάκια'' μπόλι απο το μεγάλο και δεν κάνω τίποτε άλλο. Μετά το περας του μεγαλώματος επαναφέρω το μπόλι πίσω στο μεγάλο ενυδρείο. Δεν μπλέκω με τροφές και συντήρηση της βιολογίας.

 

f101_3zqb-mb-600x600.webp

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo και @Χρήστος σας ευχαριστώ πολύ για τις πλήρως διαφωτιστικές απαντήσεις.

Αυτά περίπου κάνω και εγώ τώρα δλδ. αλλαγές νερού κάθε μέρα, ένα φιλτράκι με δύο στρογγυλά σφουγγάρια κ.λ.π.

Οπότε τέρμα η σκέψη για γαρίδες...ΟΚ

Απλά ανέφερα τη βιολογία επειδή μπορεί να προκύψει γόνος (που να με ενδιαφέρει) κάποια στιγμή και ίσως εκείνες τις μέρες

να μην έχω έτοιμη infusoria η κάτι παρόμοιο και οτι σε ένα ενυδρείο που δουλεύει κανονικά....εεεεε όλο και κάτι θα βρούνε

να τσιμπήσουν από μικροοργανισμούς στο χαλίκι, στις πέτρες στη moss η και στα τζάμια και δε θα αγχώνομαι μήπως ψοφήσουν.

Τώρα όλα αυτά είναι περισσότερο δικές μου εμμονές και φοβίες...οπότε το σταματάω εδώ.😄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από λάθος κινήσεις (κάτι που έκανα αρκετές φορές) μπορεί να χάσεις την ινφουσορια, σε αυτήν την περίπτωση σε σώζει το παρακάτω προϊόν (τυχαία σελίδα)

https://aquaclubdesign.com/τροφη-γονων-ψαριων-hobby-protogen-infusorien-20-ml.html

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Χρήστος Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Δεν είχα ιδέα γι αυτό το προιόν...ας υπάρχει για παν ενδεχόμενο...

Το ξέρω αυτό το μαγαζί...έχω περάσει από αυτό το δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...